Ceny v Maroku nejsou nijak zvlášť nízké ani nijak zvlášť vysoké. Jejich úroveň se pochopitelně odvíjí od toho, zdali se nacházíte v turistické oblasti. V letoviscích, kam nejčastěji zavítají turisté ze západu, narazíte i na ceny značně přehnané.
Ceny zájezdů do Maroka se pochopitelně odvíjejí od období, pro které se rozhodnete. Do Maroka je nejlepší se vydat spíše na jaře nebo na podzim. Ceny týdenních pobytů se v těchto obdobích běžně pohybují okolo 16 000 Kč. Pokud ale budete bystří, můžete narazit i na mnohem výhodnější nabídku a dovolená může být vaše třeba i za 13 000 Kč. Ještě více pak samozřejmě ušetříte, pokud se do Maroka vydáte mimo sezónu.
Marockou měnou je marocký dirham (MAD). Místná měna se také často značí zkratkou DH (podobně jako česká koruna Kč). Jeden marocký dirham odpovídá přibližně 2,40 Kč, za koruny ho ale nesměníte. Vezměte si proto s sebou některou ze světových měn. Více informací o marocké měně najdete v článku Měna v Maroku, kde probírám, čím vším se dá platit v Maroku, kde nejlépe směnit peníze apod..
Ceny v restauracích jsou různé stejně jako kvalita podávaných pokrmů. U oběda vás obvykle čekají menší porce, než na jaké jste z domova zvyklí a vyjdou vás většinou tak na 40 DH.
Ceny potravin v Maroku jsou vesměs srovnatelné s cenami u nás. Připlatíte si však za dovezené výrobky. Pro představu uvádím běžné ceny některých potravin.
Cigarety vás v Maroku vyjdou zhruba na stejné peníze jako u nás. Krabičku cigaret Marlboro koupíte přibližně za 32 DH, místní značka Marquise stojí 22 DH.
Nejlevnějšími dopravními prostředky po Maroku jsou autobusy, minibusy a tzv. grandtaxi, které fungují na určitých trasách a svážejí vždy více lidí. Ve všech se ale připravte na to, že se tam budete neuvěřitelně mačkat. O něco lepší alternativu poskytuje vlak. A pokud si potrpíte na větší pohodlí, využijte služeb tzv. petit taxi nebo si pronajměte auto.
Ceny petit taxi i půjčení auta si člověk může, poku d je šikovný, usmlouvat na celkem přijatelnou částku. Cena půjčení osobního auta se pohybuje kolem 500 DH/den, u taxíků záleží na vzdálenosti.
Jak už bylo řečeno, ceny v turistických letoviscích bývají o dost vyšší. Agadir, který je v současnosti asi nejnavštěvovanějším z nich, není výjimkou. Obchodníci tu často spoléhají na to, že se cizinci neorientují v běžných cenách a neumějí nebo nechtějí smlouvat, a proto si často řeknou o částku, o kterou by si místnímu neřekli. Tomu napomáhá i skutečnost, že např. na potravinách nebývají cenovky. Proto se raději předem informujte o běžných cenách a nenechte se ošidit.
Smlouvání v Maroku sice není tak běžné a okázalé jako v Egyptě, ale hodí se i tady. Díky smlouvání často získáte výhodnější cenu.
Ahoj Lukáši,mohl bys nám doporučit společnost v M’hamidu na trip do pouště s přespáním?Díky.
Tome omlouvám se, ale nikoho neumím doporučit. Doporučuji někoho vygooglit a pokusit se dohledat recenze na tripadvisoru. Sám žádnou takovou zkušenost v této lokalitě nemám 🙁 …. ale třeba „Zoubir Tours“ vypadají celkem dost solidně…
Půjčovali jste si někdy skútr v Maroku?
Znáte Hostel kif-kif v
Marakeš i
Dobrý den Jaroslave, já nikoliv 🙁
Ahoj Lukáši,
zvažujeme dovču v Maroku -v Agadiru. Ale pojedem individuálně. Hele, jak je to s těma autobusama? Potřebujeme se dostat z Marrakeše do Agadiru a za 14 dnů pak zpět.
Ahoj Honzo,
určitě to je dobrý nápad! Takhle, nejsem přesně obeznámen s tím, jak se nejlépe dostat z Marakéše do Agadiru a zpět, ale máš pravdu autobusy tu jezdí. Přidám dva linky: lagare.ma, případně přímo dopravce supratours.ma. mě nejlepší přehled spojů a cen najdeš na tom serveru lagare.
Ahoj, jak se pohybují ceny benzínu a nafty. Plánujeme zapůjčit auto.
Děkuji Martin
Ahoj Martine,
aktuálně je to za 1 litr nafty 9,4 dirhamů, cca 22,5 Kč. Za 1 litr benzínu to je 10,2 dirhamu, asi 24 Kč. Měj se fajn.
Ahoj…na bakšiš třeba v hotelu je lepší euro nebo dolar ?? Díky…Mirek
Ahoj Miroslave,
úplně nejlepší je přímo jejich měna… marocký dirham. Pokud ho mít v hotovosti u sebe nebudete, pak já bych dával eura.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.