Žraloci v Egyptě

Rudé moře, které omývá východní břeh Egypta, je bohatý ekosystém, ve kterém žije nejen přes 40 druhů žraloků, ale dalších asi 1200 druhů ryb.

Žraloci v Egyptě jsou, ale většina žraločích druhů je zde v současné době už vzácných.

Po nešťastném a fatálním útoku žraloka na českého turistu 3. srpna 2018 v Marsa Alam jsem dostal řadu dotazů na toto téma, věřím, že odpovědi na vaše dotazy najdete na následujících řádcích. Pokud ne, využijte komentáře dole pod textem a zeptejte se na to, co vás zajímá.

Obsah článku:

Aktuálně platí zákaz vstupu do moře v oblastech Sahl Hasheesh a Makadi Bay u Hurghady, detaily naleznete níže (aktualizováno 04.07.2022).

Zákaz, který platil pro oblast Marsa Alam, po útoku cca 2,5 metru dlouhého žraloka tygřího na českého turistu 3. srpna 2018, skončil 16. srpna 2018.

Žralok v Egyptě

Fakta o žralocích

Žraloci patří mezi paraby a až na výjimky jsou to draví predátoři. K tomu, abyste v Egyptě nějakého žraloka spatřili, není potřeba mnoho. Stačí trochu štěstí a trpělivosti.

Mohou se totiž vzácně objevovat i v mělčích vodách (2 až 3 metry hloubky), potencionálně se může objevit i v mělčinách do 0,5 metru hloubky, i když to je už velmi výjimečné.

Při šnorchlování u pobřeží (hlavně u Marsa Alam, ale i Hurghady a Sharm el Sheikhu), pokud na žraloka narazíte, bude to v drtivé většině případů menší predátor (nebo skupina). Je potřeba zdůraznit, že každý žralok je potencionálně nebezpečný, ale většinou platí, že pokud na sebe nebudete nijak upozorňovat, nebude si vás všímat.

Naposledy jsem viděl žraločí hejno jen kousek od oblíbené zátoky Abu Dabbab, při šnorchlování.

Viz toto foto:

Žraloci v Egyptě u Abu Dabbab

Fatální útoky u Hurghady (červenec 2022)

Poslední přímo u pobřeží zaznamenané útoky, při nichž zahynuly 2 ženy, se staly 1. července 2022.

K událostem došlo v zálivu Sahl Hasheesh, což je oblíbená turistická oblast, která se nachází jen 5 km jižně od těch nejjižněji položených hotelů v Hurghadě a 15 km jižně od hurghadského letiště. Jedná se zhruba o 3 kilometry široký záliv, do něhož se z pobřeží může v závislosti na konkrétních místech vstupovat jak z pláží, tak ze zdejších mol.

Právě v blízkosti jednoho z mol se 1. července koupala 68 letá rakouská turistka, která po dobu posledních 5 let přímo v Egyptě žila se svým egyptským manželem. Žena, která při útoku přišla o jednu ruku i o jednu nohu, byla v kritickém stavu převezena do nemocnice, kde zraněním podlehla.

Několik hodin po incidentu bylo v moři necelých 600 metrů daleko od místa prvního neštěstí objeveno druhé tělo. Podle dostupných zdrojů se jednalo o turistku z Rumunska.

02.07.2022 – Bezprostředně po útoku bylo celé přilehlé pobřeží pro koupání uzavřeno. Na místech vlají červené vlajky, u pobřeží hlídkují čluny a platí zákaz vstupu do moře. Ten se vztahuje na zálivu Sahl Hasheesh a Makadi Bay, který je situován 5 km jižně od místa neštěstí.

Všem doporučuji přečíst příspěvek dole v diskuzi z 20. června 2022 (09:19) od Vladimíra, který se právě v oblasti Makadi Bay s menším jedincem při ranním koupání střetl.

Útok žraloka na českého turistu

Událost, která se stala 3. srpna 2018 u hotelu Club Calimera Habiba Beach v Marsa Alam, byla nešťastná a výjimečná. Dle dostupných informací muž, který zde na konci mola skočil do vody, se po pár tempech obrátil a začal rychle plavat zpět směrem k molu. Ve vodě byl vidět velký tmavý stín, který muže stáhl pod hladinu.

Po události se spekulovalo o tom, proč k útoku došlo a o jaký druh žraloka šlo. Podezdření padalo zejména na:

 • žraloka tygřího – angl. tiger srark, který dorůstá délky až 6 metrů
 • žraloka dlouhoploutvého – angl. whitetip shark, který dorůstá délka až 4 metrů

Oba druhy se u Marsa Alam vzácně vyskytují a oba mohou být velmi nebezpeční, pokud jsou podráždění, tak nečekají dlouho a rychle útočí. V pomyslném žebříčku nebezpečnosti se oba dva řadí hned za velkého bílého žraloka.

Starosta Marsa Alam 2 týdny po události potvrdil, že charakter kousnutí jasně ukázal na žraloka tygřího, který byl minimálně 2,5 metru dlouhý.

Co žraloka přilákalo k pobřeží a proč byl agresivní potvrzené (alespoň prozatím) nebylo. Prvotní spekulace o lodi, ze které posádka vyhodila uhynulý kus dobytka do moře, byla zatím vyvrácena, ale může se nakonec ukázat jako pravdivá. Žralok je totiž schopen cítit na kilometry daleko a právě dobytek ho mohl k pobřeží přilákat. Podobný případ se ostatně již v Egyptě jednou stal,a to i přesto, že házení uhynulých zvířat do moře je v Egyptě zakázáno.

Další útoky

Útoky žraloků jsou extrémně výjimečné. Nejen v Egyptě, ale i jinde na světě. Od roku 2007 bylo v Egyptě zaznamenáno 16 útoků na člověka, z toho byly 4 smrtelné. Někdy je cílem plavec, jindy člověk při potápění, ale jsou známé i útoky na potápěče.

Zde jsou ty poslední, které se v Egyptě staly:

Ain Soukhna (4. červen 2016) – útok na 23-letého plavce v ranních hodinách, žralok mako, ukousnutá noha

Marsa Alam (21. březen 2015) – smrtelný útok na 52-letého plavce, žralok mako

Sharm el-Sheikh (5. prosinec 2010) – smrtelný útok v oblasti Middle Garden na ženu (70 let), při šnorchlování v poledne, žralok dlouhoploutvý

Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (54 let), při šnorchlování v 11 hodin, žralok mako, vážně poraněné obě ruce

Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (46 let), při šnorchlování v 10:55, žralok mako, tržné rány

Sharm  el-Sheikh (30. listopad 2010) – v oblasti Coral Bay, žena (70 let), při šnorchlování ve 14:55, žralok dlouhoploutbý, ukousnuté jedno chodidlo a jedna ruka, tržné rány

Žralok velký bílý

Žraloci v Rudém moři

Rudé moře je domovem pro více jak 40 druhů těchto paryb. Bohužel jejich populace v Rudém moři klesají a některé z nich dnes už patří k velmi vzácným a v mnohých případech i k ohroženým druhům.

Žijí tu například:

 • žralok dlouhoploutvý (oceanic whitetip)
 • kladivoun bronzový (scalloped hammerhead)
 • žralok hedvábný (silkly shark)
 • žralok stříbrocípý (silvertip shark)
 • žralok tygří (tiger shark)
 • žralok velrybí (whale shark)
 • žralok bělocípý útesový (whitetip reef shark)
 • žralok zebrovitý (zebra shark)
 • žralok šedý útesový (grey reef shark)

Na snímku žralok bělocípý útesový, který dorůstá maximálně 2 metrové délky a patří mezi méně nebezpečné druhy.

Žralok bělocípý útesový

Zásady chování při střetu se žralokem

1. Nekoupat se večer

Žraloci jsou většinou nejvíce aktivní při západu slunce, v podvečer a večer, to je doba, kdy většinou loví. Proto nejdůležitějším pravidlem je večer se nekoupat. Je to zároveň doba, kdy je na plážích už klid. Když se lidé nekoupou, přitahuje to blíž k pobřeží větší množství ryb. Ryby naopak k pobřeží lákají žraloky.

2. Vyhýbat se špinavým vodám s nízkou viditelností

V takových podmínkách si žralok daleko snáze splete člověka se svoji obvyklou kořistí.

3. Lepší je to ve skupinách

Tito predátoři se lidem většinou vyhýbají a drží si od nich odstup. Tím spíš pokud je v moři větší skupina lidí, které se žralok bojí mnohem více než jednotlivce.

4. Žádné prudké pohyby! A nezkoušet uplavat!

Sebelepší a seberychlejší plavec vypadá pro žraloka jako zraněný lachtan nebo želva, tedy jako velmi snadná kořist. Je nesmysl se snažit uplavat. Jakékoliv prudké pohyby včetně plavání naopak přitahují žraločí pozornost. Je naopak nejlepší zastavit a vyčkat!

5. Mít predátora na očích a zachovat klid

Zkušení potápěči každému řeknou, že jedna z největších chyb je spustit žraloka z očí. Pokud člověk zachová klid a vyvaruje se rychlým pohybům, žralok, pakliže náhodou připlave blíž, začne většinou kolem kroužit. Toto je nejvyšší čas na pomalý ústup ke břehu, molu nebo člunu. Hlavně pomalu a klidně!

6. V krajním případě žraloka udeřit

Pokud bude podrážděný, může začít dorážet nebo útočit. V takovém případě nezbývá nic jiného, než mu čelit. Silně ho udeřit do čumáku, do oka nebo do žaber. To je něco, co nečeká a překvapí ho to. To je něco, co může znamenat, že se na chvíli stáhne a dá vám čas na to vylézt z vody.

Žraloci jsou poměrně inteligentní živočichové. A tak jako my vycítíme, jestli se nás ryba bojí nebo ne, i žralok snadno  vycítí, zde se ho bojíme. Ten, kdo se bojí, se stává snadnou kořistí, a proto platí, že pokud cítím, že mám ze žraloků nepřiměřeně velké obavy, tak do vody raději vůbec nelezu!

Žraloci v Egyptě jsou přirozenou součástí Rudého moře. Je to jejich teritorium, které obývají desítky milionů let. Případy napadaní člověka žralokem jsou však v Egyptě velmi vzácné a jejich pravděpodobnost se blíží k nule. Dovolené v Egyptě se kvůli tomu rozhodně nikdo nemusí obávat, neplatí-li zrovna nějaký zákaz koupání, který se většinou vyhlašuje až potom, co se nějaká nešťastná událost stane.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   162
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, koncem července chceme letět do Egypta do hotelu Picalbatros Sands Port Ghalib. Jaká je prosím zde pravděpodobnost střetu se žralokem? Děkuji za odpověď. Denisa

  • Odpovědět

   Dobrý den Deniso, u tohoto hotelu jsou vlastně dvě možnosti koupání. Buď se dá u Pickalbatros Sands koupat přímo u pláže – je to ale mělčí voda a lze jít max 40 m od pobřeží, dále jsou bójky, za niž se nesmí. Do těchto míst se žralok nedostane. Nebo lze využít zdejší molo a přes něj chodit k hlavnímu korálu, to je již volné, otevřené moře, tam vám případného predátora vyloučit nikdo nedokáže. Je to samozřejmě ale velmi velmi nepravděpodobné.

 • Odpovědět

  Dobrý den v červenci letíme s dcerou do Egypta do hotelu Sunrise Garden Beach Resort Spa.Chci se zeptat hrozí tam výskyt žraloka. ? Děkuji za odpověď. Soňa

  • Odpovědět

   dobrý den Soňo, zrovna u hotelu Sunrise Garden Beach resort je to zcela bez problému. Přístup z pláže je zde totiž do takové uměle vytvořené zátoky, písečné dno a s minimem podmořského života. Zátoka sama o sobě je od moře odděleno takovou mělčinou, netvrdím, že by se přes ní žralok nedostal, ale opravdu velmi velmi nepravděpodobné.

 • Odpovědět

  Dobrý den prosím zvažuji hotel Albatros Citadela nebo Sentido mamlouk vyskytují se v této oblasti poblíž těchto hotelů žraloci? Nerada bych se s něma setkala děkuji předem.

  • Odpovědět

   Dobrý den Silvie, oba tyto hotely nabízí takové koupání, kam se podobně velcí tvorové nedostanou či se dostanou s velkými obtížemi. Takže z tohoto pohledu mohu oba hotely s klidem doporučit. U obou resortů je koupání omezeno na různé polouměle vytvořené laguny či zálivy. Lepší pláž s lepší možností se koupat či plavat dál od břehu (i když budete dál, tak zůstáváte v onom poloumělém zálivu) má dle mého názoru Sentido Mamlouk Palace.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  ráda bych s dětmi (+-10let) vyrazila za šnorchlováním do Egypta. Mám dobrou zkušenost s hotely Magic Life, takže výběr prozatím padl právě na Magic Life Kalawy. Myslíte, že je to dobré místo pro šnorchlování, případně které jiné byste doporučil, aby byla zároveň minimální možnost narazit na žraloka jakékoli velikosti?
  Děkuji mnohokrát za případnou radu,
  K.

  • Odpovědět

   Dobrý den Kamilo, Magic Life Kalawy je velmi dobrý hotel. Pokud chcete zkusit něco nového (a podobně kvalitního) můžete zvolit Hilton Nubian resort, který leží u zálivu Abu Dabbab (velmi oblíbený záliv na šnorchlování) nebo ani ne dva roky starý, tedy vlastně zbrusu nový resort Iberotel Costa Mares. I ten zmiňuji schválně, i ten totiž leží přímo u další top lokality na potápění, zálivu Marsa Mubarak.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v červnu máme letět do Egypta Sunrise Royal Makadi, chtěla jsem se zeptat zda se tam dá šnorchlovat a jestli je tam nějaké větší riziko nebezpečí žraloka. Popřípadě, jak hodnotí lidé, co tam byli?

  • Odpovědět

   Dobrý den, chválím váš výběr. Hotel Sunrise Royal Makadi je jeden z mých oblíbených, kvalitní a v zálivu, před ním je pěkná pláž, i když u které to na šnorchlování není, jen samý písek, první korály začínají u sousedního hotelu Fort Arabesque a čím blíže po pláži k otevřenému moři půjdete, tím jich je v moři více. Za šnorchlováním je tedy třeba od hotelu kousek popojít. Co se týká žraloků, tak koupat se budete v zálivu, jejich výskyt tu je nepravděpodobný. Lhal bych ale, kdybych říkal, že je výskyt nemožný. Není. Naopak není to ani půl roku zpátky, co jsem mluvil s člověkem, jenž se přímo v tomto zálivu při ranním koupání s žralokem střetl. 6ralok to byl prý malý, ale nestále na pána dorážel, zkrátka ho vyhnal z vody. Nic se nestalo, ale jistě šlo o dost nepříjemný zážitek. Nijak vás tím nechci strašit, jen říkám to, co vím.

 • Odpovědět

  Dobrý den (Ahoj), letíme s přítelkyní 20.7. do Hurghady do Giftun Azur Resort. Mohu poprosit o nějaké info o přístupu do moře, šnorchlování a hlavně bych se rád zeptal o možnosti potkat zde žraloka? Přeci jen po informacích o útocích v posledních dnech máme trochu obavy. Mockrát děkuji za odpověď

 • Odpovědět

  Dorby den Vam prajem,

  buduci tyzden letime do Marsa Alam, hotel Jaz Grand Marsa. Nahodou tu nejake skusenosti so zralokmi (alebo inymi predatormi, jedmi, etc) nemate? Ideme aj so synmi (dvaja pubertaci), tak by som nerad prisiel k nejakemu urazu…

  Vopred Vam dakujem za info.

  S pozdravom
  Riso

  • Odpovědět

   Dobrý den Richarde, nechte obavy doma 🙂 U Jaz Grand Marsa buď přímo z pláže (spíše po takových korálových deskách než po písku) do mělčí vody, tam žraloci nehrozí. Nebo pak ze zdejšího mola do hlubší vody k hlavnímu korálu. Tam se sice teoreticky může nějaký predátor vyskytnout, ale když se tam budete koupat normálně během dne, tak je skutečně šance téměř nulová.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,
  Děkuji za odpověď, o svou zkušenost jsem se potřeboval s někým podělit, i když jsem nevěřil, že ji zveřejníte :-). Doplňuji, že ke střetnutí došlo přibližně v polovině oblouku bójí (druhý červený kruh) před hotelovým komplexem Fort Arabeska (dostal jsem se z vody druhým výlezem mezi korály počítáno od Prima Life). Poté, co odpadly emoce a celý incident jsem si rozvážil, domnívám se, že problém byl v časné ranní hodině (cca 5:30), kdy jsem byl v moři sám a žádné lodě tou dobou ještě nevyplouvají. Takže náhodné setkání, kvůli kterému jsem ranní plavání omezil na 10x sem a tam u bóji před Prima Life. Obloukem kolem bójí ke kotvišti lodí zase až příště, až mne opustí paranoia, kdy se zastavuji a rozhlížím při každém silnějším nárazu vlny :-). Přeji všem příjemný pobyt a jsem přesvědčen, že v pozdějším dopoledním čase nic nikomu nehrozí. Vladimír

  • Odpovědět

   Vůbec není zač, naopak, rád jsem váš příspěvek tady zveřejnil. Ano, určitě k tomu ta brzká ranní hodina přispěla, i tak je zvláštní, že na vás stále dorážel. Důležité je, že to nebyl žádný větší kus a že vše dobře dopadlo pro vás pro oba. Něco mi říká, že máte zážitek na celý život 🙂

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Royal Brayka Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-54%): 8 dní u TOP zátoky s All Inclusive za 9 990 Kč

Hotel Allegro Isora, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-62%): týdenní All Inclusive na Tenerife za 11 990 Kč

Hotel Arabian Park, Dubaj, Emiráty

Emiráty (-45%): 7 dní ve 4* hotelu přímo v Dubaji za 12 390 Kč

Hotel Murdeira Village Resort, Sal, Kapverdy

Kapverdy (-56%): týdenní dovolená na ostrově Sal za 14 990 Kč

Hotel Radisson Marina Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-63%): výjimečný Radisson Marina resort (8 dní) za 9 590 Kč

Hotel Mariant, S´Illot, Mallorca

Mallorca: dovolená (7 dní) s polopenzí v oblíbeném hotelu za 8 731 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.