Koronavirus v Egyptě

Stejně tak jako v jiných státech i koronavirus v Egyptě má tvrdý dopad na tamní turistický ruch. A zatímco jiné destinace jsou s ohledem na onemocnění Covid-19 v médiích opakovaně skloňovány, aktuální informace o koronaviru v Egyptě jsou útržkovité nebo chybí úplně.

Cílem tohoto článku je aktuální situaci v Egyptě sledovat a veškeré podstatné informace o koronaviru v Egyptě soustředit na jedno místo.

Počet případů | Cestování do Egypta | Podmínky vstupu | Aktuální opatření | Lety z ČR

 

Poslední aktualizace proběhla 7. září 2020.

Tipy na dovolenou: Akční zájezdy do Egypta se slevou 40%
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 29 246 Kč na jedné osobě

Počet případů

Koronavirus, resp. jím způsobený průběh epidemie se v průběhu července a srpna začal zmírňovat. Začátek září pokračuje ve stejném trendu jako srpen.

K 24. srpnu 2020 Egypt reportuje celkem 97 340 případů pozitivních na Covid-19 a z toho 5 262 úmrtí.

K 7. září 2020 Egypt reportuje celkem 99 863 případů, z toho 5 530 úmrtí.

V srpnu i na začátku září činil průměrný přírůstek nově nemocných cca 110 až 220 lidí za den. To bylo výrazně méně než v červnu 2020, kdy bylo za den identifikováno i 1 700 nových případů.

Viz graf denních přírůstků:

Egypt koronavirus

Egypt byl na začátku pandemie nařčen z toho, že počty nakažených zkresluje. Informace o nepřesných datech zazněly v mnohých světových denících včetně britského The Guardian nebo amerického The New York Times. Egyptské ministerstvo zdravotnictví toto odmítlo. Později však vyšel věděcký článek přímo z egyptských zdrojů, jehož přispěvatel byl mimo jiné i sám egyptský ministr zdravotnictví, a který přiznává, že k určitým zkreslením mohlo na začátku koronavirové krize dojít.

Na základě aktuálně dostupných dat je aktuálně situace v Egyptě stabilizovaná a naopak nyní Egypt začíná přistupovat ke krokům, jejichž cílem je zamezit opětovnému vniknutí infekce ze zahraničí, potažmo dle slov egyptského ministra pro cestovní ruch Chálid Ananího ochránit turisty přijíždějící do země (viz dále).

Koronavirus – cestování do Egypta

Egypt i přes výrazné červnové přírůstky, otevřel své hranice 1. července. K tomuto datu byly obnoveny některé mezinárodní lety a cizincům byl umožněn vstup do země. A to jak do Káhiry, tak do turistických letovisek na pobřeží Rudého moře. Hranice Egypta jsou otevřené i nadále.

Vycestování českého občana do Egypta je možné, byť to MZV ČR nedoporučuje.

Důvodem je dle MZV ČR stále dynamicky se vyvíjející situace, kdy lze jen obtížně predikovat budoucí vývoj epidemie, kterou koronavirus v Egyptě způsobuje. Důvodem je zároveň i skutečnost, že i přes zavedená opatření jsou známy případy, kdy byl koronavirus zavlečen do areálů některých hotelů jejich vlastním personálem.

Na konci srpna přicestoval do ČR egyptský ministr pro cestovní ruch Chálid Ananí. Kromě zástupců českých CK se setkal také se zástupci české vlády s cílem vládu přesvědčit, aby ČR Egypt zařadila na seznam bezpečných zemí.

Podmínky vstupu

Ke vstupu do Egypta je aktuálně potřeba mít:

 • uzavřené cestovní pojištění
 • vyplněné toto prohlášení, popřípadě ho vyplnit po příletu do země
 • negativní PCR-test ne starší než 72 hodin
 • platný cestovní pas

Krom toho, že vám po příletu do Egypta bude změřena teplota, do země vás nepustí bez platného cestovního pojištění.

Dále, v souvislosti s tím, jak se v průběhu července a srpna situace na území Egypta stabilizovala a jak se naopak zvyšuje počet nových případů v jiných zemích, zavedla egyptská vláda s účinnosti od 15.8. opatření, které po cestujících při vstupu do země vyžaduje předložit negativní PCR-test ne starší než 72 hodin. Opatření se dočasně nevztahuje na cestující, kteří do Egypta přilétají přímo do Marsa Matrouh, Sharm el-Sheikhu, Taby, Hurghady a Marsa Alam.

Egyptský premiér však později toto nařízení mění.

Od 1. září platí povinnost při vstupu do Egypta předložit negativní PCR test pro všechny cestující. Tedy i pro ty, kteří cestují do výše uvedených letovisek. Egypt zároveň zvažuje, že zavede možnost se nechat otestovat ihned po příletu do země na letišti. Takový test by měl stát 25 usd (cca 550 Kč). Měl by tedy vyjít výrazně levněji než test s potvrzením v ČR. Po otestování na letišti by člověk měl zamířit na hotel a vyčkat na výsledek. V případě že by byl pozitivní, bylo by na něm, zda se rozhodne vrátit zpět do ČR nebo zůstane v Egyptě v karanténě. Pro účel karantény mají egyptské hotely vyčleněny k tomu určené pokoje.

Naopak dočasně není z důvodu turistické cesty třeba vyřizovat egyptské vízum. Toto usnadnění vstupu je aktuálně platné do 31. října 2020. Jeho cílem je za prvé alespoň částečně kompenzovat komplikace, které koronavirus v souvislosti se vstupem do Egypta vyvolal, a za druhé nalákat do země zpět turisty tím, že jsou zbaveny nutnosti platit jinak standardní 25 dolarový poplatek za udělení víza.

Aktuální opatření v Egyptě

Co se týká samotného pobytu v Egyptě, je dobré vědět, jaká opatření tu jsou z důvodu zamezení šíření nemoci Covid-19 zavedena.

Zatímco restaurace a kavárny mají nařízeno zavírat v půlnoci, ostatní obchody včetně obchodů s potravinami musí zavřít nejpozději ve 22 hodin. Restaurace, kavárny nebo třeba kina fungují v režimu své 50% kapacity. Veřejné parky a veřejné pláže zůstávají uzavřeny. Mešity jsou otevřené každý den. Od 28. srpna se na některých místech začínají v omezeném režimu konat i ty největší, páteční modlitby. Ty byly do 28.8. zakázány.

Aktuálně nejsou zavedeny žádné zákazy vycházení.

Hromadná doprava funguje, ve veřejných dopravních prostředcích jsou povinné roušky.

Karanténa po příjezdu do země Čechům nehrozí, samozřejmě za předpokladu toho, že splní podmínky vstupu do Egypta, viz výše.

Lety z ČR

Jsou k dispozici lety z Německa nebo Rakouska, ovšem přímá letecká spojení mezi ČR a Egyptem zatím nebyla obnovena. To se nezmění do té doby, dokud MZV ČR nezmění své aktuálně platné doporučení jezdit do Egypta pouze v nejnutnějších případech. Ostatně o zařazení Egypta na český „zelený semafor“ v Praze na konci srpna jednal ministr Chálid Ananí s českou ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou.

Dle výše uvedených dat se aktuálně jeví, že koronavirus v Egyptě je stabilizován. Pakliže se denní přírůstky nakažených nezačnou v následujících týdnech opětovně zvedat, je pravděpodobné, že MZV ČR přehodnotí svůj názor, že koronavirus přestane možnost cest z ČR do Hurghady a Marsa Alam ztěžovat a že Egypt bude další relativně bezpečnou zemí, do které bude možné cestovat.

Komentáře
 • Odpovědět

  Dobrý den, test na koronavirus ne starší než 72 hodin můžu mít s sebou z ČR, nebo ho budou provádět v Egyptě bezprostředně po příletu? Opravdu jim bude stačit papír z ČR? Děkuji za info, Markéta

  • Dobrý den Markéto,

   ano, je to tak. Vstupní podmínkou je předložit doklad o absolvování testu s negativním výsledkem. Tedy ano, testování je potřeba podstoupit ještě před cestou. Výjimka platí pro děti do 6 let, ty PCR test mít nemusí. Nutnost mít test s sebou samozřejmě nevylučuje to, že vám test udělají i po příletu (jako se to děje nyní třeba v Řecku), ale nejsou mi známé případy, že by se tak po příletu do země dělo.

 • Odpovědět

  Ok, děkuji za odpověď. Ale jak by to bylo s výsledkem testu absolvovaného na letišti v Egyptě? Za jak dlouho se dozvím výsledek a kde na něj budu čekat? Ve svém hotelu/apartmánu/bytě aniž bych mohla jít ven, než se dozvím výsledek? děkuji za info, nemůžu ohledně podmínek nic najít…

  • Budete na něj čekat v hotelu, bohužel v tuhle chvíli toho nevím víc ani já… 🙁 Ale dle mě vám nikdo nebudete bránit v tom vyjít ven, jít na pláž apod. V každém případě z tohoto pohledu je lepší mít test hotový z ČR, byť ano, je pravda, že to vyjde výrazně dráž.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Perla, Slunečné pobřeží, Bulharsko

Bulharsko (-47%): dovolená Slunečné pobřeží levně, polopenze za 9 990 Kč

Hotel Lardos Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: letní dovolená s light All Inclusive za 12 990 Kč

Hotel Oasis Atlantico Belorizonte, Sal, Kapverdské ostrovy

Kapverdy (-53%): TOP hotel na Salu s All Inclusive za 13 890 Kč !!!

Hotel Blue Sea Callao Garden, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-67%): All Inclusive dovolená levně za 7 990 Kč

Hotel Amarina Abu Soma Resort, Abu Soma, Egypt

Egypt (-53%): levné All Inclusive v perfektním 5* hotelu za 8 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Costa Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura (-52%): dovolená na Kanárech s polopenzí za 11 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.