Koronavirus v Egyptě

Stejně tak jako v jiných státech i koronavirus v Egyptě má tvrdý dopad na tamní turistický ruch. A zatímco jiné destinace jsou nebo byly s ohledem na onemocnění Covid-19 v médiích opakovaně skloňovány, aktuální informace o koronaviru v Egyptě jsou útržkovité nebo chybí úplně.

Egypt: 8 dní s All Inclusive za 8 490 Kč (termíny na červenec i na srpen)

Cílem tohoto článku je aktuální situaci v Egyptě sledovat a veškeré podstatné informace o koronaviru v Egyptě, o vstupních opatřeních i aktuálně platných podmínkách platných pro návrat z Egypta do ČR soustředit na jedno místo.

Počet případů | Cestování do Egypta | Podmínky vstupu | Podmínky pro návrat do ČR | Aktuální opatření | Lety z ČR

 

Poslední aktualizace proběhla 3. července 2021.

Nejprve budou uvedeny základní informace o aktuálním vývoji epidemie v Egyptě. Kdo chce, může rovnou přeskočit na sekce, které se podrobně věnují aktuálně platným:

Doporučuji text projít celý. Pokud zde nenajdete informaci, kterou hledáte, využijte diskuzi dole pod textem. Řada věcí v ní již zazněla. Situaci sleduji, a to jak z hlediska stále se měnících opatření ze strany ČR, tak z hlediska jednotlivých scénářů, kterou mohou nastat v Egyptě. Budu-li vědět, rád vám vaše případné dotazy zodpovím.

Tipy na dovolenou: Akční zájezdy do Egypta se slevou 40%
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 29 246 Kč na jedné osobě

Počet případů

Koronavirus, resp. jím způsobený průběh epidemie, měl v Egyptě prozatím tři vrcholy. První vlna kulminovala v průběhu června a července 2020, kdy bylo denně zaznamenáváno cca 1200 až 1500 nových případů. Druhá vlna vrcholila na přelomu prosince a ledna s denními přírůstky podobně velkými jako ve vlně první. Třetí vlna dosáhla vrcholu v druhé polovině května 2021, kdy bylo denně identifikováno cca 1 100 nově nakažených.

K 3. červenci 2021 Egypt evidoval celkem 281 282 Covid-19 pozitivních případů a z toho 16 169 úmrtí, počet fatálních případů za posledních pět měsíců tak narostl o cca 6 000.

Aktuálně denní přírůstky, které se pohybují okolo 300 nově zjištěných případů denně, mají výrazně klesající tendenci naznačují. Počty nově nakažených mezi pomyslnou druhou a třetí vlnou činily cca 600 nových případů denně, a byly tak výrazně vyšší, než jaké jsou zaznamenávány v těchto dnech. Na druhou stranu je třeba říct, že se situace po pomyslném třetím vrcholu zatím nezklidnila natolik, jak tomu bylo mezi vlnou první a druhou, kdy na podzim 2020 v září, v říjnu i v listopadu se čísla pohybovala mezi 100 a 250 nově pozitivními denně.

Viz graf denních přírůstků:

Egypt koronavirus

Egypt byl na začátku pandemie nařčen z toho, že počty nakažených zkresluje. Informace o nepřesných datech zazněly v mnohých světových denících včetně britského The Guardian nebo amerického The New York Times. Egyptské ministerstvo zdravotnictví toto odmítlo. Později však vyšel vědecký článek přímo z egyptských zdrojů, jehož přispěvatelem byl mimo jiné i sám egyptský ministr zdravotnictví, a který přiznává, že k určitým zkreslením mohlo na začátku koronavirové krize dojít.

Na základě aktuálně dostupných dat zůstává aktuální situace v Egyptě stabilizovaná. Zatímco řada evropských států se v rámci třetí vlny potýkala takřka s exponenciálními přírůstky, trend v Egyptě byl mnohem pozitivnější.

To je jedním z důvodů, proč Egypt začal přistupovat ke krokům, jejichž cílem je zamezit opětovnému vniknutí infekce ze zahraničí, potažmo dle slov egyptského ministra pro cestovní ruch Chálid Ananího ochránit turisty přijíždějících do země (viz dále).

Koronavirus – cestování do Egypta

Egypt i přes výrazné přírůstky v červnu 2020 otevřel své hranice 1. července 2020. K tomuto datu byly obnoveny některé mezinárodní lety a cizincům byl umožněn vstup do země. A to jak do Káhiry, tak do turistických letovisek na pobřeží Rudého moře. Hranice Egypta jsou otevřené i nadále.

3. července 2021: Vycestování českého občana do Egypta je možné.

Cesty do Egypta MZV ČR dlouho nedoporučovalo a zdůvodňovalo to stále dynamicky se vyvíjející situací, kdy šlo jen obtížně predikovat budoucí vývoj epidemie, kterou koronavirus v Egyptě způsobuje. Důvodem byla zároveň i skutečnost, že i přes zavedená opatření byly známy případy, kdy byl koronavirus zavlečen do areálů některých hotelů jejich vlastním personálem.

Na konci srpna 2020 přicestoval do ČR egyptský ministr pro cestovní ruch Chálid Ananí. Kromě zástupců českých CK se setkal také se zástupci české vlády s cílem vládu přesvědčit, aby ČR Egypt zařadila na seznam bezpečných zemí.

Aktuálně (k 3.7.2021) zůstává Egypt českým Ministerstvem zdravotnictví zařazen do tmavě červené skupiny, tedy do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy. Vláda na začátku července rozhodovala o zařazení Egypta do černé kategorie zemí, nakonec však tak neučinila.

MZV ČR mimo jiné proto doporučuje, aby se každý, kdo do Egypta cestuje, zaregistroval v systému Drozd.

Podmínky vstupu

Ke vstupu do Egypta je aktuálně potřeba mít:

 • uzavřené cestovní pojištění
 • vyplněné toto prohlášení, popřípadě ho vyplnit po příletu do země
 • negativní PCR-test ne starší než 72 hodin
 • platný cestovní pas

Krom toho, že vám po příletu do Egypta bude změřena teplota, do země vás nepustí bez platného cestovního pojištění.

Od 1. září 2020 platí povinnost při vstupu do Egypta předložit negativní PCR test pro všechny cestující (nově od 24. června 2021 s výjimkou plně očkovaných cestujících, viz níže).

Tedy i pro ty, kteří cestují do letovisek Marsa Matrouh, Sharm el-Sheikh, Taba, Hurghada a Marsa Alam, což jsou místa, kde tato povinnost při vstupu v prvotní fázi neplatila. Povinnost neplatí pro děti do 6 let, od nichž se negativní PCR test pro vstup do Egypta nepožaduje. Egypt zavedl možnost nechat se otestovat na letišti ihned po příletu do země. Takový PCR test stojí 30 usd (cca 670 Kč). Vyjde tak výrazně levněji než PCR test s vícejazyčným potvrzením o bezinfekčnosti vyhotovený v ČR.

Egypt Covid 19 test

Upozorňuji, že MZV ČR i řada samotných cestovních kanceláří doporučují podstupovat PCR test v ČR a následně si na ocko.uzis.cz stáhnout certifikát o absolvovaném testu s QR kódem. Kdo se přeci jen rozhodne PCR test podstupovat až v Egyptě, měl by vědět, že od 5.3.2021 pro vstup na palubu letadel Smartwings platí povinnost (vyjma dětí do 5 let) prokázat se písemným potvrzením o negativním výsledku:

 • antigenního testu (ne staršího než 24 hodin)
 • nebo RT-PCR testu (ne staršího než 72 hodin)

Tedy alespoň antigenní test je nutné před cestou podstoupit. Při variantě PCR testu v Egyptě člověk po absolvování testu zamíří na hotel, na němž se může bez omezení pohybovat. Výsledek je vám oznámen (zpravidla delegátem) pouze v případě, že je pozitivní. Takový jedinec je umístěn do karantény. Pro účel karantény mají egyptské hotely vyčleněny k tomu určené pokoje. MZV ČR zdůrazňuje, že jeho možnosti ve věci pomoci směrem k nakaženému jsou omezené a že případná opatření jsou v kompetenci egyptských úřadů.

Doporučuji přečíst tento komentář od Silvy, která svoji zkušenost z listopadu 2020 s testováním na covid na letišti v Marsa Alam sepsala. Její slova potvrzuje i Míra v tomto příspěvku.

Pokud se necháte přesto otestovat až v Egyptě a vyjde vám pozitivní test, tak přímo dle slov místních delegátů:

„Když vám vyjde pozitivní test na letišti, dají vás do pokoje, po čtyřech dnech test zopakují a když vyjde negativně a zároveň nemáte příznaky, tak se můžete po hotelu začít normálně pohybovat.“

Ostatně to potvrdil i Roman.

Od 24. června 2021 platí výjimka pro cestující, u nichž uběhlo minimálně 14 dní od ukončení očkování, tedy 14 dní od aplikace druhé dávky. Tací cestující mohou vstoupit na území Egypta bez nutnosti PCR testu.

Místo toho se prokáží národním certifikátem s QR kódem, který je ke stažení na očkovacím portále Ministerstva zdravotnictví. Na základě něho budou vpuštěni na palubu letadla i na území Egypta.

Víza

Z důvodu turistických cest přímým letem k Rudému moři nebylo dočasně třeba vyřizovat egyptské vízum. Toto usnadnění vstupu bylo platné do 30. dubna 2021. Jeho cílem bylo za prvé alespoň částečně kompenzovat komplikace, které koronavirus v souvislosti se vstupem do Egypta vyvolal, a za druhé nalákat do země zpět turisty tím, že byli zbaveni nutnosti platit jinak standardní 25 dolarový poplatek za udělení víza. Tato vízová výjimka však nyní již neplatí.

Podmínky pro návrat zpět do ČR

Podmínky pro návrat z Egypta zpět do ČR se zpřísnily 5. února 2021.

Aktuálně platí následující:

Každý před vstupem do ČR musí vyplnit příjezdový formulář. Na letišti v Egyptě se musíte prokázat negativním výsledkem PCR testu ne starším než 72 hodin, popřípadě antigenním testem ne starším než 48 hodin. Bez toho nebudete odbaveni a nebudete vpuštěni na palubu letadla.

>>   Egypt (volné termíny): 8 dní s All Inclusive za 8 490 Kč   <<

Jinými slovy je nutné se nechat otestovat v Egyptě. Testování pro klienty cestovních kanceláří zajišťuje na místě delegát a probíhá typicky přímo ve vašem hotelu Na konkrétní ceny těchto testů se prosím informujte přímo u cest. kanceláře, neboť jejich ceny se liší. Standardně se pohybují v rozmezí od 25 do 45 dolarů. V případě PCR testu se vzorky typicky odesílají do laboratoří v Hurghadě a výsledek je vám oznámen druhý den.

Ti, kteří jsou v Egyptě individuálně, si buď domluví odběr vzorků na hotelu nebo využijí některého z odběrových míst.

Logicky se množí dotazy na to, co se děje, pokud vám tento test vyjde pozitivně. Pěkně to sepsala Veronika, která se do této situace dostala:

„… Dva dny před plánovaným odletem z dovolené v Marsa Alam části naší party vyšly pozitivní testy. Byli jsme přestěhování do izolačních pokojů, které hradí Egypt včetně stravy, která je Vám nošena 3x denně přímo na pokoj. Ostatní členové (negativní) mohli v plánovaném termínu odjet do ČR. Nám byly po 4 dnech udělány testy znova, kde výsledek byl negativní a my si mohli díky uzavřené pojistce od AXA zajistit odlet domů. … “ (celá zpráva od Veroniky je dole v diskuzi)

Doplňuji, že:

 • vyjít z izolačního pokoje je možné jen s nasazeným respirátorem a jen pro nákup základních potřeb (do lékárny apod.), nikoliv mezi lidi k bazénu nebo na pláž
 • test vám po čtyřech dnech přijdou udělat přímo na pokoj

Vzhledem ke skutečnosti, že Egypt dle MZ ČR patří mezi země s velmi vysokým rizikem nákazy, další podmínky platí po návratu do ČR:

 • po návratu do ČR nastupujete automaticky do karantény
 • podstupujete další PCR test (nejdříve 5. den po vašem návratu z Egypta)
 • dále máte povinnost po dobu 14 dnů nosit respirátor (min. FFP2 / KN95) všude mimo domov

Výjimka z výše uvedeného platí zaprvé pro osoby, které Covid-19 prodělali, u nichž od prvního pozitivního výsledku PCR testu uplynulo alespoň 14 dní a neuplynulo více jak 180 dní, zadruhé pro plně naočkované osoby.

Pokud patříte do jedné z těchto skupin, pak můžete PCR test v ČR po návratu z Egypta absolvovat ihned. Nemusíte tedy dodržovat 5 dní dlouhou samoizolaci.

Aktuální opatření v Egyptě

Co se týká samotného pobytu v Egyptě, je dobré vědět, jaká opatření tu jsou z důvodu zamezení šíření nemoci Covid-19 zavedena.

Aktuálně nejsou zavedeny žádné zákazy vycházení.

Hromadná doprava funguje, ve veřejných dopravních prostředcích jsou povinné roušky. Ty jsou povinné i ve všech uzavřených prostorách, povinnost se však netýká hostů v hotelech.

Hotely v Egyptě, které jsou otevřeny, fungují v režimu své 50% kapacity. Z toho důvodu jsou v některých resortech omezeny služby – typicky ve smyslu uzavření některých restaurací, zrušení zábavných programů, vypuštění některých bazénů, apod. Nošení roušek může být ve vnitřních prostorách hotelů vyžadováno. Hygienická opatření jsou přijata i ve vztahu ke stravování. Jídlo v některých resortech nebývá k dispozici formou standardních švédských stolů, nýbrž je servírováno.

Karanténa po příjezdu do země Čechům nehrozí, samozřejmě za předpokladu toho, že splní podmínky vstupu do Egypta, viz výše.

Lety z ČR

Přímá letecká spojení mezi ČR a Egyptem byly znovuobnoveny v říjnu 2020. Aktuálně Smartwings létá jak do Hurghady a Marsa Alam, tak do letoviska Sharm el Sheikh, a to nejen z Prahy, nýbrž i z Brna a Ostravy. Letecké spojení mezi Prahou a Hurghadou provozuje i egyptská společnost AirCairo.

Na závěr upozorňuji, že na základě opatření Ministerstva zdravotnictví České republiky s platností od 25.2.2021 musí mít cestují po celou dobu, kterou stráví na palubě letadla, nasazen respirátor bez výdechového ventilu s minimální ochranou třídou odpovídající standardům FFP2 / KN95. Výjimku mají děti do 2 let (mohou cestovat bez ochrany dýchacích cest) a děti od 2 do 15 let, jimž postačuje jedna zdravotnická rouška. Dále od 5.3.2021 platí, jak již bylo výše zmíněno, že pro vstup na palubu letadel Smartwings je vyžadován minimálně antigenní test, a to ne starší než 48 hodin. Výjimku z nutnosti prokázat se negativním testem mají děti mladší 6 let, mají osoby, které v uplynulých 180 dnech Covid-19 prodělali a disponují lékařským potvrzením, a výjimku mají i osoby, které jsou naočkované (min. 22 dní a max. 90 dní od aplikace první dávky, popř. max. 9 měsíců od dávky druhé).

Dle výše uvedených dat se aktuálně jeví, že koronavirus v Egyptě je stabilizován. S cestou do a z Egypta je sice spojena řada výše uvedených opatření, na druhou stranu odměnou pro toho, kdo se rozhodne dovolenou v Egyptě v současné době absolvovat, budou poloprázdné hotely i pláže.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   154
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den,
  Letíme v červenci s rodinou do Egypta.Jsme očkovaní,ale naše dítě 13 let očkované není.Nemáte prosím nějaké signály že Egypt v tuto dobu nebude vyžadovat PCR test pro neočkované.A jaká je nyní covidová situace v Egyptě?
  Děkuji Martin

 • Odpovědět

  Dobrý den, jsem 2x očkovaná, ale certifikát již nemám platný. Musím mít PCR test? Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Petro, nemusíte. Egypt aktuálně nemá omezenou platnost očkovacího certifikátu, to znamená, že vaše očkování v Egyptě bude platit.

 • Odpovědět

  Dobrý den – odlétám do Egypta 19.5. – jsem dvakrát očkovaná druhé 16.6.2021 musím mít PCR test nebo stačí antigenní – děkuji za urychlenou odpověď Věra

  • Odpovědět

   Dobrý den Věro, jste očkovaná 2x, takže žádný test nepotřebujete.

 • Odpovědět

  Dobrý den 2.5 chceme letět do Egypta musíme si udělat testy když jsme prodělala před měsícem covid?dekuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Kateřino, pokud jste očkovaná, tak nikoliv. Pokud očkovaná nejste, tak ano, test si udělat musíte.

 • Odpovědět

  Kde seženu odjezdove a příjezdové formuláře do Egypta. Délka pobytu 31.8.az14.9. Děkuji

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.