Žraloci v Egyptě

Rudé moře, které omývá východní břeh Egypta, je bohatý ekosystém, ve kterém žije nejen přes 40 druhů žraloků, ale dalších asi 1200 druhů ryb.

Žraloci v Egyptě jsou, ale většina žraločích druhů je zde v současné době už vzácná.

Po nešťastném a fatálním útoku žraloka na českého turistu 3. srpna 2018 v Marsa Alam jsem dostal řadu dotazů na toto téma, věřím, že odpovědi na vaše dotazy najdete na následujících řádcích. Pokud ne, využijte komentáře dole pod textem a zeptejte se na to, co vás zajímá.

Útok žraloka na českého turistuDalší útokyDruhy žralokůRady co dělat & nedělat

 

Aktuálně se lze v Egyptě koupat i šnorchlovat v moři bez omezení. Zákaz, který platil pro oblast Marsa Alam, skončil 16. srpna 2018.

Žralok v Egyptě

Fakta o žralocích

Žraloci patří mezi paraby a až na výjimky jsou to draví predátoři. K tomu, abyste v Egyptě nějakého žraloka spatřili, není potřeba mnoho. stačí trochu štěstí a trpělivosti.

Mohou se totiž vzácně objevovat i v mělčích vodách (2 až 3 metry hloubky), potencionálně se může objevit i v mělčinách do 0,5 metru hloubky, i když to je už velmi výjimečné.

Při šnorchlování u pobřeží (hlavně u Marsa Alam, ale i Hurghady a Sharm el Sheikhu), pokud na žraloka narazíte, bude to v drtivé většině případů menší predátor (nebo skupina). Je potřeba zdůraznit, že každý žralok je potencionálně nebezpečný, ale většinou platí, že pokud na sebe nebudete nijak upozorňovat, nebude si vás všímat.

Naposledy jsem viděl žraločí hejno jen kousek od oblíbené zátoky Abu Dabbab, při šnorchlování.

Egypt: rezervuj dovolenou se slevou 41 a více %
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 29 246 Kč na jedné osobě

Útok žraloka na českého turistu

Událost, která se stala 3. srpna 2018 u hotelu Club Calimera Habiba Beach v Marsa Alam, byla nešťastná a výjimečná. Dle dostupných informací muž, který zde na konci mola skočil do vody, se po pár tempech obrátil a začal rychle plavat zpět směrem k molu. Ve vodě byl vidět velký tmavý stín, který muže stáhl pod hladinu.

Po události se spekulovalo o tom, proč k útoku došlo a o jaký druh žraloka šlo. Podezdření padalo zejména na:

 • žraloka tygřího – angl. tiger srark, který dorůstá délky až 6 metrů
 • žraloka dlouhoploutvého – angl. whitetip shark, který dorůstá délka až 4 metrů

Oba druhy se u Marsa Alam vzácně vyskytují a oba mohou být velmi nebezpeční, pokud jsou podráždění, tak nečekají dlouho a rychle útočí. V pomyslném žebříčku nebezpečnosti se oba dva řadí hned za velkého bílého žraloka.

Starosta Marsa Alam 2 týdny po události potvrdil, že charakter kousnutí jasně ukázal na žraloka tygřího, který byl minimálně 2,5 metru dlouhý.

Co žraloka přilákalo k pobřeží a proč byl agresivní potvrzené (alespoň prozatím) nebylo. Prvotní spekulace o lodi, ze které posádka vyhodila uhynulý kus dobytka do moře, byla zatím vyvrácena, ale může se nakonec ukázat jako pravdivá. Žralok je totiž schopen cítit na kilometry daleko a právě dobytek ho mohl k pobřeží přilákat. Podobný případ se ostatně již v Egyptě jednou stal,a to i přesto, že házení uhynulých zvířat do moře je v Egyptě zakázáno.

Další útoky

Útoky žraloků jsou extrémně výjimečné. Nejen v Egyptě, ale i jinde na světě. Od roku 2007 bylo v Egyptě zaznamenáno 16 útoků na člověka, z toho byly 4 smrtelné. Někdy je cílem plavec, jindy člověk při potápění, ale jsou známé i útoky na potápěče.

Zde jsou ty poslední, které se v Egyptě staly:

Ain Soukhna (4. červen 2016) – útok na 23-letého plavce v ranních hodinách, žralok mako, ukousnutá noha

Marsa Alam (21. březen 2015) – smrtelný útok na 52-letého plavce, žralok mako

Sharm el-Sheikh (5. prosinec 2010) – smrtelný útok v oblasti Middle Garden na ženu (70 let), při šnorchlování v poledne, žralok dlouhoploutvý

Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (54 let), při šnorchlování v 11 hodin, žralok mako, vážně poraněné obě ruce

Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (46 let), při šnorchlování v 10:55, žralok mako, tržné rány

Sharm  el-Sheikh (30. listopad 2010) – v oblasti Coral Bay, žena (70 let), při šnorchlování ve 14:55, žralok dlouhoploutbý, ukousnuté jedno chodidlo a jedna ruka, tržné rány

Žralok velký bílý

Žraloci v Rudém moři

Rudé moře je domovem pro více jak 40 druhů těchto paryb. Bohužel jejich populace v Rudém moři klesají a některé z nich dnes už patří k velmi vzácným a v mnohých případech i k ohroženým druhům.

Žijí tu například:

 • žralok dlouhoploutvý (oceanic whitetip)
 • kladivoun bronzový (scalloped hammerhead)
 • žralok hedvábný (silkly shark)
 • žralok stříbrocípý (silvertip shark)
 • žralok tygří (tiger shark)
 • žralok velrybí (whale shark)
 • žralok bělocípý útesový (whitetip reef shark)
 • žralok zebrovitý (zebra shark)
 • žralok šedý útesový (grey reef shark)

Na snímku žralok bělocípý útesový, který dorůstá maximálně 2 metrové délky a patří mezi méně nebezpečné druhy.

Žralok bělocípý útesový

Zásady chování při střetu se žralokem

1. Nekoupat se večer

Žraloci jsou většinou nejvíce aktivní při západu slunce, v podvečer a večer, to je doba, kdy většinou loví. Proto nejdůležitějším pravidlem je večer se nekoupat. Je to zároveň doba, kdy je na plážích už klid. Když se lidé nekoupou, přitahuje to blíž k pobřeží větší množství ryb. Ryby naopak k pobřeží lákají žraloky.

2. Vyhýbat se špinavým vodám s nízkou viditelností

V takových podmínkách si žralok daleko snáze splete člověka se svoji obvyklou kořistí.

3. Lepší je to ve skupinách

Tito predátoři se lidem většinou vyhýbají a drží si od nich odstup. Tím spíš pokud je v moři větší skupina lidí, které se žralok bojí mnohem více než jednotlivce.

4. Žádné prudké pohyby! A nezkoušet uplavat!

Sebelepší a seberychlejší plavec vypadá pro žraloka jako zraněný lachtan nebo želva, tedy jako velmi snadná kořist. Je nesmysl se snažit uplavat. Jakékoliv prudké pohyby včetně plavání naopak přitahují žraločí pozornost. Je naopak nejlepší zastavit a vyčkat!

5. Mít predátora na očích a zachovat klid

Zkušení potápěči každému řeknou, že jedna z největších chyb je spustit žraloka z očí. Pokud člověk zachová klid a vyvaruje se rychlým pohybům, žralok, pakliže náhodou připlave blíž, začne většinou kolem kroužit. Toto je nejvyšší čas na pomalý ústup ke břehu, molu nebo člunu. Hlavně pomalu a klidně!

6. V krajním případě žraloka udeřit

Pokud bude podrážděný, může začít dorážet nebo útočit. V takovém případě nezbývá nic jiného, než mu čelit. Silně ho udeřit do čumáku, do oka nebo do žaber. To je něco, co nečeká a překvapí ho to. To je něco, co může znamenat, že se na chvíli stáhne a dá vám čas na to vylézt z vody.

 

Žraloci jsou poměrně inteligentní živočichové. A tak jako my vycítíme, jestli se nás ryba bojí nebo ne, i žralok snadno  vycítí, zde se ho bojíme. Ten, kdo se bojí, se stává snadnou kořistí, a proto platí, že pokud cítím, že mám ze žraloků nepřiměřeně velké obavy, tak do vody raději vůbec nelezu!

Žraloci v Egyptě jsou přirozenou součástí Rudého moře. Je to jejich teritorium, které obývají desítky milionů let. Případy napadaní člověka žralokem jsou však v Egyptě velmi vzácné a jejich pravděpodobnost se blíží k nule. Dovolené v Egyptě se kvůli tomu rozhodně nikdo nemusí obávat, neplatí-li zrovna nějaký zákaz koupání, který se většinou vyhlašuje až potom, co se nějaká nešťastná událost stane.

Žraloci v Egyptě
3.8 (76%) 10
Komentáře
 • Odpovědět

  Dobry den, jezdime pravidelne s dcerou do Egypta, kdyz jsme tam byly poprve, asi pred deseti lety, ani me nenapadlo se něčeho obavat, plavala jsem si podel pobrezi kilometry daleko a byla to uzasna podivana. S kazdou dalsi navstevou se vsak obavy stupnuji, i letos jsme byly v Egypte a nastesti pred tim nestastnym utokem. Snorchluji tesne kolem koralovych utesu, vetsinou sama, drive jsem zavodne plavala, takze neni nikoho, kdo by si troufl plavat se mnou dal. Rada bych se zeptala, zda si zralok troufne priplavat i tesne blizko ke koralum, snazim byt vzdy co nejbliz a rozhlizim se kolem sebe pro pripadny ustup pres koralove plato. I kdyz si nedovedu představit jak by clovek presel pres ostre koralove podlozi. Take bych rada vedela, zda je pravda o barvach a jake žraloka pritahuji. Dekuji za odpoved. Jana Stekerova

  • Dobrý den Jano,

   určitě není dobrý nápad kalkulovat s tím, že by se žralok bál připlavat těsně ke korálovým útesům. Na jednu stranu to sice není místo, které by pro většina druhů žraloků vyhledávala a už vůbec ne velcí žraloci, na druhou stranu věřte, že jakmile ho tam něco přiláká, tak klidně připlave.

   Žraloci jsou přitahováni kontrastními barvami (žlutá, červená, oranžová), které jsou v moři jasně viditelné a pro to prostředí ne příliš přirozené. Není to ale tak, že by bylo dokázáno, že je nějaká konkrétní barva přitahuje více než ostatní. Takže pokud možno, tak nic kontrastního nebo blyštivého, mnohem lepší jsou tmavší barvy, které přirozeně s moře splynou.

 • Odpovědět

  jedu poprvé do Egypta, mám se bát?

  • Dobrý den Libuše,

   ne, obavy nemějte. Za prvé je to zbytečné – to, že byste byť jen nějakého malého žraloka spatřila, je dost nepravděpodobné (ano, při šnorchlování se to sice stát může, ale jsou to typicky malé druhy, které se budou bát a rychle odplavou) a pravděpodobnost nějakého střetu s ním je prakticky nulová. Za druhé chodit do moře s tím, že se bojím a mám strach, je špatný „mindset“, se kterým obecně není dobré do moře vůbec chodit.

 • Odpovědět

  Dobrý den, rozhoduji se jestli jet v dubnu do Egypta konkrétně sem hotel.invia.cz/egypt/hurghada/stella-di-mare-beach-resort-spa/ a mezi řeckem. Jak se poslední dobou pořád mluví o Egyptě v souvislosti se žralokama jiným nebezpečím, tak sjem docela na vážkách. Hlavně i děti jsou vystrašený a moc se jim tam nechce, ale já bych ráda tamní moře viděla. Jsou žraloci i v téhle lokalit? V recenzích se píše, že je dlouhý vstup do moře i 400m-což mi přijde dlouhý abych stihla v případě potřeby utéct :)) Nebo máte nějaký zaručený tip kde třeba žraloci opravdu nejsou nebo kde mají třeba nějaké sítě aby se tam nedostali? Děkuji

  • Dobrý den Jitko,

   hotel Stella di Mare Beach Resort je dobrý, má jednu nevýhodu a tou je vstup do moře. u pobřeží jsou korály – mělčina, kde se plavat nedá (záleží to ročním období a velikosti odlivu v daném období). Pokud ji chcete překonat, tak tu máte 2 možnosti. Buď mít boty do vody, bez nich se po tom jít nedá nebo využít molo, přesně jak píšete asi 400 metrů dlouhé. Molo končí na korálovém útesu, kde se již plavat i šnorchlovat normálně dá.

   Nikdy jsem o sítích proti žralokům neslyšel, s tím v Egyptě nepočítejte. Obecně není vůbec třeba mít ze žraloků obavy, k útokům dochází velmi výjimečně. Úplně nejde říct, že by u Rudého moře bylo místo, kde žádné nebezpečí nehrozí. Ale možná bych vám doporučil místo, kde se lze koupat v přírodních lagunách, kde je výskyt větších druhů včetně žraloků téměř nemožný.

   Takové laguny najdete třeba u hotelů TUI Megic Life Kalawy, Elphinstone Resort nebo Future Dream Lagoon.

 • Odpovědět

  Dobrý den, také letíme do Hurghady do hotelu Emerald a bereme boty do vody.. Nemáme se bát tedy žraloků, mnělo by to být bezpečné? Děkuji

  • Dobrý den Tino,

   hotel sice neznám, ale obavy ze žraloků jsou to poslední, co byste měla mít. Není potřeba se bát. Ostatně pobřeží Hurghady je dost rušné, i to je důvod, proč tu podmořský život není tak pestrý jako v Marsa Alam nebo Sheikhu. Právě to jsou místa, na kterých je doloženo, že v posledních letech žralok nějakým způsobem zaútočil na člověka. Pravděpodobnost něčeho podobného a navíc v Hurghadě se skutečně blíží nule.

 • Odpovědět

  Dobrý den ,existuje v Egyptě pláž .laguna kde se mohu cítit zcela bezpečně ohledně žraloku?Děkuji zan odpověd,Iva

  • Dobrý den Ivo,

   100 % záruku toho, že výskyt žraloka je na daném místě nemožný, vám sice nikdo pro žádné místo na pobřeží Rudého moře nedá, ale ano, přemýšlíte správným směrem.

   Laguny, které výskyt velkých živočichů prakticky úplně znemožňují, jsou například u těchto hotelů: Elphinstone Resort, TUI Magic Life Kalawy, Future Dream Lagoon nebo Club Calimera Akassia Swiss Resort.

 • Odpovědět

  Dobrý den, letos letíme do Egypta do hotelu Royal Tulip Marsa Alam, chtěla bych šnorchlovat a proto se chci zeptat je možné potkat žraloka někde u korálu? předem moc děkuji za odpověĎ….Jitka

  • Dobrý den Jitko,

   velmi dobrá volba místa na potápění. Je zde pěkný korálový útes, ke kterému se dostane po asi 550 metrů dlouhém mole. Vstup do moře ze břehu tu možný moc není. Molo zde vede přes jednu velkou lagunu, ovšem i ta je na plavání mělká, zejména pak při odlivu.

   Ano, určitě je možné potkat žraloka či žraloky u korálů. Jsou většinou menší a plašší. Jak na ně může zhruba vypadat pohled můžete vidět na předposlední fotografii v článku o šnorchlování v Egyptě (foto je z Marsa Alam z Abu Dabbab). Střet s větším žralokem, který by vás ohrožoval, je sice také možný, ale dost nepravděpodobný.

 • Odpovědět

  Dobrý den, za měsíc jedeme poprvé do Egypta- Marsa Alam hotel Three corners fayrouz, poblíž by měla byt zátoka, kde se vyskytují “mořské krávy” . Máme se obávat velkých žraloků? Jak u hotelu tak ve zmiňované zátoce? Dekuji Veronika

  • Dobrý den Veroniko,

   Three corners fayrouz je fajn hotel, dobře jste vybrala. Ano, pravděpodobně myslíte zátoku Marsa Mubarak, asi 1 kilometr po pobřeží od hotelu jižním směrem. Marsa Mubarak je cílem mnohých lodních výletů, je proto dobré se sem vydat ráno či dopoledne.

   Ne, žraloků se prosím nebojte. Samozřejmě vám na otevřeném moři (tedy jak v zátoce Marsa Mubarak, tak u korálového útesu u hotelu) nikdo nezaručí, že žraloka nepotkáte. Ale ta pravděpodobnost je tak malá, že mít obavy je zbytečné. Pokud je přesto mít budete, tak doporučuji koupání ve dvou lagunách, které u tohoto hotelu jsou (je to další z jeho předností) – ty jsou oddělené od volného moře mělčinou a je v nich proto pravděpodobnost výskytu žraloka prakticky nulová. Přesto nabízí velmi dobré podmínky pro šnorchlování! Užijte si to tam 🙂

 • Odpovědět

  Útoků žraloka na člověka – méně než 100 za rok. Útoků hada na člověka – 5 milionů z toho kolem 100 tisíc usmrcení. Hmyz, hlodavci, dokonce i psi jsou daleko, ale daleko větší riziko než žralo. Útok žraloka je dokonce násobně menší šance než že vyhrajete hlavní ve Sportce. Neřešte hlouposti lidi. Řešte opravdová rizika v Egyptě a to není žralok.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Chceme s manželem vyrazit na začátku března do Egypta do hotelu Royal Brayka beach resort v Marsa Alam u Brayka Bay. Problém je, že jsem dnes náhodou narazila na články o žralocích, což mě značně vystrašilo, jelikož můj manžel miluje šnorchlování a většinou ho na dovolené nevidím celý den=) Představila jsem si, že budu celý den trnout, zda se mu něco nestalo. Nemáte prosím nějaké informace, jak je to se žraloky a touto lokalitou? Mnohokrát děkuji. Velíšková

  • Dobrý den Kristýno,

   Royal Brayka Beach Resort je suprově položení – je to dobrá volba hotelu. Do moře se tu dá lézt jak přímo z pláže, netřeba překonávat nějakou nepříjemnou korálovou mělčinu, jak to je často u jiných hotelů a v zátoce si krásně zaplavete. Je tu také molo, které vybíhá z levé části pláže. Takže z něho je vstup do moře rovněž možný – molo je ideální právě na šnorchlování. Je totiž celkem nové, takže korál hned přímo u mola je zatím dost zachovalý.

   Co se týče žraloků – ty se zde samozřejmě vyskytnout mohou, pobřeží tu nějakou další bariérou od volného moře chráněné není. Navíc pokud narážíte na útok žraloka z loňského léta, tak ten se stal pouhých 5 km od Brayka Bay. To jsou sice všechno fakta, ale chtěl bych vás uklidnit. Faktem totiž také je to, že šance, že manžel spatří žraloka, je minimální a pokud k tomu přeci jen dojde, bude se v drtivé většině případů jednat o malý druh, kterého spatří pouze z dálky. Není třeba mít obavy. Útoky jsou hrozně nepravděpodobné a typicky vyvolané větším druhem, který se standardně u pobřeží v oblastech hotelů nevyskytuje.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Egypt, Sham el-Sheikh, Cleopatra Luxury Resort

Egypt (-50%): All Inclusive Sharm el-Sheikh (5* hotel) za 10 390 Kč

Hotel Oceanic Khorfakkan Resort & Spa, Fujairah, Emiráty

Emiráty: dovolená ve 4* hotelu přímo u moře ve Fujairah za 13 390 Kč

Sunny Days El Palacio Resort, Hurghada, Egypt

Egypt (7 dní): all inclusive zájezdy (4* hotel) už za 5 202 Kč

Hotel Marjan Island Resort & Spa, Ras al-Khaimah, Emiráty

Emiráty: luxusní dovolená (5* Hilton) v Ras al-Khaimah za 15 189 Kč

Hotel Ali Baba Palace, Hurghada, Egypt

Egypt: all inclusive dovolená (4*) v Hurghadě za 10 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy: dovolená na Fuerteventuře ve 4* hotelu za 14 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.