Cestovní pas

Pro cestu do Egypta je nutný platný cestovní pas! Občanský průkaz je sice dostatečný pro návštěvu řady středomořských destinací, ale pro Egypt to nestačí. Vaši občanku proto klidně můžete nechat doma a místo ní si nezapomeňte přibalit pas.

Platnost pasuDětský pasVízaZtráta dokladu

Egypt - cestovní pas

Jak dlouhá musí být platnost pasu?

Egypt vyžaduje, aby cestovní pas platil ještě minimálně 6 měsíců od data, kdy do Egypta přijedete a projdete imigrační kontrolou. Platnost dokladu v délce 6 měsíců je standardní a je vyžadována i v řadě dalších zemích, např. ve Spojených arabských emirátech.

Pozor!

V mnoha zdrojích na internetu se dočtete, že pas musí být platný minimálně 6 měsíců od data návratu z Egypta, resp. od data skončení cesty. Není to pravda. Tuto mylnou informaci uvádí i některé oficiální zdroje, třeba web MZV ČR. Přímo v oficiálních egyptských zdrojích je však uváděno něco jiného – 6 měsíců od data vstupu do země.

Egypt: rezervuj dovolenou se slevou 41 a více %
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 29 246 Kč na jedné osobě

Cestovní pas pro děti

Berte na vědomí, že každé dítě (bez ohledu na věk) potřebuje svůj vlastní cestovní pas. Mít jméno dcery nebo syna pouze uvedené ve vašem vlastním dokladu nestačí!

Režim vstupu

Mimo cestovního dokladu je potřeba ke vstupu do Egypta za účelem cetování / dovolené / rekreace:

 • buď vstupní povolení
 • nebo vízum

Povolení, které je zdarma a dostanete ho udělené do cestovního pasu na letišti v Egyptě, stačí tomu, kdo cestuje do letovisek Sharm el-Sheikh, Taba, Nuweiba nebo Dahab a plánuje zde zůstat max. 14 dní. Jestliže chce člověk zůstat déle, chce tato letoviska opustit, nebo cestuje do kterékoliv jiné části Egypta (včetně oblíbených letovisek Hurghada a Marsa Alam), tak turistické vízum potřebuje.

Každému proto doporučuji si přečíst podrobné informace o vízech do Egypta, kde zjistíte, kolik vízum stojí, jak ho získat a jak dlouho platí.

Co dělat, když pas ztratím?

Pokud dojde ke ztrátě cestovního pasu v Egyptě – někde doklad zapomenete, někdo vám ho někdo ukradne, tak první věc, kterou musíte udělat, je dojít na místní policii. Vy popíšete, co přesně se stalo a policie s vámi o události sepíše protokol.

Pokud jste v Egyptě s cestovní kanceláří, informujte o události jejího zástupce, delegáta, který vám pomůže situaci řešit.

V každém případě budete muset kontaktovat zastupitelský úřad – Velvyslanectví ČR v Káhiře. Veškeré kontakty naleznete na stránkách MZV ČR. Pak bude následovat cesta do Káhiry, kde na Velvyslanectví podáte žádost o vydání nového cestovního dokladu. K tomu budete potřebovat protokol od policie, dvě fotografie pasového formátu a hotovost na zaplacení správního poplatku.

Cestovní pas
5 (100%) 3
Komentáře
 • Odpovědět

  Dnes jsme zjistili, že synovy platí pás do května a máme odlétat ráno v 1. O5. Můžeme odletět, nebo nás nepustí?

  • Dobrý den Jarko,

   pokud vám správně rozumím, že odlet máte 1. května, tak určitě doporučuji synovi pas do té doby zařídit nový. Mohou vás pustit, ale nikde to psáno není, naopak je vyžadováno, že pas má být platný 6 měsíců po datu vstupu do země. Tj. rozhodně bych nespoléhal na to, že celník bude mít zrovna dobrou náladu.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat. Plánujeme s přítelem na konci dubna svatbu a rádi by jsme na svatební cestu do egypta. Konkrétně do hotelu ALI BABA PALACE. Již jsem jednou v hotelu byla a byli jsme tehdy spokojeni.

  Chtěla bych se hlavně zeptat ohledně informací k pasům. Všude čtu, že do egypta je nutné mít pas platný minimálně 6 měsíců od příjezdu do země. Aktuálně s přítelem nemáme pas platný ani jeden. Proto zvažujeme jak situaci vyřešit. Rádi by jsme na dovolenou odjeli do týdne od svatby. Což by pro nás znamenalo, že by jsme si udělali aktuálně klasické pasy, což stíháme a v pasech měli tedy dlouhou dobu platnosti ale ještě tedy i stará jména (s tím, že stará jména by jsme měli i na občance a kartičkách pojištěnce, takže by se to nelišilo od pasu). Přítel by měl pas mít v pořádku i do budoucna jelikož se tam informace měnit nebudou. Ale já bych měla po svatbě mít platnost pasu na staré jméno jen 3 měsíce. Přesto bych v pasu měla vlastně informace o delší době platnosti. A 3 měsíce by zjevně měly plynout až po vyzvednutí oddacího listu, který by jsme vyzvedávali až po návratu z dovolené. Proto bych se ráda zeptala, myslíte, že je možné tedy vycestovat na ty doklady se starým jménem? Platnost v pasu by měla být v pořádku, i by se jednalo o klasický pas. Akorát by české úřady věděly, že já bych měla pas změnit do těch 3 měsíců kvůli změně údajů. Četla jsem různé případy, a dle mého by to na letišti nebo kontrolách neměli možnost zjistit a tedy bych měla cestovat s normálně platným pasem dle jejich měřítek. Je to tak? 🙂

  Děkuji moc za odpověď a přeji pěkný zbytek dne, Nikola 🙂

  • Dobrý den Nikol,

   ano, udělejte to přesně tak, jak píšete. Nechte si oba nyní vystavit nové pasy s tím, že vy si ho pak budete muset změnit. V každém případě vy teď stejně nejste schopná si pas nechat vystavit na již na vaše budoucí nové jméno, takže ani zde není jiná možnost. Leda že byste si pas stihla vystavit mezi svatbou a odjezdem do Egypta. Nevím, kolik tam budete mít dní, ale předpokládám, že to nestihnete.

   Egyptská strana nic nepozná – mějte staré jméno na pase (kde bude dlouhá platnost pasu byť oficiálně bude pas platit daleko méně, kvůli svatbě), na kartičkách pojištěnce, na cestovním pojištění i na smlouvě o zájezdu a vše bude v pořádku.

 • Odpovědět

  Dobry den ,18.03. Letim do egypta pas mi konci19.08.2019 staci to nebo ne? Dekuji za odpoved

  • Dobrý den Iveto,

   pokud jedete 18.3., tak potřebujete pas, který bude platný minimálně do 18.9. Tím netvrdím, že vás na váš pas do země nepustí, ale dle oficiálních informací musí být platnost 6 a nikoliv 5 měsíců. Doporučuji nic neriskovat a rychle si nechat vyřídit pas nový.

 • Odpovědět

  dobry den, kdyz budu mit pas vydany 1.5 2019 muzu cestovat v cervnu do egypta, dekuji za odpoved

  • Dobrý den Vlaďko,

   ano, důležitá je platnost pasu (min. 6 měsíců od doby, kdy do Egypta přiletíte – přitom nezáleží, na jak dlouho se do Egypta chystáte).

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Royal Horizons Boa Vista, Boa Vista, Kapverdské ostrovy

Kapverdy (sleva 48%): týdenní All Inclusive na Boa Vistě za 15 190 Kč

Hotel Sol Parque San Antonio, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy levně: 7 dní na Tenerife ve 4* hotelu již za 8 634 Kč

Egypt, Sham el-Sheikh, Cleopatra Luxury Resort

Egypt (-50%): All Inclusive Sharm el-Sheikh (5* hotel) za 10 390 Kč

Hotel Oceanic Khorfakkan Resort & Spa, Fujairah, Emiráty

Emiráty: dovolená ve 4* hotelu přímo u moře ve Fujairah za 13 390 Kč

Sunny Days El Palacio Resort, Hurghada, Egypt

Egypt (7 dní): all inclusive zájezdy (4* hotel) už za 5 202 Kč

Hotel Marjan Island Resort & Spa, Ras al-Khaimah, Emiráty

Emiráty: luxusní dovolená (5* Hilton) v Ras al-Khaimah za 15 189 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.