Žraloci v Egyptě

Rudé moře, které omývá východní břeh Egypta, je bohatý ekosystém, ve kterém žije nejen přes 40 druhů žraloků, ale dalších asi 1200 druhů ryb.

Žraloci v Egyptě jsou, ale většina žraločích druhů je zde v současné době už vzácných.

Po nešťastném a fatálním útoku žraloka na českého turistu 3. srpna 2018 v Marsa Alam, ale i po dvou smrtelných zraněních, které způsobil žralok mako na začátku července 2022 v zálivu Sahl Hasheesh jižně od Hurghady, jsem dostal řadu dotazů na toto téma. Věřím, že odpovědi na vaše dotazy najdete na následujících řádcích. Pokud ne, můžete využít diskuzi dole pod textem a zeptat se na to, co vás zajímá.

Obsah článku:

Aktuálně na egyptském pobřeží Rudého moře žádné zákazy vstupu do moře z důvodu nebezpečí žraloků neplatí.

Zákaz, který znemožňoval vstup do moře v zálivech Sahl Hasheesh a Makadi Bay a který egyptské úřady nařídily ihned po útocích 1. července 2022, byl dočasný a platil jen několik dnů. Stejně tak zákaz, který platil pro výraznou část oblasti Marsa Alam po útoku cca 2,5 metru dlouhého žraloka tygřího na českého turistu 3. srpna 2018, skončil 16. srpna 2018.

Žralok v Egyptě

Fakta o žralocích

Žraloci patří mezi paraby a až na výjimky jsou to draví predátoři. K tomu, abyste v Egyptě nějakého žraloka spatřili, není potřeba mnoho. Stačí trochu štěstí a trpělivosti.

Mohou se totiž vzácně objevovat i v mělčích vodách (2 až 3 metry hloubky), potencionálně se může objevit i v mělčinách do 0,5 metru hloubky, i když to je už velmi výjimečné.

Při šnorchlování u pobřeží (hlavně u Marsa Alam, ale i Hurghady a Sharm el Sheikhu), pokud na žraloka narazíte, bude to v drtivé většině případů menší predátor (nebo skupina). Je potřeba zdůraznit, že každý žralok je potencionálně nebezpečný, ale většinou platí, že pokud na sebe nebudete nijak upozorňovat, nebude si vás všímat.

Naposledy jsem viděl žraločí hejno jen kousek od oblíbené zátoky Abu Dabbab, při šnorchlování. Viz foto, na kterém se mi podařilo tři menší jedince zachytit:

Žraloci v Egyptě u Abu Dabbab

Fatální útoky u Hurghady (červenec 2022)

Poslední přímo u pobřeží zaznamenané útoky, při nichž zahynuly 2 ženy, se staly 1. července 2022.

K událostem došlo v zálivu Sahl Hasheesh, což je oblíbená turistická oblast, která se nachází jen 5 km jižně od těch nejjižněji položených hotelů v Hurghadě a 15 km jižně od hurghadského letiště. Jedná se zhruba o 3 kilometry široký záliv, do něhož se z pobřeží může v závislosti na konkrétních místech vstupovat jak z pláží, tak ze zdejších mol.

Právě v blízkosti jednoho z mol se 1. července koupala 68 letá rakouská turistka Elizabeth Sauer, která po dobu posledních 5 let přímo v Egyptě žila se svým egyptským manželem. Žena, která při útoku přišla o jednu ruku i o jednu nohu, byla v kritickém stavu převezena do nemocnice, kde zraněním podlehla.

Několik hodin po incidentu bylo v moři necelých 600 metrů daleko od místa prvního neštěstí objeveno druhé tělo. Podle dostupných zdrojů se jednalo o turistku z Rumunska.

02.07.2022 – Bezprostředně po útoku bylo celé přilehlé pobřeží pro koupání uzavřeno. Na místech vlají červené vlajky, u pobřeží hlídkují čluny a platí zákaz vstupu do moře. Ten se vztahuje na záliv Sahl Hasheesh a Makadi Bay, který je situován 5 km jižně od místa neštěstí.

Zobrazit Makadi Bay na mapě

Záliv Makadi Bay je turisticky velmi oblíbený. Je lemován řadou hotelů a navíc je to oblast, která jako jedna z mála u Hurghady kombinuje přírodní vstupy do moře s dobrým šnorchlováním.

V druhé polovině června zde ráno šnorchloval i Vladimír…

Všem doporučuji přečíst příspěvek dole v diskuzi z 20. června 2022 (09:19) od Vladimíra, který se právě v oblasti Makadi Bay s menším jedincem při ranním koupání střetl.

Útok žraloka na českého turistu

Událost, která se stala 3. srpna 2018 u hotelu Club Calimera Habiba Beach v Marsa Alam, byla nešťastná a výjimečná. Dle dostupných informací se muž, který zde na konci mola skočil do vody, po pár tempech obrátil a začal rychle plavat zpět směrem k molu. Ve vodě byl vidět velký tmavý stín, který muže stáhl pod hladinu.

Po události se spekulovalo o tom, proč k útoku došlo a o jaký druh žraloka šlo. Podezdření padlo zejména na:

 • žraloka tygřího – angl. tiger shark, který dorůstá délky až 6 metrů
 • žraloka dlouhoploutvého – angl. whitetip shark, který dorůstá délka až 4 metrů

Oba druhy se u Marsa Alam vzácně vyskytují a oba mohou být velmi nebezpeční. Pokud jsou podráždění, tak nečekají dlouho a rychle útočí. V pomyslném žebříčku nebezpečnosti se oba dva řadí hned za velkého bílého žraloka.

Starosta Marsa Alam 2 týdny po události potvrdil, že charakter kousnutí jasně ukázal na žraloka tygřího, který byl minimálně 2,5 metru dlouhý.

Co žraloka přilákalo k pobřeží a proč byl agresivní potvrzené nebylo. Prvotní spekulace o lodi, ze které posádka vyhodila uhynulý kus dobytka do moře, byla údajně totiž vyvrácena. Každopádně je fakt, že žralok je schopen cítit na kilometry daleko a právě dobytek ho mohl k pobřeží přilákat. Podobný případ se ostatně již v Egyptě jednou stal, a to i přesto, že házení uhynulých zvířat do moře je v Egyptě zakázáno.

Další útoky

Útoky žraloků jsou extrémně výjimečné. Nejen v Egyptě, ale i jinde na světě. Někdy je cílem plavec, jindy člověk při potápění, ale jsou známé i útoky na potápěče.

Zde jsou ty další poslední, které se v Egyptě staly:

 • Ain Soukhna (4. červen 2016) – útok na 23-letého plavce v ranních hodinách, žralok mako, ukousnutá noha
 • Marsa Alam (21. březen 2015) – smrtelný útok na 52-letého plavce, žralok mako
 • Sharm el-Sheikh (5. prosinec 2010) – smrtelný útok v oblasti Middle Garden na ženu (70 let), při šnorchlování v poledne, žralok dlouhoploutvý
 • Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (54 let), při šnorchlování v 11 hodin, žralok mako, vážně poraněné obě ruce
 • Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (46 let), při šnorchlování v 10:55, žralok mako, tržné rány
 • Sharm  el-Sheikh (30. listopad 2010) – v oblasti Coral Bay, žena (70 let), při šnorchlování ve 14:55, žralok dlouhoploutbý, ukousnuté jedno chodidlo a jedna ruka, tržné rány
Žralok velký bílý

Místa a hotely, kde útoky nehrozí

Jak doporučuji na konci článku, kdo má obavy, nechť do vody vůbec neleze.

Je však jasné, že obavy člověk velmi těžko potlačuje. Ačkoliv je pravděpodobnost jakéhokoliv střetu opravdu minimální, na pobřeží Rudého moře lze najít řadu míst, kde je pravděpodobnost nulová. Kdo se bojí, nech´t volí některé z těch míst, kam se žralok nedostane.

Jsou to například laguny u hotelu Gorgonia. Ten leží na jihu Marsa Alam a v korálovém pobřeží zde moře vytváří asi 5 různě velkých lagun. Některé přímo u břehu, jiné těsně u hlavního korálového útesu. Ta největší má 400 m na délku a zhruba 80 m na šířku. Vedlejší, druhá největší laguna pak má na délku asi 100 m. Právě v těchto dvou je koupání zcela bezpečné. A přestože se jedná o laguny, bez problému se v nich dá i šnorchlovat a leccos pod vodou vidět.

Jaké je koupání v lagunách u Gorgonie? Dočtete se v mojí recenzi hotelu Gorgonia.

Vhodný je i Fantazia Resort. Opět i u něj je několikero lagun, do nichž je možný vstup přímo z pláže. Největší laguna má cca 160 x 70 m. A jestliže se strachu z hlubší vody během pobytu zbavíte, vždy můžete využít zdejší molo ke vstupu k hlavnímu korálu.

Rádi byste ještě větší lagunu?

O kus dál po pobřeží na sever je další, tentokrát obrovská laguna, která se táhne táhne v délce 2,5 km od typicky levnějšího hotelu Gemma Resort až k hotelům Soulotel Dream Resort (původním názvem Dream Lagoon), Emerald Lagoon a Blue Lagoon. Je sice pravda, že laguna u Gemma Resortu postupně přechází ve volné moře, ale přes korály, které tu v moři jsou by se do laguny jakýkoliv žralok jen těžko dostával.

Oblast Marsa Alam podobných, na koupání zcela bezpečných míst nabízí více. Záměrně jsem vybral jen některé příklady – ty lokality, které v tomto směru považuji za nejlepší.

Oblast Hurghady nabízí řadu zcela nebo částečně upravených míst, čímž na pobřeží vznikly laguny, které by příroda dokázat nevytvořila:

Omezíme-li se jen přímo na hotely v Hurghadě, pak je vhodný třeba Coral Beach Hurghada, Sunrise Garden Beach resort, Sunrise Aqua Joy Ressrt nebo Arabia Azur Resort. Upozorňuji jen na to, že se jedná o uměle upravená pobřeží, tedy v těchto místech je zpravidla podmořský život minimální či nulový.

Žraloci v Rudém moři

Rudé moře je domovem pro více jak 40 druhů těchto paryb. Bohužel jejich populace v Rudém moři klesají a některé z nich dnes už patří k velmi vzácným a v mnohých případech i k ohroženým druhům.

Žije tu například:

 • žralok dlouhoploutvý (oceanic whitetip)
 • kladivoun bronzový (scalloped hammerhead)
 • žralok hedvábný (silkly shark)
 • žralok stříbrocípý (silvertip shark)
 • žralok tygří (tiger shark)
 • žralok velrybí (whale shark)
 • žralok bělocípý útesový (whitetip reef shark)
 • žralok zebrovitý (zebra shark)
 • žralok šedý útesový (grey reef shark)

Na snímku žralok bělocípý útesový, který dorůstá maximálně 2 metrové délky a patří mezi méně nebezpečné druhy.

Žralok bělocípý útesový

Zásady chování při střetu se žralokem

1. Nekoupat se večer

Žraloci jsou většinou nejvíce aktivní při západu slunce, v podvečer a večer, to je doba, kdy většinou loví. Proto nejdůležitějším pravidlem je večer se nekoupat. Je to zároveň doba, kdy je na plážích už klid. Když se lidé nekoupou, přitahuje to blíž k pobřeží větší množství ryb. Ryby naopak k pobřeží lákají žraloky.

2. Vyhýbat se špinavým vodám s nízkou viditelností

V takových podmínkách si žralok daleko snáze splete člověka se svoji obvyklou kořistí.

3. Lepší je to ve skupinách

Tito predátoři se lidem většinou vyhýbají a drží si od nich odstup. Tím spíš pokud je v moři větší skupina lidí, které se žralok bojí mnohem více než jednotlivce.

4. Žádné prudké pohyby! A nezkoušet uplavat!

Sebelepší a seberychlejší plavec vypadá pro žraloka jako zraněný lachtan nebo želva, tedy jako velmi snadná kořist. Je nesmysl se snažit uplavat. Jakékoliv prudké pohyby včetně plavání přitahují žraločí pozornost. Je proto nejlepší zastavit a vyčkat!

5. Mít predátora na očích a zachovat klid

Zkušení potápěči každému řeknou, že jedna z největších chyb je spustit žraloka z očí. Pokud člověk zachová klid a vyvaruje se rychlým pohybům, žralok, pakliže náhodou připlave blíž, začne většinou kolem kroužit. Toto je nejvyšší čas na pomalý ústup ke břehu, molu nebo člunu. Hlavně pomalu a klidně!

6. V krajním případě žraloka udeřit

Pokud bude podrážděný, může začít dorážet nebo útočit. V takovém případě nezbývá nic jiného, než mu čelit. Silně ho udeřit do čumáku, do oka nebo do žaber. To je něco, co nečeká a překvapí ho to. To je něco, co může znamenat, že se na chvíli stáhne a dá vám čas na to vylézt z vody.

Žraloci jsou poměrně inteligentní živočichové. A tak jako my vycítíme, jestli se nás ryba bojí nebo ne, i žralok snadno  vycítí, zde se ho bojíme. Ten, kdo se bojí, se stává snadnou kořistí, a proto platí, že pokud cítím, že mám ze žraloků nepřiměřeně velké obavy, tak do vody raději vůbec nelezu!

Žraloci v Egyptě jsou přirozenou součástí Rudého moře. Je to jejich teritorium, které obývají desítky milionů let. Případy napadaní člověka žralokem jsou však v Egyptě velmi vzácné a jejich pravděpodobnost se blíží k nule. Dovolené v Egyptě se kvůli tomu rozhodně nikdo nemusí obávat, neplatí-li zrovna nějaký zákaz koupání, který se většinou vyhlašuje až potom, co se nějaká nešťastná událost stane.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   218
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobry den, je pravdepodobnost vyskytu zraloka v Shams Alam? Dekuji Romana

  • Odpovědět

   Dobrý den Romano, šance v této lokalitě existuje, u Shams Alam není žádná laguna, koupete se v zálivu, kam se žralok dostat může.

 • Odpovědět

  Dobrý den, jaké je nebezpečí útoku žraloka při koupání z mola u Three Cornes Fayrouz plaza Beach? Moc děkuji za odpověď. Filip 123

  • Odpovědět

   Dobrý den Filipe, pokud se budete koupat z konce mola u hlavního útesu, tak se budete pohybovat vlastně na volném moři, kde se teoreticky zkrátka žralok objevit může.

 • Odpovědět

  Děkuji za odpověď.
  A jak je to tedy s žraloky? :))

  • Odpovědět

   Platí, že pokud se budete pohybovat v hluboké vodě, kde nejste ničím chráněni, tak tam vám nikdo žraloka vyloučit nedokáže.

 • Odpovědět

  Dobrý den.
  Za 2 týdny letíme do Egypta marsa alam hotel fayrouz plaza beach chci se zeptat prosím jaké to je z koupáním, žraloci a podobně děkuji moc

  • Odpovědět

   Dobrý den Sabino, u Fayrouz se dá z několik míst pláže vstupovat do mělčí vody, dále tu jsou dvě laguny, do nichž můžete chodit přes molo, dále pak je možnost koupání z konce mola u hlavního útesu. Tedy jinými slovy u Fayrouz nejste omezena pouze vstupem z konce mola, ale jsou zde i jiné možnosti.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v srpnu se chystáme do Marsa Alam do hotelu Blend El Phistone Beach Resort. Zajímal by mě výskyt žraloků v této oblasti, jestli zde hrozí nějaké nebezpečí. Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den, u hotelu Blend Elphinstone je možnost koupání jak v lagunách (jedna je přístupná z pláže, druhá z mola), tak u hlavního korálu u konce mola. V lagunách žádné nebezpečí nehrozí. Při šnorchlování u hlavního korálu zde minimální teoretická možnost žraloka existuje.

 • Odpovědět

  Dobrý den. V říjnu jedeme do Siva Golden Bay Makadi. Můžete mi prosím říct, zda je tam nějaká bezpečná laguna? K hotelu jsem žádné reference nedohledala a celkově se bojím, že dětem dovču zkazím ….

  • Odpovědět

   Dobrý den Aneto, hotel Siva Golden Bay Makadi neznám a ani si nejsem vědom, že by se nacházel někde u zálivu Makadi Bay. Takže vám bohužel neumím odpovědět…

 • Odpovědět

  Dobrý den, za tři týdny odlétáme do Marsa Alam, resort Lazuli.Jaký je tam prosím, kromě mola , vstup do moře? Je to spíše na obuv kvůli korálům? Není z pláže příliš mělko? A jaká pravděpodobnost setkání se žralokem? Z mola rozhodně do moře , do hloubky nepůjdem.Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Katko, pardon, že reaguji až dnes. Ano, na obuv do vody to zde 100% je. Moře není písečné, jsou to spíš oblázky a korály. Jinak bohužel ani koupání přímo z pláže tu možné není, je tu moc mělko. Lze využít vstup z půlky mola (cca 100 m od břehu), kde se dá po žebříku dostat do laguny, kde je voda zhruba po pás. Tedy ani v ní si člověk moc nezaplave. Uvidíte sama, možná že nakonec přeci jen vyzkoušíte i vstup do hlubší vody z konce mola.

 • Odpovědět

  Dobrý den,v květnu letíme do Hurgady,hotel Sea gull beach resort.Chtěla bych se zeptat,zda je tam bezpečné koupání,myslím tím výskyt žraloků..Děkuji za odpověď.Eva

  • Odpovědět

   Dobrý den Evo, u hotelu Sea Gull je na koupání vyhrazený malý záliv, který je asi 40 m široký a 60 m dlouhý. Od volného moře je oddělen bójemi a nejsem si jistý, zda náhodou není v moři oddělen i sítí. Každopádně považuji to za bezpečné místo ke koupání bez rizika žraloků.

 • Odpovědět

  Dobrý den, za týden letíme do hotelu Jez Grand Marsa Alam a chtěl bych poprosit o info. koupání, šnorchlováni +12 let kluk, žraloci,SIM karta…Moc děkuji Petr

  • Odpovědět

   Dobrý den Petře, vstup do vody z pláže je u tohoto hotelu spíš po kamenech a korálech, hodí se proto boty do vody. Ale i tak tu je několik míst, kde se dá plavat či šnorchlovat, bez nutnosti chodit přes molo. Vstup do hlubší vody a k hlavnímu korálu je možný právě přes 100 m dlouhé molo. Tam se ocitáte v hluboké vodě ve volném moři, takže tam teoretické riziko žraloka existuje. Je možné také odsud chodit do zálivu Coraya (pěšky po pobřeží asi 1,3 km daleko), kde je pozvolný písečný vstup do moře. Info k SIM kartám zašlu.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v červenci se chystáme letět s dětmi (7,10) do Marsa Alam, hotel Lazuli. Jaký máte prosím názor na tento hotel, je tam moře vhodné na koupání a šnorchlování? Je v tomto místě možný výskyt žraloka? Děkuji a přeji hezký den!

  • Odpovědět

   Dobrý den Marcelo, Lazuli je dobrý resort, je to pěkný, čistý, nově opravený hotel. Takže za mne je jeho prostředí i služby bez problému, až třeba na wifi fungují pouze v lobby hotelu, ale to je v Egyptě celkem běžné. Pláž krásná, vstup do vody z pláže je přes pár korálů, není tu z počátku moc vody, za hlubší vodou tak musíte z mola. To tu je asi 200 m dlouhé, z konce lze chodit po schůdkách k hlavnímu korálu, ocitáte se zde v hluboké vodě, kde teoretická možnost na nějakého větší predátora samozřejmě existuje.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši děkuji za info ohledně hotelu Old Palace přeji hezký den.

  • Odpovědět

   Nemáte vůbec zač 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den prosím zajímá mne hotel Old Palace zda mám mít obavy z výskytu žraloka předem děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Silvie, nechci vás rozhodně nijak strašit, ale zrovna hotel Old Palace, pokud se bavíme o hotelu Old Palace Sahl Hasheesh kousíček pod Hurghadou, leží přímo u zátoky, kde se minulý rok v června staly dva smrtelné útoky, viz info v hlavním článku. Takže riziko zde určité je, ale pravděpodobnost je minimální, minulý rok to byly výjimečné případy s bohužel ne úplně šťastným koncem.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  21.7. letíme do Hurghady do hotelu Jaz Makadina. Chtěl bych se zeptat na bezpečnost koupání ohledně možnosti setkání se žralokem a na možnosti šnorchlováni v této oblasti.
  Dále bych vás chtěl poprosit o nabídku datových SIM karet.
  Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Oldo, záleží, kde přesně se budete v moři pohybovat. U hotelu Jaz Makadina to je tak, že zde je písečný vstup, který po pár metrech začne celkem rychle klesat, takže brzy nestačíte, ocitáte se jakoby v takové laguně, která sice fyzicky není od okolního moře oddělena, ale dost ji od moře dělí korály, které na mnoha místech vystupují skoro až k hladině. Tyto korály jsou asi 100 m od pláže. V prostoru „laguny“ je bezpečno, mimo ní je výskyt žraloka teoreticky možný. Šnorchlovat se dá právě v laguně a kolem jejích korálů. Nebo se lze vypravit po pláži směrem an sever, dojít až na konec zálivu Makadi a tam využít ke vstup k hlavní korálové stěně molo. Informace ke kartám pošlu.

 • Odpovědět

  Dobrý den.V září letíme s přítelkyní do Marsa Alam (Casa Mare Resort Aqapark-Ex.Royal Tulip Resort).Mohu poprosit o nějaké bližší info a info o výskytu žraloků v této lokalitě?Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Andreji, mrkněte prosím na moji reakci na dotaz od Renaty z 22.3., která se ptala vlastně na úplně to samé, co vy. Každopádně ale pláž samotná, tu je krásná a v moři se dá leccos vidět, v laguně toho je méně, ale u hlavního korálu, kdo má štěstí, může potkat i želvy nebo delfíny.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  Prvního dubna vyrážíme do hotelu Royal Tulip Resort & Aquapark****+ v Marsa Alam a ráda bych věděla, jak to tam vypadá khledně výskytu žraloků.
  Předem děkuji za odpověď Renata

  • Odpovědět

   Dobrý den Renato, u Royal Tulip je poměrně velká laguna, je tu dost mělko, koupat se v ní za přílivu dá, za odlivu však moc ne. To je nevýhoda Royal Tulip, výhodou je samozřejmě to, že do laguny se žádný větší živočich nemá jak dostat. Alternativně chodit do moře přes molo (pozor, to tu je ale opravdu hodně dlouhá, má asi 700 m) a vstupovat do hluboké vody k hlavnímu korálu. Tam vám samozřejmě rizika žraloka nikdo vyloučit nedokáže.

 • Odpovědět

  Zdravím, zajímala by mě situace ohledně žraloků u resortu Dream Lagoon and Aqua park resort v marsa alam. Kde tam najít nejlepší místo na snorchlovani. Také bych chtěla poprosit info o simkartach. Kde se daji zakoupit obvyklá cena a podobně. Moc děkuji za odpověď Petra

  • Odpovědět

   Dobrý den Petro, žraloci u Dream lagoon nehrozí, hotel je totiž u velké laguny, kde se velcí živočichové nevyskytují. S tím je ale spojen i fakt, že tam zas až tak dobré šnorchlování není, korály tu nějaké vidět lze, ale velké útesy plné ryb bohužel nikoliv. Informace k SIM kartám zašlu na váš e-mail.

 • Odpovědět

  Dobrý den, Lukáši. Moc děkuji za Vaši odpověď. Mohu se ještě zeptat na bezpečnost koupání v moři u hotelu Mirage Gardens v Hurghadě? Děkuji.

  • Odpovědět

   Ano, pobřeží u Mirage Garden je uměle upravené – má to sice nevýhodu, že není zcela přírodní, ale na druhou stranu je u hotelu Mirage Garden koupání mnohem lepší, než u prvního vámi zmiňovaného hotelu. Vstup je akorát pozvolný, žádné extrémní mělko tu není.

   Koupání tu je v zálivu, odděleném od moře bójemi, za nimi se pohybují lodě, takže tak už se nesmí. Nebezpečí žraloků je na tomto místě absolutně minimální.

 • Odpovědět

  Dobrý den. V srpnu se chystáme celá rodina do Hurghady. Vybrali jsme hotel Hawaii Caesar Palace. Je zde na hotelových plážích bezpečné koupání? Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Zuzko, koupání bezpečné je, nicméně u hotelu je hodně mělko, za odlivu se koupat nedá, za přílivu ano. Jen upozorním na to, že oblast je poměrně oblíbená, co se týká kitesurfingu, takže dál na moři to je trochu nebezpečné právě z důvodu kitesurfistů. Mělkost moře je také jeden z důvodů toho, proč hotel disponuje tolika bazény.

 • Odpovědět

  Zdravím, v červenci máme namířeno s dcerou (9) do Three corners happy life. Můžu se zeptat na Váš názor na tento hotel a hlavně místo kvůli možnému setkání s nějakým žraločkem 🙂 ?
  Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Jardo, hotel je to takový průměrný, je starší, což je znát hlavně na pokojích, ale jinak služby jsou v pořádku a jídla je tu dost. Přístup do moře je buď do mělčí vody přímo z pláže (za přílivu se i tam dá bez problému koupat) nebo z mola do hlubší vody. Riziko žraloka v mělčí vodě není, u vstupu z mola vám to ale vyloučit nikdo nedokáže.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na hotel AKASSIA SWISS RESORT. Jedeme v koncem března. Šnorchlování a slyšela jsem že v březnu nevýhodné, protože hodně fouká vítr.
  Možnost setkání se žralokem?

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano, šnorchlovat se tu dá jedině z mola a je pravda, že přístup zde bývá někdy zakázán z důvodu vln, které jsou v blízkosti korálů nebezpečné. Při pohybu v hloubce, tedy u vlezu z mola, samozřejmě jistá šance na setkání s žralokem existuje, ale pravděpodobnost je opravdu malá. Jinak u pláže tu je vybudovaná asi 50 metrů dlouhá umělé laguna, která nabízí bezpečné koupání i v době vln.

 • Odpovědět

  Dobrý den,chtěla bych se prosím zeptat,jak to vypadá v hotelu Kairaba Aqua Mondo Resort v Hurgadě,a jak moc je to nebezpečné v moři.Jsou tam žraloci???Děkuji Lenka

  • Odpovědět

   Dobrý den, moře tu je poměrně mělké, je mezi dvěma moly, za odlivu se musí vodou chodit trochu dál, aspoň takových 50 m od břehu, blíže je na plavání moc mělko. Nebezpečí žraloků samozřejmě nějaké je, ale zde spíš až dál od břehu a až na úrovni konců zdejších mol, co že nějakých 150 m od pláže.

 • Odpovědět

  dobry den , tak isto by ma zaujimali sim karty? ako to prosim funguje? dakujem

  • Odpovědět

   Informace k SIM kartám pošlu a vše vysvětlím.

 • Odpovědět

  dobry de, super clanok aj odporucania, ideme v 9/23 do marsa alam hotel iberotel costa mares, prosim je mozne stretnut zraloka? tiez mam obavy trosku, moj manzel sa tuzi snorchlovat ale ja mam strach. dakujem krasne

  • Odpovědět

   Dobrý den, koukněte se na článek, kde podrobně záliv Marsa Mubarak rozebírám. Je to poměrně velký, otevřený záliv, celkem běžně se zde vyskytuje dugong, což je velký živočich. Stejně tak jako se sem dostane dugong, tak se sem může dostat žralok. Ale neděje se to, je to dost nepravděpodobné.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na Váš názor na hotel Kairaba Aquva Mondo Abu Soma Resort. Jedeme tam s dětma tak by mě zajímalo jaké je tam moře, jestli se tam dá se šnorchlovat, může tam být Ondranec a máme se bát žraloků?
  Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Lenko, Aqua Mondo Abu Soma Resort je dobrý, čistý resort, navíc s pěknými novými pokoji. Takže v tomto směru to je za mne dobrá volba. Co se týká moře, tak vstup do něj z pláže tu je pozvolný, po písku, ale částečně (hlavně uprostřed pláže) jsou kameny. Tím, že jsou uprostřed, tak je možné je z jedné nebo druhé strany obejít. Za odlivu je třeba chodit trochu dál. Korálů tu moc není, takže na šnorchlování toto nepovažuji za vhodnou lokalitu, na druhou stranu se tu občas vyskytují i želvy. Takže v moři se dá něco vidět. Ondrance bych zrovna v tomto spíše písčitém prostředí příliš nečekal, ale jeho výskyt vám nikdo vyloučit nedokáže, stejně tak to platí v případě žraloků. Koupání, tu není chráněné žádnou lagunou či úzkým zálivem.

 • Odpovědět

  Děkuji za odpověď..nakonec pojedeme do Marsa Alam, protože maj volné termíny na konci března. Tip na toto místo jsem našla u Vás na stránkách..malikia-resort-abu-dabbab.. takže i tak děkuji

 • Odpovědět

  Dobrý den, chtěli bychom v dubnu do Sharm el sheik..a hledám krásné místo na šnorchlování…prozatím jsem narazila na místo CORAL GARDEN..nebo můžete doporučit lepší? Předem děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Lucie, přiznám, že mi místo Coral Garden v souvislosti s Sharm el Sheikhem nic neříká. Každopádně jedno z nejlepších míst v Sheikhu je oblast korálu Ras Nasrani. Těsně u něho je hotel Albatros Palace nebo také Coral Sea Sensatori.

 • Odpovědět

  Dobry den, prosim, co si myslite o zralocich a hotelu Albatros Sea World v Marsa Alam v breznu? Dekuji, zdravim Lenka

  • Odpovědět

   Dobrý den Lenko, u hotelu Albatross Sea World je vícero možností koupání. Jednak je zde do moře přístup z pláže, do sice mělčí vody, ale i přesto se v ní dá koupat i šnorchlovat. Zde se velké ryby nevyskytují, natož žraloci. Do moře lze vstupovat i přes molo, do hluboké vody přímo k hlavním korálům, tam vám výskyt žraloka (ať už jakéhokoliv) nikdo nevyloučí.

 • Odpovědět

  Dobrý den , tak jsem si přečetla tento článek . Moc hezky napsáno :). 15 května odlétám s dětma do Egypta Marsa Alam Hotel Three Corners Sea Beach Resort.
  ted když se podívám na fotky kam jedeme a vidím otevřené moře začínám mít obavy, Prosím jak to tam je se žraloky atd? děkuji za odpověď Monika Š.

  • Odpovědět

   Dobrý den Moniko, zrovna u Three Corners Sea Beach vám těžko dokáže ýskyt žraloků vyloučit – mluvím tedy nyní o tom případě, kdy zde do vody polezete z mola k hlavnímu korálu, což tady je vlastně nutnost, neboť moře u pláže je dost mělké a s korálovo kamenitým podložím. Obavy prosím nemějte, to není dobrý začátek 🙂 už jen pravděpodobnost toho, že jakéhokoliv žraločka spatříte, je minimální, natož, bay to byl nějaký větší kus, který by vás byl schopný ohrozit.

 • Odpovědět

  Dobrý den, koncem července chceme letět do Egypta do hotelu Picalbatros Sands Port Ghalib. Jaká je prosím zde pravděpodobnost střetu se žralokem? Děkuji za odpověď. Denisa

  • Odpovědět

   Dobrý den Deniso, u tohoto hotelu jsou vlastně dvě možnosti koupání. Buď se dá u Pickalbatros Sands koupat přímo u pláže – je to ale mělčí voda a lze jít max 40 m od pobřeží, dále jsou bójky, za niž se nesmí. Do těchto míst se žralok nedostane. Nebo lze využít zdejší molo a přes něj chodit k hlavnímu korálu, to je již volné, otevřené moře, tam vám případného predátora vyloučit nikdo nedokáže. Je to samozřejmě ale velmi velmi nepravděpodobné.

 • Odpovědět

  Dobrý den v červenci letíme s dcerou do Egypta do hotelu Sunrise Garden Beach Resort Spa.Chci se zeptat hrozí tam výskyt žraloka. ? Děkuji za odpověď. Soňa

  • Odpovědět

   dobrý den Soňo, zrovna u hotelu Sunrise Garden Beach resort je to zcela bez problému. Přístup z pláže je zde totiž do takové uměle vytvořené zátoky, písečné dno a s minimem podmořského života. Zátoka sama o sobě je od moře odděleno takovou mělčinou, netvrdím, že by se přes ní žralok nedostal, ale opravdu velmi velmi nepravděpodobné.

 • Odpovědět

  Dobrý den prosím zvažuji hotel Albatros Citadela nebo Sentido mamlouk vyskytují se v této oblasti poblíž těchto hotelů žraloci? Nerada bych se s něma setkala děkuji předem.

  • Odpovědět

   Dobrý den Silvie, oba tyto hotely nabízí takové koupání, kam se podobně velcí tvorové nedostanou či se dostanou s velkými obtížemi. Takže z tohoto pohledu mohu oba hotely s klidem doporučit. U obou resortů je koupání omezeno na různé polouměle vytvořené laguny či zálivy. Lepší pláž s lepší možností se koupat či plavat dál od břehu (i když budete dál, tak zůstáváte v onom poloumělém zálivu) má dle mého názoru Sentido Mamlouk Palace.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  ráda bych s dětmi (+-10let) vyrazila za šnorchlováním do Egypta. Mám dobrou zkušenost s hotely Magic Life, takže výběr prozatím padl právě na Magic Life Kalawy. Myslíte, že je to dobré místo pro šnorchlování, případně které jiné byste doporučil, aby byla zároveň minimální možnost narazit na žraloka jakékoli velikosti?
  Děkuji mnohokrát za případnou radu,
  K.

  • Odpovědět

   Dobrý den Kamilo, Magic Life Kalawy je velmi dobrý hotel. Pokud chcete zkusit něco nového (a podobně kvalitního) můžete zvolit Hilton Nubian resort, který leží u zálivu Abu Dabbab (velmi oblíbený záliv na šnorchlování) nebo ani ne dva roky starý, tedy vlastně zbrusu nový resort Iberotel Costa Mares. I ten zmiňuji schválně, i ten totiž leží přímo u další top lokality na potápění, zálivu Marsa Mubarak.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v červnu máme letět do Egypta Sunrise Royal Makadi, chtěla jsem se zeptat zda se tam dá šnorchlovat a jestli je tam nějaké větší riziko nebezpečí žraloka. Popřípadě, jak hodnotí lidé, co tam byli?

  • Odpovědět

   Dobrý den, chválím váš výběr. Hotel Sunrise Royal Makadi je jeden z mých oblíbených, kvalitní a v zálivu, před ním je pěkná pláž, i když u které to na šnorchlování není, jen samý písek, první korály začínají u sousedního hotelu Fort Arabesque a čím blíže po pláži k otevřenému moři půjdete, tím jich je v moři více. Za šnorchlováním je tedy třeba od hotelu kousek popojít. Co se týká žraloků, tak koupat se budete v zálivu, jejich výskyt tu je nepravděpodobný. Lhal bych ale, kdybych říkal, že je výskyt nemožný. Není. Naopak není to ani půl roku zpátky, co jsem mluvil s člověkem, jenž se přímo v tomto zálivu při ranním koupání s žralokem střetl. 6ralok to byl prý malý, ale nestále na pána dorážel, zkrátka ho vyhnal z vody. Nic se nestalo, ale jistě šlo o dost nepříjemný zážitek. Nijak vás tím nechci strašit, jen říkám to, co vím.

 • Odpovědět

  Dobrý den (Ahoj), letíme s přítelkyní 20.7. do Hurghady do Giftun Azur Resort. Mohu poprosit o nějaké info o přístupu do moře, šnorchlování a hlavně bych se rád zeptal o možnosti potkat zde žraloka? Přeci jen po informacích o útocích v posledních dnech máme trochu obavy. Mockrát děkuji za odpověď

 • Odpovědět

  Dorby den Vam prajem,

  buduci tyzden letime do Marsa Alam, hotel Jaz Grand Marsa. Nahodou tu nejake skusenosti so zralokmi (alebo inymi predatormi, jedmi, etc) nemate? Ideme aj so synmi (dvaja pubertaci), tak by som nerad prisiel k nejakemu urazu…

  Vopred Vam dakujem za info.

  S pozdravom
  Riso

  • Odpovědět

   Dobrý den Richarde, nechte obavy doma 🙂 U Jaz Grand Marsa buď přímo z pláže (spíše po takových korálových deskách než po písku) do mělčí vody, tam žraloci nehrozí. Nebo pak ze zdejšího mola do hlubší vody k hlavnímu korálu. Tam se sice teoreticky může nějaký predátor vyskytnout, ale když se tam budete koupat normálně během dne, tak je skutečně šance téměř nulová.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,
  Děkuji za odpověď, o svou zkušenost jsem se potřeboval s někým podělit, i když jsem nevěřil, že ji zveřejníte :-). Doplňuji, že ke střetnutí došlo přibližně v polovině oblouku bójí (druhý červený kruh) před hotelovým komplexem Fort Arabeska (dostal jsem se z vody druhým výlezem mezi korály počítáno od Prima Life). Poté, co odpadly emoce a celý incident jsem si rozvážil, domnívám se, že problém byl v časné ranní hodině (cca 5:30), kdy jsem byl v moři sám a žádné lodě tou dobou ještě nevyplouvají. Takže náhodné setkání, kvůli kterému jsem ranní plavání omezil na 10x sem a tam u bóji před Prima Life. Obloukem kolem bójí ke kotvišti lodí zase až příště, až mne opustí paranoia, kdy se zastavuji a rozhlížím při každém silnějším nárazu vlny :-). Přeji všem příjemný pobyt a jsem přesvědčen, že v pozdějším dopoledním čase nic nikomu nehrozí. Vladimír

  • Odpovědět

   Vůbec není zač, naopak, rád jsem váš příspěvek tady zveřejnil. Ano, určitě k tomu ta brzká ranní hodina přispěla, i tak je zvláštní, že na vás stále dorážel. Důležité je, že to nebyl žádný větší kus a že vše dobře dopadlo pro vás pro oba. Něco mi říká, že máte zážitek na celý život 🙂

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel R2 Pajara Beach, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura: týdenní pobyt s All Inclusive ve 4* hotelu za 11 490 Kč

Hotel Soulotel Dream Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-59%): 8 dní v 5* hotelu u skvělé laguny za 9 590 Kč

Hotel Montemar Palace, Madeira

Madeira: 8 dní s polopenzí s TOP výhledem na okolní pobřeží za 11 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach, Zanzibar

Zanzibar: dovolená na 9 dní přímým letem z Prahy za 22 990 Kč

Hotel Rocamar / Cais Da Oliveira, Madeira

Madeira (-50%): týdenní pobyt s polopenzí přímo u oceánu za 13 590 Kč

Hotel Royal Brayka Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-54%): 8 dní u TOP zátoky s All Inclusive za 9 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.