Teplota moře v Egyptě

Egypt je jednou z mála destinací relativně „blízkých“ k Evropě, kde je teplota vody dostatečně teplá na koupání nehledě na to, zda se do Egypta chystáte v červnu nebo v prosinci. Jak moc teplé tu je moře v létě? A je to v Egyptě opravdu na koupání i v zimě?

Na všechno odpovím.

Sdělím mé vlastní zkušenosti s teplotou vody nejen v Hurghadě, ale i v Marsa Alam včetně grafů znázorňujících vývoj teploty moře v Egyptě v průběhu celého roku.

Co zde najdete:

Vliv počasí | Teplota moře Hurghada | Teplota moře Marsa Alam | Aktuální teplota vody | Doporučení

Egypt: rezervuj dovolenou se slevou 41 a více %
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 29 246 Kč na jedné osobě

Teplota moře v Egyptě neklesá pod 20°C, a to ani v lednu nebo v únoru. Naopak v letních maximech moře v Egyptě prakticky neosvěží, průměrná teplota vody v červenci, v srpnu a v září kolísá okolo 29°C.

Na severním pobřeží Egypta, které je omývané Středozemním mořem, vždy naměříme nižší hodnoty, než na turisticky mnohem atraktivnějším pobřeží Rudého moře. Sever je ideální na koupání jak v létě, tak jaře a na podzim a teplota vody je zde velmi podobná teplotě moře v Turecku nebo v Tunisku.

Moje doporučení však zní volit Rudé moře!

Rudé moře je nejen teplejší, ale je především pestřejší! Egypt je proslulý svými ideálními podmínkami na šnorchlování i potápění. Je to právě charakter Rudého moře, který dělá egyptské pobřeží tak zajímavým.

Moře v Egyptě

Z hlediska aktuální teploty moře není v Egyptě úplně rozhodující konkrétní destinace (ať už je to Hurghada, Taba, Sharm El Sheikh, Safaga, Quseir nebo dovolená v Marsa Alam), teploty jsou typicky všude velice podobné. Mnohem podstatnější je však období, ve kterém Egypt navštívíte.

Vliv klimatu a počasí

Hlavním faktorem, který determinuje vysokou teplotu vody, je egyptské klima. Přítomnost Saharské pouště na jihozápadě a Arabské pouště na východě zde v Egyptě vytváří suché a celoročně teplé podnebí. Velmi horké počasí v Egyptě v létě a teplé počasí s minimem srážek ve zbývajících částech roku formuje ideální podmínky pro to, aby se Rudé moře prakticky celoročně prohřívalo a získané teplo neztrácelo.

Zásadní vliv má i charakter moře a mořského dna.

Rudé moře je úzce sevřené mezi dvěma kontinenty. Mísení vody s chladnějšími vodami sousedního Indického oceánu je tak omezené na minimum. Rudé moře je zároveň velmi mělké. Snadno se tak prohřívají nejen pobřežní vody, ale v podstatě celé moře jako jeden velký celek. I díky tomu tu jsou vhodné podmínky pro život podmořských korálů. Ostatně potápěčské výlety (ať už se šnorchlem nebo s dýchacím přístrojem) za místními korály, dugongy, mořskými želvami a dokonce i delfíny jsou v Marsa Alam, v Sharm el-Sheikhu i v Hurghadě velmi oblíbené.
Mořská želva v Egyptě
Ač se to neznalým může zdát až neuvěřitelné, v Egyptě vám stačí jen trochu štěstí k tomu, abyste se k želvě dostali podobně blízko jako na fotce. Snímek je ze zátoky Abu Dabbab.

Teplota moře Marsa Alam

Ačkoliv, jak jsem již naznačil, rozdíly mezi jednotlivými destinacemi jsou nepatrné, faktem je, že moře je nejteplejší v Marsa Alam. To je samozřejmě dáno jednak jeho jižní polohou a částečně z toho vyplývajícím teplejším počasím, které v Marsa Alam panuje.

Hodnoty pro jednotlivé měsíce znázorňuje následující graf:
Egypt teplota moře
Sami tedy vidíte, že koupat se tu skutečně lze po celý rok. Moře je hodně teplé i na podzim, v říjnu a v listopadu. I únor je dobrý, byť na delší pobyty ve vodě je zde takto v zimě lepší nějaký tenčí neoprén.

Teplota moře Hurghada

Moře v nejoblíbenějším egyptském letovisku Hurghada je podobně jako v jižněji položené oblasti Marsa Alam vhodné ke koupání celoročně, od ledna až do prosince. Je však pravda, že teplotní křivka typická pro Hurghadu je v celé své délce ve srovnání s Marsa Alam posazená o cca jeden stupeň níže:
Moře v Egyptě - teplota

V následující tabulce uvádím teploty moře i pro některé další egyptské destinace:

Měsíc v roce Hurghada (°C) Marsa Alam (°C) Sharm el-Sheikh (°C) Safaga (°C) Taba (°C)
Leden 22 23 23 22 22
Únor 21 22 22 22 21
Březen 22 23 22 22 21
Duben 23 24 23 23 23
Květen 24 26 25 24 25
Červen 26 27 26 26 26
Červenec 28 29 28 28 28
Srpen 28 30 29 29 28
Září 27 29 28 28 28
Říjen 26 27 27 26 27
Listopad 25 26 26 25 25
Prosinec 24 24 24 24 23

Nepleťte si tyto hodnoty s aktuálními teplotami!

Jedná se o průměrné hodnoty, které vycházejí z dlouhodobě zaznamenávaných teplot. Sami vidíte, že data jsou pro jednotlivá letoviska velmi podobná, ne-li totožná. V leckterých měsících egyptská letoviska vykazují stejné hodnoty jako má teplota moře v Emirátech (Abu Dhabí, Dubaj, Ras al-Khaimah, Fujairah, apod.)

Aktuální teplota moře

Aktuální teplota moře se od hodnot uvedených v tabulce může v závislosti na aktuálním počasí mírně lišit.

Pro úplnost přikládám mapu, ze které snadno aktuální a přesné hodnoty teploty vody vyčtete. Dle aktuálního zbarvení Rudého moře poznáte, jak moc je je v něm aktuálně, čili dnes voda teplá.

Pár rad na závěr

Moře v Egyptě nebývá nikdy studené. Egypt má co nabídnout, a to jak na jaře, kdy se zde teplota moře pohybuje okolo 24°C, tak samozřejmě v létě (voda má cca 29°C), na podzim (26°C) a dokonce i v zimě (23°C). Mezi „nejchladnější“ měsíce zde celkem logicky patří leden, únor a březen. Viz. také podrobněji:

V tomto období doporučuji upřednostňovat region Marsa Alam oproti ostatním, severněji situovaným oblastem.

V kterémkoliv jiné části roku dává tato severoafrická země jednu velkou jistotu: teplota moře v Egyptě je na koupání ideální! Takže v tomto směru netřeba mít žádné obavy. Ty jsou na místě v případě Kanárských ostrovů, které, byť leží prakticky na stejné zeměpisné šířce jako Egypt, tak teplota moře na Kanárských ostrovech je výrazně chladnější než zde v Egyptě. Tady se naopak spíš větší pozornost vyplatí při samotném výběru hotelu. Pokud chcete nějaké tipy na osvědčené egyptské hotely, stačí níže nechat komentář, rád s výběrem poradím.

Teplota moře v Egyptě
4.58 (91.67%) 12
Komentáře
 • Odpovědět

  Děkuji za zajímavé pro mě informace Poprosil bych o pár tipů dobrých hotelu v oblasti Marsa Alam děkuji S pozdravem Luděk

  • Dobrý den Luďku,

   není vůbec za co. Pošlu vám do emailu pár tipů na osvědčené hotely, řekl bych taková lepší střední třída. Pokud byste měl jinou představu o kvalitě, levnější nebo naopak luxusnější, dejte mi vědět 🙂

 • Odpovědět

  Páni, děkuji těm nebo tomu, kdo tak vyčerpávající info připravil. Hodně mi to dalo a jestli můžu, poprosila b\ch o par tipů dobrých hotelů na Marsa Alam…letíme tam začátkem května. Byla jsem pozvána do Hotelu Beach club Utopia??? Děkuji moc Lucka

  • Pěkný večer Lucko,

   jsem rád, že jste tu našla užitečné informace, těší mě to 🙂 Co se týče hotelů, Utopia je za mě osobně velmi dobrá volba. A nepíšu to jen proto, že ten hotel zmiňujete, ale skutečně často tento resort lidem doporučuji (samozřejmě vždy záleží na konkrétních představách a požadavcích). Do emailu vám pošlu pár dalších tipů.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chceme jet s rok a pul starým dítětem do egypta a tudíž hledáme hotel, kde by byl pozvolný vstup do moře a dobré jídlo. Pokoje nemusí být luxusní. Máte nějaký tip? Nejlépe kdyby bylo moře s bílým pískem. (Už jsme v egyptě zažili)
  A neznáte Siva grand beach?
  Mockrát děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Barboro,

   rozumím, pokud vám nejde o dokonalý podmořský život a spíše o dobrý přístup do moře (tyhle dvě věci často totiž nejdou dohromady), tak je Hurghada dobrá volba. Právě tam je výběr pozvolných vstupů do moře největší.

   Ano, Siva Grand Beach hotel je dobrý resort s dobrou stravou a na Hurghadu s celkem prostornou pláží. Bát se v případě tohoto resortu dle mě ničeho nemusíte. Dva další moje tipy, které by se vám mohly líbit, vám pošlu na email 🙂

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Royal Horizons Boa Vista, Boa Vista, Kapverdské ostrovy

Kapverdy (sleva 48%): týdenní All Inclusive na Boa Vistě za 15 190 Kč

Hotel Sol Parque San Antonio, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy levně: 7 dní na Tenerife ve 4* hotelu již za 8 634 Kč

Egypt, Sham el-Sheikh, Cleopatra Luxury Resort

Egypt (-50%): All Inclusive Sharm el-Sheikh (5* hotel) za 10 390 Kč

Hotel Oceanic Khorfakkan Resort & Spa, Fujairah, Emiráty

Emiráty: dovolená ve 4* hotelu přímo u moře ve Fujairah za 13 390 Kč

Sunny Days El Palacio Resort, Hurghada, Egypt

Egypt (7 dní): all inclusive zájezdy (4* hotel) už za 5 202 Kč

Hotel Marjan Island Resort & Spa, Ras al-Khaimah, Emiráty

Emiráty: luxusní dovolená (5* Hilton) v Ras al-Khaimah za 15 189 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.