Žraloci v Egyptě

Rudé moře, které omývá východní břeh Egypta, je bohatý ekosystém, ve kterém žije nejen přes 40 druhů žraloků, ale dalších asi 1200 druhů ryb.

Žraloci v Egyptě jsou, ale většina žraločích druhů je zde v současné době už vzácných.

Po nešťastném a fatálním útoku žraloka na českého turistu 3. srpna 2018 v Marsa Alam, po dvou smrtelných zraněních, které způsobil žralok mako na začátku července 2022 v zálivu Sahl Hasheesh jižně od Hurghady i po posledním reportovaném fatálním útoku žraloka v Hurghadě v červnu 2023 jsem dostal řadu dotazů na toto téma. Věřím, že odpovědi na vaše dotazy najdete na následujících řádcích. Pokud ne, můžete využít diskuzi dole pod textem a zeptat se na to, co vás zajímá.

Obsah článku:

Aktuálně na egyptském pobřeží Rudého moře žádné zákazy vstupu do moře z důvodu nebezpečí žraloků neplatí.

Zákaz, který znemožňoval vstup do moře v zálivech Sahl Hasheesh a Makadi Bay a který egyptské úřady nařídily ihned po útocích 1. července 2022, byl dočasný a platil jen několik dnů. Stejně tak zákaz, který platil pro výraznou část oblasti Marsa Alam po útoku cca 2,5 metru dlouhého žraloka tygřího na českého turistu 3. srpna 2018, skončil 16. srpna 2018.

Žralok v Egyptě

Fakta o žralocích

Žraloci patří mezi paraby a až na výjimky jsou to draví predátoři. K tomu, abyste v Egyptě nějakého žraloka spatřili, není potřeba mnoho. Stačí trochu štěstí a trpělivosti.

Mohou se totiž vzácně objevovat i v mělčích vodách (2 až 3 metry hloubky), potencionálně se může objevit i v mělčinách do 0,5 metru hloubky, i když to je už velmi výjimečné.

Při šnorchlování u pobřeží (hlavně u Marsa Alam, ale i Hurghady a Sharm el Sheikhu), pokud na žraloka narazíte, bude to v drtivé většině případů menší predátor (nebo skupina). Je potřeba zdůraznit, že každý žralok je potencionálně nebezpečný, ale většinou platí, že pokud na sebe nebudete nijak upozorňovat, nebude si vás všímat.

Naposledy jsem viděl žraločí hejno jen kousek od oblíbené zátoky Abu Dabbab, při šnorchlování. Viz foto, na kterém se mi podařilo tři menší jedince zachytit:

Žraloci v Egyptě u Abu Dabbab

Útok žraloka v Hurghadě (červen 2023)

Poslední útok žraloka se stal na jedné z veřejných pláží v Hurghadě, kde 8. června 2023 velký jedinec žraloka tygřího smrtelně zranil ruského turistu (muže, 23 let). Útoku přihlíželi lidé z pláže. Žralok byl pobřežní stráží po útoku usmrcen.

Objevují se dohady, zda se nemohlo jednat o stejného jedince, který o rok dříve ve stejné lokalitě napadl dvě ženy.

Fatální útoky u Hurghady (červenec 2022)

Nedávné přímo u pobřeží zaznamenané útoky, při nichž zahynuly 2 ženy, se staly 1. července 2022.

K událostem došlo v zálivu Sahl Hasheesh, což je oblíbená turistická oblast, která se nachází jen 5 km jižně od těch nejjižněji položených hotelů v Hurghadě a 15 km jižně od hurghadského letiště. Jedná se zhruba o 3 kilometry široký záliv, do něhož se z pobřeží může v závislosti na konkrétních místech vstupovat jak z pláží, tak ze zdejších mol.

Právě v blízkosti jednoho z mol se 1. července koupala 68 letá rakouská turistka Elizabeth Sauer, která po dobu posledních 5 let přímo v Egyptě žila se svým egyptským manželem. Žena, která při útoku přišla o jednu ruku i o jednu nohu, byla v kritickém stavu převezena do nemocnice, kde zraněním podlehla.

Několik hodin po incidentu bylo v moři necelých 600 metrů daleko od místa prvního neštěstí objeveno druhé tělo. Podle dostupných zdrojů se jednalo o turistku z Rumunska.

02.07.2022 – Bezprostředně po útoku bylo celé přilehlé pobřeží pro koupání uzavřeno. Na místech vlají červené vlajky, u pobřeží hlídkují čluny a platí zákaz vstupu do moře. Ten se vztahuje na záliv Sahl Hasheesh a Makadi Bay, který je situován 5 km jižně od místa neštěstí.

Zobrazit Makadi Bay na mapě

Záliv Makadi Bay je turisticky velmi oblíbený. Je lemován řadou hotelů a navíc je to oblast, která jako jedna z mála u Hurghady kombinuje přírodní vstupy do moře s dobrým šnorchlováním.

V druhé polovině června zde ráno šnorchloval i Vladimír…

Všem doporučuji přečíst příspěvek dole v diskuzi z 20. června 2022 (09:19) od Vladimíra, který se právě v oblasti Makadi Bay s menším jedincem při ranním koupání střetl.

Útok žraloka na českého turistu

Událost, která se stala 3. srpna 2018 u hotelu Club Calimera Habiba Beach v Marsa Alam, byla nešťastná a výjimečná. Dle dostupných informací se muž, který zde na konci mola skočil do vody, po pár tempech obrátil a začal rychle plavat zpět směrem k molu. Ve vodě byl vidět velký tmavý stín, který muže stáhl pod hladinu.

Po události se spekulovalo o tom, proč k útoku došlo a o jaký druh žraloka šlo. Podezdření padlo zejména na:

 • žraloka tygřího – angl. tiger shark, který dorůstá délky až 6 metrů
 • žraloka dlouhoploutvého – angl. whitetip shark, který dorůstá délka až 4 metrů

Oba druhy se u Marsa Alam vzácně vyskytují a oba mohou být velmi nebezpeční. Pokud jsou podráždění, tak nečekají dlouho a rychle útočí. V pomyslném žebříčku nebezpečnosti se oba dva řadí hned za velkého bílého žraloka.

Starosta Marsa Alam 2 týdny po události potvrdil, že charakter kousnutí jasně ukázal na žraloka tygřího, který byl minimálně 2,5 metru dlouhý.

Co žraloka přilákalo k pobřeží a proč byl agresivní potvrzené nebylo. Prvotní spekulace o lodi, ze které posádka vyhodila uhynulý kus dobytka do moře, byla údajně totiž vyvrácena. Každopádně je fakt, že žralok je schopen cítit na kilometry daleko a právě dobytek ho mohl k pobřeží přilákat. Podobný případ se ostatně již v Egyptě jednou stal, a to i přesto, že házení uhynulých zvířat do moře je v Egyptě zakázáno.

Další útoky

Útoky žraloků jsou extrémně výjimečné. Nejen v Egyptě, ale i jinde na světě. Někdy je cílem plavec, jindy člověk při potápění, ale jsou známé i útoky na potápěče.

Zde jsou ty další poslední, které se v Egyptě staly:

 • Ain Soukhna (4. červen 2016) – útok na 23-letého plavce v ranních hodinách, žralok mako, ukousnutá noha
 • Marsa Alam (21. březen 2015) – smrtelný útok na 52-letého plavce, žralok mako
 • Sharm el-Sheikh (5. prosinec 2010) – smrtelný útok v oblasti Middle Garden na ženu (70 let), při šnorchlování v poledne, žralok dlouhoploutvý
 • Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (54 let), při šnorchlování v 11 hodin, žralok mako, vážně poraněné obě ruce
 • Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (46 let), při šnorchlování v 10:55, žralok mako, tržné rány
 • Sharm  el-Sheikh (30. listopad 2010) – v oblasti Coral Bay, žena (70 let), při šnorchlování ve 14:55, žralok dlouhoploutbý, ukousnuté jedno chodidlo a jedna ruka, tržné rány
Žralok velký bílý

Místa a hotely, kde útoky nehrozí

Jak doporučuji na konci článku, kdo má obavy, nechť do vody vůbec neleze.

Je však jasné, že obavy člověk velmi těžko potlačuje. Ačkoliv je pravděpodobnost jakéhokoliv střetu opravdu minimální, na pobřeží Rudého moře lze najít řadu míst, kde je pravděpodobnost nulová. Kdo se bojí, nech´t volí některé z těch míst, kam se žralok nedostane.

Jsou to například laguny u hotelu Gorgonia. Ten leží na jihu Marsa Alam a v korálovém pobřeží zde moře vytváří asi 5 různě velkých lagun. Některé přímo u břehu, jiné těsně u hlavního korálového útesu. Ta největší má 400 m na délku a zhruba 80 m na šířku. Vedlejší, druhá největší laguna pak má na délku asi 100 m. Právě v těchto dvou je koupání zcela bezpečné. A přestože se jedná o laguny, bez problému se v nich dá i šnorchlovat a leccos pod vodou vidět.

Jaké je koupání v lagunách u Gorgonie? Dočtete se v mojí recenzi hotelu Gorgonia.

Vhodný je i Fantazia Resort. Opět i u něj je několikero lagun, do nichž je možný vstup přímo z pláže. Největší laguna má cca 160 x 70 m. A jestliže se strachu z hlubší vody během pobytu zbavíte, vždy můžete využít zdejší molo ke vstupu k hlavnímu korálu.

Rádi byste ještě větší lagunu?

O kus dál po pobřeží na sever je další, tentokrát obrovská laguna, která se táhne táhne v délce 2,5 km od typicky levnějšího hotelu Gemma Resort až k hotelům Soulotel Dream Resort (původním názvem Dream Lagoon), Emerald Lagoon a Blue Lagoon. Je sice pravda, že laguna u Gemma Resortu postupně přechází ve volné moře, ale přes korály, které tu v moři jsou by se do laguny jakýkoliv žralok jen těžko dostával.

Oblast Marsa Alam podobných, na koupání zcela bezpečných míst nabízí více. Záměrně jsem vybral jen některé příklady – ty lokality, které v tomto směru považuji za nejlepší.

Oblast Hurghady nabízí řadu zcela nebo částečně upravených míst, čímž na pobřeží vznikly laguny, které by příroda dokázat nevytvořila:

Omezíme-li se jen přímo na hotely v Hurghadě, pak je vhodný třeba Coral Beach Hurghada, Sunrise Garden Beach resort, Sunrise Aqua Joy Ressrt nebo Arabia Azur Resort. Upozorňuji jen na to, že se jedná o uměle upravená pobřeží, tedy v těchto místech je zpravidla podmořský život minimální či nulový.

Žraloci v Rudém moři

Rudé moře je domovem pro více jak 40 druhů těchto paryb. Bohužel jejich populace v Rudém moři klesají a některé z nich dnes už patří k velmi vzácným a v mnohých případech i k ohroženým druhům.

Žije tu například:

 • žralok dlouhoploutvý (oceanic whitetip)
 • kladivoun bronzový (scalloped hammerhead)
 • žralok hedvábný (silkly shark)
 • žralok stříbrocípý (silvertip shark)
 • žralok tygří (tiger shark)
 • žralok velrybí (whale shark)
 • žralok bělocípý útesový (whitetip reef shark)
 • žralok zebrovitý (zebra shark)
 • žralok šedý útesový (grey reef shark)

Na snímku žralok bělocípý útesový, který dorůstá maximálně 2 metrové délky a patří mezi méně nebezpečné druhy.

Žralok bělocípý útesový

Zásady chování při střetu se žralokem

1. Nekoupat se večer

Žraloci jsou většinou nejvíce aktivní při západu slunce, v podvečer a večer, to je doba, kdy většinou loví. Proto nejdůležitějším pravidlem je večer se nekoupat. Je to zároveň doba, kdy je na plážích už klid. Když se lidé nekoupou, přitahuje to blíž k pobřeží větší množství ryb. Ryby naopak k pobřeží lákají žraloky.

2. Vyhýbat se špinavým vodám s nízkou viditelností

V takových podmínkách si žralok daleko snáze splete člověka se svoji obvyklou kořistí.

3. Lepší je to ve skupinách

Tito predátoři se lidem většinou vyhýbají a drží si od nich odstup. Tím spíš pokud je v moři větší skupina lidí, které se žralok bojí mnohem více než jednotlivce.

4. Žádné prudké pohyby! A nezkoušet uplavat!

Sebelepší a seberychlejší plavec vypadá pro žraloka jako zraněný lachtan nebo želva, tedy jako velmi snadná kořist. Je nesmysl se snažit uplavat. Jakékoliv prudké pohyby včetně plavání přitahují žraločí pozornost. Je proto nejlepší zastavit a vyčkat!

5. Mít predátora na očích a zachovat klid

Zkušení potápěči každému řeknou, že jedna z největších chyb je spustit žraloka z očí. Pokud člověk zachová klid a vyvaruje se rychlým pohybům, žralok, pakliže náhodou připlave blíž, začne většinou kolem kroužit. Toto je nejvyšší čas na pomalý ústup ke břehu, molu nebo člunu. Hlavně pomalu a klidně!

6. V krajním případě žraloka udeřit

Pokud bude podrážděný, může začít dorážet nebo útočit. V takovém případě nezbývá nic jiného, než mu čelit. Silně ho udeřit do čumáku, do oka nebo do žaber. To je něco, co nečeká a překvapí ho to. To je něco, co může znamenat, že se na chvíli stáhne a dá vám čas na to vylézt z vody.

Žraloci jsou poměrně inteligentní živočichové. A tak jako my vycítíme, jestli se nás ryba bojí nebo ne, i žralok snadno  vycítí, zde se ho bojíme. Ten, kdo se bojí, se stává snadnou kořistí, a proto platí, že pokud cítím, že mám ze žraloků nepřiměřeně velké obavy, tak do vody raději vůbec nelezu!

Žraloci v Egyptě jsou přirozenou součástí Rudého moře. Je to jejich teritorium, které obývají desítky milionů let. Případy napadaní člověka žralokem jsou však v Egyptě velmi vzácné a jejich pravděpodobnost se blíží k nule. Dovolené v Egyptě se kvůli tomu rozhodně nikdo nemusí obávat, neplatí-li zrovna nějaký zákaz koupání, který se většinou vyhlašuje až potom, co se nějaká nešťastná událost stane.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   304
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, právě jsem koupila pro rodinu dovolenou v Ali Baba Palace v Hurghadě, po přečtení Vašeho článku se bojím jestli jsem udělala správně. Děkuji Dana

  • Odpovědět

   Dobrý den Dano, rád bych vás uklidnil, pravděpodobnost, že narazíte ve vodě na žraloka, byť v Egyptě v Rudém moři, je prakticky nulová, kór na toho, který by byl člověku nebezpečný. Moře u Alibaba Palace je celkem mělké, tedy když se budete držet poblíž pláže, tak jde opravdu nic nehrozí.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,mohu se zeptat na Palm Beach resort jak je to je s bezpečností ohledně žraloků..Krásný den Alena

  • Odpovědět

   Dobrý den Aleno, u Palm Beach je takový klasický pozvolný vstup do vody do volného moře, žádné korály, žádná laguna, žádná síť, takže se zde teoreticky může něco větší k pláži dostat.

 • Odpovědět

  Dobrý den, tak trochu mi vrtá hlavou.. všude se dozvíme, že koupat se nesmí při východu a západu slunce, ale všechny ty útoky v Sharmu byly před polednem.. čím to může být způsobeno? Osobně si to vysvětluji tím, že většina lidí je na obědě nebo siestě a že třeba osamělí plavci přilákají právě v tom klidu moře svým pohybem zájem lovce prozkoumat kořist co myslíte vy?

  • Odpovědět

   Dobrý den Heleno, určitě to může částečně být tak, jak píšete, dává to smysl, ale popravdě neumím vysvětlit, proč se většina útoků stala zrovna kolem poledne. Pročítal bych to spíše náhodě.

 • Odpovědět

  Ahoj letíme v květnu poprvé a to do hotelu Lazuli Marsa Alam
  dle recenzí by to mělo být vše ok ale zeptám se tě jestli hotel znáš případně jak je to tam s koupáním.

  • Odpovědět

   Zdravím Petře, ano, znám. Lazuli je opravdu fajn, nový hotel. Má své mouchy, třeba občas večer dost komárů, jídlo dobré, byť asi ne úplně na úrovni hodné 5* resortu. Moře tam je mělké, jsou tam korály, takže buď se dá poblíž pláže šnorchlovat, na plavání to ale není, vstup do vody je možný s opatrností z pláže nebo lze chodit přes molo (asi 200 m dlouhé) šnorchlovat a plavat do hluboké vody.

 • Odpovědět

  Lukáši děkuji za skvělé doporučení. Nyní jsou teď v Egyptě jiné věci čeho se bát více než žraloků a to nepokoje v celé zemi. Nevím jak to úplně zasahuje do resortů, ale ještě si to pořádně rozmyslím. Díky Pavla

  • Odpovědět

   Za sebe mohu říct, že na Rudomořská střediska to nemá nějaký vliv, toho bych se nebál.

 • Odpovědět

  Ahoj Lukáši, teď v červnu se chystáme s dcerami do Egypta, nejspíš Marsa Alam. Dnes jdu do cestovní kanceláře zeptat se na slevy. Mohl bys nám prosím poradit nějaký slušný hotel, žádný PUP :-), kde je pěkná větší laguna – tudíž menší pravděpodobnost ze žraloka, z čeho mám dost strach, ale kde je při šnorchlování něco vidět? Aby jsme si to pěkně užily? Moc díky Pavla

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,
  poprosila bych Vás o nejaky tip na hotely v Marsa Alam a v Hurgadě, které jsou v lagune (jsou bezpecne z hlediska zraloku apod. Zároveň by me zajimalo, zda jsou mezi hotely rozdily co se tyce propuknuti „faraonovy pomsty“. Chteli bychom se vydat s detmi, ale mam docela strach, zda k prujmum nebudou vice nachylne. Da se tomu preventivne predchazet (napr vyberem hotelu). Idealne tak hledam tip, kde skloubime oba pozadavky, pokud je to vubec mozne 🙂 Predem moc dekuji za Vase zkušenosti 🙂

  • Odpovědět

   Dobrý den Šárko, mrkněte se na moji odpověď na dotaz Pavli, který je aktuálně zde v diskuzi nejnovější a kde na ty laguny odpovídám. V regionu Hurghady bych doplnil Magic Life Kalawy, který asi nejkvalitnějším hotel z těch, které uvádím (byť všechny jsou dobré) a u kterého je pro děti fajn klidná lagunu (sice s méně podmořským životem, za to bezpečná). Co se týká té faraonovi pomsty, tak ono to nejde moc říct, někdo je k tomu náchylnější, někdo méně, každopádně je dobré volit kvalitnější resorty, kde to riziko toho, že vás problémy střevních potíží v Egyptě potkají, je minimální. Tedy Kalawy je v tomto směru dobrá volba, Gorgonia i Fantazia taktéž.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,

  v květnu bychom s manželem rádi jeli do Egypta.
  Momentálně z hlediska bezpečnosti bych asi upřednostnila Hurghadu, Makadi, nebo Safagu.
  Mohl byste mi prosím poradit nějaký hezký hotel?
  Ještě dodám, že manžel se léčí s lupenkou a četla jsem, že v té Safaze je i nějaký léčivý písek, či lázně..? ale není to podmínka, slunce a sůl udělá jistě dobře všude.
  Ideálně bych ráda hotel, kde se dá jít do moře z pláže, ne jen z mola a dále se předem omlouvám za ten dotaz – aby tam třeba šlo i něco pod vodou vidět na šnorchlování, ale aby tam byla menší šance potkat žraloka, jestli je tato kombinace možná Možná něco třeba s lagunou, jak jsem zde zahlédla. Samozřejmě je mi jasné, že to nikdy nelze zaručit. V Egyptě jsme byli již 2x, takže nějakou představu již máme, ale ráda dám na Vaše cenné zkušenosti Byli jsme jednou v Makadi ve Stella di Mare a jednou v Sharmu v Hiltnu. Děti nemáme, takže skluzavky či jiné výhody hotelu pro děti pro nás nejsou důležité Moc Vám předem děkuji, Jitka.

  • Odpovědět

   Dobrý den Jitko, díky za váš dotaz. Rád poradím nebo alespoň dám nějaké ozkoušené tipy. O té Safaze a léčivém písku nevím, to jsem nikdy neslyšel, omlouvám se. Být vámi bych se podíval na hotel Fort Arabesque na severní straně zálivu Makadi – je tam dobrý vstup do moře, bez mola, a v kousek od pláže jsou k vidění první korály. Laguna jako taková tu sice není, ale holt člověk nemůže chtít všechno. Hotel to je fajn, kvalitní, pokud byste chtěla něco levnější, je možné volit hotely sousední, ty jsou však oba s tobogány.

   Pokud byste raději ty laguny, tak je možnou variantou Magic Life Kalawy (také velmi fajn hotel), ten je pod Safagou, typicky se přilétá do Hurghady, je tam laguna, v ní ale toho není moc z hlediska podmořského života vidět, je tam také molo s velkým korálem na jeho konci. Nebo mne napadá hotel Fantazia, ten je sice v Marsa Alam (nevidím však důvod mít z toho nějaké bezpečnostní obavy), u něho je několikero lagun, většina z nich přístupných po písku z pláže, v lagunách se dá bez problému šnorchlovat

 • Odpovědět

  Dobrý den, mohla bych se, prosím, zeptat na bezpečnost Marsa Alam hotel Hilton.

  • Odpovědět

   Dobrý den Nikol, pokud se ptáte na žraloky, tak je potřeba si uvědomit, že se u Hiltonu koupete v celkem širokém, otevřeném zálivu Abu Dabbab, který volně přechází v moře, takže větší živočichové se zde běžně vyskytují, hlavně želvy, ale občas nějaký žralok také (ostatně hned ta druhá fotka v článku je právě z hlubších partií Abu Dabbab). 6e by to byl nějaký velký a nebezpečný kus je krajně nepravděpodobné, ale riziko vám tady nikdo nevyloučí,

 • Odpovědět

  Děkuju mockrát, ještě se vás zeptám. Koukal jsem na mapách na okolí Calimera Blend paradise a nic moc to tam je asi na šnorchlování není co vidět, co myslíte? Mohl byste mi doporučit něco poblíž hotelu, kde jsou korály a další podmořský nádhery krom teda žraloků . Děkuju

  • Odpovědět

   Neznám sice osobně podmořský svět před hotelem, ale myslím, že zrovna tady lze něco vidět, případně zkusit jít po pláži víc na jih, kde v moři nějaké korálové útey pak začínají.

 • Odpovědět

  Ahoj Lukáši, koukám že Egypt znáte jako svoje boty. Je bezpečné se potápět u hotelu Calimera Blend paradise( umístěn20km od letiště Hurghady) ? Děkuju

  • Odpovědět

   Zdravím Dane, u tohoto hotelu vstupujete z pláže postupně do volného moře, takže jasně, nějaké malé riziko zde je a to nikdo nevyloučí, holt zde laguna nebo něco podobného není.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chystáme se do hotelu Prima Life Makadi.Jak to vypadá s podmořským životem,chtěli bychom si zašnorchlovat. Můžeme i opustit hotel?Děkuji za odpověď Roman.

  • Odpovědět

   Dobrý den Romane, zrovna u tohoto hotelu je podmořský svět dobrý, považuji to za jedno z nejlepších míst na šnorchl z pobřeží v oblasti Hurghady. Vstup do moře vesměs písečný, kousek od pláže jsou v moři první korály a u nich plno ryb, klidně i 20 cm dlouhých, které se lidí ani příliš nebojí. Je to tam fajn, za mne doporučuji.

 • Odpovědět

  Dobrý den, za pár dní se chystáme do Marsa Alam do hotelu
  Blue Reef resort.
  Můžete mi, prosím napsat jak na tam vypadá s potenciálním obrozením žraloky?
  Předem děkuji za odpověď.
  Petra

  • Odpovědět

   Dobrý den Petro, u Blue Reef Resortu máte na výběr ze dvou možností – buď laguna (taková spíš uměle vytvořená), cca 80 na 25 m, přímo u pláže, v ní žádné riziko není. Nebo pak koupání z once mola u hlavního korálu, tam jste na otevřeném moři, kde samozřejmě teoretická možnost výskytu žraloka je.

 • Odpovědět

  Dobrý den, letos na přelomu dubna/května jedeme do hotelu Long beach resort v oblasti Sahl Hasheesh. Máte prosím nějaké zkušenosti, případně je to tu bezpečné, co se týče žraloků? Předem děkuji za odpověď.
  Katka

  • Odpovědět

   Dobrý den Katko, u hotelu Long Beach Resort je to z hlediska žraloků bez problému, protože z pláže se tu do moře chodí do takových lagun, které jsou od volného moře oddělené korály, velké ryby a další živočichové se tam tedy nedostanou. Do moře je možné vstupovat i z mola, to lezete do hloubky ke korálům, v takových místech vám nebezpečí žraloka nikdo vyloučit nedokáže.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chystáme se do hotelu Concorde moreen Beach. Měl byste prosím nějakou zkušenost? Děkuji Lída.

  • Odpovědět

   Dobrý den Ludmilo, jedná se o menší, klidnější hotel, který osobně řadím spíš k průměrnějším resortům. Vstup do moře je buď z pláže (doporučuji boty do vody), ale prostor ohraničený bójkami je dost malý (navíc za odlivu tam je mělko, jsou tam ježci a další podobní živočichové), nebo tu je pak vstup z mola, u něho je ale pěkné šnorchlování.

 • Odpovědět

  Dobrý den, na přelomu na konci května – začátek června se chystáme do Egpyta do hotelu Siva Golden Makadi Bay, jaká je prosím pravděpodobnost výskytů žraloků? A jak by jste toto místo hodnotil? Děkuji, Sára

  • Odpovědět

   Dobrý den Sáro, hotel se nachází u zálivu, do kterého se vstupuje z pláže po písku, voda není mělká, naopak kousek od pláže již dost hluboká. Tím pádem se zde samozřejmě větší ryby či žraloci vyskytovat mohou. Každopádně v zálivu jsou pěkné korály, hlavně po jeho levé straně, takže na šnorchlování to je dobré místo, řekl bych, že v oblasti Hurghady vůbec jedno z nejlepších.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši, za týden mám sama s dětmi 10 let letět do Marsa Alam – resort Pickalbatros villagio Portofino. Máte nějakou recenzi k hotelu nebo k moři a hlavně vstupu do něj?

  děkuji Hanka

  • Odpovědět

   Dobrý den Hanko, tento hotel jsem dosud nenavštívil, takže se omlouvám, ale zrovna k němu žádnou osobní zkušenost předat nedokáži.

 • Odpovědět

  Zdravim, koukam, ze mate velky prehled o Egypte. Letos letime Marsa Alam – Malakia. Jak tam to vypada se zraloky? Letime s detmi, chceme snorchlovat. Snad i hotel bude dobra volba Nikola

  • Odpovědět

   Dobrý den Nikol, hotel Malikia je dobrou volbou, co se služeb týče, je spíše průměrný, ale co se pláže a moře týče, je to špička. Více o něm v mé recenzi Malikie. Hotel je u poměrně širokého zálivu, kde se běžně vyskytují želvy a tedy i větší predátoři se tam mohou bez potíží dostat. Nevím ale o tom, že by tam byl někdy se žraloky nějaký střet či problém.

 • Odpovědět

  Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať na oblasť Taba. Ešte ma zaujíma aj SIM karta. Ďakujem

  • Odpovědět

   Dobrý den Eva, naražíte zřejmě na dnešní zprávy o útoku žraloka v letovisku Dahab, které je na Sinajském poloostrově stejně jako Taba. Aktuálně nemám k dané události víc informací, než co je k dočtení na internetu. Za mne je to ale opět velmi ojedinělý případ (naštěstí ne s fatálním koncem).

  • Odpovědět

   SIM karty v Tabě vám bohužel nemám jak doručit, omlouvám se.

 • Odpovědět

  Dobrý den. Jedná se o bývalý Al Nabila (pak Taj Mahal) resort v úzké zátoce Al Arab jižně od zátoky Makadi. Teď ho otevřeli po 4 leté pauze. Po stranách mělko a korály, uprostřed hloubka. Děkuji. Petr

 • Odpovědět

  Pozdravujem Vás s dovolenky v Egypte.Chcem sa ešte raz Poďakovať za doručenie sim kariet, všetko prebehlo podľa dohody, bez problémov.Som rád, že sa dá v dnešnej dobe ešte spoľahnúť na pomoc iných ľudí… Veľmi pekne Ďakujem…S Pozdravom Štefan…

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  chystáme se o prázdninách také poprvé do Egypta konkrétně do hotelu The V Luxury Resort Sahl Hasheesh. Vaši stránku jsem objevila až dnes ( zájezd je již koupeny) opravdu mě vyděsil útok v této lokalitě. Jak to prosím vidíte odborným okem ? 😉 pro klid na duši, se musím zeptat.

  Díky a krásné léto. Katka

  • Odpovědět

   Dobrý den Katko, nejsem si úplně jistý, zda moje oko je odborné, ale fakt zkrátka je ten, že zrovna v tomto zálivu (zálivu Sahl Hasheesh – což je hodně otevřený záliv) k napadení žralokem v minulém roce bohužel došlo. Ale to jste zřejmě v článku již četla. Je to velmi nepravděpodobné, že by se to opakovalo, ale vyloučit vám to nikdo nedokáže, ani já. Koupete se zde v podstatě ve volném moři, nic vás tam nechrání, takže teoretické riziko existuje, ale nemějte z toho prosím obavy, šance jsou téměř nulové.

 • Odpovědět

  Žraloci v tom moři jsou, tam nebo tam, je to úplně jedno kde jste. Riziko hrozí všude, je jen na vás jestli si skočíte do otevřeného moře z molu a budete mít štěstí že tam zrovna někde dole v hloubce není… Pan vám tady odpovídá sice hezky, ale je to taky jenom člověk a nemůže přece vědět jestli zrovna na daném místě žralok bude či nikoliv

  • Odpovědět

   Dobrý den Martine, shrnul jste to hezky 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den, do Egypta poletím úplně poprvé a vybrali jsme Hotel Utopia Beach – Marsa Alam. Strach ze žraloka je pro mě tedy velký, jelikož zkušenosti s mořem a šnorchlováním nemám žádné.
  Jak byste prosím hodnotil tuto oblast, co se šnorchlování a výskytu žraloků týče?
  Děkuji moc za info.
  S pozdravem, Anet.

  • Odpovědět

   Dobrý den Anet, Utopia není vůbec špatná volba. Nečekejte od hotelu žádné velké zázraky, ale je bez problému. Nachází se v zálivu, koupete se tu tedy spíš v mělčí vodě, která pozvolna klesá a v některých místech je směrem od volného moře ohraničena korály. Není to sice žádná laguna, kam by se žralok nemohl dostat, ale za mne je zrovna tady pravděpodobnost nějakého nebezpečí hodně mizivá.

 • Odpovědět

  Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Vím koukali jsme na ně, ale skoro nikdo nenatáčí videa z laguny tak si nedokazeme udělat úplně představu o tom co je v nich k vidění, snad kromě dream lagoon kde jsou především karety, ale kousek od pláže jsou bojky, za které se prý nesmí. Takže vy říkáte Fantazia? Hotel rozhodně nevypadá špatně.

  • Odpovědět

   Ano, pokud chcete laguny, tak za mne Fantazia. U hotelu Dream Lagoon jsou vstupy komplikovanější, přes korály, ta velká laguna není hned od břehu. Nebo můžete zvolit nějaký záliv (kde sice nebezpečí žraloků není úplně eliminováno), ale hodně minimalizováno. Ideální je třeba Brayka Bay.

 • Odpovědět

  Děkuji

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  zajímal by mě Váš názor na výskyt žraloků v Casa Mare Resort – ex, Royal Tulip Beach Resort
  17 K South Marsa Alam Airport, 99999 Port Ghalib, Egypt .
  Děkuji moc.
  Hezký večer.

  • Odpovědět

   Dobrý den Olgo, u Casa Mare resortu jsou dvě možnosti koupání – jednak je to velká, ale dost mělká laguna. Za přílivu se v ní koupat jakš takš dá, za odlivu ale nikoliv. Vstup do ní je zhruba z půlky zdejšího 700 m dlouhé mola. A nebo je pak vstup z konce mola do hluboké vody, kde vám bohužel 100% jistotu toho, že se tam žralok neobjeví, nikdo nedá.

 • Odpovědět

  Dobrý den, jako všichni tady v chattu jsem i já podelana ze žraloků, chtěly bychom tedy jet někam kde jsou přírodní laguny které jste zmiňoval. Vůbec ale nevím jaký vybrat, mohl by jste mi pros3im poradit na kterém místě jsou laguny(a) s nejbohatším podmořským životem? Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Dano, chápu vaše obavy a vybrat něco s lagunami je dobrou volbou, jak obavám předejít. Dobré laguny jsou u hotelu Fantazia, je jich tam několik a s velmi dobrým podmořským životem. Velká laguna je také u hotelu Hotelux Oriental Coast. Tak na to mrkněte, na další takové hotely odkazuji přímo v článku 🙂

 • Odpovědět

  Moc děkuji za odpověď, radši se tedy poohlédnu po jiném resortu…

 • Odpovědět

  Dobrý den, mám s dovolením otázku na oblast Marsa Alam, hotel Three Corners Sea Beach Resort, jedeme tam i se synem (8) v první polovině září. Mám teď velké obavy kvůli útoku žraloka, nevíte zda je tam bezpečné koupání? Jsem tak rozpolcená, nechci jim kazit dovolenou svým strachem, těší se na šnorchlování… moc děkuji za odpověď, Hanka

  • Odpovědět

   Dobrý den Hanko koupání u Three Corners Sea Beach je především z mola. Z pláže se u tohoto hotelu vstupuje jen do velmi mělké laguny (kde je při příliv po kolena, max po pás vody a navíc se sem hodí kvůli podloží boty do vody). Kdo si chcete zaplavat či zašnorchlovat, tak musí chodit přes molo. Tam jste na volném moři, kde vám bohužel riziko, byť je téměř nulové, nikdo nevyloučí.

 • Odpovědět

  Dobrý den, taky mám smíšené pocity. 24.6. Letíme s vnukem, do shams safaga resort. Hurghada Jak to vidíte se žraloky tam? Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Jiřino, rozumím vašim smíšeným pocitům, u Shams Safaga resortu je vstup do moře pozvolný – není třeba chodit moc daleko do vody, abyste si tu zaplavali. Není to sice žádná uzavřená laguna nebo tak něco, ale pokud se budete držet v blízkosti pláže, tak si myslím, že tu je šance na jakéhokoliv žraloka téměř nulová.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  za měsíc odlétáme do Hurghady, hotel Prima Life Makadi.
  Jak vysoká je možnost se setkat se žralokem.
  Děkuji, Martina

  • Odpovědět

   Dobrý den Martino, pravděpodobnost je velmi velmi malá, ale nechci lhát, že by se v zálivu Makadi, u kterého váš hotel je, žraloci vůbec nevyskytovaly. To by nebyla pravda. Ale když se tam něco vyskytne, tak jde o menšího jedince.

 • Odpovědět

  Dobrý den, Lukáši, mohu se, prosím, zeptat na Malikia Beach Resort Abu Dabbab v Marsa Alam, jak je to tam se žraloky a jestli je tam bezpečné koupání, případně výskyt nějakých lagun? Děkuji. Kateřina

  • Odpovědět

   Dobrý den Kateřino, Abu Dabbab je poměrně velký záliv, kde se běžně vyskytují větší živočichové – hlavně želvy, chci tím říct, že se tam i žralok teoreticky dostat může. Dále tu je molo (to je ale spíš myšlené na šnorchlování), z mola jsou vstupy do dvou lagun, tedy do míst, kam se žralok dostat nemůže.

 • Odpovědět

  Dobrý den, mohu se prosím zeptat na resort Jaz Lamaya Marsa Alam, zda je to tam bezpečné? Mám rád potápění, ale hodně mě znepokojují útoky žraloků, které jsou rok od roku častější…
  Dekuji