Teplota moře v Řecku

Pokud se do Řecka chystáte za koupáním, bude pro vás teplota moře při výběru dovolené jistě velmi důležitým kritériem. Jak teplá je voda moře v Řecku? A od kdy do kdy zde trvá hlavní koupací sezóna?

Teplotu moře ovlivňuje celá řada faktorů – nejen zeměpisná poloha, aktuální počasí, aktuální teplota vzduchu nebo intenzita slunečního svitu. Velkou roli hraje například i tvar pobřeží – pokud je otevřenější, bude moře samozřejmě chladnější, než jaké by bylo v uzavřenějších lagunách, kde se voda nemísí a snadněji se prohřívá. Souvisí s tím i hloubka.

Teplota moře v Řecku je nejvyšší v srpnu, kdy činí 25°C.

Tento článek si ale klade za cíl vám co nejsrozumitelnější cestou podat podrobnější informace. Podíváme se na jednotlivé oblasti v jednotlivých měsících. Pomoci by nám měly přehledné tabulky. Při výběru dovolené se však i přesto raději informujte o konkrétních podmínkách v tom letovisku, do něhož míříte.

Chcete se koupat? Nejezděte v termínu od listopadu do dubna

V těchto termínech je voda chladnější opravdu všude. I na jindy horkem sálající Krétě. V tomto období se spíše vyplatí vzít batoh na záda a hezky pěkně v klidu a bez davů turistů poznávat mnohé historické krásy této země. Tedy… pokud si vyberete vyloženě zimní období, sbalte si raději i pláštěnku – zimy jsou v Řecku mírné, ale vlhké.

Teplota moře – Kos

Teplota moře láká na Kos od června do října. Voda tu v těchto měsících má 22°C, v srpnu se moře vyhřeje na 24°C. V říjnu ale už budete mít na dovolené chladněji a navíc i větší pravděpodobnost srážek. Pokud tedy trváte na tom, navštívit Kos spíše mimo sezónu, doporučil bych vám moc neriskovat a vsadit na mnohem teplejší září.

Rhodos

Moře u Rhodia je ke koupání vhodné od června do prvního říjnového týdne. Pro otužilejší jedince i koncem května a v druhé polovině října, kdy je ale chladnější i vzduch (průměrná teplota v těchto měsících se pohybuje mezi 20 a 21°C).

  • teplota vody (červen): 21°C
  • teplota vody (srpen): 25°C
  • teplota vody (říjen – polovina měsíce): 22°C

Zakyntos

Zakyntos láká v jarním a podzimním období spíše ty turisty, které zajímají přírodní a historické krásy. Pokud se sem hodláte vydat za koupáním a opalováním, volte termíny červen (22°C), červenec (24°C), srpen (26°C) a září (25°C). Tabulka níže sice může nabádat k návštěvě i v říjnu nebo dokonce v listopadu – nekoukejte však pouze na teplotu moře. V těchto měsících by vám zcela reálně hrozilo, že vám dovolená proprší.

Korfu

Korfu, stejně jako většina severořeckých (polo)ostrovů (Thassos, Lefkada, Chalkidiki, Kefalonie) láká ke koupání od června do září. Průměrná teplota moře na Korfu v tomto období dosahuje hodnot od 21°C do 24°C. V říjnu je moře sice pořád relativně teplé, ale zato se velmi znatelně ochladí vzduch – průměrné teploty v říjnu dosahují zhruba 19°C.

Kréta

Kréta je z řeckých ostrovů tím nejteplejším. Díky své jižní poloze může návštěvníky lákat i na podzim. Nebo spíše zejména na podzim, protože zde oproti létu již nepanuje takové vedro a vyhnete se přelidněným plážím.

  • Kréta: teplota moře v červnu: 22°C
  • moře je nejteplejší v srpnu: 25°C
  • září: 24°C
  • říjen: 23°C, listopad: 20°C

Pokud se rozhodnete pro podzimní měsíce, vřele doporučuji jižní část ostrova, kde vám teplo vydrží ještě o něco déle.

 

V následující tabulce uvádím teploty moře pro vybrané řecké ostrovy v jednotlivých měsících…

Měsíc v roce Kos (°C) Rhodos (°C) Zakynthos (°C) Kréta (°C) Korfu (°C)
Leden 17 17 16 16 14
Únor 16 16 15 15 14
Březen 16 16 15 16 14
Duben 17 18 16 16 16
Květen 19 20 18 19 18
Červen 22 21 22 22 21
Červenec 23 23 24 24 23
Srpen 24 25 26 25 24
Září 24 24 25 24 23
Říjen 22 22 22 23 21
Listopad 19 20 20 20 18
Prosinec 17 18 17 17 14

Nepleťte si tyto hodnoty s aktuálními teplotami!

Aktuální teplota moře se od nich může v závislosti na aktuálním počasí mírně odchylovat. Rozdíl ale nikdy nebude větší než 1°C.

Detailněji o počasí:

Závěrečné shrnutí: osobně doporučuji Řecko navštívit (za účelem koupání v moři) kdykoliv od června do září. V jiných termínech záruku stabilně teplého počasí, na kterém je závislá i teplota moře, nemáte. To raději v dubnu do Egypta nebo třeba Dubaje.

Teplota moře v Řecku
4.5 (90%) 10
Aktuální tipy na last minute zájezdy, ubytování a levné letenky

Last minute Egypt (Hurghada) – All Inclusive dovolená za 9 590 Kč

Hotel Coral Beach, Hurghada, Egypt

Nechte svých každodenních povinností a vyrazte si odpočinout na dovolenou k Rudému moři. Jemný písek, krásné pláže a čisté moře, zkrátka dovolená v Egyptě …

Celý příspěvěk » Přečíst

Bulharsko: levná dovolená u moře (3* hotel) za 8 790 Kč

Hotel Chaika Beach Resort, Slunečné Pobřeží, Bulharsko

Prožijte příjemnou dovolenou na černomořském pobřeží. Dlouhé písečné pláže s pozvolným vstupem do vody si zamilují nejen rodiny s malými dětmi, ale všichni, kteří …

Celý příspěvěk » Přečíst

Řecko (Rhodos): All Inclusive dovolená levně za 9 990 Kč

Hotel Evi, Faliraki, Rhodos, Řecko

Navštivte hrad Lindos tyčící se vysoko na útesech nad tmavě modrým mořem. Až z hradu sejdete, vykoupejte se na blízké pláži s výhledem na …

Celý příspěvěk » Přečíst

Turecko – All Inclusive dovolená v letovisku Alanya za 11 290 Kč

Hotel Kleopatra Ada Beach, Alanya, Turecko

Objevte nádherné pláže s průzračně čistou vodou na Turecké riviéře! Využijte aktuálně nejlevnějších All Inclusive zájezdů. Týdenní pobyty ve velmi dobře hodnocených hotelech, které …

Celý příspěvěk » Přečíst

Řecko (Kos): Levné zájezdy, polopenze 11 039 Kč, all incl. 11 690 Kč

Roselands hotel, ostrov Kos, Řecko

Neplaťte za dovolenou zbytečně moc! Nejen zájezdy v hlavní letní sezóně lze při trochu šikovnosti pořídit za levný peníz. Naším dnešním příkladem bude dovolená …

Celý příspěvěk » Přečíst

Bulharsko: 8 dní s All Inclusive v Grand Hotelu **** za 9 790 Kč

Grand hotel, Primorsko, Bulharsko

Vydejte se letecky na dovolenou do Bulharska za odpočinkem na prosluněné černomořské pobřeží a užijte si týdenní dovolenou na krásných bulharských plážích. Aktuálně nejzajímavější nabídkou je …

Celý příspěvěk » Přečíst