Bezpečnost v Tunisku

Tunisko vždy patřilo k oblíbeným destinacím pro letní dovolenou. Krásné pláže, historické památky a relativně nízké ceny lákají turisty z celého světa. Jeho oblíbenost však rapidně klesla po brutálních útocích v roce 2015. Nyní se bezpečnostní situace v Tunisku relativně uklidnila a očekává se opětovný nárůst turistů až o 30 %.

Opravdu nastal čas odložit obavy a vyrazit do Tuniska?

Jaká je aktuální bezpečnost v Tunisku?

Teroristické útokyBezpečnost v Tunisku aktuálněKam nejezditBezpečnost v letoviscích

Teroristické útoky v Tunisku

Donedávna bylo Tunisko poměrně klidnou, turisty oblíbenou zemí, kde k útokům docházelo jen velmi zřídka. To však razantně změnil rok 2015 a dva velké teroristické útoky namířené proti turistům s cílem vyvolat strach z cestování do této země a oslabit tak tuniskou ekonomiku.

Známý je především útok v muzeu Bardo v hlavním městě Tunisu z března 2015, při němž útočníci zajali 200 turistů jako rukojmí. Následující červnový útok na pláži v Sousse si vyžádal z řad turistů 38 obětí. K útokům se přihlásila organizace Islámský stát (zpravodajské články k teroristickému útoku v Sousse).

Po těchto událostech přijal tuniský parlament nový a přísnější protiteroristický zákon, který nejenže posílil pravomoci úřadů, ale také obnovil trest smrti.

Je v Tunisku bezpečno?

Za poslední dva roky nedošlo v Tunisku k žádnému velkému teroristickému útoku namířeného proti turistům a bezpečnost v zemi je bedlivě střežena (v turistických oblastech obzvlášť).

Zjevně tedy není důvod, proč se cesty do Tuniska obávat.

Je však třeba mít stále na paměti, že politická situace tu není zcela stabilní (trvá zde výjimečný stav) a i v roce 2017 se objevily výjimečné násilné útoky zaměřené na tuniské bezpečnostní složky. Na místě je tedy jistá obezřetnost. Také se doporučuje vyhýbat velkým shromážděním lidí a cestovat pokud možno v doprovodu další osoby (platí zejména pro ženy).

O aktuálním vývoji a cestovních doporučeních se vždy informujte na stránkách ministerstva zahraničí.

Kam nejezdit?

Dle Ministerstva zahraničních věcí ČR byste se rozhodně měli vyhnout

 • oblastem okolo hranice s Alžírskem a Libyí
 • horským oblastem guvernátů Kasserine a Kef
 • městům Siliana, Kairouan a Kasserine
 • pouštní zóně jižně od linie Bir Rijm Maatoug – Borj Bourguiba – Ben Guerdan
 • a horské oblasti na severozápadě Tuniska

Zjednoduše řečeno jde o příhraniční oblast Tuniska s Alžírskem a celou jižní saharskou část Tuniska při hranicích s Alžírskem a Libyí.

Bezpečnost v letoviscích

Přestože seznam „zapovězených“ míst v Tunisku vypadá velmi obsáhle, situace pro turisty přeci jen není nijak tragická. Cestovní ruch je pro tuniskou ekonomiku klíčový, tudíž se na bezpečnostní opatření v turistických letoviscích – jakým je například ostrov Djerba – klade velký důraz. Situace je tu tedy obvykle klidná. Jediné, co byste měli zvážit, je způsob dopravy v rámci tuniského vnitrozemí. Vzhledem k neustálému riziku vzniku protestů a manifestací se pro cestu do turistických oblastí na jihozápadě země doporučuje využít letecké přepravy.

 

V poslední době je bezpečnost v Tunisku na poměrně dobré úrovni a tak se v letošním roce očekává obnovený zájem o cestovní ruch. Pokud se vyhnete problémovým oblastem a budete dodržovat zásady bezpečnosti, není důvod, proč dovolenou v Tunisku odkládat. Na druhou stranu, je to stále země s ne zcela stabilní politickou situací, což je dobré mít na paměti a vždy se před cestou informovat na stránkách ministerstva o aktuálních doporučeních.

 

A pokud vás nejistá bezpečnostní situace v Tunisku stále nenechává klidnými, zkuste třeba staré známe Chorvatsko a jeho – méně známé – písečné pláže.

Bezpečnost v Tunisku
4.32 (86.36%) 22
Komentáře
 • Odpovědět

  Ako jeto z vymenou eur da sa kupovat za eura kolko je mozne zobrat vreckove Je oblast Hamamet bezpečna? ĎAKUJEM

  • Dobrý den Mariano,
   do Tuniska si s sebou vezměte eura (případně lze i americké dolary). Směnit euro / dolar za tuniský dinár není v Tunisku problém, ale doporučuji přemýšlet dopředu a směnit jen tolik, kolik skutečně utratím. Zároveň si schovávejte účtenky za směny. Pokud vám nějaké dináry zbydou, lze je vyměnit zpět na letišti, ale budete k tomu potřebovat právě ty původní účtenky.
   Hodně věcí si koupíte i přímo v eurech (ať už v restauraci nebo na tržištích), ale počítejte s vyšší cenou, než kdybyste platila tuniským dinárem.
   Samozřejmě vždy je možné vybrat tuniské dináry z bankomatu (bez nutnosti návštěvy směnárny).
   Co se týče bezpečnosti, tak v turistických oblastech včetně Hammametu je bezpečno. Obavy nejsou na místě. Ale rozhodně se na žádné delší výlety nevydávejte sama/sami >> využijte skupinové výlety.

 • Odpovědět

  Dobrý den,za týden máme cestovat do Tuniska,oblast města Sousse.Je v tomto místě bezpečno?Máme si dát na něco pozor, co není obsaženo v doporučení MZV na cesty?Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Dančo,

   v letoviscích včetně letoviska Sousse je bezpečno. Nejlepší je pobývat přímo ve vašem hotelovém resortu a rozhodně dávat přednost hotelové pláži před jakoukoliv „veřejnou“ pláží, kde jsou domorodci.

   Byť nejbezpečněji je v hotelových resortech, není důvod nenavštívit starou medinu v Sousse. Tam si ale dávejte pozor na své cenné věci a obecně je rozhodně dobré, aby ženy měly pánský doprovod.

   Jinak platí vše, co je uvedeno na stránkách MZV.

 • Odpovědět

  Dobry den jaká je bezpečnosti situace v Monastiru? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Adél,

   bezpečnost v Monastiru je aktuálně stabilizovaná. Platí, že byste se měli koupat na hotelových plážích. Na nich, podobně jako v hotelových resortech v Monastiru, je bezpečnostní hrozba v současné době prakticky nulová.

   Poslední teroristický útok zacílený na západní turisty se na tuniském pobřeží stal v roce 2015. Od té doby se tak vážný incident v letoviscích neodehrál.

 • Odpovědět

  Dobrý den, jak je to s bezpečností při návštěvě Friguia parku?Na co si případně dát pozor? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Dančo,

   Friguia park je malá, ale moc pěkná zoo. Předpokládám, že sem pojedete v rámci organizovaného výletu (tj. s hlediska bezpečnosti se nemáte čeho obávat) a v zoo budete mít pravděpodobně rozchod. Doporučuji akorát dbát zvýšenou pozornost na své cennosti, peníze a doklady (zkrátka jako kdekoliv jinde v Tunisku).

 • Odpovědět

  Dobrý večer o tri týždne máme ísť do Sousse, neviete mi doporučiť v okolí historickú pamätihodnosť , kde bude moja rodinka v absolútnom bezpečí?

  • Dobrý den Jano,

   přímo v Sousse doporučuji návštěvu starého centra – mediny. Celá medina je jedna velká historická pamětihodnost. Z hlediska bezpečnosti a podvědomého pocitu je sem určitě mnohem lepší vyrazit přes den a nikoliv večer / v noci. I přes den ženám v každém případě doporučuji pánský doprovod. Pozor na uliční prodejce, nejsou nebezpeční, ale někteří trochu neodbytní. Pozor taky na ty, kteří vás osloví kvůli vašemu hotelovému náramku, budou tvrdit, že jsou z vašeho hotelu a že vás medinou provedou. Lhají vám, z vašeho hotelu rozhodně nejsou!

   V každém případě si dovolím si tvrdit, že v absolutním bezpečí nebudete nikde a je jedno, zda to bude v medině v Sousse, kdekoliv jinde v Tunisku nebo kdekoliv jinde v Evropě. Pokud se medinu rozhodnete raději vynechat, tak v Sousse můžete navštívit alespoň největší místní muzeum Sousse Archaeological Museum.

   Nedaleko Sousse je Monastir, kde kromě mediny stojí za návštěvu mazoleum Bourghiba – mazoleum jaka památka na prvního tuniského prezidenta.

   Obě mediny jsou rušné, plné domorodců, obchodníků i turistů, nejde proto říct, že by to byla nějak zvlášť bezpečná místa. Je dobré mít se na pozoru. Ale pokud chcete přičichnout k místnímu životu, tak jejich návštěvu doporučuji.

 • Odpovědět

  Dobry den, aká je situacia v Zarzis? Je to bezpecna oblast? Dakujem

  • Dobrý den Barboro,

   město Zarzis na jihovýchodním pobřeží Tuniska spadá aktuálně do regionu, v němž je zvýšené nebezpečí únosů, zejména díky nedaleké hranici Tuniska s Lybií. Hotelové resorty na pobřeží jsou bezpečné, není třeba mít obavy, ale nedoporučuji jakékoliv individuální procházky / výlety mimo hotelový resort. K výletům je v tomto případě mnohem lepší využít ty organizované vaší CK.

   Na rozdíl od všech ostatních tuniských letovisek se do oblasti Zarzisu nemá v současné době zbytečně jezdit, zejména ne individuálně. Byť to není region, kde by hrozilo nějaké bezprostřední nebezpečí, tj. pobyt v hotelech u moře je možný a nejsou mi známé žádné incidenty z posledních týdnů a měsíců, osobně doporučuji se oblasti raději pro tuto chvíli vyhnout.

  • Rezort blizko Zarzisu- teda je bezpečný? ďakujem

  • Jak jsem psal včera, resorty a příslušné pláže patřící hotelům bezpečné jsou. Lidé tam jezdí a aktuálně nevím o žádných bezpečnostních problémech, které by jejich dovolenou nějak ovlivňovaly. Nicméně platí, že Zarzis a vše na jih / jihovýchod od něj spadá do oblasti, do které se zbytečně jezdit v současné době nemá.

 • Odpovědět

  Dobrý den. Letíme s kamarádkou na Djerbu. Jsme dámy v letech:-). Máme mít obavy vyrazit na nákupy do Midoun,nebo Houmt Souk sami? Chtěly bychom zažít atmosféru tržiště. Samozřejmě nebudeme provokovat oblečením. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Růžo,

   ne, nemyslím si, že byste měly mít obavy. Doporučuji ale podobná tržiště navštívit za světla a zbytečně na sebe neupozorňovat drahými věcmi, šperky apod. Zároveň bude nejlepší se na to samé zeptat přímo vašeho delegáta na místě, který, předpokládám, vám bude schopen dát případné další doplňující doporučení. Užijte si odpočinek na Djerbě 🙂

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Filerimos Village, Rhodos, Řecko

Řecko (Rhodos): perfektní all inclusive dovolená v červenci za 12 790 Kč

Egypt, Hurghada, Stella Di Mare

Egypt: All Inclusive dovolená (8 dní) v červenci nejlevněji za 9 990 Kč

Hotel Djerba Holiday Beach, Djerba, Tunisko

Tunisko: za teplem na Djerbu – all inclusive dovolená za 10 790 Kč

Hotel Amounda Bay, Kréta, Řecko

Řecko (Kréta): all inclusive last minute dovolená ve 4* hotelu za 9 590 Kč

Hotel Palia Sa Coma Playa, Mallorca, Španělsko

Mallorca (Sa Coma): All Inclusive dovolená se slevou 48% za 12 990 Kč

Hotel Side Kervan, Side, Turecko

Turecko (Side): Last minute dovolená (8 dní) s All Inclusive za 6 177 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.