Žraloci v Egyptě

Rudé moře, které omývá východní břeh Egypta, je bohatý ekosystém, ve kterém žije nejen přes 40 druhů žraloků, ale dalších asi 1200 druhů ryb.

Žraloci v Egyptě jsou, ale většina žraločích druhů je zde v současné době už vzácná.

Po nešťastném a fatálním útoku žraloka na českého turistu 3. srpna 2018 v Marsa Alam jsem dostal řadu dotazů na toto téma, věřím, že odpovědi na vaše dotazy najdete na následujících řádcích. Pokud ne, využijte komentáře dole pod textem a zeptejte se na to, co vás zajímá.

Útok žraloka na českého turistuDalší útokyDruhy žralokůRady co dělat & nedělat

 

Aktuálně se lze v Egyptě koupat i šnorchlovat v moři bez omezení. Zákaz, který platil pro oblast Marsa Alam, skončil 16. srpna 2018.

Žralok v Egyptě

Fakta o žralocích

Žraloci patří mezi paraby a až na výjimky jsou to draví predátoři. K tomu, abyste v Egyptě nějakého žraloka spatřili, není potřeba mnoho. stačí trochu štěstí a trpělivosti.

Mohou se totiž vzácně objevovat i v mělčích vodách (2 až 3 metry hloubky), potencionálně se může objevit i v mělčinách do 0,5 metru hloubky, i když to je už velmi výjimečné.

Při šnorchlování u pobřeží (hlavně u Marsa Alam, ale i Hurghady a Sharm el Sheikhu), pokud na žraloka narazíte, bude to v drtivé většině případů menší predátor (nebo skupina). Je potřeba zdůraznit, že každý žralok je potencionálně nebezpečný, ale většinou platí, že pokud na sebe nebudete nijak upozorňovat, nebude si vás všímat.

Naposledy jsem viděl žraločí hejno jen kousek od oblíbené zátoky Abu Dabbab, při šnorchlování.

Egypt: rezervuj dovolenou se slevou 41 a více %
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 29 246 Kč na jedné osobě

Útok žraloka na českého turistu

Událost, která se stala 3. srpna 2018 u hotelu Club Calimera Habiba Beach v Marsa Alam, byla nešťastná a výjimečná. Dle dostupných informací muž, který zde na konci mola skočil do vody, se po pár tempech obrátil a začal rychle plavat zpět směrem k molu. Ve vodě byl vidět velký tmavý stín, který muže stáhl pod hladinu.

Po události se spekulovalo o tom, proč k útoku došlo a o jaký druh žraloka šlo. Podezdření padalo zejména na:

 • žraloka tygřího – angl. tiger srark, který dorůstá délky až 6 metrů
 • žraloka dlouhoploutvého – angl. whitetip shark, který dorůstá délka až 4 metrů

Oba druhy se u Marsa Alam vzácně vyskytují a oba mohou být velmi nebezpeční, pokud jsou podráždění, tak nečekají dlouho a rychle útočí. V pomyslném žebříčku nebezpečnosti se oba dva řadí hned za velkého bílého žraloka.

Starosta Marsa Alam 2 týdny po události potvrdil, že charakter kousnutí jasně ukázal na žraloka tygřího, který byl minimálně 2,5 metru dlouhý.

Co žraloka přilákalo k pobřeží a proč byl agresivní potvrzené (alespoň prozatím) nebylo. Prvotní spekulace o lodi, ze které posádka vyhodila uhynulý kus dobytka do moře, byla zatím vyvrácena, ale může se nakonec ukázat jako pravdivá. Žralok je totiž schopen cítit na kilometry daleko a právě dobytek ho mohl k pobřeží přilákat. Podobný případ se ostatně již v Egyptě jednou stal,a to i přesto, že házení uhynulých zvířat do moře je v Egyptě zakázáno.

Další útoky

Útoky žraloků jsou extrémně výjimečné. Nejen v Egyptě, ale i jinde na světě. Od roku 2007 bylo v Egyptě zaznamenáno 16 útoků na člověka, z toho byly 4 smrtelné. Někdy je cílem plavec, jindy člověk při potápění, ale jsou známé i útoky na potápěče.

Zde jsou ty poslední, které se v Egyptě staly:

Ain Soukhna (4. červen 2016) – útok na 23-letého plavce v ranních hodinách, žralok mako, ukousnutá noha

Marsa Alam (21. březen 2015) – smrtelný útok na 52-letého plavce, žralok mako

Sharm el-Sheikh (5. prosinec 2010) – smrtelný útok v oblasti Middle Garden na ženu (70 let), při šnorchlování v poledne, žralok dlouhoploutvý

Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (54 let), při šnorchlování v 11 hodin, žralok mako, vážně poraněné obě ruce

Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (46 let), při šnorchlování v 10:55, žralok mako, tržné rány

Sharm  el-Sheikh (30. listopad 2010) – v oblasti Coral Bay, žena (70 let), při šnorchlování ve 14:55, žralok dlouhoploutbý, ukousnuté jedno chodidlo a jedna ruka, tržné rány

Žralok velký bílý

Žraloci v Rudém moři

Rudé moře je domovem pro více jak 40 druhů těchto paryb. Bohužel jejich populace v Rudém moři klesají a některé z nich dnes už patří k velmi vzácným a v mnohých případech i k ohroženým druhům.

Žijí tu například:

 • žralok dlouhoploutvý (oceanic whitetip)
 • kladivoun bronzový (scalloped hammerhead)
 • žralok hedvábný (silkly shark)
 • žralok stříbrocípý (silvertip shark)
 • žralok tygří (tiger shark)
 • žralok velrybí (whale shark)
 • žralok bělocípý útesový (whitetip reef shark)
 • žralok zebrovitý (zebra shark)
 • žralok šedý útesový (grey reef shark)

Na snímku žralok bělocípý útesový, který dorůstá maximálně 2 metrové délky a patří mezi méně nebezpečné druhy.

Žralok bělocípý útesový

Zásady chování při střetu se žralokem

1. Nekoupat se večer

Žraloci jsou většinou nejvíce aktivní při západu slunce, v podvečer a večer, to je doba, kdy většinou loví. Proto nejdůležitějším pravidlem je večer se nekoupat. Je to zároveň doba, kdy je na plážích už klid. Když se lidé nekoupou, přitahuje to blíž k pobřeží větší množství ryb. Ryby naopak k pobřeží lákají žraloky.

2. Vyhýbat se špinavým vodám s nízkou viditelností

V takových podmínkách si žralok daleko snáze splete člověka se svoji obvyklou kořistí.

3. Lepší je to ve skupinách

Tito predátoři se lidem většinou vyhýbají a drží si od nich odstup. Tím spíš pokud je v moři větší skupina lidí, které se žralok bojí mnohem více než jednotlivce.

4. Žádné prudké pohyby! A nezkoušet uplavat!

Sebelepší a seberychlejší plavec vypadá pro žraloka jako zraněný lachtan nebo želva, tedy jako velmi snadná kořist. Je nesmysl se snažit uplavat. Jakékoliv prudké pohyby včetně plavání naopak přitahují žraločí pozornost. Je naopak nejlepší zastavit a vyčkat!

5. Mít predátora na očích a zachovat klid

Zkušení potápěči každému řeknou, že jedna z největších chyb je spustit žraloka z očí. Pokud člověk zachová klid a vyvaruje se rychlým pohybům, žralok, pakliže náhodou připlave blíž, začne většinou kolem kroužit. Toto je nejvyšší čas na pomalý ústup ke břehu, molu nebo člunu. Hlavně pomalu a klidně!

6. V krajním případě žraloka udeřit

Pokud bude podrážděný, může začít dorážet nebo útočit. V takovém případě nezbývá nic jiného, než mu čelit. Silně ho udeřit do čumáku, do oka nebo do žaber. To je něco, co nečeká a překvapí ho to. To je něco, co může znamenat, že se na chvíli stáhne a dá vám čas na to vylézt z vody.

 

Žraloci jsou poměrně inteligentní živočichové. A tak jako my vycítíme, jestli se nás ryba bojí nebo ne, i žralok snadno  vycítí, zde se ho bojíme. Ten, kdo se bojí, se stává snadnou kořistí, a proto platí, že pokud cítím, že mám ze žraloků nepřiměřeně velké obavy, tak do vody raději vůbec nelezu!

Žraloci v Egyptě jsou přirozenou součástí Rudého moře. Je to jejich teritorium, které obývají desítky milionů let. Případy napadaní člověka žralokem jsou však v Egyptě velmi vzácné a jejich pravděpodobnost se blíží k nule. Dovolené v Egyptě se kvůli tomu rozhodně nikdo nemusí obávat, neplatí-li zrovna nějaký zákaz koupání, který se většinou vyhlašuje až potom, co se nějaká nešťastná událost stane.

Žraloci v Egyptě
4 (80%) 12
Komentáře
 • Odpovědět

  Dobry den, jezdime pravidelne s dcerou do Egypta, kdyz jsme tam byly poprve, asi pred deseti lety, ani me nenapadlo se něčeho obavat, plavala jsem si podel pobrezi kilometry daleko a byla to uzasna podivana. S kazdou dalsi navstevou se vsak obavy stupnuji, i letos jsme byly v Egypte a nastesti pred tim nestastnym utokem. Snorchluji tesne kolem koralovych utesu, vetsinou sama, drive jsem zavodne plavala, takze neni nikoho, kdo by si troufl plavat se mnou dal. Rada bych se zeptala, zda si zralok troufne priplavat i tesne blizko ke koralum, snazim byt vzdy co nejbliz a rozhlizim se kolem sebe pro pripadny ustup pres koralove plato. I kdyz si nedovedu představit jak by clovek presel pres ostre koralove podlozi. Take bych rada vedela, zda je pravda o barvach a jake žraloka pritahuji. Dekuji za odpoved. Jana Stekerova

  • Dobrý den Jano,

   určitě není dobrý nápad kalkulovat s tím, že by se žralok bál připlavat těsně ke korálovým útesům. Na jednu stranu to sice není místo, které by pro většina druhů žraloků vyhledávala a už vůbec ne velcí žraloci, na druhou stranu věřte, že jakmile ho tam něco přiláká, tak klidně připlave.

   Žraloci jsou přitahováni kontrastními barvami (žlutá, červená, oranžová), které jsou v moři jasně viditelné a pro to prostředí ne příliš přirozené. Není to ale tak, že by bylo dokázáno, že je nějaká konkrétní barva přitahuje více než ostatní. Takže pokud možno, tak nic kontrastního nebo blyštivého, mnohem lepší jsou tmavší barvy, které přirozeně s moře splynou.

 • Odpovědět

  jedu poprvé do Egypta, mám se bát?

  • Dobrý den Libuše,

   ne, obavy nemějte. Za prvé je to zbytečné – to, že byste byť jen nějakého malého žraloka spatřila, je dost nepravděpodobné (ano, při šnorchlování se to sice stát může, ale jsou to typicky malé druhy, které se budou bát a rychle odplavou) a pravděpodobnost nějakého střetu s ním je prakticky nulová. Za druhé chodit do moře s tím, že se bojím a mám strach, je špatný „mindset“, se kterým obecně není dobré do moře vůbec chodit.

 • Odpovědět

  Dobrý den, rozhoduji se jestli jet v dubnu do Egypta konkrétně sem hotel.invia.cz/egypt/hurghada/stella-di-mare-beach-resort-spa/ a mezi řeckem. Jak se poslední dobou pořád mluví o Egyptě v souvislosti se žralokama jiným nebezpečím, tak sjem docela na vážkách. Hlavně i děti jsou vystrašený a moc se jim tam nechce, ale já bych ráda tamní moře viděla. Jsou žraloci i v téhle lokalit? V recenzích se píše, že je dlouhý vstup do moře i 400m-což mi přijde dlouhý abych stihla v případě potřeby utéct :)) Nebo máte nějaký zaručený tip kde třeba žraloci opravdu nejsou nebo kde mají třeba nějaké sítě aby se tam nedostali? Děkuji

  • Dobrý den Jitko,

   hotel Stella di Mare Beach Resort je dobrý, má jednu nevýhodu a tou je vstup do moře. u pobřeží jsou korály – mělčina, kde se plavat nedá (záleží to ročním období a velikosti odlivu v daném období). Pokud ji chcete překonat, tak tu máte 2 možnosti. Buď mít boty do vody, bez nich se po tom jít nedá nebo využít molo, přesně jak píšete asi 400 metrů dlouhé. Molo končí na korálovém útesu, kde se již plavat i šnorchlovat normálně dá.

   Nikdy jsem o sítích proti žralokům neslyšel, s tím v Egyptě nepočítejte. Obecně není vůbec třeba mít ze žraloků obavy, k útokům dochází velmi výjimečně. Úplně nejde říct, že by u Rudého moře bylo místo, kde žádné nebezpečí nehrozí. Ale možná bych vám doporučil místo, kde se lze koupat v přírodních lagunách, kde je výskyt větších druhů včetně žraloků téměř nemožný.

   Takové laguny najdete třeba u hotelů TUI Megic Life Kalawy, Elphinstone Resort nebo Future Dream Lagoon.

 • Odpovědět

  Dobrý den, také letíme do Hurghady do hotelu Emerald a bereme boty do vody.. Nemáme se bát tedy žraloků, mnělo by to být bezpečné? Děkuji

  • Dobrý den Tino,

   hotel sice neznám, ale obavy ze žraloků jsou to poslední, co byste měla mít. Není potřeba se bát. Ostatně pobřeží Hurghady je dost rušné, i to je důvod, proč tu podmořský život není tak pestrý jako v Marsa Alam nebo Sheikhu. Právě to jsou místa, na kterých je doloženo, že v posledních letech žralok nějakým způsobem zaútočil na člověka. Pravděpodobnost něčeho podobného a navíc v Hurghadě se skutečně blíží nule.

 • Odpovědět

  Dobrý den ,existuje v Egyptě pláž .laguna kde se mohu cítit zcela bezpečně ohledně žraloku?Děkuji zan odpověd,Iva

  • Dobrý den Ivo,

   100 % záruku toho, že výskyt žraloka je na daném místě nemožný, vám sice nikdo pro žádné místo na pobřeží Rudého moře nedá, ale ano, přemýšlíte správným směrem.

   Laguny, které výskyt velkých živočichů prakticky úplně znemožňují, jsou například u těchto hotelů: Elphinstone Resort, TUI Magic Life Kalawy, Future Dream Lagoon nebo Club Calimera Akassia Swiss Resort.

 • Odpovědět

  Dobrý den, letos letíme do Egypta do hotelu Royal Tulip Marsa Alam, chtěla bych šnorchlovat a proto se chci zeptat je možné potkat žraloka někde u korálu? předem moc děkuji za odpověĎ….Jitka

  • Dobrý den Jitko,

   velmi dobrá volba místa na potápění. Je zde pěkný korálový útes, ke kterému se dostane po asi 550 metrů dlouhém mole. Vstup do moře ze břehu tu možný moc není. Molo zde vede přes jednu velkou lagunu, ovšem i ta je na plavání mělká, zejména pak při odlivu.

   Ano, určitě je možné potkat žraloka či žraloky u korálů. Jsou většinou menší a plašší. Jak na ně může zhruba vypadat pohled můžete vidět na předposlední fotografii v článku o šnorchlování v Egyptě (foto je z Marsa Alam z Abu Dabbab). Střet s větším žralokem, který by vás ohrožoval, je sice také možný, ale dost nepravděpodobný.

 • Odpovědět

  Dobrý den, za měsíc jedeme poprvé do Egypta- Marsa Alam hotel Three corners fayrouz, poblíž by měla byt zátoka, kde se vyskytují “mořské krávy” . Máme se obávat velkých žraloků? Jak u hotelu tak ve zmiňované zátoce? Dekuji Veronika

  • Dobrý den Veroniko,

   Three corners fayrouz je fajn hotel, dobře jste vybrala. Ano, pravděpodobně myslíte zátoku Marsa Mubarak, asi 1 kilometr po pobřeží od hotelu jižním směrem. Marsa Mubarak je cílem mnohých lodních výletů, je proto dobré se sem vydat ráno či dopoledne.

   Ne, žraloků se prosím nebojte. Samozřejmě vám na otevřeném moři (tedy jak v zátoce Marsa Mubarak, tak u korálového útesu u hotelu) nikdo nezaručí, že žraloka nepotkáte. Ale ta pravděpodobnost je tak malá, že mít obavy je zbytečné. Pokud je přesto mít budete, tak doporučuji koupání ve dvou lagunách, které u tohoto hotelu jsou (je to další z jeho předností) – ty jsou oddělené od volného moře mělčinou a je v nich proto pravděpodobnost výskytu žraloka prakticky nulová. Přesto nabízí velmi dobré podmínky pro šnorchlování! Užijte si to tam 🙂

 • Odpovědět

  Útoků žraloka na člověka – méně než 100 za rok. Útoků hada na člověka – 5 milionů z toho kolem 100 tisíc usmrcení. Hmyz, hlodavci, dokonce i psi jsou daleko, ale daleko větší riziko než žralo. Útok žraloka je dokonce násobně menší šance než že vyhrajete hlavní ve Sportce. Neřešte hlouposti lidi. Řešte opravdová rizika v Egyptě a to není žralok.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Chceme s manželem vyrazit na začátku března do Egypta do hotelu Royal Brayka beach resort v Marsa Alam u Brayka Bay. Problém je, že jsem dnes náhodou narazila na články o žralocích, což mě značně vystrašilo, jelikož můj manžel miluje šnorchlování a většinou ho na dovolené nevidím celý den=) Představila jsem si, že budu celý den trnout, zda se mu něco nestalo. Nemáte prosím nějaké informace, jak je to se žraloky a touto lokalitou? Mnohokrát děkuji. Velíšková

  • Dobrý den Kristýno,

   Royal Brayka Beach Resort je suprově položení – je to dobrá volba hotelu. Do moře se tu dá lézt jak přímo z pláže, netřeba překonávat nějakou nepříjemnou korálovou mělčinu, jak to je často u jiných hotelů a v zátoce si krásně zaplavete. Je tu také molo, které vybíhá z levé části pláže. Takže z něho je vstup do moře rovněž možný – molo je ideální právě na šnorchlování. Je totiž celkem nové, takže korál hned přímo u mola je zatím dost zachovalý.

   Co se týče žraloků – ty se zde samozřejmě vyskytnout mohou, pobřeží tu nějakou další bariérou od volného moře chráněné není. Navíc pokud narážíte na útok žraloka z loňského léta, tak ten se stal pouhých 5 km od Brayka Bay. To jsou sice všechno fakta, ale chtěl bych vás uklidnit. Faktem totiž také je to, že šance, že manžel spatří žraloka, je minimální a pokud k tomu přeci jen dojde, bude se v drtivé většině případů jednat o malý druh, kterého spatří pouze z dálky. Není třeba mít obavy. Útoky jsou hrozně nepravděpodobné a typicky vyvolané větším druhem, který se standardně u pobřeží v oblastech hotelů nevyskytuje.

 • Odpovědět

  Dobrý den, začátkem května plánujeme týdenní dovolenou v Marsa Alam v Royal Brayka Beach Resort. Nevíte náhodou, jestli je u tohoto hotelu také laguna, která by byla bezpečnější pro plavání pro děti – vzhledem, i když malému, nebezpečí žraloků? Děkuji, hezký večer
  Eva

  • Dobrý večer Evo,

   zklamu vás, tady žádná laguna není. Brayka Beach resort leží u zálivu. Od hotelu se do moře dostane normálka z pláže po písku. Hned pak jste v otevřeném moři, nikoliv v nějaké mělké laguně. Po levé i pravé straně zálivu jsou korály, takže tu je celkem dobré šnorchlování, byť to je lepší buď dál od pláže nebo z mola od sousedního hotelu.

 • Odpovědět

  Do ry den,chystame se do Hurgady.Jde nam predevsim o snorchlovani.Jiz jsme byli nekolikrat v Sharmu,nejvice se nam libilo v Sharks Bay.Doporucil byste nam nejaky hotel v Hurgade s krasnymi koraly?Dekuji

  • Dobrý den Kateřino,

   nedoporučuji přímo Hurghadu, ale je lepší volit nějaké místo kousek na jih od ní. Buď některý z hotelů v oblasti Sahl Hasheesh, ale lépe u Makadi Bay. U zálivu Makadi Bay najdete cca dvacítku hotelů a v podstatě, ať už vyberete kterýkoliv, nebude to chybná volba. Mrkněte se na Fort Arabesque (upozorňuji, že je dražší, ale z hlediska šnorchlování asi úplně nejlepší), Sunrise Select Royal Makadi Resort nebo na Prima Life Makadi.

 • Odpovědět

  Dobrý den, začátkem dubna máme v plánu dovolenou v Marsa Alam, hotel Abu Dabbab….Můžete mi prosím říct, jaké je tam koupání, potažmo nebezpečí setkání se žraloky?? Potažmo jaký máte názor na hotel a letovisko jako takové. Děkuji, Martin.

  • Dobrý den Martine,

   pravděpodobně myslíte hotel Malikia Abu Dabbab, který leží v bezprostřední blízkosti stejnojmenného zálivu a pláže – přečtěte si podrobnější informace o Abu Dabbab zde.

   Nejprve hotel – Malika je velmi oblíbená, jezdí do ní hodně Čechů. Je to z hlediska kvality průměrný hotel, leckteré pokoje jsou starší – to vše se ale odráží v celekm příznivých cenách zájezdů do tohoto hotelu. A proto je tak oblíbený.

   O Abu Dabbab si přečtěte (viz odkaz výše). Zjistíte, že tu jsou dokonalé podmínky na šnorchlování – víc o potápění u Abu Dabbab zde. Je to otevřená zátoka, žraloky zde potkat můžete. Ostatně sám jsem zde skupinu asi 4 menších žraloků z dálky viděl (viz ta předposlední fotografie na stránce o potápění). Ale tím se nenechte odradit. Šnorchlujících lidí tu je v moři plno a pravděpodobnost nějakého blízkého střetu se žralokem je blížící se nule.

 • Odpovědět

  Dobrý den, nemáte prosím zkušenosti s hotelem Club Calimera Akassia Swiss Resort nebo Utopia Beach Club v Marsa Alam v Egyptě? Chystáme se se synem šnorchlovat, ale trochu nás ten loňský žralok znervózněl… Popřípadě nějaký aquapark nebo sportovní vyžití pro 14-letého kluka? Nebo Hotel Crystal Beach & Aquapark v Hurghadě? Děkuji Honza

  • Dobrý den Honzo,

   rozumím vám, že vás loňská událost znervóznila, ale věřte mi, že pravděpodobnost něčeho podobného je fakt skoro nulová a navíc od té doby se nic podobného v Egyptě nestalo.

   Club Calimera Akassia Swiss Resort – dobrý hotel, navíc s celkem velkým aquaparkem, takže vyžití pro děti tu je suprové. Co se týče moře, tak šnorchlovat se tu dá pouze z mola u korálové stěny. molo konkrétně taky je celkem krátké, má asi 30 metrů, takže to je fajn. Na druhou stranu ho tu často zavírají kvůli vlnám (záleží na podmínkách). Na koupání přímo u pláže tu je příjemná laguna, je ale malá a většinou plná lidí.

   Utopia Beach Club – super hotel, kvalitní, přímo u pláže, ze které je možný normální vlez do moře. O po dál výborné šnorchlování, většinou včetně želv. Chybí tu akorát tobogány

   Crystal Beach – pokud kladete důraz na dobré šnorchlování, tak bych tenhle resort nedoporučil

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  letos jedeme poprvé do Egypta.Máme rádi klidnější místa. Chceme si zašnorchlovat, ale i zaplavat. Rozhoduji se mezi hotely Radisson Blu Resort a Concorde Moreen Beach & SPA. Je v nějakém z nich větší šance na plavání v případě velkých vln? A který z nich je lepší pro šnorchlování? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Heleno,

   lepší šnorchlování je u Concorde Moreen Beach – tedy, jde-li vám o toto, doporučuji volit tento hotel. Navíc máte pravdu, patří k menším a klidnějším místům. Co vím, tak bych řekl, že to je lepší místo i z hlediska případných vln, kde, i když často vlaje červená vlajka, tak typicky lidi do moře pouští – a když ne přímo z mola, tak alespoň do laguny u pobřeží. Mějte se fajn.

 • Odpovědět

  Dobrý den pojedeme do hotelu pensee Royal Garden mělo by to být ideální pro děti….nevíte zda je tam nějaká bariéra a bezpečné pro děti chceme se potápět…dekuji

  • Dobrý den Andy,

   žádná umělá bariéra tady není. Co tu ale je je korálová bariéra. Ta tady, vzhledem k tomu, že Pensee Azur je zátoka, však není celistvá, takže tu je k části pobřeží volný přístup z volného moře. Ano, na potápění je toto ideální místo, ostatně jsem ho zahrnul do seznamu top egyptských míst na potápění. Ja samozřejmě nutné počítat, že ty nejhezčí místa jsou právě na korálové bariéře, tj. na rozhraní volného moře a relativních mělčin. Určitě ale nedoporučuji mít z důvodů žraloků obavy – je to zcela zanedbatelná pravděpodobnost.

   Hotel Pensee Royal Garden je takový průměrný, má starší vybavení, ale jinak fajn. Takže pokud nejste nějak nároční, bude se vám zde líbit.

 • Odpovědět

  Dobrý deň radi by sme navštívili hotel The Grand hotel Sharm EL sheikh. Doporučujeme nám ho? Hlavne koli plávaní. Deti 11 a 17 sa naplasili.

  • Dobrý den Jano,

   to je pěkný a kvalitní resort, dobře jste vybrali. Je potřeba ale myslet na to, že zde nenajdete klasickou pláž. Pobřeží je skalnatějšího rázu s tím, že těsně u něj jsou vybudovány plochy s pískem, na kterých jsou lehátka pro hotelové hosty. Vstup do moře je buď možný z kraťoučkého mola nebo opatrně po skalách. V moři tu jsou všude korály, tj. na šnorchlování ideální. Samozřejmě i na plavání. Jen zkrátka není tu žádná typická pláž, která by se pozvolně svažovala do vody.

 • Odpovědět

  Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je v Port Ghalib nejaka laguna na ‚bezpecne“ koupani v melke vode? Dekuji, Pavlina

  • Dobrý den Pavlíno,

   přímo v Port Ghalib žádná taková laguna, která by byla od volného moře oddělená mělčinou není. Nicméně u Port Ghalib, vzdušnou čarou asi kilometr od něj je hotel The Three Corners Fayrouz Plaza Beach, u něho laguny jsou, dokonce dvě. Psal jsem o nich o pár komentářů výše, přečtěte si to zde.

 • Odpovědět

  Dobrý den,jedeme s dvěma dětmi (5a 13 let) letos o Vánocích do resortu Portho Galib v Marsa Alam.Je něco,na co byste si Vy osobně dával pozor?S pozdravem Pavlína Hýblová

  • Dobrý den Pavlíno,

   Port Ghalib resort je dobrý a alespoň v mých měřítcích na Egypt kvalitní hotel s pohodlným ubytováním. Co se týče koupání, tady bych vás upozornil na to, že pláž, resp. moře zde není vhodné pro neplavce, je totiž nutné jít do moře po molo (asi 200m), které vede za korálový útes. Na jeho konci je je proto zákonitě hloubka. Žádný pozvolný vstup do moře tu není. Stává se tu, že molo za větrného počasí zavírají. Kousek dál je další molo, které je víc v zálivu a to nebývá zavřené tak často. V každém případě doporučuji vyzkoušet obě dvě molo, protože každé z nich nabídne trochu jiné podmínky na šnorchlování. To tu je mimochodem parádní a nebezpečí žraloků je nejlepší si moc nepřipouštět a nemyslet na to.

 • Odpovědět

  Dobrý deň, tento rok ideme v júli prvýkrát do Egypta a vybrali sme hotel Tropitel Sahl Hasheesh. Doporučujete nám ho? Je tam tiež piesočná plaž s pozvoľným vstupom do mora? Nevyskytujú sa v tej oblasti žraloky? Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý den Mirko,

   Tropitel Sahl Hasheesh co se čistoty a kvality ubytování i služeb týče doporučit mohu. Pokoje jsou velmi pěkné, krásné bazény, velký výběr jídla. V tomto ohledu bych chtěl upozornit snad jen na to, že sem v některých termínech jezdí dost Arabů (někteří z nich jsou zbytečně hluční), a tak je to skutečnost, kterou si člověk během své dovolené úplně nepřeje. Ale dost to závisí na termínu.

   Co se týče vstupu do moře, ten vás možná zklame. Pláž písečná je, nicméně moře je u pláže mělké, tj. je potřeba využívat asi 300 metrů dlouhé molo, jinak si v moři nezaplavete. Na konci molo se lze buď koupat přímo ve volném moře, kde se ojediněle žralok vyskytnout může, nebo před koncem mola je laguna, která má na délku asi 40 metrů – v ní se lze koupat, když jsou na moři vlny a zároveň je v ní výskyt žraloků prakticky nemožný.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v květnu letíme s partnerkou do Marsa Alam do hotelu Sunrise Marina Port Ghalib, na co si dávat pozor, jaký je vstup do moře, a je tu riziko predátorů? Děkuji za odpověď

  • Dobrý den Vojto,

   chválím výběr hotelu, bude se vám líbit, a to i přesto že není přímo u pláže, tak je asi 400 m daleko. Je písečná, vstup do vody rovnou z pláže. Po pár metrech narazíte na korál, takže místo je výborné na šnorchlování. O kus dál je molo, takže i u něj se lze potápět. Riziko predátorů tu samozřejmě určité je, korál je ve volném moři, žádná přírodní bariéra tu není. Ale doporučuji se toho neobávat, pravděpodobnost útoku žraloka je velmi nízká.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v září se chystáme na dovolenou do Egypta. Máme radši klidnějši místo s možností šnorchlování i plavání, ale nejsme moc zdatní plavci. Máme vyhlídnutý hotel Three Corners Equinoux. Splňuje naše požadavky, hrozí tam střet se žraloky? Děkuji

  • Dobrý den Iveto,

   chválím výběr hotelu, jeden z mých oblíbených, Equinox se vám bude líbit. Plus je odsud snadné se dostat k zátoce Abu Dabbab a nebýt tak vázán pouze na pláž u Equinoxu. Koupání tady je možné v zátoce (vstup buď hned z pláže nebo z mola). Šnorchlování je parádní, je tu mnoho korálů, plno želv, atd., dost možná potkáte i malé žraločky (bát se jich nemusíte). A tím, jak je to otevřený záliv a korálové útesy padají do hloubky, nebezpečí velikých žraloků tu i tady samozřejmě je, byť minimální a velmi nepravděpodobné. Zátoka před velkými predátory chráněná není a není tu ani žádná laguna, která by tvořila přírodní bariéry.

 • Odpovědět

  Dobry den, objednala jsem si dovolenou v Marsa Alam v hotelu Sentido Oriental Dream – zvolila jsem tak kvuli snorchlovani ktere je hlavni duvod cesty do Egypta, jedu, s ditetem a dnes me znami vystrasili, ze se jedna o lokalitu s nebezpecim zraloku. Jak to prosim vidite? dekuji. Hanka

  • Dobrý den Hanko,

   prvně omluvte mojí opožděnou reakci… Marsa Alam je obecně lokalita, kde žraloci žijí a tedy mimo různé mělčiny a uzavřené laguny je šance, že na ně natrefíte. Pokud se tak stane, v drtivé většině případů se jedná o malé žraloky, kteří, než je stihnete spatřit, tak zmizí v hloubce.

   Ale zrovna u hotelu Sentido Orinetal Dream je případné nebezpečí skutečně minimální. V moři kousek od pláže tu jsou totiž dvě parádní velké laguny, ve kterých se dá plavat i šnorchlovat. Je zde leccos vidět včetně želv, ale žraloky v těchto lagunách neuvidíte. Určitě také doporučuji přeplavat vnější hranu lagun, dostat se přes útes a prohlédnout si korály z druhé vnější strany – zde ale už budete na otevřeném moři, kde tedy teoreticky určitá malá šance na žraloka je.

 • Odpovědět

  Dobry den,
  15.7. letime do tohoto hotelu.Co si myslite o snorchlovani a celkove o poloze hotelu vuci potencionalnimu vyskytu zraloka.Mela by tam byt i cca 5km zralici zatoka.Dekuji za info
  https://www.blue-style.cz/egypt/sharm-el-sheikh/hotel-club-magic-life-sharm-el-sheikh-imperial/?depCity=2&arrCity=13&date=2019-07-15&duration=7&airline=SMARTWINGS&room1=2%7CSR%7C24AIdepCity=2&arrCity=13&date=2019-07-15&duration=7&airline=SMARTWINGS&room1=2%7CSR%7C24AI&

  • Dobrý den Michale,

   šnorchlování u hotelu Magic Life v Sharm el Sheikhu je hodně dobré. Podobné je to i u okolních hotelů. je tady potřeba počítat s tím, že u pláže je mělčina. Z pláže vedou dvě mola, jedno má 250 metrů, druhé asi 300 metrů. Obě vedou k útesu, kde je šnorchlování nejlepší. Zde samozřejmě je výskyt žraloků možný, ale pokud na některé natrefíte, budou to malí žraločci, kteří rychle odplavou. A ano, žraločí zátoka je nedaleko, ale není to tak, že by v ní bylo nějaké zvýšené nebezpečí oproti jiným místům zde na pobřeží. Je to jen její jméno, nic víc.

   Kromě chození na konce mol, lze také ke koupání i šnorchlování využít malé lagunky (hlavně při přílivu), které jsou zde blíž k pobřeží. Je dobré však mít boty do vody, protože mají korálové podloží, nikoliv písečné. V nich není žádné nebezpečí velkých predátorů, nemají se sem totiž jak dostat.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  nevím zda-li dotaz už je ve zpracování, raději zasílám ještě jednou.
  Jedeme s přítelem v červenci do hotelu Hilton Sharm Waterfalls Resort Sharm El Sheikh. Dopoučil byste tento hotel? Je tam hezké šnorchlování? / omlouvám se předem za dotaz – žraloci tam byli viděni? Je třeba se obávat? Děkuji

  • Dobrý den Jano,

   ano, tento hotel je dobrý. Nečekejte sice služby na úrovni Hilton hotelů u nás, ale personál se snaží. V areálu je wifi, na pokoje denně doplňují láhve s vodou. Areál je čistý, je ve svahu, jezdí zde „lanovka“, která usnadňuje cestu od moře. Oproti jiným hotelům v Sharm el Sheikhu má tento výhodu v podobě dvou pláží. Jsou sice hodně malé, ale jsou tu. Ležet se pak dá také na upravených skaliskách v okolí, na kterých jsou rovněž lehátka. Do moře se dá chodit buď za daných pláží (ale je to hodně mělké a kamenité dno, tj. je dobré mít boty do vody). Zároveň tu jsou dvě mola, jedno betonové, které je při přílivu pod vodou a jedno z plovoucích pontonů. Právě toto plovoucí je ideální využít k tomu, abyste se dostali k útesu, kde lze šnorchlovat. Hlídá to tu plavčík, ale prostor, kde se lze pohybovat je omezený zhruba na šířku 3 metrového pásu podél útesu. Dál jsou bójky a za ně vás plavčík nepustí.

   Žraloci se u Sharm el Sheikhu vyskytují, ale jsou typicky malí a tj. nejsou nebezpeční. Poslední série útoků se zde stala na konci roku 2010, kdy došlo i k jednomu smrtelnému zranění.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  Hodláme navštívit hotel u městečka El Quseir (hotel radisson blu res…), chtěl jsem se zeptat jestli máte nějaké zkušenosti z tohoto místa, mám novou masku na šnorchlování, tak snad bude mít úspěch…
  Je zde také „možnost” a šance vidět nějakého žraloka, nebo nějaké zajímavější zvířata než „jen” rybky?
  Předem děkuji za odpověď
  Martin

  • Dobrý den Martine,

   Radisson Blu EL Quseir resort je dobrý resort, trochu z ruky od letiště, ale moře má velmi pěkné. Dá se do vody chodit přímo z pláže, jsou tady dvě menší laguny, ve kterých se dá při přílivu plavat i šnorchlovat. Je v nich hodně ježků, takže se hodí boty do vody. No a za korálem se nejlépe dostanete přes dřevěného molo (to tady má asi 100 metrů) a končí u korálové stěny, která padá asi 20 metrů pod hladinu. Korál krásný, hodně rybek i středně velkých ryb, ale nějací větší tvorové, ať už rejnoci, želvy nebo právě třeba nějací menší žraloci zrovna tady většinou nejsou. I tak myslím, že se vám to tu bude líbit!

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Panorama Boutique Village, Kréta, Řecko

Řecko, Kréta (-59%): perfektní All Inclusive dovolená (9 dní) za 7 990 Kč

Egypt, Marsa Alam, Royal Tulip Beach Resort

Egypt, Marsa Alam (8 dní): All Inclusive dovolená v 5* hotelu za 9 680 Kč

Hotel Dessole Olympos Beach Resort, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos (-50%): 8 dní ve 4* hotelu s All Inclusive za 8 690 Kč

Hotel Js Sol de Alcudia, Mallorca, Španělsko

Dovolená na Mallorce: 8 dní s polopenzí v krásném hotelu za 9 853 Kč

Turecko, Side, hotel Cooee Serra Garden

Turecko, Side (-52%): All Inclusive dovolená ve 4* hotelu za 7 490 Kč

Hotel Marianna Palace, Rhodos, Řecko

Řecko (-33%): all inclusive na řeckém Rhodosu ve 4* hotelu za 11 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.