Průjem v Egyptě

Nevolnost, střevní potíže a průjem – nejčastější zdravotní rizika, která kazí dovolenou v Egyptě řadě turistů. O průjmech v Egyptě mezi lidmi koluje mnoho faktů, bohužel i včetně některých nepravdivých informací. Přistupujte k nim prosím se selským rozumem.

Proto vzniká tento text, kde se na základě svých vlastních zkušeností pokusím vše jasně vysvětlit.

Střevní potížePříčiny průjmu — Příznaky — Léčba průjmuDalší zdravotní rizika

 

Řeknu, jak typicky tyto střevní potíže vznikají a jak je léčit. Pokud zde nenajdete informaci, kterou hledáte, využijte komentáře dole pod textem a jejich prostřednictvím se zeptejte na to, co vás zajímá. Tímto zároveň nabádám všechny, které podobný problém v Egyptě postihl – podělte se prosím o vaši zkušenost s ostatními prostřednictvím komentářů.

Tipy na dovolenou: Akční zájezdy do Egypta se slevou 40%
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 29 246 Kč na jedné osobě

Střevní potíže

Na začátek je potřeba uvést na pravou míru, že rozhodně není pravda, že nevolnost nebo průjem v Egyptě postihuje většinu turistů. Není to tak.

Naopak.

Většině lidí se problémy úplně vyhnout. Je ale fakt, že i přesto zdravotní a zažívací potíže podobného rázu dovolenou zkomplikují nemalé skupině lidí, jimž by se například při pobytu v Řecku problémy vyhnuly.

Průjem v Egyptě

Je důležité také vědět, že neexistuje žádný jasný „recept“, díky kterému by se vám s jistotou tyto obtíže, někdy nazývané jako tzv. Faraonova pomsta nebo Faraonova kletba, vyhnuly. Je to totiž velmi individuální záležitost. Tělo každého z nás má jinou schopnost se s problémy samo vypořádat. A proto některé, byť třeba vůbec nedodržují všeobecné zásady, jak se bakteriím vyhnout, střevní problémy zcela minou.

Příčiny – co průjem způsobuje?

Lidé si velmi často pletou dva podobné problémy, jejichž příčiny, ale i jejichž závažnost je rozdílná. Lidé si také často mylně myslí, že hlavní příčinou všech těchto střevním potíží je voda.

Hned vysvětlím.

Voda v Egyptě, teď myslím tu, která zde teče z veřejných vodovodů, je relativně hodně chlorovaná. Tím pádem obsahuje mnohem méně bakterií, ale naopak mnohem více chlóru než voda u nás. Problém této vody je pouze ten, že na ni Evropan není zvyklý. Je zvyklý pít vodu, která je méně chemicky upravená a obsahuje více bakterií. V momentě, kdy se takový člověk napije vody v Egyptě, vystavuje se riziku, že dostane žaludeční nevolnost. A proto platí, že lidé, kteří nejsou na tuto vodu zvyklí, by se měli vyvarovat jejímu používání. Měli by:

 • pít balenou vodu
 • ideálně ji používat i na čištění zubů
 • dávat pozor na neuvědomělé loknutí ve sprše
 • vyvarovat se používání ledu v nápojích

Voda jako prevence průjmu v Egyptě

Vážnější potíže včetně průjmu ale samotné pití této vody vyvolá málokdy.

Problém průjmu, a to nejen v Egyptě, ale třeba i v Maroku, v Tunisku, v Mexiku a v řadě dalších destinací, nesouvisí s vodou, ale s mikroorganismy – s bakteriemi. Na tyto bakterie naše tělo, pokud je nevědomky požijeme, není zvyklé a neumí se s nimi vypořádat. Bakterie jsou v Egyptě všude kolem nás.

 • na papírových bankovkách egyptské libry
 • v jídle
 • na klikách
 • na vypínačích
 • na splachovacích zařízeních

Bakterie se zřídka kdy vyskytují ve venkovních prostorách. Na horkém egyptském počasí a na přímém sluníčku se dlouho neudrží. Jejich zdrojem může v některých případech být voda v bazénu, kam bakterie lidé nevědomě zanášejí. Mnohem častěji se ale vyskytují ve vnitřních prostorách.

Proto se v Egyptě vyplatí pečlivě dbát na hygienu. Doporučuji si často mýt ruce.  A to zejména potom, co jste v ruce drželi egyptské bankovky. Neuškodí na pokoji ani otřít kliky nebo vypínače. Přesto se ne vždy každý problémům dokáže vyhnout. Navíc bakterie jsou v některých případech obsaženy i v jídle – často v místních malých pouličních bistrech a restauracích, ale někdy i v hotelech.

Je hloupost se přítomnosti těchto bakterií bát a kvůli nim do Egypta nejezdit. Je potřeba je vnímat jako nedílnou součást této země a v případě, že se jim náhodou neubráním, tak co nejdříve nastupující problém rozpoznat.
Dbát v Egyptě na hygienu je důležitá prevence průjmu

Příznaky

Mezi nejčastější příznaky toho, že jsem požil bakterii, se kterou se mé tělo nedokáže samo správně vyrovnat, patří:

 • pocit toho, že se necítím dobře a ve „své kůži“
 • nevolnost
 • žaludeční křeče
 • pocit toho, že nemám energii
 • ospalost
 • střídající se návaly horka a chladu
 • průjem
 • zvracení

Čím dříve člověk správně identifikuje některé z těchto symptomů, tím lépe.

Jak v Egyptě průjem léčit?

Běžně dostupné české léky (volně prodejné černé uhlí a Endiaron nebo Ercefuryl, který je vázaný na předpis) proti průjmu v Egyptě příliš nezabírají. Doporučuji proto léky, které bez předpisu pořídíte přímo v Egyptě.

Je to:

 • Antinal – nejznámější
 • Drotazide
 • Diax

Dostanete je v jakékoliv egyptské lékárně. Pokud nejste ubytováni přímo v letovisku (Hurghada nebo Sharm el-Sheikh), velmi často je koupíte i přímo ve vašem hotelu – v hotelové lékárně.

Pozor.

Tady si ohlídejte jejich cenu. Ta by měla být napsána přímo na balení spolu s čárovým kódem. Pokud je cena na balení ručně napsaná a nalepená, tak vás obchodník chce natáhnout. V Egyptě je prodej léků za jinou než stanovenou cenu nezákonný!

Antinal je peronální nitrofuranové antibiotikum! Typicky se prodává v balení, které obsahuje 24 antibiotických kapslí. Informace o jeho používání obsahuje balení v angličtině. Je k dostání i ve formě sirupu – pokud vaše děti v Egyptě dostanou průjem, kupte jim proti Faraonově chorobě tento sirup.

Nikdy si Antinal neberte jako prevenci!

Je to antibiotikum, které se má používat pouze v případě, kdy už průjem nebo střevní potíže mám nebo pozoruji alespoň některé z výše uvedených symptomů. Zároveň pozor by si měl dát každý, kdo bere pravidelně jiné léky. Nejsem v této oblasti žádný odborník, ale je jasné, že antinal s nimi může nějakým způsobem reagovat. Předem si to zjistěte!

Voda v Egyptě

Antinal, Drotazide nebo Diax doporučuji koupit předem tak, abyste ho měli k dispozici hned, jak se příznaky objeví. Někdy se rovněž stává, že se průjem objeví až po návratu z Egypta. I z toho důvodu je dobré mít Antinal u sebe a vzít ho s sebou zpět do ČR.

Průjem bez léčby ve většině případů pomine během 2 až 3 dní. Pokud ho léčíte antibiotiky, typicky odezní v řádu 1 dne. Pokud jsou symptomy vážné a průjem přetrvává, nedoporučuji se spoléhat pouze na antinal. V takovém případě navštivte doktora, buď v hotelu nebo na nějaké místní klinice.

Další zdravotní rizika

Není to jenom voda, která způsobuje nevolnost a bakterie, které způsobují průjmy a střevní problémy. V Egyptě, tak jako kdekoliv jinde, se snadno může setkat i s dalšími zdravotními potížemi, které mohou mít podobné symptomy.

 • nadměrné přejídání se v rámci all inclusive dovolené v Egyptě
 • přílišné pití alkoholu
 • přílišné pití sycených nápojů při pobytu na sluníčku
 • pití příliš studených nápojů může v horku rovněž vést k nevolnosti
 • úpal z přehřátí – následná nevolnost, pocit zvracení, bolest hlavy, teplota, únava
 • úžeh ze sluníčka – s podobnými příznaky jako úpal

Je proto důležité včas poznat rozdíly a tyto stavy zbytečně neléčit antinalem. Ten tělu rychle pomáhá vypořádat se s bakteriální infekcí a efektivně tak zabírá na průjem v Egyptě. Na léčbu příznaků úpalu nebo úžehu však zabírat nebude.

Komentáře
 • Odpovědět

  Chybí zde jedna z častých příčin, resp. „spolupachatel“ : na nízkou teplotu nastavená klimatizace:
  18 stupňů „doma“ a 38 venku je vražedná kombinace, ze které se po… řada turistů – i bez infekce. Ideální teplota je individuální – ale pohybuje na pokoji se někde okolo +/- 22 – 24 stupňů…

  • Ano, naprostý souhlas, díky moc za doplnění informací.

 • Odpovědět

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat co si koupit v lékárně za tabletky proti průjmu z Egypta,který jsem si přivezla s sebou domů a již je nekontrolovatelný,křeče malinké a zvracení ne,je sobota a pokud to bude možné ráda bych vydržela až do pondělí k lékaři.Nemůže se mi nic stát se střevami.To jsme brali celá rodina probiotika před dovolenou a i na ní a já v tom stále pokračuji.Moc děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Ivko,

   oni v ČR dostupné léky bohužel na toto příliš nezabírají. Zkuste Endiaron nebo Ercefuryl, který mám dojem je ovšem na předpis. Nebo úplně nejlépe se poradit v lékárně, zda nedoporučí něco účinnějšího.

 • Odpovědět

  No nevím – Ercefuryl má stejnou účinnou látku, jako Antinal, tak je mi divný, proč by nezabral. Možná to budu muset vyzkoušet, tam nic, ale přivezl jsem si tu pomstu sebou domů.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Mariant, S´Illot, Mallorca

Mallorca: dovolená (7 dní) s polopenzí v oblíbeném hotelu za 8 731 Kč

Hotel BM Beach, Ras al Khaimah, Emiráty

Emiráty (-56%): dovolená (7 dní) s polopenzí v Ras al Khaimah za 12 290 Kč

Hotel Gemma Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Egypt (-48%): dovolená (8 dní) v 5* resortu v Marsa Alam za 7 750 Kč

Hotel Fantazia, Marsa Alam, Egypt

Egypt: 5* hotel v Marsa Alam s All Inclusive za 8 590 Kč

Hotel Melia Fuerteventura, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura: perfektní 4* hotel u TOP pláže Sotavento za 13 480 Kč

Hotel Aladdin Beach Resort, Hurghada, Egypt

Egypt (-56%): All Inclusive dovolená v Hurghadě levně za 7 290 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.