Dálniční známka Rakousko

Rakouská dálniční síť je až na některé výjimky zpoplatněná, a proto je při cestách do Rakouska nebo při cestách přes Rakousko dálniční známka nutná.

Dálniční známka v Rakousku je dvojího typu. Základní je její papírová forma, kterou je potřeba před cestou vylepit na přední sklo, nebo forma elektronická, často označovaná jako digitální dálniční známka, která je pevně svázána s SPZ vašeho vozidla, podle které dálniční nebo policejní dohlížející systém pozná, že máte známku koupenou.

Jaký typ zvolit? Jaké jsou ceny rakouských dálničních známek? A co vše je dobré před cestou do/přes Rakousko vědět?

Vše podstatné v následujícím průvodci:

Dálniční známka 2023 | Zpoplatněné úseky | Cena | Kde koupit | Kam nalepit | Co vědět před cestou

 

Pokud zde nenajdete odpověď, kterou hledáte, můžete využít diskuze dole pod textem a váš dotaz položit přímo tam.

Dálniční známka 2023

Povinnost mít při jízdě po dálnicích a rychlostních silnicích v Rakousku (viz mapa níže) platnou dálniční známku mají všechna vozidla o maximální přípustné hmotnosti do 3,5 tuny. Povinnost se vztahuje nejen na osobní automobily, popř. malé nákladní vozy do 3,5 tuny, ale i na motocykly. Do stejné cenové kategorie spadá i karavan, opět za předpokladu, že patří do skupiny do 3,5 tuny.

Oproti modrým známkám platným do 31. ledna 2021, budou v roce 2021 mít rakouské dálniční známky barvu jablkově zelenou.

Dálniční známka Rakousko

Povinnost známky se nevztahuje na přívěsy. Pokud je přívěs tažen motorovým vozidlem, které spadá do kategorie vozidel o max. přípustné hmotnosti do 3,5 tuny, pak se za přívěs nic extra nepřiplácí.

Autobusy nebo nákladní vozidla nad 3,5 tuny nepotřebují dálniční známku, nýbrž v Rakousku platí mýtné prostřednictvím systému Go-Box.

Zpoplatněné úseky

Všechny aktuálně zpoplatněné dálnice a rychlostní silnice jsou vyznačeny oranžově:

Mýto v Rakousko - zpoplatněné úseky

Upozorňuji na to, že dále je na dálniční síti Rakouska dalších 6 dodatečně zpoplatněných úseků, za jejichž průjezd se platí nad rámec standardních kupónů. Ty jsou na mapě vyznačeny oranžově. Jedná se buď o systémy delších tunelů nebo o horské průsmyky, zkrátka místa, která byla finančně velmi nákladná na výstavbu nebo která jsou nákladná na údržbu. Jejich přehled i přehled konkrétních cen uvádím níže.

Modře vyznačené dálnici na mapě jsou úseky, které jsou zdarma a patří mezi ně např. dálnice v Linci nebo dálniční okruh v Salzburgu.

Cena rakouské dálniční známky

Ceny dálničních známek se liší podle kategorie vozidla a délky platnosti kupónu. Každoročně rostou, jejich ceny se oproti roku 2020 letos zvedají o 1,5%. V roce 2021 jsou pro dálniční známku v Rakousku platné následující ceny.

Automobil do 3,5 tuny:

 • 10 dní   >>   9,90 €
 • 2 měsíce   >>   29,00 €
 • 1 rok   >>   96,40 €

Motocykl:

 • 10 dní   >>   5,80 €
 • 2 měsíce   >>   14,50 €
 • 1 rok   >>   38,20 €

Roční kupóny jsou podobně jako u nás vždy platné do 31.1. následujícího roku.

Úsekové mýto, resp. jeho výše závisí na konkrétním úseku. Za průjezdy jednotlivými úseky v roce 203 zaplatíme následující ceny:

 • Bosruscktunnel na dálnici A9   >>   6,50 €
 • Gleinalmtunnel na dálnici A9   >>   10,50 €
 • Taurn a Katschbergtunnel na dálnici A10   >>   13,50 €
 • Karawankentunnel na dálnici A11   >>   7,80 €
 • Brenner na dálnici A13   >>   11,00 €
 • Arlbergtunnel na silnici S16   >>   11,50 €

Úsekové mýto je stejné jak pro automobily, tak pro motorky. Platí se v mýtných branách při vjezdu / odjezdu z daného úseku. Platbu úsekového mýta je možné provést hotově nebo kartou stejně jako se za dálnice platí v Chorvatsku. Alternativně ho lze zaplatit předem v e-shopu Asfinag, v takovém případě pak pro průjezd mýtnou bránou můžete použít všechny zeleně označené pruhy. U závor jsou umístěny kamery na rozpoznání poznávací značky, a závora se vám tak automaticky otevře.

Kde koupit

1. v Rakousku:

Známku lze koupit na většině čerpacích stanic. K tomu postačí jednoduchá fráze: „Ich möchte eine zehn-Tage Autobahnvignette.

2. v České republice:

Je možné ji koupit i v ČR. Nabízí ji na pobočkách ÚAMK, Autoturist a ABA (přehled všech poboček na mapě zde). Typicky ji lze dostat i na českých benzínových stanicích v blízkosti česko-rakouských hranic.

3. online:

Podobně jako lze koupit úsekové mýto, lze prostřednictvím oficiálního ehopu Asfinag také koupit elektronické dálniční známky. U koupě online je potřeba dát pozor na to, že rakouská dálniční známka je platná až po 18 dnech od koupě. Jejich platnost není okamžitá z důvodu ochrany spotřebitelů a jejich možnosti „nákup“ do 14 dní vrátit stejně tak jako by to mělo platit u kteréhokoliv jiného eshopu. Vztahuje se to na všechny dálniční známky: na 10 dní, na 2 měsíce i na roční kupóny.

Neplatí to však pro úsekové mýto. To, zaplatíte-li online přes Asfinag, můžete ještě tentýž den použít na průjezd daným úsekem.

Objednávku přes internet je možné učinit i prostřednictvím českých distributorů ABA (papírové lepící známky) nebo eshopu MTX (papírové, ale i elektronické známky a úsekové mýto). Osobně však nevidím důvod k tomu dát při online koupi elektronické známky nebo úsekového mýta přednost jinému distributorovi než přímo Asfinag, jejichž stránky jsou mimochodem k dispozici také v češtině.

Kam nalepit

Každá rakouská lepící dálniční známka má na své zadní straně jednoduchý piktogram, který ukazuje, kam ji správně nalepit. Umisťuje se čelní sklo, a to buď z pozice řidiče do jeho levého horního rohu nebo do středové horní části skla pod zpětné zrcátko.

Je vždy dobré mít po celou dobu platnosti známky u sebe originální kontrolní kupón, na němž známku od prodejce dostanete.

Na co myslet před cestou

Pokuty v Rakousku platí i pro Čechy. Za jízdu na dálnici bez dálniční známky zaplatíte na místě 120 €, v případném následném přestupkovém řízení se může výše pokuty vyšplhat na 300 € až 3000 €. Platná dálniční známka se proto rozhodně vyplatí.

Dodržujte rychlosti!

V Rakousku konstantě rozšiřují úseková měření. Překročíte-li rychlost a vyfotí-li vás radar, nejenže vám hrozí pokuta za nedodržení rychlosti (dle závažnosti se pohybující okolo 50 €), v některých úsecích se tímto svým chováním vystavujete i riziku pokuty za znečišťování životního prostředí, jejíž výše může být až 2000 €. Pokud vám domů nepřijde oznámení o překročení rychlosti do 14 dní, nemyslete si, že je všechno v pořádku. Jeho doručení může trvat i několik měsíců!

V zimě (od 1. listopadu do 15. dubna), v případě, že jsou zimní podmínky (na silnicích je sníh, led nebo námraza) jsou povinnou výbavou zimní pneumatiky. Je dobré mít s sebou i sněžné řetězy.

Reflexní vesta je v Rakousku povinná pouze pro řidiče, který by ji měl mít přímo v kabině vozu. Dovolena je žlutá, červená nebo oranžová barva se dvěma nebo více reflexními pruhy. Povinnost mít reflexní vestu sice neplatí pro spolujezdce, nicméně i ti ji musí mít na sobě v případě že chtějí z vozidla vystoupit.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.