Měna v Maroku: marocký dirham

Marockou měnou je marocký dirham. Měna má mezinárodní kód MAD, v obchodech se ale často značí zkratkou DH. 1 dirham se dále dělí na 100 centimů.

Marocký dirham není plně konvertibilní měnou a jeho vývoz i dovoz se řídí určitými předpisy. Z Maroka můžete vyvézt maximálně 2 000 DH. Stejné omezení platí i pro import.

Směnný kurz

Směnný kurz koruny vůči marockému dirhamu se dlouhodobě pohybuje mezi 2-3 CZK za 1 MAD. Za 1 euro pak koupíte kolem 10 dirhamů. Pro lepší uvádím přesnější informaci:

  • 1 MAD = 2,39 CZK
  • 1 EUR = 11,02 MAD

Vždy zkontrolujte aktuální směnný kurz online nebo na kurzovním lístku.

Peníze si můžete v Maroku bez problémů směnit v četných směnárnách (na první narazíte už na letišti). Využít můžete i služeb hotelů a bank. Měna ale není volně směnitelná, s korunami tu nepochodíte. Pokud jedete do Maroka, vezměte si s sebou jednu ze světových měn – americké dolary, britské libry nebo eura. V mezinárodních hotelech jimi můžete i platit.

Marocká měna

Marocká měna: bankovka o hodnotě 50 dirhamů
autor/zdroj: wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Místní peníze můžete také získat výběrem z bankomatu. I s bankovními poplatky vás to vyjde přibližně stejně draho jako ve směnárnách, ne-li dokonce levněji. Kartu si s sebou tedy určitě vezměte. Ve větších letoviscích jakými je např. Agadir s ní můžete celkem běžně i platit.

Čím se platí v Maroku?

Jak už bylo uvedeno výše, v Maroku se platí marockým dirhamem. V hotelech ale většinou můžete využít i světové měny – GBP, USD nebo Eura. Kreditní kartu využijete opět zejména v hotelech. Stále častěji pak přijímají kreditní karty obchodníci v letoviscích.

Mince a bankovky

Zorientovat se v marockých penězích není nic snadného. Měna se dělí na bankovky a mince. V Maroku se setkáte s 8 druhy mincí v hodnotě 5, 10, 20 a 50 centimů a 1, 2, 5 a 10 dirhamů. Druhů bankovek je tu však o něco méně – asi 5 druhů v hodnotách 20, 25, 50, 100 a 200 dirhamů – a rozpoznat ty vám už potíže dělat nebude.

Komentáře
  • Odpovědět

    Dobrý den, slyšel jsem, že při výběru kartou mě může bankmat takříkajíc natáhnout až o pět procent z vybrané částky. Je to pravda?

    • Dobrý den Adame,

      ne, o tomhle jsem nikdy neslyšel. Záleží na vaší bance a na jejich poplatcích při výběru v zahraničí, mimo EU, v Maroku. Domnívám se, že to je jediné, co byste si měl ohlídat. Bankomaty v Maroku vám vydají při jedné transakci max. 2000 dirhamů, to je jediné omezení, které mě v souvislosti s tímto napadá.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Melia Fuerteventura, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura: perfektní 4* hotel u TOP pláže Sotavento za 13 480 Kč

Hotel Aladdin Beach Resort, Hurghada, Egypt

Egypt (-56%): All Inclusive dovolená v Hurghadě levně za 7 290 Kč

Hotel Evita Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: All Inclusive dovolená na 8 dní za 8 356 Kč

Hotel Pensee Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Egypt (-55%): týdenní All Inclusive s perfektním šnorchlováním za 6 790 Kč

Egypt, Marsa Alam, Royal Tulip Beach Resort

Egypt (-40%): 8 denní All Inclusive s akvaparkem a korálem za 10 890 Kč

Hotel Salammbo, Yasmine Hammamet, Tunisko

Tunisko (-53%): All Inclusive dovolená ve 4* hotelu za 7 290 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.