Omán: Teplota moře

Omán má díky své jihovýchodní poloze na Arabském poloostrově a teplému subtropickému podnebí teplotně ideální moře na koupání po celý rok. Teplota moře v Ománu dosahuje v létě k 31°C a nejteplejší moře bývá na pobřeží u Ománského zálivu. Omán je přitom oblíbený hlavně v zimě, kdy zde teplota vody činí příjemných 25°C.

Upozorňuji přitom na jedno specifikum této země!

V Ománu se více než kde jinde aktuální teplota moře odvíjí od toho, v které části pobřeží se zrovna nacházíte.

Jak velké teplotní rozdíly to ve skutečnosti mohou být, vám hned ukáži a přiložím i aktuální teplotní mapu povrchových vod.

Ománský záliv vs. Arabské mořeMuscatSalalahAktuální teplota moře

Ománský záliv vs. Arabské moře

Ze skutečnosti, že je Omán situován v jihovýchodním rohu Arabského poloostrova, vyplývá, že je z každé své strany omýván jiným mořem. Jeho majoritní část pobřeží, která je orientovaná jihovýchodním směrem a která zaujímá zhruba délku 1100 km, leží u Arabského moře, resp. Indického oceánu. Právě sem se s oblibou jezdí na dovolenou k moři.

Pláž v Ománu

V oblasti nejvýchodnějšího cípu země přechází Arabské moře do Ománského zálivu, u kterého leží dalších zhruba 450 km ománského pobřeží. Nejsevernější guvernorát Ománu, Musandam, který je ománskou exklávou v území Spojených arabských emirátů, pak leží u Hormuzského průlivu, resp. u Perského zálivu.

Perský záliv je celoročně teplý. Ovšem v létě je až příliš horký a na koupání nevhodný! V červenci, srpnu a září dosahuje teplota vody v severním Ománu zpravidla k 33°C! Má zhruba stejný vývoj jako teplota moře v Emirátech.

Jižněji položený Ománský záliv je v tomto ohledu Perskému zálivu sice hodně podobný, nicméně zde typicky tak „extrémně“ vysoké teploty nenaměříme. To je důsledek relativní blízkosti mírně chladnějších vod Indického oceánu. A i proto pro teplotu moře v Ománu platí , že čím jižněji na ománském pobřeží jsme, tím je moře chladnější.

Vzhledem k tomu, že se stále nacházíme na severní polokouli, tak je to poněkud nelogické. Ostatně ať už v případě teploty moře v Egyptě nebo teploty vody v Řecku je to přesně naopak. Zde to je jednak dáno horkým vzduchem, který přichází z vnitrozemí Arabského poloostrova a jednak nedalekým Indickým oceánem

Zásadní vliv na teplotu moře Ománu má i monzunové období.

Teplota moře Muscat

Muscat, nebo česky Maskat, hlavní město Ománu, leží u Ománského zálivu. Teplota vody v Muscatu se průběhu roku mění následovně:

Teplota moře Omán

Koupat v moři se zde lze i v zimě. Pro prosinec, leden, únor a březen jsou jsou typické hodnoty v rozmezí od 24°C do 25°C. Moře zde bývá nejteplejší na začátku léta (červen a červenec). V červenci, v srpnu a částečně v září zde teplotu moře mírně snižuje monzun Khareef, který je ovšem mnohem citelnější na jihu země, např. v Salalah.

Teplota moře Salalah

Salalah, destinace, do které na podzim, v zimě a na jaře létají z Prahy charterové spoje, je na jihu země. Právě Salalah leží u Arabského moře. Teplota moře v Salalah se v létě dostává na stejně „nízké“ hodnoty jako v zimě, cca na 25°C. Typicky to vypadá následovně:

Teplota moře Salalah Omán

Tento znatelný teplotní pokles je důsledkem monzunu Khareef, který sem každoročně přichází, podrobné informace o tomto monzunu najdete na stránce o počasí v Ománu.

Z hlediska počasí, oblačnosti a teplot moře doporučuji nechat návštěvu Salalah na:

 • březen a duben
 • září, říjen, listopad a prosinec

Lze i leden a únor. I takto v zimě zde panují relativně vysoké teploty, které v denních maximech kulminují v rozmezí od 26°C do 29°C.

Aktuální teplota moře v Ománu

Ukazatel na mapě zobrazuje aktuální teplotu vody u letoviska Salalah.

 

Omán je z hlediska teplot pobřežních vod částečně podobný i některým exotickým destinacím. Teplota moře v Ománu sice vykazuje v průběhu roku výkyvy, nicméně na koupání je vhodná celoročně. Není to tedy nějaké podstatné hledisko, které by mělo o vaší dovolené zde rozhodovat. Doporučuji se raději pečlivěji podívat na teploty vzduchu a zároveň si uvědomit, že doba letu do Ománu není úplně krátká, a cesta tak může být náročná.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   4
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den ,letíme 7.2 24.do Omanu a chci se zeptat na počasí, jaké jsou teploty rano a navečer je potřeba sebou vzít kalhoty a svetry pro děti do 2 let

  • Odpovědět

   Dobrý den Ireno, ono dost záleží, v jaké části země jste. Pokud se budeme bavit o letovisku Sallalah v jižní části země, tak brzy po ránu bývá na začátku února 20°C (tím ale myslím třeba kolem šesté ráno), večer v 21:00 kolem 24°C.

 • Odpovědět

  Kolik očekavate teplotu od pocatku brezna 2024 na Salalah Omán a teplota more?

  • Odpovědět

   Dobrý den v první polovině března se teplota moře v Salalah pohybuje od 25°C do 26,5°C – tedy čekejte, že se to bude pohybovat v tomto rozpětí. Teplota vzduchu v denních maximech mezi 29°C a 33°C (dle dat z letošního roku).

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Royal Brayka, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-59%): 8 dní u zálivu s TOP pláží i korály za 8 790 Kč

Hotel Krabi Chada Resort, Krabi, Thajsko

Thajsko (-51%): polopenze na 8 dní s přímým letem z ČR za 19 990 Kč

Egypt, Marsa Alam, Royal Tulip Beach Resort

Marsa Alam (-59%): 8 dní s All Inclusive u velké laguny za 6 990 Kč

Hotel Orangea Beach Resort, Nosy Be, Madagaskar

Madagaskar (-42%): pobyt v hotelu přímo u pláže na 8 dní za 17 990 Kč

Hotel Millennium Resort, Salalah, Omán

Salalah, Omán (-56%): dovolená v 5* resortu s All Inclusive za 15 990 Kč

Hotel Venice Beach, Djerba, Tunisko

Djerba, Tunisko (-54%): pohodové All Inclusive s pobytem na 8 dní za 8 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.