Marsa Mubarak

Záliv Marsa Mubarak je jedním z nejzajímavějších míst na egyptském pobřeží v Marsa Alam. Dlouhá písečná pláž i velké korály po obou stranách zálivu patří mezi jeho největší přednosti.

Marsa Mubarak je místem výskytu mořských želv a dugongů. Na rozdíl od jiných zálivů v oblasti dává i dnes zátoka Mubarak jistotu toho, že zde želvy při šnorchlování skutečně uvidíte.

Řeknu, jak pestrý zde mořský život doopravdy je. Povím, jak je záliv hluboký i jaký je zde přístup do vody. Ukážu fotky pláže i jednotlivé možnosti toho, jak se k Marsa Mubarak dostat:

 

Od roku 2021 existuje možnost ubytovat se přímo u zálivu v hotelu Iberotel Costa Mares. Jedná se o nový resort, jehož otevření přístup ke zdejší pláži zásadně usnadnilo. Více o resortu na konci článku.

Dovolte mi začít fotografií dugonga u mořského dna.

Marsa Mubarak - dugong

Popis Marsa Mubarak

Zátoka Marsa Mubarak je situovaná v centrální části Marsa Alam. Od letoviska a přístavu Port Ghalib ji dělí jen 3,5 km dlouhá část pobřeží. Daleko není ani od zdejšího letiště, které je odsud vzdálené 8 km. V tomto směru to je tedy místo o poznání lépe dostupné, než jiné lokality s podobně pěkným podmořským, ať už je to Shams Alam nebo další místa na jihu Marsa Alam.

Zobrazit Marsa Mubarak na mapě

Marsa Mubarak patří mezi ty největší zálivy v Marsa Alam vůbec. Má zhruba 1 km na délku a 500 m na šířku. Jinými slovy se zde moře zakusuje do pobřeží právě 500 m daleko. Svojí velikostí tak předčí i záliv Abu Dabbab, jež je ještě oblíbenějším místem, než Mubarak.

Pláž u Marsa Mubarak je písečná a poměrně široká.

Vstup do moře z pláže je pozvolný a po písku. Boty do vody nejsou potřeba. Je zde i 170 metrů dlouhé molo, které se však ke vstupu do vody obvykle nepoužívá. Není to třeba.

Přidávám dvě pohledy na pláž. První směrem na sever, druhý směrem na jih.

Pláž Marsa Mubarak
Pohled na pláž a záliv

Jak severní strana zálivu, tak jeho jižní okraj je porostlý korály. První z nich začínají hned u pláže a jak člověk plave dál, tak korálové stěny padají do větší hloubky.

Vlny v zátoce typicky moc velké nebývají. Standardně větší vlny jsou v její jižní části (a to z toho důvodu, že zde obvykle fouká od severu k jihu). Naopak mořská hladina v její severní polovině, tedy tam, kde je i hotel Iberotel Costa Mares a kde jsou korály nejhezčí, je klidná. Je totiž z velké části proti vlnám přicházejícím z volného moře chráněná právě korálovou bariérou.

 

Želvy

Želvy v Marsa Mubarak jsou. A to často v hojných počtech.

Dno zálivu je porostlé nejrůznější mořskou trávou, která pro želvy představuje základní složku jejich potravy. Proto se zde mořské želvy vyskytují. Pozorovat je je možné kdykoliv během dne.

Není výjimečné, že tu želvy připlouvají relativně blízko k pláži. Často je tak lze spatřit i pouhých 40 m od pobřeží, v místech, kde je moře 2 až 4 m hluboké.

Želva v zátoce Mubarak, Egypt

Dugong

Stejně jako želvy, i dugongové se s oblibou pasou kořínky mořských chaluch a trávy. Dugong je vodní savec, který typicky dorůstá délky 2,5 až 3,0 m. Dýchá kyslík ze vzduchu, tedy stejně jako želva, i dugong se pravidelně vynořuje k hladině, aby se nadechl.

I dugong je v Marsa Mubarak často k vidění. Ostatně právě záliv Mubarak je k pozorování dugongů nejlepším místem v Marsa Alam vůbec. Dugongové žijí v pobřežní vodách o hloubce 2 až 14 m s dnem porostlým chaluhami. Záliv tak představuje přirozené místo jejich výskytu.

Ubytování u Marsa Mubarak

Nabízejí se tři možnosti, jak záliv zažít na vlastní kůži.

Nejjednodušší je ubytovat se přímo u pláže Marsa Mubarak v hotelu Iberotel Costa Mares. Jedná se o nový 5* resort. Vše je nově vybavené a jeho služby jsou na vysoké úrovni. Osobně hotel Iberotel k tomu nejlepšímu, co může region Marsa Alam nabídnout. Nevýhodou jsou vyšší ceny zájezdů. Nejenže je hotel kvalitní, je i na perfektním místě, to se chtě nechtě do cen zkrátka promítá. Proto doporučuji každému zkontrolovat i tuto nabídku zájezdů do hotelu Costa Mares, v rámci níž lze obvykle některé zajímavé ceny najít.

Na koho je Iberotel drahý, nechť volí druhou možnost, resort Fayrouz.

Ačkoliv Three Corners Fayrouz Plaza neleží přímo u zálivu, dá se k němu po pobřeží dojít. Je to přesně 1 km daleko. Viz poloha Fayrouz Plaza na mapě. Celkem pohodlně se sem tedy dostanete 15 minutovou procházkou po pobřeží. U Fayrouz Plaza je šnorchlování možné v lagunách či u hlavního korálového útesu (obojí dostupné z mola). I proto je vhodné od něj občas vyrazit k zálivu, kde si z pláže užijete přímý vstup do moře.

Alternativně lze využít některý z lodních výletů, které do zálivu každý den míří. Lodě vyráží z nedalekého přístavu Port Ghalib a standardně kotví u korálu Umm El Ros na severní straně zátoky.

Dugong požírající mořskou trávu u dna zálivu:

Dugong, Marsa Alam

Ať už zvolíte kteroukoliv cestu, vězte, že navštívit záliv Marsa Mubarak stojí za to. Je to magická část pobřeží, která ukrývá nádherný podmořský svět. Vidět želvy, dugongy i celou škálu pestrobarevných ryb, jež zdejší korály obývají, je nezapomenutelný zážitek. Pamatujte však, že úkolem každého, kdo zde nahlédne pod hladinu, je stát se tichým pozorovatel z povzdálí, který ničím život pod vodou neruší!

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.