Měna v Chorvatsku: chorvatská kuna

Ačkoliv Chorvatsko, nejoblíbenější zahraniční cíl českých turistů, je členem Evropské Unie (od 1.7.2013), tak země do eurozóny prozatím nepatří. Před cestou do Chorvatska je dobré směnit české koruny alespoň za eura nebo ještě lépe za chorvatské kuny = oficiální měna Chorvatska.

Co se zde dozvíte:

Čím se v Chorvatsku platí aneb chorvatská kuna

Oficiálním platidlem v Chorvatsku je aktuálně kuna. Značí se HRK (nebo také kn, ekvivalent českého Kč).

1 kuna = 100 lip (1 lipa je tedy něco jako evropský cent).

Kuna se dostala poprvé do oběhu za druhé světové války. Po válce, kdy Chorvatsko bylo součástí Jugoslávie, se zde, tak jako v celé Jugoslávii, platilo jugoslávským dinárem. Později když se Chorvatsko osamostatnilo, tak byl zaveden chorvatský dinár (HRD), který se jako oficiální peníze používal od roku 1991 do 1994. Pak přišla zásadní měnová reforma, která znovu zavedla chorvatskou kunu, jež se používá dodnes.

Kuna je pro cizince relativně složitá měna. V Chorvatsku se můžete setkat až s 10 různými mincemi. Mince jsou ohodnoceny následovně: 1, 2, 5, 10, 20, 50 lipa a 1, 2, 5, 25 kun. Dále se měna dělí do 8 bankovek o hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 kun.

 

Měna v Chorvatsku – bankovka o hodnotě 10 kun s vyobrazením kolosea v Pule na rubové straně:

Měna v Chorvatsku - chorvatská kuna

 

Všechny aktuálně platné mince a bankovky uvádí na svých  stránkách Chorvatská národní banka / Hrvatska narodna banka.

Směnný kurz chorvatské kuny

Směnný kurz kuny se vůči české koruně v poslední době pohybuje okolo 3,50 až 3,63 CZK za 1 HRK.

Níže uvádíme aktuální kurzy HRK (2017) vůči CZK a vybraným světovým měnám:

  • 1 HRK = 3,52 CZK
  • 1 EUR = 7,41 HRK
  • 1 USD = 6,49 HRK

Před rezervací dovolené v Chorvatsku a před samotnou cestou doporučujeme zkontrolovat aktuální směnný kurz online nebo na kurzovním lístku ve vaší bance / směnárně.

Kde peníze směnit?

Chorvatskou kunu lze nakoupit buď:

a) u nás, v bankách nebo ve směnárnách

b) nebo přímo v Chorvatsku v místních bankách a směnárnách, v hotelech, v některých informačních centrech i v kempech. Kurzy měn v Chorvatsku se ale místo od místa liší. Pozor na směnu peněz v hotelech a v kempech, obvykle je zde méně výhodný kurz, než který nabízí banky!

Jaká měna do Chorvatska? Kuny nebo eura?

Kolik kun do Chorvatska vzít? Nebo je snad lepší vzít nějaké to euro? Tyto otázky jsou velmi individuální, záleží to především na vás, na vašem zvyku i na tom, zda jedete do apartmánu či do hotelu, tedy jak velké budou vaše dodatečné výdaje mimo samotné ubytování.

Už jsme naznačili, že chorvatské kuny dostanete i u nás. To je pravděpodobně ta pohodlnější varianta.

Na letištích, v bankách a ve větších směnárnách, lze kuny za české koruny směnit i přímo v Chorvatsku.

Další možností je s sebou vzít hotovost v eurech a tu směnit až na místě či si vystačit s platební kartou a hotovost vybírat přímo v Chorvatsku v bankomatech, všechny varianty jsou možné. Rozhodněte se dle toho, která vám vyhovuje nejvíce.

Na jedno si ale dejte rozhodně pozor…

Vězte, že kuny potřebovat určitě budete. V eurech zaplatíte dálniční mýto, na letištích, v hotelech, ale jinde se bez chorvatské měny neobejdete. Všude chtějí kuny, nikoliv eura!

Otázku, kolik kun vzít s sebou, vám pomůže zodpovědět aktuální přehled cen potravin v Chorvatsku i obecnější informace na téma Chorvatsko a ceny.

Kreditní a debetní karty

Bankomaty snadno naleznete ve všech větších letoviscích i v některých turisticky zajímavých místech, ve všech městech, na letištích i v některých hotelech. V závislosti na konkrétní kreditní či debetní kartě si dejte pozor na poplatky spojené s výběrem hotovosti v bankomatech v zahraničí. Obecně platí, že nejnižší poplatky (ať už je máte jakkoliv vysoké) docílíte při výběru přímo u banky v rámci vaší finanční skupiny.

  • Česká spořitelna >>> Erste Bank Hrvatska
  • Komerční banka >>> Splitska banka (skupina Société Genéral)
  • UniCredit Bank >>> Zagrebačka banka
  • Raiffeisen Bank >>> Raiffeisen Bank

Platba platební kartou?

Někde ano a někde ne. V hotelech, v kempech, v některých restauracích a obchodech to lze. Ale rozhodně se nespoléhejte, že kartou zaplatíte vždy, všude a za všechno. To v Chorvatsku neplatí. Však například tak oblíbené apartmány na místě kartou ve většině případech určitě nezaplatíte. Chorvatská měna a tedy nutná směna chorvatských kun je zkrátka nezbytná. Jste-li zvyklí na bezhotovostní transakce, tak si nenechte touto skutečností váš pobyt znepříjemnit a Chorvatsko si znechutit.

 

Měna v Chorvatsku: chorvatská kuna
4.5 (90%) 10
Aktuální tipy na last minute zájezdy, ubytování a levné letenky

Last minute Egypt (Hurghada) – All Inclusive dovolená za 9 590 Kč

Hotel Coral Beach, Hurghada, Egypt

Nechte svých každodenních povinností a vyrazte si odpočinout na dovolenou k Rudému moři. Jemný písek, krásné pláže a čisté moře, zkrátka dovolená v Egyptě …

Celý příspěvěk » Přečíst

Bulharsko: levná dovolená u moře (3* hotel) za 8 790 Kč

Hotel Chaika Beach Resort, Slunečné Pobřeží, Bulharsko

Prožijte příjemnou dovolenou na černomořském pobřeží. Dlouhé písečné pláže s pozvolným vstupem do vody si zamilují nejen rodiny s malými dětmi, ale všichni, kteří …

Celý příspěvěk » Přečíst

Řecko (Rhodos): All Inclusive dovolená levně za 9 990 Kč

Hotel Evi, Faliraki, Rhodos, Řecko

Navštivte hrad Lindos tyčící se vysoko na útesech nad tmavě modrým mořem. Až z hradu sejdete, vykoupejte se na blízké pláži s výhledem na …

Celý příspěvěk » Přečíst

Turecko – All Inclusive dovolená v letovisku Alanya za 11 290 Kč

Hotel Kleopatra Ada Beach, Alanya, Turecko

Objevte nádherné pláže s průzračně čistou vodou na Turecké riviéře! Využijte aktuálně nejlevnějších All Inclusive zájezdů. Týdenní pobyty ve velmi dobře hodnocených hotelech, které …

Celý příspěvěk » Přečíst

Řecko (Kos): Levné zájezdy, polopenze 11 039 Kč, all incl. 11 690 Kč

Roselands hotel, ostrov Kos, Řecko

Neplaťte za dovolenou zbytečně moc! Nejen zájezdy v hlavní letní sezóně lze při trochu šikovnosti pořídit za levný peníz. Naším dnešním příkladem bude dovolená …

Celý příspěvěk » Přečíst

Bulharsko: 8 dní s All Inclusive v Grand Hotelu **** za 9 790 Kč

Grand hotel, Primorsko, Bulharsko

Vydejte se letecky na dovolenou do Bulharska za odpočinkem na prosluněné černomořské pobřeží a užijte si týdenní dovolenou na krásných bulharských plážích. Aktuálně nejzajímavější nabídkou je …

Celý příspěvěk » Přečíst