Pokud používáte Tripito.cz, souhlasíte s naší cookie policy.
Jak pro občany České republiky, tak pro občany Slovenské republiky platí pro vstup do Egypta vízová povinnost. Existuje jen pár výjimek, kdy při cestě do země Nilu vízum potřebovat nebudete a bude vám stačit povolení ke vstupu (viz. níže).
Vyraz k Rudému moři: 8 dní s All Inclusive za 8 730 Kč
Každému proto doporučuji, aby se před svojí cestou na dovolenou k Rudému moři seznámil s aktuálně platnými požadavky, které egyptská strana klade na občany ČR / SR. Každý by si měl ještě před odletem ověřit, zda vízum do Egypta opravdu potřebuje či nikoliv.
Sepsal jsem pro vás kompletní informace – držím je aktuální (2023).
Zde je přehled toho, co tu najdete:
Upozorňuji že všechny zde uvedené informace platí pro občany ČR i SR. Pokud máte jinou národnost, mohou pro vás platit jiná pravidla – nejlepší je se na ně informovat u ministerstva zahraničí nebo u zastupitelského úřadu Egypta ve vaší zemi. V případě, že máte k problematice vízového styku s Egyptem dotaz, na který zde nenajdete odpověď, zeptejte se na něj prostřednictvím diskuze dole pod textem.
Čtěte také: Vyrazte k jedné z těchto TOP 5 egyptských pláží
Mějte na paměti, že pro cestu do Egypta potřebujete cestovní pas. Občanský průkaz nestačí. Cestovní pas musí být platný minimálně ještě 6 měsíců od dne příletu do Egypta.
Pro děti platí, že musí mít svůj vlastní cestovní pas. Mít zapsané dítě ve svém pasu při cestě do Egypta nestačí!
Pokud plánujete cestu do jednoho z resortů na jihu Sinajského poloostrova – Sharm el-Sheikh, Dahab, Nuweiba a Taba – tak se obejdete bez víza. Po příletu do Egypta vám imigrační úředník udělí do vašeho cestovního pasu razítko, které je povolením ke vstupu právě do těchto letovisek.
Toto dostanete zdarma!
Povolení je platné po dobu 14 dní a nemůžete na něj vycestovat mimo tyto resorty. Pokud budete chtít vyrazit mimo letovisko, byť jen na krátký výlet, tak to bez dodatečného víza nepůjde. To lze vyřídit později třeba na letišti v Sharm el-Sheikhu.
Vízum nebudete potřebovat ani v případě, kdy na egyptském letišti přestupujete z jednoho mezinárodního spoje na druhý, a kdy je tím pádem pro vás Egypt pouze tranzitní zemí. Platí však dodatečné podmínky. Musíte mít letenku na navazující mezinárodní spoj a doba transitu nesmí přesáhnout 48 hodin. Pokud je doba vašeho přestupu:
Přestupy v Egyptě (typicky na letišti v Káhiře) jsou pro občany ČR / SR velmi výjimečné, ale mohou nastat.
Vízum do Egypta potřebují všichni ti, kteří plánují pobyt v jiném letovisku než je Šarm el-Šejk, Taba, Dahab a Nuwejba. Byť se aktuálně standardně na dovolenou do Sheikhu jezdí, lidé mnohem častěji volí dovolenou v Hurghadě nebo v Marsa Alam. Lze tedy říci, že většina z nás vízum potřebuje.
Získat vízum není nic složitého, existuje několik možností. Hned si je ukážeme.
Existují turistická, studentská a pracovní víza. Pokud jedete do Egypta cestovat, tak potřebujete turistické vízum. Aktuálně existují 2 typy:
Příklad 30-denní turistického víza koupeného za hotovost 25 dolarů přímo na letišti v Marsa Alam:
Potřebujete-li jiné než turistické vízum, doporučuji vše včas řešit přímo s Velvyslanectvím Egyptské arabské republiky v Praze (Pelléova 14, 160 00 Praha 6 – Bubeneč). Veškeré kontaktní údaje na egyptské velvyslanectví naleznete zde na stránkách MZV ČR.
Předeslal jsem, že existuje několik možností, jak turistické vízum obdržet. Můžete si ho vyřídit sami, a to buď ještě v ČR nebo hned po příletu do Egypta. Nebo můžete nechat vaši cestovní kancelář, ať ho vyřídí za vás.
Pozor!
Ceny se liší. Tady je kompletní přehled jednotlivých variant i toho, kolik která stojí.
Za mě preferovanou a i nejlevnější možností je egyptské vízum vyřídit přímo na letišti po příletu do země.
Po přistání najděte „visa on arrival“ okénko / kiosek, kde jim dáte 25 amerických dolarů a dostanete „visa on arrival“ nálepku (toto je vízum na 30 dní). Tu stačí dát na prázdnou stránku ve vašem pasu a už si můžete stoupnout do fronty u imigračních úředníků. Zde na vízum dostanete razítko a budete vpuštěni do země.
Nejlepší je mít připraveno přesně 25 usd, nicméně je možná platba i eury, byť je méně výhodná. Pokud nebudete mít přesnou částku, dostanete zpět hotovost v egyptské měně.
Upozorňuji, že většinou tento poplatek není možné platit kartou. Mějte u sebe hotovost.
Zařídit vízum do Egypta si můžete ještě před cestou a to na Velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze (hotové bude do týdne). Totu možnost příliš nedoporučuji, poplatek totiž činí 1 050 Kč.
K podání žádosti budete potřebovat cestovní pas, dále je nutné k vyplněnému formuláři dodat dvě pasové fotografie, doklad o rezervaci ubytování a potvrzení o rezervaci zpáteční letenky.
Konzulární oddělení je na adrese Pelléova 14, 160 00 Praha 6 – Bubeneč a úřední hodiny jsou každý všední den od 9 do 12h.
Většina cestovních kanceláří nabízí svým klientům možnost vyřízení víza. Hodně lidí volí právě tuto cestu. Upozorňuji ale, že i zde si připlatíte. Cena se většinou pohybuje okolo 800 Kč / vízum, tj. je to zhruba o 250 Kč dražší varianta než platba poplatku na letišti.
Čtěte pečlivě cestovní smlouvu.
Některé cestovní kanceláře nutnost úhrady víza uvádějí přímo ve smlouvách o zájezdu. Viz. diskuze dole pod článkem. To je samo o sobě správné, ovšem kolikrát je to formulováno tak, že za vízum je třeba platit přímo cestovní kanceláři.
Turistické vízum (oba dva jejich typy) lze vyřídit z pohodlí domova online na adrese:
K vyřízení žádosti přes internet budete potřebovat:
Pokud se rozhodnete využít tento online způsob, tak se obecně doporučuje, abyste žádost vyřídili nejpozději 7 dní před odletem. Zároveň myslete na to, že děti, nehledě na jejich věk, vždy potřebují své vlastní vízum. Nezapomeňte tedy vše vyřídit i pro ně, případně lze vízum vždy dodatečně vyřídit na letišti.
Nevím proč, ale portál se ne vždy dobře načítá. Pokud narazíte na tento problém, tak nejste sami.
Cena víza při online žádosti zůstává stejná, tedy buď 25 nebo 60 dolarů.
Jak při online žádosti postupovat?
Podívejte se na tuto moji reakci na dotaz od Štěpána, ve které jsem podrobně rozepsal postup, jak do online žádosti o egyptské vízum přidat všechny členy rodiny.
Nezapomeňte si pak vízum vytisknout a vzít s sebou. Pokud vám není některý krok v online žádosti jasný, poradím vám dole pod textem.
Základní cena víza do Egypta pro rok 2022 zůstává na 25 $.
Do 30. dubna 2021 byl tento poplatek pro turisty směřující do jednoho z následujících 4 egyptských regionů dočasně zrušený. Konkrétně se to týkalo cest do těchto správních oblastí: Jižní Sinaj, Rudé moře, Luxor a Asuán. Zrušení poplatku souviselo s opatřeními, jež egyptská vláda přijala za účelem podpory turismu v době koronavirové krize. Od května 2021 jsou však poplatky za turistická víza opět zavedeny.
Píši základní, protože existují i dražší možnosti (viz. výše). V roce 2017 česká média mluvila o rapidním zvýšení ceny víz (viz. Egypt výrazně zdraží víza). Od července 2017 se jejich cena měla vyšplhat až na 60$, egyptská vláda však tuto informaci nepotvrdila, a tak se dosud zatím žádné zdražení nekonalo (viz. Egypt ustoupil od zdražení turistických víz do země).
Platnost víza (toho levného 30 denního) sice činí tři měsíce od jeho vydání, doba pobytu však nesmí překročit 30 dní. Toto základní vízum platí pouze pro jeden vstup a nelze prodloužit.
Věřím, že o vízech do Egypta nyní víte vše potřebné. Nikdy není od věci před cestou také zkontrolovat stránky ministerstva zahraničí, kde byste rovněž vždy měli nalézt aktuální a oficiální informace. Budete-li mít s čímkoliv problém, pište komentář.
Dobrý den, Lukáši,
pokud bych si zařizovala vízum elektronicky, je platné od prvního dne mého pobytu v Egyptě? Tedy okamžikem, kdy bude potvrzeno letištní kontrolou? Znamená to tedy, že si ho mohu zařídit třeba 2 měsíce před cestou do Egypta? Díky za odpověď.
Dobrý den Leono, ano, při vyplňování žádosti online mimo jiné vyplňujete i datum vašeho příjezdu, od té doby bude vízum platit.
Dobrý den, měla bych dotaz. Je možné vízum zaplatit v EUR, tzn. místo 25,- USD – 25,- EUR? Momentálně mám pouze EUR, odjezd o víkendu, tak nevím, zda je nutnost výměny na USD. Předem děkuji za info.
Dobrý den Jano, pravděpodobně na váš dotaz reaguji pozdě, ale tak to zde bude alespoň pro ostatní – ano, lze za vízum platit i EURama, buď dáte 25 EUR nebo dáte 25 USD. Je to jedno. V EURech to vyjde tedy o něco dráž.
Dobrý den, mám dotaz zda do Egypta do Taby (Hotel Time Coral Nuweiba Resort) , potřebujeme víza. Někdo říká , že je musíme mít , někdo že ne. Neporadili i v cestovce. Děkuji za odpověď . Ladislav
Dobrý den Ladislave, ne ne, do Taby víza nejsou potřeba, za předpokladu, že region nebudete opouštět v rámci nějakého výletu.
Dobrý den,mohou být turisté starší 60 let v Egyptě déle jak 30dní po zakoupení víza 25 dolarů , třeba 7 měsíců , někde jsem to slyšel a neví jestli je to pravda, děkuji za odpověd.
Dobrý den Jirko, přiznám se, že tuto informaci od vás slyším prvně. Doporučoval bych se obrátit mailem přímo na egyptskou ambasádu zde v ČR, jestli to bude někdo vědět, tak to budou oni.
Dobrý den Lukáši, zdravím se Sharm El Sheikhu, kde trávíme dovolenou v hotelu Coral Sea Sensatori. Víza jsme zakoupili na letišti v Sharmu při přiletu, takže i toto letiště nabízí možnost nákupu víza právě z důvodů cestování.
Pokud můžu, ráda bych tu napsala i malou recenzi k výše uvedenému hotelu.
Hotel má vynikající polohu v oblasti Ras Nasrani. Vstup do moře jak z pláže, tak z mola. Po vstupu z mola příznivce šnorchlování jistě nadchnou „korálové zahrady“, které hrají všemi barvami a spousty rybiček. Dá se plavat i mimo vyhraněný úsek bojkami, kde už jde korálový útes do hloubky a objevíte tam další druhy ryb. Kdo si chce jen tak ležet v moři má tuto možnost přímo u pláže, kde je voda i při odlivu a pokud člověk popojde na konec areálu tak tam začíná zátoka s velkými lagunami, kde můžete využít jak koupání, tak šnorchlování. Z tohoto důvodu si myslím, že je hotel perfektně umístěný. Služby hotelu na velmi vysoké úrovni, pokoje krásné, i pro náročnou klientelu. Všechen personál se velmi snaží o Vaše pohodlí. Nejsou vtíraví, ale vysoký komfort obsluhy je zajištěn. Hotel se vyznačuje perfektní chutnou kuchyni, což jsem se dočetla v recenzích a mohu potvrdit. Jídlo je excelentní, lepší jsme dříve v jiných hotelech neměli, výběr velmi bohatý, myslím, že za těch 12 dní ani vše nestihneme ochutnat. Nádherné čisté restaurace, bary. Pláž čistá a úklizená. Občerstvení roznáší až k lehátku jak u bazénů, tak na pláži. V areálu je i menší aquapark v rodinné zóně. My jsme ubytovaní v části pouze pro dospělé, s vlastním bazénem a barem pouze pro dospělé. Ze všech pokojů v celém areálu je výhled na moře a všude je velmi blízko (na pláž, do restaurací, barů) Mimo rodinné části, tam je výhled z části na moře a z části na tobogány, uvítají jistě rodiny, že můžete sledovat děti z pokoje, pokud zrovna nebudete s nimi u bazénu. Cesta z letiště trvá cca 15 minut. Velmi pečlivě se starají o zábavu, celý den i večer. Příjemné posezení je po večeři v piano baru. Ještě jsme nestihli vyzkoušet všechny bary a restaurace. V hotelu je směnárna, bankomat, služby taxi, doktor, potapěčské centrum, spa, obchody, kde na Vás nikdo nepokřikuje a nenutí do koupi. Na závěr shrnutí, perfektní kuchyně, ráj pro šnorchlaře, možnost koupání přímo u pláže, perfektní služby na velmi vysoké úrovni. Hotel vřele doporučuji.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, prosím Vás o informaci. Je možné zakoupit vízum na letišti v Sharm El Sheiku? Na netu jsem se dočetla, že tuto možnost nabízí pouze v Marsa Alam, Káhira a Hurghada? Moc děkuji za odpověď. Táňa
Dobrý den Táňo, to jste se dočetla správně, jde o to, že vízum pro pobyt v Sharm el Sheikhu není potřeba, viz také sekce „kdo vízum nepotřebuje“ v článku výše 🙂
Zdravím, za týden odlétáme na 7dní do Hurghady.. když tam doletíme cca v 5h ráno, bude již otevřeno u okýnka, (přepážky) abychom si přímo až při příletu koupili na letišti turistické vízum ?
A co vše budou chtít ? Pas a smlouvu o zájezdu? (Hotel kde budeme a termín)?? Děkuji
Dobrý den Patricie, ano, vízové přepážky samozřejmě otevřené budou. Budou chtít pas a budou chtít 25 dolarů. Doporučuji to mít přesně. V opačném případě vám vrátí v jejich měně.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.