Kanárské ostrovy – Doba letu

Kanárské souostroví leží v Atlantiku kousek od marockých břehů. Není to tedy zrovna nejbližší destinace, a proto ani doba letu na Kanárské ostrovy nepatří k úplně těm nejkratším. Buďte si však jistí, že delší let, jehož délka obvykle činí téměř 5 hodin, se vyplatí!

Odměnou jsou krásné sopečné ostrovy s nádhernými a často divokými plážemi, ale i komfortní zázemí jednotlivých letovisek a hotelů s často špičkovými službami.

Dopřej si dovolenou na Kanárech: 8 dní za 13 430 Kč

 

Doba letu na Tenerife, Gran Canarii, Fuerteventuru nebo Lanzarote je dost variabilní. Na jakých faktorech závisí? Jak dlouho trvá průměrný let na Kanárské ostrovy? A kudy se tam nejčastěji létá?

Pro lepší orientaci přidávám stručný obsah:

Délka letu | Doba letu dle letových řádů | Skutečná doba letu | V kterých časech se z Prahy odlétá?

 

Kromě reálných časů ukáži i mapy skutečných leteckých tras, které se pro lety z Prahy na Kanárské ostrovy nejčastěji používají.

Délka letu na Kanárské ostrovy

Délka letu ve smyslu vzdálenosti, nikoliv ve smyslu času, závisí na letecké trati, po níž je daný let naplánován. Obvykle platí, že čím vzdálenější destinace je, tím je soubor vhodných tratích, po kterých lze let vést, obsáhlejší. Pokud k tomu nejsou nějaké opodstatněné důvody, volí se vždy ta nejekonomičtější varianta.

Nechť je příkladem let Praha Tenerife.

Na mapě jsou znázorněny 4 tratě, byť v reálu těch nejoptimálnějších „kandidátů“ je ještě více. Mapa by však byla dost nepřehledná, proto uvádím pouze ty nejpoužívanější z nich.

Doba letu na Kanárské ostrovy

Optimálnost tratě určuje především vítr, i když při její volbě se berou v úvahu i další faktory (přeletové poplatky apod.).

Při přímých letech na Tenerife je vůbec tou nejvyužívanější trasou červená varianta:

 • vede přes tyto body a letecké tratě: BALTU L984 OKG UL984 KULOK Z715 ERETO UZ160 ANELA UN869 NATOR N869 OLBEN UN869 NEMOS DCT NINTU UN869 ADUXO UN975 GOTOR UN857 TERTO
 • její délka činí 2 051 námořních mil, tedy 3 798 km

O dost delší se zdá být severní varianta vedoucí přes severní Francii:

 • vede přes tyto body a letecké tratě: BALTU L984 DONAD DCT SOPGA DCT RAPET UZ93 LOHRE DCT NOSPA UN857 GIMER UT300 PON UN872 ATLEN DCT ABUPI DCT BEXAL UN866 KONBA
 • její délka činí 2 087 námořních mil, tedy 3 865 km

Z hlediska délky se tedy jedná o zanedbatelný rozdíl. Byť směřovat let z Prahy na Tenerife kolem Paříže se může zdát být poněkud nelogické, za určitých podmínek je to právě tato trať, která je tou nejoptimálnější. Nebude nikdy nejoptimálnější z hlediska délky, nýbrž může být vhodnou volbou z hlediska ceny či doby strávené ve vzduchu. Podobně to platí i pro délku letů na Kapverdské ostrovy, kam se také občas vyplácí volit delší trať přes severní část Francie.

Doba letu dle letových řádů

Kompletní, ačkoliv ne zcela přesný přehled o tom, jak dlouho se letí na Kanárské ostrovy, lze získat z letových řádů. Z nich pro přímé lety z Prahy vyplývají tyto časy:

 • Praha – Tenerife (TFS): doba letu celkem 5 hodin 15 minut
 • Praha – Gran Canaria (letiště Las Palmas LPA): doba letu celkem 5 hodin 10 minut
 • Praha – Fuerteventura (FUE): doba letu celkem 5 hodin a 5 minut
 • Praha – Lanzarote (ACE): doba letu celkem 4 hodiny 55 minut

Ačkoliv ostrovy leží na podobné zeměpisné šířce jako Egypt, doba letu do Egypta bývá typicky o 50 až 60 minut kratší.

Vezměte prosím na vědomí, že tyto časy často neodpovídají realitě. Ve skutečnosti jsou totiž mírně nadsazené a zahrnují i dobu pojíždění letadla na jednotlivých letištích. Vychází z podmínek průměrného větru, tedy nereflektují aktuální podmínky.

Skutečná doba letu na Kanárské ostrovy

Let na Kanárské ostrovy je ve smyslu doby letu (času ve vzduchu) většinou o něco kratší než říkají výše uváděné hodnoty. Zároveň platí, že čím je let delší (ve smyslu vzdálenosti), tím je délka letu (ve smyslu času stráveného ve vzduchu) proměnlivější veličinou, zkrátka vykazuje větší a větší odchylky. Podobně jako existují relativně velké odchylky v časech letů do Dubaje, stejně to je i v případě Kanárských souostroví.

Nejsou vůbec výjimečné situace, kdy sem délka letu nepřesahuje 4,5 hodiny.

Jindy však síla větrných proudů není taková a čas se prodlužuje. V případě, který dokládá přiložený printscreen, činila délka letu na Tenerife 4 hodiny 49 minut.

Kanárské ostrovy délka letu

Vyskytují se i opačné případy.

Případy, kdy fouká výrazně proti směru letu. Pro představu uvedu reálná čísla z okamžiku, kdy jsem pro účel tohoto článku tvořil výše uvedenou mapu. Uvažoval jsem následující:

 • přímý let Praha – Tenerife
 • Boeing 737 – 800, plná obsazenost (tedy 189 pasažérů)
 • nejoptimálnější trať, kterou byla ona červená varianta
 • nejoptimálnější letová hladina

Průměrná složka větru vyšla na mínus 89 km/h, foukalo proti směru větru, vítr tak letadlo „brzdil“ a výsledná doba letu vyšla na 5 hodin a 21 minut.

Kdy se na Kanáry létá?

Přímá letecká spojení na Kanárské ostrovy (Španělsko) z ČR provozuje společnost SmartWings. Frekvence letů na jednotlivé ostrovy je závislá na ročním období i na poptávce. Nejoblíbenější, dost možná kvůli majestátnímu Pico de Teide, je ostrov Tenerife, kam se létá každý pátek a pondělí. Odlet z Prahy je obvykle ve 12:00, návrat zpět do Prahy pak bývá ve 23:05. „Obvykle“ nepíši náhodou. Byť se to standardně neděje, plánované časy odletů se výjimečně mohou měnit.

Jak je to s lety na další ostrovy?

 • Gran Canaria – z Prahy vždy ve středu a sobotu (rovněž ve 12:00)
 • Fuerteventura – z Prahy vždy ve čtvrtek a neděli (ve 12:30)
 • Lanzarote – z Prahy v úterý (ve 12:00)

V létě se přímo na Tenerife létá i z Brna, výjimečně z Ostravy. Pro lidi ze severní Moravy mohou být atraktivní i odlety z polských Katowic, je třeba ale počítat s tím, že doba letu na Kanárské ostrovy z Katowic bude o cca 30 minut delší něž z Prahy.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.