Průjem v Egyptě

Nevolnost, střevní potíže a průjem – nejčastější zdravotní rizika, která kazí dovolenou v Egyptě řadě turistů. O průjmech v Egyptě mezi lidmi koluje mnoho faktů, bohužel i včetně některých nepravdivých informací. Přistupujte k nim prosím se selským rozumem.

Proto vzniká tento text, kde se na základě svých vlastních zkušeností pokusím vše jasně vysvětlit.

Střevní potížePříčiny průjmu — Příznaky — Léčba průjmuDalší zdravotní rizika

 

Řeknu, jak typicky tyto střevní potíže vznikají a jak je léčit. Pokud zde nenajdete informaci, kterou hledáte, využijte komentáře dole pod textem a jejich prostřednictvím se zeptejte na to, co vás zajímá. Tímto zároveň nabádám všechny, které podobný problém v Egyptě postihl – podělte se prosím o vaši zkušenost s ostatními prostřednictvím komentářů.

Tipy na dovolenou: Akční zájezdy do Egypta se slevou 40%
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 29 246 Kč na jedné osobě

Střevní potíže

Na začátek je potřeba uvést na pravou míru, že rozhodně není pravda, že nevolnost nebo průjem v Egyptě postihuje většinu turistů. Není to tak.

Naopak.

Většině lidí se problémy úplně vyhnout. Je ale fakt, že i přesto zdravotní a zažívací potíže podobného rázu dovolenou zkomplikují nemalé skupině lidí, jimž by se například při pobytu v Řecku problémy vyhnuly.

Průjem v Egyptě

Je důležité také vědět, že neexistuje žádný jasný „recept“, díky kterému by se vám s jistotou tyto obtíže, někdy nazývané jako tzv. Faraonova pomsta nebo Faraonova kletba, vyhnuly. Je to totiž velmi individuální záležitost. Tělo každého z nás má jinou schopnost se s problémy samo vypořádat. A proto některé, byť třeba vůbec nedodržují všeobecné zásady, jak se bakteriím vyhnout, střevní problémy zcela minou.

Příčiny – co průjem způsobuje?

Lidé si velmi často pletou dva podobné problémy, jejichž příčiny, ale i jejichž závažnost je rozdílná. Lidé si také často mylně myslí, že hlavní příčinou všech těchto střevním potíží je voda.

Hned vysvětlím.

Voda v Egyptě, teď myslím tu, která zde teče z veřejných vodovodů, je relativně hodně chlorovaná. Tím pádem obsahuje mnohem méně bakterií, ale naopak mnohem více chlóru než voda u nás. Problém této vody je pouze ten, že na ni Evropan není zvyklý. Je zvyklý pít vodu, která je méně chemicky upravená a obsahuje více bakterií. V momentě, kdy se takový člověk napije vody v Egyptě, vystavuje se riziku, že dostane žaludeční nevolnost. A proto platí, že lidé, kteří nejsou na tuto vodu zvyklí, by se měli vyvarovat jejímu používání. Měli by:

  • pít balenou vodu
  • ideálně ji používat i na čištění zubů
  • dávat pozor na neuvědomělé loknutí ve sprše
  • vyvarovat se používání ledu v nápojích

Voda jako prevence průjmu v Egyptě

Vážnější potíže včetně průjmu ale samotné pití této vody vyvolá málokdy.

Problém průjmu, a to nejen v Egyptě, ale třeba i v Maroku, v Tunisku, v Mexiku a v řadě dalších destinací, nesouvisí s vodou, ale s mikroorganismy – s bakteriemi. Na tyto bakterie naše tělo, pokud je nevědomky požijeme, není zvyklé a neumí se s nimi vypořádat. Bakterie jsou v Egyptě všude kolem nás.

  • na papírových bankovkách egyptské libry
  • v jídle
  • na klikách
  • na vypínačích
  • na splachovacích zařízeních

Bakterie se zřídka kdy vyskytují ve venkovních prostorách. Na horkém egyptském počasí a na přímém sluníčku se dlouho neudrží. Jejich zdrojem může v některých případech být voda v bazénu, kam bakterie lidé nevědomě zanášejí. Mnohem častěji se ale vyskytují ve vnitřních prostorách.

Proto se v Egyptě vyplatí pečlivě dbát na hygienu. Doporučuji si často mýt ruce.  A to zejména potom, co jste v ruce drželi egyptské bankovky. Neuškodí na pokoji ani otřít kliky nebo vypínače. Přesto se ne vždy každý problémům dokáže vyhnout. Navíc bakterie jsou v některých případech obsaženy i v jídle – často v místních malých pouličních bistrech a restauracích, ale někdy i v hotelech.

Je hloupost se přítomnosti těchto bakterií bát a kvůli nim do Egypta nejezdit. Je potřeba je vnímat jako nedílnou součást této země a v případě, že se jim náhodou neubráním, tak co nejdříve nastupující problém rozpoznat.
Dbát v Egyptě na hygienu je důležitá prevence průjmu

Příznaky

Mezi nejčastější příznaky toho, že jsem požil bakterii, se kterou se mé tělo nedokáže samo správně vyrovnat, patří:

  • pocit toho, že se necítím dobře a ve „své kůži“
  • nevolnost
  • žaludeční křeče
  • pocit toho, že nemám energii
  • ospalost
  • střídající se návaly horka a chladu
  • průjem
  • zvracení

Čím dříve člověk správně identifikuje některé z těchto symptomů, tím lépe.

Jak v Egyptě průjem léčit?

Běžně dostupné české léky (volně prodejné černé uhlí a Endiaron nebo Ercefuryl, který je vázaný na předpis) proti průjmu v Egyptě příliš nezabírají. Doporučuji proto léky, které bez předpisu pořídíte přímo v Egyptě.

Je to:

  • Antinal – nejznámější
  • Drotazide
  • Diax

Dostanete je v jakékoliv egyptské lékárně. Pokud nejste ubytováni přímo v letovisku (Hurghada nebo Sharm el-Sheikh), velmi často je koupíte i přímo ve vašem hotelu – v hotelové lékárně.

Pozor.

Tady si ohlídejte jejich cenu. Ta by měla být napsána přímo na balení spolu s čárovým kódem. Pokud je cena na balení ručně napsaná a nalepená, tak vás obchodník chce natáhnout. V Egyptě je prodej léků za jinou než stanovenou cenu nezákonný!

Antinal je peronální nitrofuranové antibiotikum! Typicky se prodává v balení, které obsahuje 24 antibiotických kapslí. Informace o jeho používání obsahuje balení v angličtině. Je k dostání i ve formě sirupu – pokud vaše děti v Egyptě dostanou průjem, kupte jim proti Faraonově chorobě tento sirup.

Nikdy si Antinal neberte jako prevenci!

Je to antibiotikum, které se má používat pouze v případě, kdy už průjem nebo střevní potíže mám nebo pozoruji alespoň některé z výše uvedených symptomů. Zároveň pozor by si měl dát každý, kdo bere pravidelně jiné léky. Nejsem v této oblasti žádný odborník, ale je jasné, že antinal s nimi může nějakým způsobem reagovat. Předem si to zjistěte!

Voda v Egyptě

Antinal, Drotazide nebo Diax doporučuji koupit předem tak, abyste ho měli k dispozici hned, jak se příznaky objeví. Někdy se rovněž stává, že se průjem objeví až po návratu z Egypta. I z toho důvodu je dobré mít Antinal u sebe a vzít ho s sebou zpět do ČR.

Průjem bez léčby ve většině případů pomine během 2 až 3 dní. Pokud ho léčíte antibiotiky, typicky odezní v řádu 1 dne. Pokud jsou symptomy vážné a průjem přetrvává, nedoporučuji se spoléhat pouze na antinal. V takovém případě navštivte doktora, buď v hotelu nebo na nějaké místní klinice.

Další zdravotní rizika

Není to jenom voda, která způsobuje nevolnost a bakterie, které způsobují průjmy a střevní problémy. V Egyptě, tak jako kdekoliv jinde, se snadno může setkat i s dalšími zdravotními potížemi, které mohou mít podobné symptomy.

  • nadměrné přejídání se v rámci all inclusive dovolené v Egyptě
  • přílišné pití alkoholu
  • přílišné pití sycených nápojů při pobytu na sluníčku
  • pití příliš studených nápojů může v horku rovněž vést k nevolnosti
  • úpal z přehřátí – následná nevolnost, pocit zvracení, bolest hlavy, teplota, únava
  • úžeh ze sluníčka – s podobnými příznaky jako úpal

Je proto důležité včas poznat rozdíly a tyto stavy zbytečně neléčit antinalem. Ten tělu rychle pomáhá vypořádat se s bakteriální infekcí a efektivně tak zabírá na průjem v Egyptě. Na léčbu příznaků úpalu nebo úžehu však zabírat nebude.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   6
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
  • Odpovědět

    Loni jsme zobaly Ercefuryl preventivně 1 tabletu denně – je na předpis, pily jsme balenou vodu i POSTMIX u večeře, zuby pitná voda z barelu a žádný led a byly jsme bez prujmu.

  • Odpovědět

    No nevím – Ercefuryl má stejnou účinnou látku, jako Antinal, tak je mi divný, proč by nezabral. Možná to budu muset vyzkoušet, tam nic, ale přivezl jsem si tu pomstu sebou domů.

  • Odpovědět

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat co si koupit v lékárně za tabletky proti průjmu z Egypta,který jsem si přivezla s sebou domů a již je nekontrolovatelný,křeče malinké a zvracení ne,je sobota a pokud to bude možné ráda bych vydržela až do pondělí k lékaři.Nemůže se mi nic stát se střevami.To jsme brali celá rodina probiotika před dovolenou a i na ní a já v tom stále pokračuji.Moc děkuji za odpověď.

    • Odpovědět

      Dobrý den Ivko,

      oni v ČR dostupné léky bohužel na toto příliš nezabírají. Zkuste Endiaron nebo Ercefuryl, který mám dojem je ovšem na předpis. Nebo úplně nejlépe se poradit v lékárně, zda nedoporučí něco účinnějšího.

  • Odpovědět

    Chybí zde jedna z častých příčin, resp. „spolupachatel“ : na nízkou teplotu nastavená klimatizace:
    18 stupňů „doma“ a 38 venku je vražedná kombinace, ze které se po… řada turistů – i bez infekce. Ideální teplota je individuální – ale pohybuje na pokoji se někde okolo +/- 22 – 24 stupňů…

    • Odpovědět

      Ano, naprostý souhlas, díky moc za doplnění informací.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.