Počasí na Mauriciu

Ostrov Mauricius leží v tropickém podnebném pásu. Proto je počasí na Mauriciu teplé, a to celoročně, bez nějakých výrazných teplotních výkyvů. Nejtepleji tu bývá v zimě, kdy Mauricius nabízí teplotu vzduchu okolo 30°C.

Paradoxně právě leden, únor a březen zároveň představují období, kdy je na Mauriciu největší riziko tropických cyklónů.

Proto doporučuji opatrnost při výběru termínu!

Mauricius: exotická dovolená (9 dní) za 26 330 Kč

 

Seznamte se s podrobnou charakteristikou počasí na Mauriciu. Mrkněte se, jaké tu panuje podnebí i jaké teploty vzduchu jsou typické pro jednotlivé měsíce. Jak vysoká je teplota moře? Které období je nejvhodnější na potápění? A jaké měsíce jsou na návštěvu ostrova Mauricius vůbec ty nejlepší?

Odpovědi naleznete v následujícím průvodci:

Podnebí | Počasí | Déšť | Teplota moře | Předpověď počasí | Kdy nejlépe jet?

 

Toho, kdo se na Mauricius chystá v následujících dnech, bude pravděpodobně nejvíce zajímat výhled na nadcházející dny. Můžete proto rovnou přejít na aktuální předpověď počasí. Na úvod ještě dodávám, že většina zde uváděných informací vyplývá z oficiálních dat mauricijského meteorologického úřadu.

Podnebí

Mauricius má teplotně mírné tropické podnebí. Teplotně mírné je díky silnému vlivu okolního oceánu. Indický oceán determinuje nejen příjemnější teploty, ale i relativně vysoké srážkové úhrny.

Z hlediska počasí tu lze rok rozdělit na dvě základní období:

  • léto – listopad až duben
  • zima – červen až září

Zdejší léto je teplé a vlhké a tedy obvykle na srážky bohaté. Naopak zima je chladnější a sušší. Nezapomeňte přitom, že Mauricius leží na jižní polokouli, a tedy základní logika ročních období je zde oproti Evropě opačná. Květen a září jsou často označovány za tzv. přechodové měsíce.

Počasí

Podobně jako je teplotně stálé počasí na Zanzibaru či v jiných tropických destinacích, i na Mauriciu jsou teploty vzduchu relativně neměnné.

Charakteristický vývoj teplot vzduchu (jak denních, tak nočních) v průběhu roku ukazuji na datech pro Port Louis (hlavní město Mauriciu situované na západním pobřeží ostrova):

počasí Mauricius

Počasí má Mauricius nejteplejší od listopadu do dubna, kde se teploty přes den pohybují okolo 29°C až 30°C.

Naopak nejchladnější je červen, červenec a srpen s denními maximy do 26°C a s nočními minimy klesajícími k 17°C až 16°C.

Co se týká regionálních rozdílů v počasí, tak ty nejsou příliš významné. Je ale pravda, že centrální, vnitrozemská část ostrova je v porovnání s pobřežními regiony chladnější, a to cca o 3,5°C. Naopak nejteplejší je západní pobřeží ostrova spolu s jeho jižním i severním cípem. Upozorňuji, že východní pobřeží je v průměru o 2,0°C chladnější než pobřeží západní.

Mnohem patrnější než teplotní rozdíly jsou rozdíly ve srážkových úhrnech.

Déšť na Mauriciu

Srážky jsou nedílnou součástí místního podnebí. Prší tu často.

To je fakt.

Nelze počítat s tím, že byste se během dovolené na Mauriciu dešti vyhnuli. Volbou správného termínu i vhodného regionu je však možné „hrozbu“ deště minimalizovat.

Každoročně se střídající monzuny, které ovlivňují počasí na Maledivách se sice na Mauriciu nevyskytují, obecně ale platí, že srážkové úhrny jsou nejvyšší v lednu a únoru, kdy napříč ostrovem činí přes 200 mm za měsíc. Prosinec i březen jsou rovněž na srážky poměrně vydatné měsíce. Déšť se v celém tomto období běžně vyskytuje i 10x do měsíce. To částečně souvisí i s tropickými cyklony, které, pokud do oblasti přijdou, typicky ovlivňují počasí na Mauriciu po dobu 3 dní a přinášejí intenzivní srážky.

Naopak červenec, srpen, září a říjen je doba, kdy tu prší nejméně.

Zejména pak na západním pobřeží, na kterém se v těchto měsících srážkové úhrny pohybují mezi 10 a 20 mm, což odpovídá cca 3 dešťům do měsíce. V ostatních regionech Mauriciu (východ, sever, jih, střed) se však i v tomto období úhrny pohybují okolo 50 až 70 mm, což stoprocentní jistotu slunečného počasí nedává.

Právě proto doporučuji upřednostňovat západní pobřeží Mauriciu před jinými oblastmi.

Teplota moře

Mauricius má teplé moře, které je na koupání vhodné celoročně. Teplota vody na Mauriciu je nejvyšší na začátku roku:

  • leden: 27°C
  • únor: 28°C
  • březen: 28°C
  • duben: 27°C
Mauricius teplota moře

V mělkých pobřežních vodách dosahuje teplota moře často i k 29°C. Pobřežní mělčiny jsou pro Mauricius hodně typické. Nepředstavujte si je však jako mělká korálová podloží charakteristická pro Marsa Alam v Egyptě. Na řadě míst tu jsou před pobřežním přírodně vytvořené korálové valy, o které se rozbíjí mořský příboj a za nimi jsou mělčí, klidnější a hlavně teplejší laguny ideální jak na plavání, tak potápění. Z hlediska viditelnosti pod vodou je na potápění na Mauriciu nejlepší doba od prosince do března.

Předpověď počasí Mauricius

Níže přikládám meteorologickou mapu jejíž součástí je i podrobná předpověď počasí (na 10 dní).

Samotná mapa pak mimo předpovědi ukazuje i aktuální teploty vzduchu, které na Mauriciu v tuto chvíli panují.

Kdy jet na Mauricius?

Záleží, za jakým účelem na Mauricius jedete.

Pokud chcete ostrov poznávat a vaším prioritním cílem nejsou pláže ani koupání, je vhodné vyrazit v době středoevropského léta, kdy je počasí na Mauriciu teplotně mírnější a „sušší“.

Zdůrazňuji ale, že období středoevropského léta tu rozhodně není ideální dobou na dovolenou u moře. Byť příliš neprší, na koupání je chladno. Z hlediska teploty moře, teploty vzduchu, ale i z hlediska únosného množství srážek je nejlepší počasí na konci roku: ideálně říjen a listopad, lze však i prosinec. A hlavní sezóna pokračuje i na začátku roku, kdy, ačkoliv víc prší, nabízí Mauricius nejteplejší počasí (30°C) i nejvyšší teplotu moře (28°C).

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.