Kanárské ostrovy: Teplota moře

Díky své subtropické poloze jen kousek severně nad obratníkem Raka jsou Kanárské ostrovy celoročně oblíbenou destinací! Teplota moře na Kanárských ostrovech v létě a na podzim dosahuje až k 24°C. Ale koupat se tu lze i v jiných částech roku, na jaře a v omezené míře dokonce i v zimě.

Jak vysoká tu je teplota vody v jednotlivých měsících? Pojďme se podívat.

A pojďme si ukázat, jak moc nebo jak málo se liší konkrétní ostrovy.

Vliv Atlantského oceánu — Gran Canaria — Tenerife — Fuerteventura & Lanzarote — La Palma

Vliv Atlantského oceánu

Na teplotu moře na Kanárských ostrovech má zásadní vliv Atlantský oceán, v němž ostrovy leží. Přítomnost oceánu jednak do značné míry determinuje místní podnebí, a tím pádem konkrétní počasí a teploty vzduchu, které mají vliv na teplotu vody. Krom tohoto nepřímého vlivu má oceán na teplotu moře i vliv přímý.

Jak jí ovlivňuje?

V oblasti oceánu kolem Kanárských ostrovů se nachází tzv. Kanárský proud. To je studený mořský proud, který vzniká zhruba uprostřed oceánu dělením teplého Golfského proudu na dvě větve. Kanárská větev oceánem proudí od severu na jih, přes Kanárské ostrovy až do oblasti Kapverdských ostrovů, kde přechází do Severního rovníkového proudu.

Pláž El Duque na ostrově Tenerife:
Pláž a moře na Tenerife
Právě díky tomuto studenému Kanárskému proudu je zde klima mnohem mírnější, než by bylo bez něj. To je hlavní důvod, proč je obecně počasí na Kanárských ostrovech chladnější, než na podobných zeměpisných šířkách jinde ve světe, viz třeba počasí v Emirátech nebo v Egyptě.

Kanárský proud, jehož rychlost není veliká (na otevřeném oceánu pouze 0,25 cm/s, ale v úžinách mezi jednotlivými ostrovy až 60 cm/s), má samozřejmě na zdejší teplotu moře zásadní vliv.

Pozn.: hodnoty v následujících teplotních digramech vychází z dlouhodobě měřených dat a jde o průměrné teploty povrchových vod při pobřeží.

Teplota moře Gran Canaria

teplota moře Gran Canaria

Jednotlivé Kanárské ostrovy se z hlediska teploty vody příliš neliší. Rozdíly existují, ale jsou malé. Gran Canaria, hlavní ostrov, má z hlediska teploty o něco lepší podmínky na koupání než třeba severněji položené Lanzarote. Zejména potom největší letovisko na Gran Canarii – Maspalomas. To leží na jižním cípu ostrova, a je tak před Kanárským proudem postupujícím ze severu trochu chráněno.

Teplota moře Tenerife

Prakticky identické hodnoty jako pro Gran Canarii dávají satelitní NOAA data i pro ostrov Tenerife s tím, že zde, více než kde jinde, je patrný rozdíl mezi jeho jižním a severním pobřežím. Nejen z hlediska počasí, ale i z hlediska teploty moře na Tenerife, byť rozdíly většinou nedosahují více jak 1,5°C.

teplota moře Tenerife, Kanárské ostrovy

Opět zdůrazňujeme, že graf uvádí průměrné hodnoty. Aktuální teplota moře se může mírně lišit. Například v oblíbeném letovisku Puerto de la Cruz na severní straně Tenerife následovně:

 • leden: min (18,8°C) až max (21,7°C)
 • únor: min (18,1°C) až max (20,8°C)
 • březen: min (18,3°C) až max (20,4°C)
 • duben: min (18,7°C) až max (20,5°C)
 • květen: min (19,2°C) až max (21,3°C)
 • červen: min (20,1°C) až max (22,4°C)
 • červenec: min (21,0°C) až max (23,2°C)
 • srpen: min (21,8°C) až max (24,1°C)
 • září: min (22,5°C) až max (25,0°C)
 • říjen: min (22,6°C) až max (24,7°C)
 • listopad: min (21,1°C) až max (23,5°C)
 • prosinec: min (19.9°C) až max (22,4°C)

Teplota moře Fuerteventura a Lanzarote

O něco chladnější je severněji položená Fuerteventura a Lanzarote. V únoru a v březnu tu průměrná teplota vody klesá na 18°C.

teplota moře Furteventura

Teplota moře La Palma

Menší La Palma (severozápadním směrem od Tenerife) nabídne zejména na konci léta a na podzim nejteplejší moře ze všech Kanárských ostrovů vůbec. V srpnu tu moře ještě má 23°C. Ve stejném období najdeme mnohem lepší podmínky třeba na Mallorce, ale i v oblíbeném Chorvatsku (viz. teplota vody v Chorvatsku).

Nicméně na La Palmě je moře nejteplejší až v září a v říjnu, kdy má 24°C. A na koupání je to i v listopadu a dokonce i na konci roku v prosinci.

teplota moře La Palma

Podobně jako La Palma jsou na tom ty nejmenší Kanárské ostrovy, La Gomera a El Hierro.

Doporučení na závěr

Byť se sem na toto souostroví náležící Španělsku jezdí po celý rok, zejména v lednu, v únoru a v březnu to tu na koupání moc není. Zima a brzké jaro jsou období vhodné na turistiku, výlety, golf a cyklistiku.

Na koupání je nejlepší období od května do října, případně do brzkého listopadu. To je období, kdy je teplota moře na Kanárských ostrovech nejvyšší a zároveň i převládá slunečné počasí.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   13
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych vědět, kde jev prosinci nejteplejší moře na Kanárech. Díky

  • Odpovědět

   Dobrý den Marie, ony ty rozdíly jsou dost zanedbatelné, ale nejteplejší moře (i nejteplejší počasí) bývá v jižní části Tenerife a jižní části Gran Canaria.

 • Odpovědět

  Děkuji moc za rychlou odpověď. Takže bude volba mezi Tenerife a o něco vzdálenějšími Kapverdami, konktétně jih Salu.

 • Odpovědět

  Dobrý den, Lukáši. Takže na jarní prázdniny máme v hledáčku i Kanárské ostrovy, ale je to únor, takže neočekáváme, že bychom se vykoupali. Z hlediska termínu by nám vyhovovala spíše Fuerteventura. V případě, že bude příliv a naplní se laguna Sotavento vodou, myslíte, že aspoň v ní by se daly smočit nohy? 🙂 Ale zase co tam týden dělat, když se nebude dát koupat v moři, že..? V hledáčku mám hotel Meliá Fuerteventura. Na to by bylo možná lepší Tenerife?? Ještě nás lákají Kapverdy, ale ty termíny během února žádná slává a přecejen na Kapverdy už se letí o něco déle. Díky za rady!

  • Odpovědět

   Dobrý den, pochopil jsem, že máte jarní prázdniny v únorovém termínu, je o tak? Pak doporučuji mrknout na podrobný popis počasí na Kanárských ostrovech v únoru. Na koupání to v únoru moc opravdu není, vlézt se tam dá, ale nemá z toho člověk moc dobrý pocit. Nespoléhal bych ani na to, že na pláži Sotavento bude voda v laguně teplejší. Nemyslím si. Ta laguna tam vzniká opakovaně, vždy za přílivu, plní se vodou z moře a pak to za pár hodin zas vyteče, tj. ta její teplota je stejná jako v okolním oceánu.

   A navíc obecně oceán u Fuerteventury bývá cca o jeden stupeň chladnější. Za mne by to Tenerife proto dávalo asi větší smysl, ostrov nabízí víc možností na nejrůznější výlety po Tenerife, pěší túry, Loro park, atd.

 • Odpovědět

  Dobrý den 23.12.2022 odlétám na Tenerife jsou nějaká opatření děkuji Petr

  • Odpovědět

   Dobrý den Petře, pokud myslíte opatření týkající se covidu, tak nikoliv, aktuálně tu v platnosti nic není. Cestovat můžete bez obav.

 • Odpovědět

  dobry den 11.10.2022 odletam na tenerife potrebuji nejake potvrzeni o ockovani dekuji z.barta

  • Odpovědět

   Dobrý den Zdeňku, nikoliv, aktuálně není třeba žádné potvrzení o očkování (ať už covidovém nebo jiném).

 • Odpovědět

  V pátek 18,března odlétám z Prahy na Tenerife.
  Mám za sebou třetí dávku očkocání ( v prosinci 13. 2021 )
  Vše doložím EU Digitál COV IT Certificáte – C ertifikát EU COVIT – 19
  Je to v písemné formě s IRQ kodem.
  Potřebuji ještě nejaké testování ?
  Děkuji za odpověď.
  Ivan

  • Odpovědět

   Dobrý den Ivane, jakékoliv potvrzení o očkování vám bude stačit. Navíc budete potřebovat akorát vyplnit příjezdový formulář – viz zde.

 • Odpovědět

  mohu mít potvrzení o negativním PCR testu pouze v mobilu?
  Tak mi to totiž posílá nemocnice.
  Testování mám na doporučení lékaře.
  Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Jitko,

   ano, to stačí. Může to být klidně v elektronické podobě. Jen si pohlídejte, aby to bylo anglicky a aby to obsahovalo povinné údaje (datum testování, jméno testované osoby a jméno zařízení, jež testování provedlo).

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.