Počasí na Zanzibaru

Jaké klimatické podmínky nabízí exotický Zanzibar? Ostrov, jež od africké Tanzánie, ke které politicky náleží, dělí cca 40 km široká úžina (tzv. Zanzibarský průliv), leží pod rovníkem. Tato skutečnost počasí na Zanzibaru determinuje. To je ryze tropické. Denní teploty se zde pohybují okolo 30°C.

A to celoročně!

Na první pohled se tak může zdát, že je Zanzibar z hlediska svého počasí nezávisle na zvoleném termínu ideální destinací. Není to tak. Doporučuji se s podnebím a počasím na Zanzibaru podrobněji seznámit, a vyvarovat se tak termínům, které dvakrát vhodné zrovna nejsou.

Teploty vzduchu | Teplota mořeMonzunová období | Předpověď počasí  | Kdy vyrazit

Při nejmenším se podívejte na aktuální předpověď počasí, byť je vhodné vědět o zdejším klimatu více, a mít tak představu, co zhruba čekat, když se náhodou aktuální podmínky budou od předpovědi počasí lišit.

Počasí – Teploty vzduchu

Stálost teplot je pro Zanzibar typická.

  • denní maxima se pohybují mezi 29°C a 33°C
  • noční minima se pohybují mezi 21°C a 24°C

Teplotní výkyvy mimo tyto dva intervaly jsou možné, ale vězte, že jsou velice výjimečné.

Průměrné denní a noční hodnoty pro jednotlivé měsíce znázorňuje následující graf:

Počasí Zanzibar

V tomto ohledu je počasí na Zanzibaru hodně podobné počasí na Maledivách, kde tato teplotní stálost pozorovatelná v průběhu celého roku také existuje, dokonce je ještě výraznější. Druhý rozdíl je v tom, že Zanzibar má ve srovnání s Maledivami o něco chladnější noci.

Teplota moře

Nejsou to jen teploty vzduchu, jsou to i teploty moře, které jsou na koupání v Indickém Oceánu, ať už v oblastech Nungwi, Uroa nebo Kendwa, dostatečně vysoké celoročně!

Teplota moře na Zanzibaru je nejvyšší během našich zimních a jarních měsíců, kdy má až 29°C. To ale ještě neznamená, že všechny termíny od prosince do května jsou na návštěvu Zanzibaru těmi nejlepšími.

Teplota moře na Zanzibaru

Nicméně alespoň z hlediska teploty vody je Zanzibar vhodnou alternativou k bližším destinacím, které v zimě zas tak lákavé koupání nenabízí, ať už to je moře na Kanárských ostrovech nebo třeba na Kapverdách.

Tropické podnebí a období dešťů

Tropické klima, to nejsou jen vysoké teploty, je to i relativně častý déšť. Podnebí na Zanzibaru je hodně podobné tomu, co panuje v nedaleké pevninské Tanzánii. Ostrovy, z nichž se administrativní region Zanzibaru skládá, tedy Unguja (resp. Zanzibar) a Pemba, mají ve srovnání s pevninou akorát vyšší vlhkost vzduchu.

Průměrné roční srážkové úhrny dosahují:

  • až 1600 mm na hlavním jižním ostrově Unguja
  • až 1900 mm na menším severním ostrově Pemba

Jen pro vaši představu, to je 3-krát, resp. 4-krát víc než roční srážkový úhrn v Praze nebo také 300-krát, resp. 400-krát víc než na pobřeží Rudého moře, viz. počasí v egyptské Hurghadě.

Abyste zde dovolenou měli slunečnou nebo polojasnou a mohli se opalovat třeba takto při jízdě loďkou… musíte se vyvarovat monzunovým obdobím.

Slunečné počasí Zanzibar

V průběhu roku se zde opakují dvě deštivá období.

Březen, duben a květen je doba, kdy vrcholí to hlavní z nich. Vyvolává ho jihozápadní monzun, který je na Zanzibaru známý jako Kusi. V tomto období je pro místní počasí typických klidně i 17 deštivých dnů v měsíci (zejména v dubnu) a průměrné měsíční srážkové úhrny činí:

  • březen: 150 mm
  • duben: 320 mm
  • květen: 290 mm

V listopadu a v prosinci přichází to druhé z nich, kdy prší i 15-krát do měsíce, zejména pak v odpoledních hodinách.

  • listopad: 170 mm
  • prosinec: 140 mm

Během nejsilnějších dešťů zde nejsou výjimečné lokální záplavy, které komplikují pohyb po ostrovech.

Aktuální předpověď počasí pro Zanzibar

Podrobnou předpověď počasí včetně předpokládaných srážkových úhrnů a síly a směru větru naleznete v rámci následující meteorologické mapy Zanzibaru:

Nejlepší doba na návštěvu Zanzibaru

Nejslunečnější počasí na Zanzibaru, které je doprovázeno „nejsuššími“ dny, panuje v období od června do září. Lze i říjen. Tedy středoevropské léto nebo přelom léta a podzimu je na návštěvu Zanzibaru nejlepší.

Rozumím, že pro někoho může postrádat smysl jezdit do dalekých exotických destinací v červenci nebo srpnu, kdy je pěkné a teplé počasí v celém, k ČR relativně blízkém Středomoří.

Pak doporučuji nechat dovolenou na Zanzibaru na leden nebo únor. Ani v těchto měsících zde srážky nejsou tak vysoké (naprší cca 60 mm za měsíc) a je to doba, ve které jsou pro počasí na Zanzibaru typické ty nejvyšší teploty. Pěkných 32°C a déšť vyskytující se cca 5x do měsíce dělají ze Zanzibaru ideální destinaci, do které lze vyrazit za teplem v zimě.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Amarina Abu Soma Resort, Abu Soma, Egypt

Egypt (-53%): levné All Inclusive v perfektním 5* hotelu za 8 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Costa Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura (-52%): dovolená na Kanárech s polopenzí za 11 990 Kč

Hotel Imperial Shams Abu Soma, Abu Soma, Egypt

Egypt (-58%): All Inclusive dovolená (8 dní) ve 4* hotelu za 8 990 Kč

Hotel Dunas Mirador, Gran Canaria, Kanárské ostrovy

Gran Canaria (-33%): All Inclusive dovolená (9 dní) za 13 990 Kč

Hotel Al Hamra Village, Ras Al Khaimah, Emiráty

Emiráty levně: dovolená v Ras Al Khaimah  (7 dní) za 12 190 Kč

Hotel Stork, Kréta, Řecko

Řecko, Kréta (-59%): nejlevnější All Inclusive dovolená (8 dní) za 5 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.