Žraloci v Egyptě

Rudé moře, které omývá východní břeh Egypta, je bohatý ekosystém, ve kterém žije nejen přes 40 druhů žraloků, ale dalších asi 1200 druhů ryb.

Žraloci v Egyptě jsou, ale většina žraločích druhů je zde v současné době už vzácných.

Po nešťastném a fatálním útoku žraloka na českého turistu 3. srpna 2018 v Marsa Alam, ale i po dvou smrtelných zraněních, které způsobil žralok mako na začátku července 2022 v zálivu Sahl Hasheesh jižně od Hurghady, jsem dostal řadu dotazů na toto téma. Věřím, že odpovědi na vaše dotazy najdete na následujících řádcích. Pokud ne, můžete využít diskuzi dole pod textem a zeptat se na to, co vás zajímá.

Obsah článku:

Aktuálně na egyptském pobřeží Rudého moře žádné zákazy vstupu do moře z důvodu nebezpečí žraloků neplatí.

Zákaz, který znemožňoval vstup do moře v zálivech Sahl Hasheesh a Makadi Bay a který egyptské úřady nařídily ihned po útocích 1. července 2022, byl dočasný a platil jen několik dnů. Stejně tak zákaz, který platil pro výraznou část oblasti Marsa Alam po útoku cca 2,5 metru dlouhého žraloka tygřího na českého turistu 3. srpna 2018, skončil 16. srpna 2018.

Žralok v Egyptě

Fakta o žralocích

Žraloci patří mezi paraby a až na výjimky jsou to draví predátoři. K tomu, abyste v Egyptě nějakého žraloka spatřili, není potřeba mnoho. Stačí trochu štěstí a trpělivosti.

Mohou se totiž vzácně objevovat i v mělčích vodách (2 až 3 metry hloubky), potencionálně se může objevit i v mělčinách do 0,5 metru hloubky, i když to je už velmi výjimečné.

Při šnorchlování u pobřeží (hlavně u Marsa Alam, ale i Hurghady a Sharm el Sheikhu), pokud na žraloka narazíte, bude to v drtivé většině případů menší predátor (nebo skupina). Je potřeba zdůraznit, že každý žralok je potencionálně nebezpečný, ale většinou platí, že pokud na sebe nebudete nijak upozorňovat, nebude si vás všímat.

Naposledy jsem viděl žraločí hejno jen kousek od oblíbené zátoky Abu Dabbab, při šnorchlování. Viz foto, na kterém se mi podařilo tři menší jedince zachytit:

Žraloci v Egyptě u Abu Dabbab

Fatální útoky u Hurghady (červenec 2022)

Poslední přímo u pobřeží zaznamenané útoky, při nichž zahynuly 2 ženy, se staly 1. července 2022.

K událostem došlo v zálivu Sahl Hasheesh, což je oblíbená turistická oblast, která se nachází jen 5 km jižně od těch nejjižněji položených hotelů v Hurghadě a 15 km jižně od hurghadského letiště. Jedná se zhruba o 3 kilometry široký záliv, do něhož se z pobřeží může v závislosti na konkrétních místech vstupovat jak z pláží, tak ze zdejších mol.

Právě v blízkosti jednoho z mol se 1. července koupala 68 letá rakouská turistka Elizabeth Sauer, která po dobu posledních 5 let přímo v Egyptě žila se svým egyptským manželem. Žena, která při útoku přišla o jednu ruku i o jednu nohu, byla v kritickém stavu převezena do nemocnice, kde zraněním podlehla.

Několik hodin po incidentu bylo v moři necelých 600 metrů daleko od místa prvního neštěstí objeveno druhé tělo. Podle dostupných zdrojů se jednalo o turistku z Rumunska.

02.07.2022 – Bezprostředně po útoku bylo celé přilehlé pobřeží pro koupání uzavřeno. Na místech vlají červené vlajky, u pobřeží hlídkují čluny a platí zákaz vstupu do moře. Ten se vztahuje na záliv Sahl Hasheesh a Makadi Bay, který je situován 5 km jižně od místa neštěstí.

Zobrazit Makadi Bay na mapě

Záliv Makadi Bay je turisticky velmi oblíbený. Je lemován řadou hotelů a navíc je to oblast, která jako jedna z mála u Hurghady kombinuje přírodní vstupy do moře s dobrým šnorchlováním.

V druhé polovině června zde ráno šnorchloval i Vladimír…

Všem doporučuji přečíst příspěvek dole v diskuzi z 20. června 2022 (09:19) od Vladimíra, který se právě v oblasti Makadi Bay s menším jedincem při ranním koupání střetl.

Útok žraloka na českého turistu

Událost, která se stala 3. srpna 2018 u hotelu Club Calimera Habiba Beach v Marsa Alam, byla nešťastná a výjimečná. Dle dostupných informací se muž, který zde na konci mola skočil do vody, po pár tempech obrátil a začal rychle plavat zpět směrem k molu. Ve vodě byl vidět velký tmavý stín, který muže stáhl pod hladinu.

Po události se spekulovalo o tom, proč k útoku došlo a o jaký druh žraloka šlo. Podezdření padlo zejména na:

 • žraloka tygřího – angl. tiger shark, který dorůstá délky až 6 metrů
 • žraloka dlouhoploutvého – angl. whitetip shark, který dorůstá délka až 4 metrů

Oba druhy se u Marsa Alam vzácně vyskytují a oba mohou být velmi nebezpeční. Pokud jsou podráždění, tak nečekají dlouho a rychle útočí. V pomyslném žebříčku nebezpečnosti se oba dva řadí hned za velkého bílého žraloka.

Starosta Marsa Alam 2 týdny po události potvrdil, že charakter kousnutí jasně ukázal na žraloka tygřího, který byl minimálně 2,5 metru dlouhý.

Co žraloka přilákalo k pobřeží a proč byl agresivní potvrzené nebylo. Prvotní spekulace o lodi, ze které posádka vyhodila uhynulý kus dobytka do moře, byla údajně totiž vyvrácena. Každopádně je fakt, že žralok je schopen cítit na kilometry daleko a právě dobytek ho mohl k pobřeží přilákat. Podobný případ se ostatně již v Egyptě jednou stal, a to i přesto, že házení uhynulých zvířat do moře je v Egyptě zakázáno.

Další útoky

Útoky žraloků jsou extrémně výjimečné. Nejen v Egyptě, ale i jinde na světě. Někdy je cílem plavec, jindy člověk při potápění, ale jsou známé i útoky na potápěče.

Zde jsou ty další poslední, které se v Egyptě staly:

 • Ain Soukhna (4. červen 2016) – útok na 23-letého plavce v ranních hodinách, žralok mako, ukousnutá noha
 • Marsa Alam (21. březen 2015) – smrtelný útok na 52-letého plavce, žralok mako
 • Sharm el-Sheikh (5. prosinec 2010) – smrtelný útok v oblasti Middle Garden na ženu (70 let), při šnorchlování v poledne, žralok dlouhoploutvý
 • Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (54 let), při šnorchlování v 11 hodin, žralok mako, vážně poraněné obě ruce
 • Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (46 let), při šnorchlování v 10:55, žralok mako, tržné rány
 • Sharm  el-Sheikh (30. listopad 2010) – v oblasti Coral Bay, žena (70 let), při šnorchlování ve 14:55, žralok dlouhoploutbý, ukousnuté jedno chodidlo a jedna ruka, tržné rány
Žralok velký bílý

Místa a hotely, kde útoky nehrozí

Jak doporučuji na konci článku, kdo má obavy, nechť do vody vůbec neleze.

Je však jasné, že obavy člověk velmi těžko potlačuje. Ačkoliv je pravděpodobnost jakéhokoliv střetu opravdu minimální, na pobřeží Rudého moře lze najít řadu míst, kde je pravděpodobnost nulová. Kdo se bojí, nech´t volí některé z těch míst, kam se žralok nedostane.

Jsou to například laguny u hotelu Gorgonia. Ten leží na jihu Marsa Alam a v korálovém pobřeží zde moře vytváří asi 5 různě velkých lagun. Některé přímo u břehu, jiné těsně u hlavního korálového útesu. Ta největší má 400 m na délku a zhruba 80 m na šířku. Vedlejší, druhá největší laguna pak má na délku asi 100 m. Právě v těchto dvou je koupání zcela bezpečné. A přestože se jedná o laguny, bez problému se v nich dá i šnorchlovat a leccos pod vodou vidět.

Jaké je koupání v lagunách u Gorgonie? Dočtete se v mojí recenzi hotelu Gorgonia.

Vhodný je i Fantazia Resort. Opět i u něj je několikero lagun, do nichž je možný vstup přímo z pláže. Největší laguna má cca 160 x 70 m. A jestliže se strachu z hlubší vody během pobytu zbavíte, vždy můžete využít zdejší molo ke vstupu k hlavnímu korálu.

Rádi byste ještě větší lagunu?

O kus dál po pobřeží na sever je další, tentokrát obrovská laguna, která se táhne táhne v délce 2,5 km od typicky levnějšího hotelu Gemma Resort až k hotelům Soulotel Dream Resort (původním názvem Dream Lagoon), Emerald Lagoon a Blue Lagoon. Je sice pravda, že laguna u Gemma Resortu postupně přechází ve volné moře, ale přes korály, které tu v moři jsou by se do laguny jakýkoliv žralok jen těžko dostával.

Oblast Marsa Alam podobných, na koupání zcela bezpečných míst nabízí více. Záměrně jsem vybral jen některé příklady – ty lokality, které v tomto směru považuji za nejlepší.

Oblast Hurghady nabízí řadu zcela nebo částečně upravených míst, čímž na pobřeží vznikly laguny, které by příroda dokázat nevytvořila:

Omezíme-li se jen přímo na hotely v Hurghadě, pak je vhodný třeba Coral Beach Hurghada, Sunrise Garden Beach resort, Sunrise Aqua Joy Ressrt nebo Arabia Azur Resort. Upozorňuji jen na to, že se jedná o uměle upravená pobřeží, tedy v těchto místech je zpravidla podmořský život minimální či nulový.

Žraloci v Rudém moři

Rudé moře je domovem pro více jak 40 druhů těchto paryb. Bohužel jejich populace v Rudém moři klesají a některé z nich dnes už patří k velmi vzácným a v mnohých případech i k ohroženým druhům.

Žije tu například:

 • žralok dlouhoploutvý (oceanic whitetip)
 • kladivoun bronzový (scalloped hammerhead)
 • žralok hedvábný (silkly shark)
 • žralok stříbrocípý (silvertip shark)
 • žralok tygří (tiger shark)
 • žralok velrybí (whale shark)
 • žralok bělocípý útesový (whitetip reef shark)
 • žralok zebrovitý (zebra shark)
 • žralok šedý útesový (grey reef shark)

Na snímku žralok bělocípý útesový, který dorůstá maximálně 2 metrové délky a patří mezi méně nebezpečné druhy.

Žralok bělocípý útesový

Zásady chování při střetu se žralokem

1. Nekoupat se večer

Žraloci jsou většinou nejvíce aktivní při západu slunce, v podvečer a večer, to je doba, kdy většinou loví. Proto nejdůležitějším pravidlem je večer se nekoupat. Je to zároveň doba, kdy je na plážích už klid. Když se lidé nekoupou, přitahuje to blíž k pobřeží větší množství ryb. Ryby naopak k pobřeží lákají žraloky.

2. Vyhýbat se špinavým vodám s nízkou viditelností

V takových podmínkách si žralok daleko snáze splete člověka se svoji obvyklou kořistí.

3. Lepší je to ve skupinách

Tito predátoři se lidem většinou vyhýbají a drží si od nich odstup. Tím spíš pokud je v moři větší skupina lidí, které se žralok bojí mnohem více než jednotlivce.

4. Žádné prudké pohyby! A nezkoušet uplavat!

Sebelepší a seberychlejší plavec vypadá pro žraloka jako zraněný lachtan nebo želva, tedy jako velmi snadná kořist. Je nesmysl se snažit uplavat. Jakékoliv prudké pohyby včetně plavání přitahují žraločí pozornost. Je proto nejlepší zastavit a vyčkat!

5. Mít predátora na očích a zachovat klid

Zkušení potápěči každému řeknou, že jedna z největších chyb je spustit žraloka z očí. Pokud člověk zachová klid a vyvaruje se rychlým pohybům, žralok, pakliže náhodou připlave blíž, začne většinou kolem kroužit. Toto je nejvyšší čas na pomalý ústup ke břehu, molu nebo člunu. Hlavně pomalu a klidně!

6. V krajním případě žraloka udeřit

Pokud bude podrážděný, může začít dorážet nebo útočit. V takovém případě nezbývá nic jiného, než mu čelit. Silně ho udeřit do čumáku, do oka nebo do žaber. To je něco, co nečeká a překvapí ho to. To je něco, co může znamenat, že se na chvíli stáhne a dá vám čas na to vylézt z vody.

Žraloci jsou poměrně inteligentní živočichové. A tak jako my vycítíme, jestli se nás ryba bojí nebo ne, i žralok snadno  vycítí, zde se ho bojíme. Ten, kdo se bojí, se stává snadnou kořistí, a proto platí, že pokud cítím, že mám ze žraloků nepřiměřeně velké obavy, tak do vody raději vůbec nelezu!

Žraloci v Egyptě jsou přirozenou součástí Rudého moře. Je to jejich teritorium, které obývají desítky milionů let. Případy napadaní člověka žralokem jsou však v Egyptě velmi vzácné a jejich pravděpodobnost se blíží k nule. Dovolené v Egyptě se kvůli tomu rozhodně nikdo nemusí obávat, neplatí-li zrovna nějaký zákaz koupání, který se většinou vyhlašuje až potom, co se nějaká nešťastná událost stane.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   227
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, dnes 20. 6. 2022 jsem se setkal s naprosto překvapivým chováním malého žraloka bělocípého útesoveho (cca 60-70 cm) který mne napadl při plavání v zátoce Makadi beach v 5:30 hod ráno. Nejprve do mne 2x narazil, pravděpodobně se pokoušel zakousnout do stehna, poté co jsem ho zaznamenal a díky plaveckým brýlím jsem ho mohl pod vodou pozorovat, opakovaně útočil na nohy a ruce. Přestože jsem ho třikrát zasáhl, nedal pokoj a vytrvale útočil dál. Dal jsem se na ústup pozadu k cca 100 m vzdálené pláži, ale trvale na mne útočil až na mělčinu cca 0,5 m. Dalo to docela práci to udýchat a nepanikařit. Plavu zde již 13 let vždy mezi pátou a šestou ráno, ale toto se mi stalo poprvé. Jak je možné, že takový prcek na mne útočil po dobu více než 20 minut a nedal se odradit ani třemi údery? Máme se obávat takového útoku i za dne, kdy zde plavu s manželkou, která by zcela jistě klid nezachovala?

  • Odpovědět

   Dobrý den Vladimíre, díky za vaši zkušenost. Odpovědět vám neumím, ale jak sám vidíte, je to hodně ojedinělá záležitost, když i vám se to stalo po 13 letech prvně. Osobně bych nic podobného v Makadi Bay během dne nečekal, na to je ten záliv během dne typicky dost rušný.

 • Odpovědět

  Dobry den,chystáme se do hotelu akassia swiss resort. Je to prosím bezpečně ohledně žraloků? Jedeme poprvé do Egypta. Dekuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Silvo, zde je možnost koupání přímo v takové uměle vytvořené laguně o velikosti cca 70 x 20 metrů. V ní žádné nebezpečí nehrozí. Pokud budete do moře vstupovat z mola, do hloubky, pak samozřejmě určité minimální riziko existovat vždy bude.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,
  chtěla bych se zeptat, zdali je možné potkat rybu kamennou u hotelu Pensee v Egyptě Marsa Alam.

  • Odpovědět

   Dobrý den Edito, ano, odranci se zde vyskytují, je tedy možné, že je uvidíte. Samozřejmě je to vždy trochu o štěstí.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  v červenci by jsme chtěli jet do Egypta, přesněji do lokality Marsa Alam – hlavně tedy kvůli šnorchlování. Do Egypta poletím poprvé a proto bych chtěla se zeptat jestli by jste mi poradil s resorty v této lokalitě. Nebudu lhát… možné setkání se žraloky mě děsí. Samozřejmě jak píšete, tak nejdůležitější je na to nemyslet a souhlasím s vámi. Nicméně při šnorchlování bych uvítala nějaký resort s lagunou/ami s přírodní bariérou, kde je riziko nepravděpodobně. Poté už je jen pro mě důležité aby resort poskytoval různé aktivity/zábavné programy.
  Předem děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Kateřino, vaše požadavky jsou celkem jasné. Koupání v lagunách je možné např. u hotelu Fantazia, Gorgonia nebo několik lagun je i u Three Corners Fayrouz, jehož výhoda je i to, že se od něj dá dojít k zálivu Marsa Mubarak a koupat se i tam. U všech těchto hotelů jsou laguny, ale je tam rovněž možnost vstupovat z mola do hluboké vody k hlavnímu korálu. Dál je možný Hotelux Oriental Coast (zde je velká laguna). Nebál bych se ale volit ani jeden z dua hotelů u zálivu Brayka Bay, což je sice záliv, ale je to poměrně úzký záliv, kde bych výskyt podobného predátora také nečekal.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  jedeme do Egypta do Menaville. Můžete mi prosím napsat o této lokalitě trochu více? Co žraloci??
  Děkuji Zuzana

  • Odpovědět

   Dobrý den Zuzano, Menaville je v oblasti Safagy, což je mezi Hurghadou a Marsa Alam a dle toho zde moře také vypadá. Nelze čekat tak dorbé podmínky na šnorchlování jako v Marsa Alam, na druhou stranu pro zaátečníky je to dobrá volba a je zde leccos vidět. Koupání je možné z mola (je zde krátké) nebo rovnou z pláže (u které je však prvních pár metrů hodně mělko). Mělčina se pomalu svažuje přechází v malý útes. Co se týká žraloků, tak samozřejmě nikdo jejich výskyt zde vyloučit nemůže, není tu žádná laguna, vstupujete rovnou do moře. Tedy při koupání vás vlastně nic nechrání. Tím se rozhodně nijak nenechte odradit. Riziko je skutečně minimální.

 • Odpovědět

  Strašně moc vám děkuji :-))))) Prosím všimla jsem si že vám lidé píšou o sim karty . Byla by prosím nějaká možnost ?

  • Odpovědět

   Dobrý dem, ano, byla 🙂 Pošlu vám k tomu podrobné informace na váš e-mail.

 • Odpovědět

  Krasný dobrý den , máme v plánu letět do resortu Malikia Beach , Abu Dabbab , letíme s dětma 5 let . Prosím je něco čemu se vyvarovat ? Děti si hlídat u pláže ? Jsem celkem poseroutka co se žraloku týče a mám o děti strach . Moc vám dekuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Kláro, takhle, Abu Dabbab je poměrně velký záliv a je oblíbený, je tu dost lidí, jak na pláži, tak v moři, takže jen z tohoto důvodu můžete být klidná, nějaký větší žralok sem těžko zamíří. Nebudete-li se s dětmi vzdalovat příliš od pláže, skutečně se není čeho bát. Na druhou stranu např. tato fotka z oblasti Abu Dabbab je. Jedná se ale o menší plaché žraloky, které rychle plavaly pryč. Ale jak říkám, bylo to foceno dál od břehu a ve větší hloubce při přístrojovém potápění.

 • Odpovědět

  Děkuji, mějte se fajn

 • Odpovědět

  Dobrý den,chystáme se začátkem května do hotelu Sunrise Royal Makadi Resort.Zajimalo by mě jak je to tam s bezpečným koupáním a pokud něco víte o pláži.Ono cestovka vám vychválí úplně všechno až tomu nechcete ani věřit.Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Jardo, tak zrovna zde je to za mne bez problému. Hotel i pláž jsou v zálivu. Pláž je písečná, vstup do vody tu je opravdu bezproblémový, po písku, po cca 10 metrech je už dostatečná hloubka na plavání, tedy žádný extrémně pozvolný vstup. Prostor na koupání je ohraničený bójkami, nepředpokládám, že by zde byla nějaká síť nebo něco na ten způsob, ale i tak konkrétně zde např. nebezpečí žraloka je skutečně zanedbatelné. Je to záliv. Podobný živočich se těmto místům vyhne. V moři je pár korálů, kde chce vidět víc, nechť jde na pláž sousedního hotelu Fort Arabesque, u níž je korálů již mnohem více a tím pádem i více ryb.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  Rudé moře miluji, byla jsem tam již třikrát v Marsa Alam, teď bych chtěla vidět pyramidy a to musím asi do Hurghady, nevíte o nějakém hotelu, kdy bych nebyla moc zklamaná z moře, všichni říkají, že tam toho už moc není. Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Věro,

   ano, Hurghada či její okolí je rozhodně lepším výchozím pro výlet k pyramidám. Je to skutečně tak, Marsa alam je zkrátka jedinečné a v Hurghadě je podmořský život o dost chudší. Koukněte se buďto na resort Coral Beach Hurghada, u něhož nějaké korály jsou a je to tak v Hurghadě co se potápění týká asi nejvhodnější místo. Nebo lze vybrat jeden z hotelů u zálivu Makadi Bay, což je cca 20 km daleko od letiště v Hurghadě. Makadi Bay, byť to není to, na co jste zvyklá z Marsa Alam, je na šnorchlování velmi dobré místo.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  čtu Vaše odpovědi a chci říct, že jste super. Jak je možné, že toto všechno máte prozkoumané? Mojí odpověď jsem již našla – Fantasia Resort superior pokoj – Marsa Alam 23/8 🙂 Jen se bojím případného střetu se žralokem a být v klidu nepanikařit jojo.. čím je člověk starší, tím více uvažuje.. v Egyptě jsem byla naposledy v roce 2009, nikdy by mě takového nic nenapadlo, nyní ve 43 letech mám opravdu strach:)

  • Odpovědět

   Dobrý den Kristino, žraloci zkrátka v Rudém moři žijí, je to poměrně teplé moře, takže se jim tam líbí 🙂 Co se týká pobřeží u Fantazia resortu, tak to nabízí několik možností. Buď je to vstup z krátkého mola – do hlubší vody, tam samozřejmě přeci jen nějaké riziko existuje, i když zcela minimální. Dál se kousek na jih od mola nachází několik lagun, zejména ta nejbližší, která má cca 60×90 metrů, je přístupná přímo z pláže. V ní / v nich nebezpečí nehrozí. Tedy pokud máte z moře v tomto ohledu respekt, Fantazii jste zvolila a využívejte právě ony menší laguny.

 • Odpovědět

  Ahoj,
  Jedeme začátkem července do MArsa Alam Pensee beach resort – jak je to tam se šnorchlováním ? Jsem milovník šnorchlování tak bych toho chtěl vidět co nejvice . Tajné přání co radši neřeknu přitelkyni je vidět dugonga . Určitě půjdem zkusit potápění s bombou. Kam vyrazit abych šanci na dugonga maximalizoval ? KAm vyrazit na výlet za šnorchlováním ? S přítelkyní jezdíme většinou do Řecka ale tam už jsem viděl asi všechno co se tam vidět dá. Já byl ješte na Srí lance a tam šnorchlování bylo užasné , počítám že egypt to ještě přebije . Děkuji

  • Odpovědět

   Ahoj Míro,
   z hlediska šnorchlování je Pensee výborná volba – vstup do moře přímo z pláže (žádná nutnost), korály kousek od pláže – perutýni, rejnoci, čtverzubci a samozřejmě také želvy. Na pláži je u hotelu potápěčské centrum, doporučuji se s nimi dát do řeči, často to udělají sami a velmi rádi vám ukážou ty nejlepší místa v okolí, zdarma. Ty si tedy budeš pravděpodobně půjčovat vybavení, buď si jistý, že ti ukáží maximum. Přímo u hotelu se dugong také vyskytuje, byť dost výjimečně. Opět, zeptej se místních potápěčů – rádi poradí. Ano, šnorchlování v Egyptě je dle mého názoru jedno z nejlepších na světě, Srí Lanku neznám, tak nemohu srovnávat, ale velmi pravděpodobně tě v Egyptě v tomto ohledu čeká mnohem více. Užijte si to 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den.
  Chystáme se 29.7. do Marsa Alam do Fantazia resort.
  Prosím o menší informace o hotelu a šnorchlování. A taky se zeptám na šnorchlování z mola,co žraloci.!!!
  Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den René,

   za mě je to dobrá volba, hotel patří mezi ty lepší, kdo má rád kvalitnější typ ubytování, může zde volit lépe vybavené pokoje, které vypadají opravdu pěkně. Nicméně komfortní jsou i pokoje standardní, které jsou rovněž pro průměrně náročného hosta z mého pohledu plně vyhovující. Resort jako celek je čistý a zahrady udržované. Personál bez problému, nevtíravý a typicky nápomocný a to třeba i včetně plavčíka na pláži, který rád poradí co kde v moři vidět.

   Co se týká koupání a šnorchlování – vstupy přímo z pláže tu jsou celkem tři, kvůli korálům, je třeba využívat právě tyto vyznačené vstupy a nechodit do vody jinudy. Zdejší molo má asi 50 m, jedno z nejkratších v Marsa Alm vůbec, což je určitě výhoda. Nejlepší šnorchlování je právě z tohoto mola – lze toho tu vidět opravdu mnoho, krom korálů a standardních rybek také murény, trnuchy, perutýny a samozřejmě i želvy. Z mola, byť to zdejší je tak krátké, se budete potápět ve volném moři, tzn. je zde i malá šance na to zahlédnout nějaké menší žraloky. Nepochopte mne ale špatně, riziko většího žraloka a nějakého nebezpečí, které by od něj hrozilo, je zcela minimální. Vyloučit se ale samozřejmě nedá.

 • Odpovědět

  Dobrý den, příští tyden letíme do Egypta, konkrétně oblast Marsa alam a hotel Three Corners Fayrouz Plaza. Doporučíte nebo nedoporučuje tento hotel a jaký je prosím přístup do moře? Máme sebou 2 leté dítě, 4 leté a 12 leté. Jde nám o to, abychom si mohli zaplavat bez obav ze žraloků a nemuseli jsme do větší hloubky. Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Martino,

   Fayrouz je dobrá volba. Je sice pravda, že to je poměrně oblíbený hotel (i v této covidové době), takže tu úplně málo lidí zrovna nečekejte. Na druhou stranu to není vůbec nic hrozného. A já obecně dlouhodobě Fayrouz lidem doporučuji (služby, blízkost letiště, vstupy do vody i blízkost zátoky Marsa Mubarak). Přístup do moře je přímo od hotelu možný zejména z mola. Molo má tři vstupy (dva z nich vedou do lagun, kde žraloka skutečně potkat nemůžete, první laguna je mělká, druhá hlubší). Třetí vstup (cca 300 metrů od pláže) vede na volné moře ke korálovému útesu. Několik vstupů je také přímo z pláže do mělčí vody.

 • Odpovědět

  Dobrý Den, na konci dubna se
  Chystáme na týden do Charmillion club resort v sharm
  El sheikh u letoviska Naama Bay. Až teď jsem zjistila, že tam jedeme v období kdy tam budou mít Ramadán. Četla jsem, že na turisty v areálu hotelu by to nemělo
  Mít vliv. Každopádně jak je to teď s žraloky v této oblasti? Je ta možnost zakoupit výlet na potápění , ale trošku mě straší okolí . Předem děkuji za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Báro,

   z ramadánu skutečně není třeba mít obavy, nevím, zda jste si četla o ramadánu zde na tripito.cz nebo na nějakých jiných stránkách, nicméně je pravda to, co píšete, na turisty v hotelech to nemá vliv, stává se jen velmi výjimečně, že by služby byly nějak omezeny. Opravdu žádný strach!

   Co se týká žraloků – jejich útoky na lidi jsou v Rudém moři dost vzácné. Ale je pravda, že se stávají. A není zapotřebí pátrat nijak hluboko v minulosti. Poslední mě známý incident se stal minulý rok v říjnu a bylo to právě v oblasti Sharm el Sheikhu. Stalo se to během šnorchlovacího výletu do národního parku Ras Mohamed, který je od Sheikhu asi 15 km daleko. Údajně se jednalo o zhruba dvou metrového jedince žraloka dlouhoploutvého, který napadl skupinu tří lidí (2 turisté a 1 místní průvodce). Fatálně to sice neskončilo, ale průvodce přišel o nohu a u 12 letého dítěte, které bylo převezeno do nemocnice v kritickém stavu se doktorům nakonec nepodařilo zachránit jeho napadenou ruku. Nevím, zde jste zrovna toto chtěla slyšet, jsou to fakta. Je potřeba si ale uvědomit, že riziko jakéhokoliv podobného střetu je při nejmenším v dnešním době zcela minimální. Jde o to, si tuto možnost nepřipouštět a bude vše v pořádku.

 • Odpovědět

  Dobrý den..
  Jedu poprvé do egypta(three corners fayrouz plaza beach). Miluji žnorchlování . Jezdíme k moři pořád (tunis)ve vodě jsem klidně 7 h denně.ale vždycky když se vracím ke břehu mám nepříjemný pocit a musím koukat za sebe .Jinak jako strach nemám jenom se říká že žraloci útočí ze zádu tak prostě se radši mám napozoru.moje otázka zní jestli tohle je strach nebo spíš opatrnost a jestli mám chodit do vody .a nějakou radu jak se s tím strachem vyrovnat ale jak rikam vetsinou mam jenom špatný pocit kdyz se vracim ke břehu jinak na žraloka si ani nezpomenu a jsem unešen mořem,..

  • Odpovědět

   Dobrý den Honzo,

   díky za sdílení vašich pocitů. Three Corners Fayrouz Beach je velmi dobrá volba. Zatímco tam budete, určitě nezapomeňte krom několika vstupů do moře přímo u hotelu (jak z pláže, tak z mola) zajít k cca 15 minut pěšky vzdálenému zálivu Marsa Mubarak. Na šnorchlování je to podobně jako Abu Dabbab vyhlášená lokalita.

   Co se týká žraloků a strachu či vašeho respektu a zároveň opatrnosti. Konkrétně tady v tomto hotelu je možnost využít předposlední vstup do moře ze zdejšího mola – ten vás zavede do laguny, kde žádné toto nebezpečí v žádném případě nehrozí. Jste tu chráněn přírodní bariérou. Doporučuji tedy začít tam. Jakmile nadejde čas na vstup přímo ke korálovému útesu, popřípadě čas na koupání v zálivu Marsa Mubarak, nejlepší je na žraloky nemyslet. Snadno se to říká, mnohem hůře se to dělá. Zkrátka jde o to nevstupovat do vody se strachem, neměl by to správně být ani strach z hloubky, ani strach z těchto nebo jiných živočichů. Nebezpečí je skutečně zcela minimální, není proto na místě se kvůli němu nějak v hlavě zbytečně „zacyklit a zablokovat“. Myslete na ten krásný podmořský život, na to, že vstupujete do jiného a tak barevného světa, těšte se na to, jak tento svět budete pozorovat, aniž byste živočichy rušili a bude vše v pořádku. Uvidíte 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  jako nejlepší pro šnorchlování v Makadi Bay doporučujete „severní“ část, ale v odpovědi z 3/3/2021 výše doporučujete naopak „jižní“ část. Můžete to prosím ve vztahu k hotelům upřesnit? Předem moc děkuji!

  • Odpovědět

   Dobrý den Petře,

   lepší je severní část Makadi Bay. Je to místo, kde se dostanete do moře pohodlně z pláže a navíc jsou blízko pláže dostupné korály. Kdo hledá dobré šnorchlování a příjemný vstup do moře, je to právě tato část Makadi, kterou by měl člověk zvolit. Např. pláž u hotelu Fort Arabeqsque.

   Na druhou stranu je pravda, že korály jsou i v jižní části Makadi, je jich tu určitě víc a jsou větší. Neumím tedy jednoznačně říct, kde je šnorchlování lepší, zda v severní nebo jižní části Makadi. Kdo volí jižní část zálivu, měl by si ale dát pozor na to, že vstup ke korálům je víceméně možný pouze z jednotlivých mol (což je věc, kterou si ne každý přeje), plus ne u každého hotelu tu molo je, třeba právě ona Labranda molo nemá. Místo toho má před sebou takové dvě laguny – vstup do moře tedy perfektní, nýbrž na šnorchlováni jsou tyto laguny nevhodné, prakticky bez života. Výběr konkrétního resortu je tak při nejmenším v jižní části Makadi dost zásadní.

 • Odpovědět

  Dobrý deň vás názor prosím na snorchlovanie a výskyt žralokov na makali aby konkrétne labranda hotel ?

  • Odpovědět

   Dobrý den,

   hotel Labranda Royal Makadi má velmi dobrou pláž, vlastně hned dvě písečné pláže s bezproblémovým vstupem do vody – žádná mělká laguna, ale po pár metrech dostatečná hloubka na plavání. I tak se ale v podstatě jedná o takovou jednu velkou lagunu (cca 300 m na délku a 250 m na šířku), kolem je ohraničena mělčími vodami a korály. Z tohoto pohledu tu tak je nebezpečí žraloků skutečně minimální, ne-li nulové. Nevýhodou ale je i fakt, že v laguně je minimální podmořský život. Byť oblast makadi je na šnorchlování dobrým místem, konkrétně pobřežní části u Labrandy na šnorchlování ideální vůbec nejsou. Lze využít molo u vedlejšího hotelu (Harmony Makadi Bay), pustí vás tam za poplatek 5 usd / osoba a šnorchlovat z jeho konce.

   Z hlediska šnorchlování je určitě lepší volit severnější část Makadi, ideálně jeden z hotelů Fort Aarabesque resort nebo Prima Life Makadi.

 • Odpovědět

  Dobrý den, mám dotaz ohledně hotelu Amarina Abu Soma resort, jedeme tam poprvé. Vždy jsme doposud byli v Sunrice select royal makadi, vždy maximálně spokojeni. Vzhledem k tomu, že vnuk jede poprvé, chci koupit výlet se snorchlovanim. Byla jsem na něm již vícekrát, včetně výletu za delfíny. Vždy jsme snorchlovali minimálně na dvou místech na otevřeném moři, nyní mám ale obavy ohledně žraloků. Máte prosím nějaké informace, že by se objevil žralok v místech pořádání těchto výletu?Jezdí se nejvíce na Giftunl, ale možná bude jina nabídka, vzhledem k tomu, že nejedeme z Makadi, ale že Soma Bay. Odlétáme nyní ve středu. Zdraví Hanka

  • Odpovědět

   Dobrý den Hanko,

   samozřejmě, že nějaké, avšak velmi malé riziko toho, že na některém z podobných výletů potkáte žraloka, existuje. A dle mého názoru je toto riziko větší než u pobřeží. Na druhou stranu bych se toho určitě nebál, navíc budete s průvodcem a ve skupině. Nějaké informace o posledních výskytech žraloků během těchto výletů nemám, omlouvám se. Vím, že v oblasti Giftun island je dokonce šance na žraloka obrovského (který nebezpečný není), je ale dost nepravděpodobné,, že byste ho viděli.

 • Odpovědět

  Moc děkuji za odpověď a přeji příjemný a úspěšný nový rok. Martin.

  • Odpovědět

   Děkuji Martine, nápodobně i já Vám!

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši, po dlouhé době píší dotaz. Minulý rok jsme spolu psali ohledně Marsa Alam, hotel Royal Brayca……myslím, že se tak jmenuje…..konzultoval jsem s vámi žraloky, a potom psal dojem z dovolené. Až nyní, když nám čas, jsem zkoumal fotky z podvodního života, a zjistil jsem, že jsem kousek od břehu v písku mezi kameny vyfotil rybu Odranec pravý…..je to možné??? Vcelku mě zarazilo, jak je ryba nebezpečná….Jinak na dovo vzpomínáme, a vypravíme se znovu, je to kouzelná země…..Děkuji za odpověď a mějte hezký nový rok. Martin.

  • Odpovědět

   Dobrý den Martine,

   ano, vzpomínám si. I váš email mi je povědomí. Odranec pravý se v Rudém moři vyskytuje, žije u dna, ale zároveň má rád mělčiny. Takže rozhodně je možné, že jste právě odrance viděl. Patří mezi ty nejjedovatější ryby. Je to o důvod víc, proč při potápění, ať už to je v Egyptě nebo kdekoliv jinde na světe, pouze pozorovat, ale na nic nesahat a pokud možno dodržovat od živočichů bezpečný odstup.

 • Odpovědět

  No já bych tam nevlezla do toho moře ani za milion, natož s dětma, NIKDY!V moři žijou žraloci a bohužel u mol taky a tam už bych nestrčila z toho mola ani nehet do vody.

 • Odpovědět

  Dobrý den, plánujeme na letošní léto dovolenou v Egyptě se dvěma dětmi (8 a 9 let). Našli jsme si Alibaba palace resort a rádi bychom se zeptali, zda u tohoto resortu není třeba umělá laguna, kde by byl pro děti přístup do vody bez problémů, a ne z mola, a jestli je to vhodný hotel, zda byste ho doporučil. Mockrát děkuji za odpověď. Ivo

  • Odpovědět

   Dobrý den Ivo,

   ne, přímo u tohoto resortu umělá laguna není. Z hotelové pláže je přístup do moře možný buď z mola (je krátké, má asi 50 metrů) nebo přímo z pláže, ale spíš to je takový hrubší písek nebo kameny. Zároveň je potřeba počítat s tím, že při odlivu z mělčiny u pláže voda úplně zmizí. Myslím si, že pro děti je lepší vstup od vedlejšího hotelu (hotel Aladdin), kde je vstup písečný. Není problém využívat právě tuto pláž.

   Služby hotelu Alibaba Palace jsou v pořádku, není to sice to nejlepší, co Egypt může nabídnout, ale není to ani nějaký podprůměr. Pokoje čisté, poměrně prostorné a solidně vybavené. Za mě ho mohu doporučit, ostatně jsem na resort Alibaba palace již dříve upozorňoval. Nebyl by-li v pořádku, nedělal bych to.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v květnu bychom chtěli jet s dětmi /2 a 6 let/ do Marsy. Hledáme hotel, kde jsou skluzavky a moře na šnorchlování, ale i lagunky pro malé děti. Můžete mi nějaký hotel doporučit, prosím?
  Předem děkuji Pavla Baudyšová

  • Odpovědět

   Dobrý den Pavlo,

   rozumím, je potřeba brát v úvahu to, že tam, kde jsou lagunky, je většinou špatný přístup na volné moře, musí se tedy chodit většinou po různě dlouhých molech. Podívejte se určitě na hotel Royal Tulip Beach Resort. Laguna tu je velká, ale hodně mělká, pro malé děti ideální. Kdo chce ale šnorchlovat, musí přes molo (to tu má skoro 700 metrů).¨

   Dál Three Corners Sea Beach (i ten má tobogány a skluzavky), z pláže možný vstup do mělčí vody / laguny, max. cca 1,3 metru hloubka za přílivu, šnorchlování opět z mola, které tu je o poznání kratší, má asi 80 metrů… Přemýšlím ještě o dalších možnostech, které by splňovaly vaše požadavky, v tuhle chvíli mě ale napadá už akorát Akassia Swiss Resort. To je větší resort, má svůj vlastní akvapark, tobogány jsou větší než ve výše uváděných hotelech, vstup do moře buď z mola nebo možnost koupání v uměle vyhloubené laguně, která má písečné dno.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  v létě letíme do Egypta Hurghada Arabella Azur resort,mám dotaz jak hodnotíte tento hotel a hlavně pláž a vstupy do moře….Četla jsem ve Vašich odpovědích,že v Hurghadě střet s velkým žralokem nehrozí?Vím,že boty do vody budou vhodné.

  • Odpovědět

   Dobrý den Moniko,

   hotel Arabella Azur nemá klasickou pláž. Lehátka jsou na betonu, na kterém je navezený písek tak, aby to vypadalo „přírodně“. Vstupy do moře jsou přes shody plus je tu i jeden malý písečný vstup. Ano, boty do vody doporučuji, je tu dost ježků. Jinak to je takový umělý záliv, ve kterém často kotví sem tam nějaká loď, hloubka na plavání dostatečná, voda čistá a je zde možnost i šnorchlování. Pokud vám nevadí to, že zde není pláž klasického typu, tak si myslím, že se vám zde bude líbit.

 • Odpovědět

  Aha no dobře tedy, tak snad to nebude úplně OUT 🙂 mimochodem toto nám doporučila nejmenovaná cestovka, tak uvidíme. Když tak potom poreferuji i s fotkama jak to tam vypadalo apod. 🙂 Tedy výlety na nějaké památky moc neplánujeme, snad jen krátce návštěvu přímo města Sharm El-Sheikh. Doufám že je tam již bezpečno a pro našince nehrozí žádné velké riziko návštěvy těchto míst, obchůdky, kavárny apod. 🙂 Jinak díky moc za info a už se těšíme na to šnorchlování.

  • Odpovědět

   Dejte určitě vědět, fotky když tak mě na mail, já je sem pak pro ostatní šoupnu 🙂 Jinak ona cestovka podle mě doporučí kde co, když to potřebuje prodat, ne vždycky samozřejmě. Ale nemějte z toho obavy, je to tu v pohodě, hlavně ten šnorchl. Užijte si to.

 • Odpovědět

  Ano díky za odpověď a jen upřesním měl by to být Coral Beach Tiran resort. 🙂 to jsem opoměl napsat.

  • Odpovědět

   Ano, to vám vypadlo 🙂 Můj názor na konkrétně tento resort je ten, že to je hotel spíš pro méně náročné lidi (standardní pokoje, horší služby, personál často vyžadující spropitné a tak podobně), za to potápění tady stojí za to. Vy odsud na Sharks Bay vlastně budete jen koukat, bude nalevo od vás. Není tady klasická pláž, sice se leží na písku, ale jste vlastně na takových malých útesech, z nich zde vede do moře krátké dřevěné molo, má asi 20 metrů, a přímo z něho je vstup do moře ke korálům. Hned je hloubka, min. takových 6 metrů.

 • Odpovědět

  Zdravím Lukáši, předem moc díky za skvělé postřehy a rady je to velmi přínosné počtení. No proč píši, příští rok začátek Července by jsme se měli jet s rodinkou do Egypt / Sharm El Sheikh / Sharks Bay. Recenze jsem četl jsem trošku rozpačitý. Můžete mi říct něco víc o tomto místě ? Má se člověk obávat myšleno kvality služeb a taky údajně velmi časté domácí klientely ?

  A ke šnorchlování, obavy ze žraloků asi nemám, tedy ne nějak přehnané i když to riziko nějaké bude vždy, jedeme přece do oblasti kde jsou doma a ne na Mácháč 🙂 Spíše bych se obával nechtěných zranění od jiných korálových živočichů jenž pro neznalého mohou být asi nebezpečnější, co si o tom myslíte ?
  Díky moc za odpověď Kamil

  • Odpovědět

   Dobrý den Kamile,

   ono samozřejmě dost záleží na tom, jaký konkrétní hotel zvolíte. Na pobřeží, myšleno na místních plážích místní jsou, ale cizinci jednoznačně převažují, tohoto bych se nebál. Sice je pravda, že sem aktuálně tolik cizinců jako kdysi nejezdí, určitě ne tolik jako do Hurhgady nebo Marsy, ale už se to zase zlepšuje a turisté přibývají. Přímo u pláží tady je dost mělko, je tu řekněme takový 40 metrů široký, původně korálový pás, tedy do vody je zde dobré chodit po plovoucích, asi 50 metrových molech, kterých to je řada.

   Rozumím vám. Já doporučuji, za prvé na nic nenašlapovat, a když musíte tak opatrně a vědět, kam šlapete a hlavně na nic nesahat, oni se tím ostatně korály jinak ničí. Pouze pozorujte. Pokud to bude dělat, nic nehrozí, určitě zde není nic, co by na vás pod vodou útočilo. Nepříjemné jsou medúzy, některé dost, ale zase, ty žahají jen, když se jich dotknete. Navíc jich tady tolik nebývá.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  a jak vypadá situace poblíž hotelu Caribbean World, Hurghada (konec listopadu) – žraloci, šnorchlování, plavání, atd.
  Děkuji
  Honza

  • Odpovědět

   Dobrý den Honzo,

   pravděpodobně myslíte Caribbean World u Soma Bay, viďte? Pokud máte dlouhé a prostorné písečné pláže, tak je tento hotel podle mého názoru jednou z nejlepších voleb. Vstup do moře je pozvolný, písečný, odliv je trochu znát, ale není to nic hrozného. Dál od břehu písek končí a dno je porostlé mořskou trávou (zhruba po 40 metrech od břehu), to je ale v místech, kde lze už plavat, takže to nevadí. Po dalších zhruba 25 metrech jsou bójky, za ně by se správně nemělo, ale když za ně půjdete, nikdo vás vyhazovat nebude. Podmořský život je tady spíš chudší (na šnorchlování bych doporučil jiné lokality, viz. průvodce výběrem hotelu v Egyptě), i proto je zde šance vidět byť třeba jen z dálky nějaké malé žraloky prakticky nulová.

 • Odpovědět

  Dobrý den,chtěla jsem se informovat,jak vypadá podmořský svět v rezortu Shams Safaga?Jsem zvyklá na podmořský život v Marsa Alam.Bohužel v termínu kdy mohu odletět bylo již do této oblasti vše vyprodáno.Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Soňo,

   na šnorchlování to u hotelu Shams Safaga není špatné, byť řada lokalit v Marsa Alam je v ohledu podmořského života trochu někde jinde. Pláž tu je písečná, vstup pozvolný, není potřeba chodit přes mola (která tu ale jsou, takže je možné je využít). Voda čistá, hlavně ráno a dopoledne, v pozdějších hodinách tu bývá zakalená. Korály tu v moři jsou, nečekejte žádné velké korálové útesy a stěny, to ne. Ale je na co se koukat. Při troše štěstí i zde potkáte želvy.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  chystáme se poprvé letět do Egypta,předběžně máme vybrán(vzhledem k podzimním prázdninám,kdy je skoro vše plné) hotel Dream Lagoon Garden Resort v Marse,rádi šnorchlujeme-dosud jen v Řecku,kde jsme viděli pár rybek a těšíme se na podmořský život,poletíme s dětma 9 a 14let,které dobře plavou,vstup do moře je z pláže a mají zde být přítomny 2 laguny-je zde možný výskyt želv.Jak je to při odlivu,molo zde přítomno není.myslíte si,že volba je dobrá?díky moc

  • Odpovědět

   Dobrý den Evo,

   z hlediska šnorchlování je to celkem dobrá volba. Máte pravdu, že tu molo není. Zároveň upozorňuji na to, že při břehu je zde mělko (záleží kde na pláži jste) – když na jejím severním okraji, tak musíte překonat 200 metrů dlouhou mělčinu, když na jejím jižním okraji, tak zhruba 100 metrů dlouhou mělčinu. Na obou místech budete mít vodu po kolena, za odlivu místy klidně jen po kotníky. Vzhledem k tomu, že tu jsou různé úlomky korálů apod. (není to jen písek), hodí se boty do vody. Jakmile mělčinu překonáte, dostanete se do laguny. Je to velká laguna a pokud vím, tak je tu jedna, nikoliv dvě. Dá se zde plavat i šnorchlovat, jsou tu korály, víc jich je na vnějším okraji laguny, kde lze vidět i trnuchy (patří mezi rejnoky) a občas i právě mořské želvy. Pokud vám nevadí chození přes tu mělčinu, není to tu tak hrozné, jak jinde, tak ano, toto je dle mě dobrá volba.

 • Odpovědět

  Dobry den Lukas,
  V pondelok letime do Marsa Alam Jaz Samaya Resort Coraya Beach.Chcem sa opytat ci poznate aj tento hotel a hlavne na podmorsky svet,ci sa da dobre snorchlovat a kedze ideme s detmi aka je zatoka Coraya Beach,pozvolni vstup atd..
  Dakujem pekne za odpoved.