Fuerteventura

Nádherné pobřeží, zajímavé, byť zcela vyprahlé vnitrozemí a celoročně příjemné klima. To je ostrov Fuerteventura. Před tím, než jsem osobně Fuerteventuru navštívil, jsem se setkával s názory, že Fuerteventura patří k těm méně zajímavým kanárským ostrovům. Mne však dovolená na Fuerteventuře nadchla, a já tak nyní mohu s klidem návštěvu tohoto ostrova doporučit.

Čím mě Fuerteventura zaujala nejvíce?

Fuerteventura levně: zájezdy od 8 815 Kč

Co je pro ostrov typické? Jaké tu jsou pláže? A které konkrétní oblasti jsou dle mého názoru na dovolenou nejlepší?

Dovolte mi vám tuto destinaci představit:

Základní informacePláže | LetoviskaKam nejezdit | PočasíMůj verdikt

 

Nehodlám ostrov uměle vychvalovat, ostatně to si můžete přečíst kdekoliv jinde. Já se zde naopak pokusím Fuerteventuru vylíčit přesně tak, jak jsem ji vnímal já, se všemi jejími kladnými i zápornými stránkami. Chci totiž, aby každý získal reálnou představu toho, co může od dovolené na Fuerteventuře očekávat. Pokud vás zajímá něco konkrétního, na co v článku nezbylo místo, neváhejte se zeptat prostřednictvím komentářů dole pod textem.

Základní informace

Po ostrově Tenerife je Fuerteventura druhým největším kanárským ostrovem. Z jejího východního pobřeží, z míst u majáku Faro de La Entellada je to vzdušnou čarou pouhých 100 km k nejbližším africkým břehů. Jen pro lepší představu, ostrov se nachází na podobné zeměpisné šířce jako americká Florida nebo egyptská Hurghada na pobřeží Rudého moře.

Upozorňuji, že ostrov je hodně suchý.

vyprahlá Fuerteventura

Žádné vzrostlé stromy zde ve volné přírodě rozhodně neuvidíte. Hodně výjimečné jsou i jakékoliv vyšší křoviny. Vnitrozemí je v podstatě taková jedná velká nehostinná poušť. Na toho, kdo to nečeká, může Fuerteventura na první pohled působit dost depresivně. Kór pokud za sebou právě máte únavný let na Kanárské ostrovy.

V průvodcích se dočtete, že ostrov spolu se severnějším Lanzarote v 16., 17. a 18. století sloužil jako hlavní obilnice pro Gran Canarii a Tenerife. Vzhledem k nehostinným vegetačním podmínkám, které tu dnes panují, by to člověk do Fuerteventury rozhodně neřekl. Dnes zde místo úrodných obilnic mnohem pravděpodobněji natrefíte na divoké kozy, popřípadě i kozí farmy, kde můžete nahlédnout do zákulisí výroby kozího sýra a rovnou tento tradiční produkt také ochutnat.

Popravdě řečeno vnitrozemí ostrova není příliš zajímavé, až na výjimky například v podobě původního hlavního města Betancuria (dnes spíše malebné vesničky), tu je pusto a prázdno. I přesto jím však doporučuji alespoň částečně projet a zastavit na některém s miradorů, místních vyhlídek.

Pláže

Předností Fuerteventury je její dlouhé pobřeží. Prý je zde na 152 různých plážích, které zaujímající pobřeží v délce 75 km:

 • 50 km pláží s bílým a žlutým pískem
 • 25 km pláží s tmavým sopečným pískem
pláž v Ajuy

Podobně na pláže bohaté pobřeží je dost raritní. Rozhodně v rámci Kanárských ostrovů. Zatímco písečné pláže na Tenerife nebo na Gran Canarii musí člověk hledat, zde jich je víc než dostatek.

Ty nejlepší, byť divoké pláže, jsou na západním pobřeží ostrova. Zcela unikátní je Playa de Cofete na jihozápadě Fuerteventury, která volně přechází do Playa de Barlovento.

Impozantní místo!

Nádherná dlouhá pláž z jedné strany umocněná strmě stoupajícími horami a ze strany druhé divokým Atlantikem.

pláž Cofete, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Ale není to jen západní pobřeží, pěkné pláže jsou i na východě ostrova, ať už je to dlouhá Playa de Jandia u Morro Jable, Playa de Sotavento, kde za přílivu za pláží denně vzniká obrovská laguna nebo na severním cípu ostrova pláž Playa del Médano u národního parku Parque Natural de Corralejo.

Toto byla jen malá ochutnávka toho nejlepší, co ostrov z hlediska pláží nabízí. Kdo miluje pláže, Fuerteventura je pro něj jako stvořená. Bez nadsázky. Brzy sepíši podrobné průvodce po plážích na Fuerteventuře, kde zmíním i ta méně známá místa.

Fuerteventura – letoviska

Milovníkům písečných pláží mohu Fuerteventuru vřele doporučit. Tady je přehled těch nejoblíbenějších letovisek:

Morro Jable / Jandia – obě místa se nacházejí na samém jižním konci ostrova, na stejnojmenném poloostrově, poloostrově Jandia. Nevýhodou je větší vzdálenost od letiště (90 km od letiště), i fakt, že to je poněkud nevhodně položené místo, pokud plánujete dělat výlety po celém ostrově. Vězte ale, že výlety po Fuerteventuře lze však i odsud celkem v pohodě zvládnout (osobní zkušenost). Výhodou je nádherná, široká a dlouhá pláž (4 km) nebo možnost pěšího výletu do blízkých hor ve vnitrozemí.

Morro Jable, Fuerteventura

Costa Calma – krásné písečné pláže jsou i v Costa Calma, ta největší z nich měří 1,2 km. Costa Calma je situována na začátku poloostrova Jandia a kousek odsud se nachází proslulá Playa de Sotavento, které je mimochodem hodně oblíbeným cílem pro windsurfing.

Caleta de Fuste – 7 km jižně od letiště je Caleta de Fuste, letovisko, které mohu doporučit zejména těm, kteří příliš neholdují vlnám na moři. Na pobřeží tu totiž jsou vytvořeny takové poloumělé písečné zálivy, které jsou před příbojem chráněny. Původní pobřeží zde totiž bylo dost skalnaté a na koupání tak ne úplně vhodné. Caleta de Fuste je ideální i pro golfisty, jsou tu 2 golfová hřiště.

Caleta de Fuste, Fuerteventura

Corrajelo – letovisko na severu Fuerteventury je častým cílem německých turistů. S výhledem na ostrov Lobos i na vzdálenější Lanzarote, ale z důvodu převážně skalnatého nebo kamenitého pobřeží ne se zcela dobrými podmínkami na koupání.

Kam nejezdit

Každé místo má jistě své kouzlo, nicméně já ho u Corrajela nenaše. Právě Corrajelo tak příliš doporučit nemohu. Sever ostrova jako takový ano, ale pokud vám jde hlavně o krásné pláže, pak se mrkněte na hotely, které zde leží přímo v národním parku písečných dun. Jsou to:

 • Riu Palace
 • Riu Oliva Beach Resort

U nich je to v pohodě, ovšem přímo Corajello nedoporučuji.

Dál si dejte pozor na to, jak daleko je konkrétní hotel od pláže. Některé, ať už je to právě zde v Corrajelu nebo v Caleta de Fuste, jsou vzdálené dost. Levnější cena zájezdu může být někdy indicií právě oné nevýhodné polohy.

Počasí

Počasí na Fuerteventuře je příjemné celoročně. Podobně jako na okolních ostrovech, viz. počasí na Kanárských ostrovech, i zde jsou teplotní výkyvy v průběhu roku zanedbatelné. O tuto teplotní mírnost se zde stará přítomnost oceánu, která zdejší počasí samozřejmě výrazně ovlivňuje a stará se o to, aby zde k žádným extrémům nedocházelo.

 • v létě je 28°C
 • v zimě je 21°C

Pro Fuerteventuru charakteristický vývoj teploty vzduchu v rámci roku ukazuje následující graf:

Fuerteventura počasí - teploty vzduchu

S příliš teplým mořem zde nepočítejte. Kanárský mořský proud, který je studený a který v oblasti Kanárských ostrovů putuje Atlantským oceánem od severu k jihu nejvýrazněji ovlivňuje právě ty nejvýchodnější ostrovy. Tedy Lanzarote a Fuerteventuru.

To je fakt a je s tím nutné počítat.

Moře má v létě 22°C, max 23°C, což sice není moc, ale koupat se bez problému lze. Teplota moře na Fuertevetuře je nejvyšší v srpnu, v září a v říjnu:

Fuerteventura teplota moře

Dovolená na Fuerteventuře v zimě vychází v leckterých termínech sice velmi levně, často to je i případ all inclusive zájezdů, ale berte prosím v potaz i chladnější moře. V zimě zde oceán na koupání není vhodný! Volte hotel s vyhřívaným bazénem, v opačném případě tuto destinaci v zimě doporučit nemohu. V lednu, v únoru či v březnu jsou mnohem lepší Kapverdské ostrovy. Teplota moře na Kapverdách i v zimě činí přijatelných 22°C až 23°C.

Závěrečný verdikt

Milovník turistiky zde pravděpodobně spokojený nebude. Sice tu jsou turistické stezky a jsou dokonce dobře značené, ale za prvé jich není mnoho a za druhé krajina zde všude vypadá podobně – pustá, suchá a bez stromů.

Tomu, kdo rád kombinuje výlety (ať už ve formě pěších výletů nebo ve formě půjčení auta a objíždění těch nejzajímavějších míst ostrova) s odpočinkem na plážích, mohu Fuerteventuru vřele doporučit. Z hlediska počasí úplně nejlépe od konce března a začátku dubnu do konce listopadu.

Pokud si vystačíte s komfortním hotelem, s krátkými procházkami, s vyleháváním u hotelového bazénu nebo s chytáním bronzu na pláži, tak i pro vás je dovolená na Fuerteventuře naprosto ideální. Ostrov nabízí nádherné písečné pláže, od malých až po velké, na které skutečně jen tak někde nenatrefíte.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   3
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Děkuji moc!:)

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  kde bude méně foukat? 🙂 Morro Jable nebo Costa Calma?
  Předem moc děkuji za odpověď.
  P.

  • Odpovědět

   Dobrý den Pavlíno, pravděpodobně v Costa Calma, přeci jenom Morro Jable je více na jihu a více na jih do otevřeného oceánu natočené. Každopádně obě letoviska jsou dost blízko u sebe, takže rozdíl nemusí být leckteré dny znatelné. Z mé zkušenosti to je ale právě Costa Calma, ostatně právě zde jsou typicky i menší vlny, což rovněž o slabším větru svědčí.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.