Teplota moře Kapverdy

Kapverdské ostrovy jsou relativně vzdálenou a jižně položenou destinací. Vzhledem k jejich poloze by se mohlo zdát, že teplota moře na Kapverdách bude celoročně hodně vysoká. Ne tak úplně. Teplota moře na Kapverdských ostrovech dosahuje v maximech k 27°C, v minimech k 22°C.

Kapverdy jsou na koupání vhodné po celý rok.

Nicméně teplota oceánu, který ostrovy omývá, není zdaleka tak vysoká jako v jiných podobně jižně situovaných destinacích.

Proč je moře na Kapverdách tak „studené“? Kdy je moře nejchladnější a které termíny jsou naopak na dovolenou na Kapverdách nejlepší? Můžete rovnou přejít na to, co vás zajímá:

Co teplotu moře ovlivňujePrůměrné hodnoty | Aktuální teplota moře | Kdy jsou Kapverdy nejlepší

 

Upozorňuji, že na Kapverdách mohou krom teploty vody znepříjemnit koupání i vlny. Jedná se o Atlantský oceán. Vlny tu tak jsou často dost veliké, zejména na jihu Boa Visty. Pokud vás zajímá cokoliv, co zde k tématu moře na Kapverdách nepadne, kdykoliv se můžete zeptat v komentářích dole pod textem.

Co teplotu moře ovlivňuje

Delší doba letu na Kapverdské ostrovy nasvědčuje, že leží ještě o dost jižněji než ostrovy kanárské. Souostroví Kapverd se tak nachází na stejné zeměpisné šířce jako ten nejjižnější cíp Ománu a je dokonce jižněji než Kuba nebo Dominikánská republika v Karibiku. Skutečnost, že všechny tyto destinace leží na podobných zeměpisných šířkách však ještě neznamená, že mají stejně teplé moře.

Nikoliv.

Kapverdské ostrovy mají moře chladnější.

Moře na Kapverdách

V porovnání s jinými destinacemi zde nižší teplotu vody determinuje studený Kanárský proud. Tento mořský proud nejvýrazněji ovlivňuje pobřeží Portugalska a Maroka a zároveň je důvodem chladnější teploty moře na Kanárských ostrovech i na Madeiře. Směrem od Kanárských ostrovů proud postupuje Atlantikem na jih, v oblasti Kapverd slábne a postupně zde začíná přecházet v teplý rovníkový proud.

Ačkoliv intenzita Kanárského proudu zde není tak vysoká, je i přesto hlavním důvodem toho, proč je třeba moře v Ománu výrazně teplejší než zde na Kapverdách. Druhým faktorem je samotný charakter moře, oceán tu je otevřený a poměrně hluboký. Vody se tak hůře prohřívají a povrchové vrstvy, které teplo získávají, mají tendenci nabitou energii například v porovnání s karibskými destinacemi mnohem rychleji ztrácet mísením vody s nižšími a studenějšími vrstvami oceánu.

Průměrné hodnoty

Krom Kanárského proudu a charakteru okolního oceánu má samozřejmě vliv i aktuální počasí na Kapverdách a intenzita slunečních paprsků. Kombinace všech těchto faktorů udává pro Kapverdy charakteristický vývoj teploty moře, který je následující:

Kapverdské ostrovy teplota moře

Jsou to průměrné hodnoty, které se ovšem od aktuálních hodnot prakticky neliší.

Nejchladnější je:

  • únor a březen s teplotou 22°C
  • leden, duben a květen s teplotou 23°C

Ačkoliv jsou zde zimní i jarní měsíce z hlediska výše teploty vody nejméně ideální, přesto Kapverdské ostrovy figurují v seznamu nejlepších destinací, kam na dovolenou k moři v březnu.

V průběhu nastupujícího léta se moře na Kapverdách ohřívá pomalu. V červnu, v červenci a v srpnu nabývá oceán energii v podobě teplota mnohem pomaluji než třeba moře v Turecku, kde se teplota zvedá přinejmenším s dvojnásobnou rychlostí. I proto je zde oceán nejteplejší až na konci léta:

  • v září a v říjnu má 27°C

Na ostrovech Sal a Boa Vista se však v pohodě vykoupete i v průběhu listopadu a prosince. Na konci roku tu teplota vody činí 24°C, což je ekvivalent maximálních hodnot, které jsou schopné Kanárské ostrovy nabídnout na konci léta v září.

Aktuální teplota moře

Jestliže se chystáte na dovolenou na Kapverdy v následujících dnech, je nejlepší se podívat na aktuální data. Přikládám proto mapu, na které vidíte aktuální teplotu moře v oblasti Kapverdských ostrovů:

Kdy jsou Kapverdy nejlepší

Z mého pohledu je nejlepší podzim.

Kapverdy jsou suché a moc tu neprší. Když prší, je to spíš taková vlhkost z oceánu, která nad ostrovy přichází ve formě mrholení. V každém případě je potřeba říct, že srpen, září a říjen jsou měsíce, které tu jsou na srážky nejbohatší. V menší míře je to pak i prosinec a listopad.

Přesto já mohu podzimní termíny s klidem doporučit. Zataženo bývá výjimečně a průměrný srážkový úhrn za říjen (16 mm) je tak jako tak zanedbatelný. Teplota moře na Kapverdách je nejideálnější právě na podzim, kdy činí 27°C. Ovšem koupat se zde dá celoročně, tomu ostatně přejí celoročně vysoké teploty vzduchu, které se během dne pohybují v rozmezí od 26°C (v lednu a únoru) do 31°C (v červenci, srpnu a září).

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Evita Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: All Inclusive dovolená na 8 dní za 8 356 Kč

Hotel Pensee Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Egypt (-55%): týdenní All Inclusive s perfektním šnorchlováním za 6 790 Kč

Egypt, Marsa Alam, Royal Tulip Beach Resort

Egypt (-40%): 8 denní All Inclusive s akvaparkem a korálem za 10 890 Kč

Hotel Salammbo, Yasmine Hammamet, Tunisko

Tunisko (-53%): All Inclusive dovolená ve 4* hotelu za 7 290 Kč

Hotel Perla, Slunečné pobřeží, Bulharsko

Bulharsko (-47%): dovolená Slunečné pobřeží levně, polopenze za 9 990 Kč

Hotel Lardos Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: letní dovolená s light All Inclusive za 12 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.