Teplota moře Kapverdy

Kapverdské ostrovy jsou relativně vzdálenou a jižně položenou destinací. Vzhledem k jejich poloze by se mohlo zdát, že teplota moře na Kapverdách bude celoročně hodně vysoká. Ne tak úplně. Teplota moře na Kapverdských ostrovech dosahuje v maximech k 27°C, v minimech k 22°C.

Kapverdy jsou na koupání vhodné po celý rok.

Zájezdy na Kapverdy: pobyty (8 dní) na ostrově Sal za 15 390 Kč

 

Nicméně teplota oceánu, který ostrovy omývá, není zdaleka tak vysoká jako v jiných podobně jižně situovaných destinacích.

Proč je moře na Kapverdách tak „studené“? Kdy je moře nejchladnější a které termíny jsou naopak na dovolenou na Kapverdách nejlepší? Můžete rovnou přejít na to, co vás zajímá:

Co teplotu moře ovlivňujePrůměrné hodnoty | Aktuální teplota moře | Kdy jsou Kapverdy nejlepší

 

Upozorňuji, že na Kapverdách mohou krom teploty vody znepříjemnit koupání i vlny. Jedná se o Atlantský oceán. Vlny tu tak jsou často dost veliké, zejména na jihu Boa Visty. Tomu, kdo má rád klidnější oceán, jednoznačně doporučuji upřednostnit ostrov Sal. Ostatně právě Sal vychází většinou levněji, viz třeba i tento aktuálně dostupný zájezd za 15 990 Kč. Pokud vás zajímá cokoliv, co zde k tématu moře na Kapverdách nepadne, kdykoliv se můžete zeptat v komentářích dole pod textem.

Co teplotu moře ovlivňuje

Delší doba letu na Kapverdské ostrovy nasvědčuje, že leží ještě o dost jižněji než ostrovy kanárské. Souostroví Kapverd se tak nachází na stejné zeměpisné šířce jako ten nejjižnější cíp Ománu a je dokonce jižněji než Kuba nebo Dominikánská republika v Karibiku. Skutečnost, že všechny tyto destinace leží na podobných zeměpisných šířkách však ještě neznamená, že mají stejně teplé moře.

Nikoliv.

Kapverdské ostrovy mají moře chladnější.

Moře na Kapverdách

V porovnání s jinými destinacemi zde nižší teplotu vody determinuje studený Kanárský proud. Tento mořský proud nejvýrazněji ovlivňuje pobřeží Portugalska a Maroka a zároveň je důvodem chladnější teploty moře na Kanárských ostrovech i na Madeiře. Směrem od Kanárských ostrovů proud postupuje Atlantikem na jih, v oblasti Kapverd slábne a postupně zde začíná přecházet v teplý rovníkový proud.

Ačkoliv intenzita Kanárského proudu zde není tak vysoká, je i přesto hlavním důvodem toho, proč je třeba moře v Ománu výrazně teplejší než zde na Kapverdách. Druhým faktorem je samotný charakter moře, oceán tu je otevřený a poměrně hluboký. Vody se tak hůře prohřívají a povrchové vrstvy, které teplo získávají, mají tendenci nabitou energii například v porovnání s karibskými destinacemi mnohem rychleji ztrácet mísením vody s nižšími a studenějšími vrstvami oceánu.

Průměrné hodnoty

Krom Kanárského proudu a charakteru okolního oceánu má samozřejmě vliv i aktuální počasí na Kapverdách a intenzita slunečních paprsků. Kombinace všech těchto faktorů udává pro Kapverdy charakteristický vývoj teploty moře, který je následující:

Kapverdské ostrovy teplota moře

Jsou to průměrné hodnoty, které se ovšem od aktuálních hodnot prakticky neliší.

Nejchladnější je:

  • únor a březen s teplotou 22°C
  • leden, duben a květen s teplotou 23°C

Ačkoliv jsou zde zimní i jarní měsíce z hlediska výše teploty vody nejméně ideální, přesto Kapverdské ostrovy figurují v seznamu nejlepších destinací, kam na dovolenou k moři v březnu.

V průběhu nastupujícího léta se moře na Kapverdách ohřívá pomalu. V červnu, v červenci a v srpnu nabývá oceán energii v podobě teplota mnohem pomaluji než třeba moře v Turecku, kde se teplota zvedá přinejmenším s dvojnásobnou rychlostí. I proto je zde oceán nejteplejší až na konci léta:

  • v září a v říjnu má 27°C

Na ostrovech Sal a Boa Vista se však v pohodě vykoupete i v průběhu listopadu a prosince. Na konci roku tu teplota vody činí 24°C, což je ekvivalent maximálních hodnot, které jsou schopné Kanárské ostrovy nabídnout na konci léta v září.

Aktuální teplota moře

Jestliže se chystáte na dovolenou na Kapverdy v následujících dnech, je nejlepší se podívat na aktuální data. Přikládám proto mapu, na které vidíte aktuální teplotu moře v oblasti Kapverdských ostrovů:

Kdy jsou Kapverdy nejlepší

Z mého pohledu je nejlepší podzim.

Kapverdy jsou suché a moc tu neprší. Když prší, je to spíš taková vlhkost z oceánu, která nad ostrovy přichází ve formě mrholení. V každém případě je potřeba říct, že srpen, září a říjen jsou měsíce, které tu jsou na srážky nejbohatší. V menší míře je to pak i prosinec a listopad.

Přesto já mohu podzimní termíny s klidem doporučit. Zataženo bývá výjimečně a průměrný srážkový úhrn za říjen (16 mm) je tak jako tak zanedbatelný. Teplota moře na Kapverdách je nejideálnější právě na podzim, kdy činí 27°C. Ovšem koupat se zde dá celoročně, tomu ostatně přejí celoročně vysoké teploty vzduchu, které se během dne pohybují v rozmezí od 26°C (v lednu a únoru) do 31°C (v červenci, srpnu a září).

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Royal Brayka Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-54%): 8 dní u TOP zátoky s All Inclusive za 9 990 Kč

Hotel Allegro Isora, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-62%): týdenní All Inclusive na Tenerife za 11 990 Kč

Hotel Arabian Park, Dubaj, Emiráty

Emiráty (-45%): 7 dní ve 4* hotelu přímo v Dubaji za 12 390 Kč

Hotel Murdeira Village Resort, Sal, Kapverdy

Kapverdy (-56%): týdenní dovolená na ostrově Sal za 14 990 Kč

Hotel Radisson Marina Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-63%): výjimečný Radisson Marina resort (8 dní) za 9 590 Kč

Hotel Mariant, S´Illot, Mallorca

Mallorca: dovolená (7 dní) s polopenzí v oblíbeném hotelu za 8 731 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.