Žraloci v Egyptě

Rudé moře, které omývá východní břeh Egypta, je bohatý ekosystém, ve kterém žije nejen přes 40 druhů žraloků, ale dalších asi 1200 druhů ryb.

Žraloci v Egyptě jsou, ale většina žraločích druhů je zde v současné době už vzácných.

Po nešťastném a fatálním útoku žraloka na českého turistu 3. srpna 2018 v Marsa Alam jsem dostal řadu dotazů na toto téma, věřím, že odpovědi na vaše dotazy najdete na následujících řádcích. Pokud ne, využijte komentáře dole pod textem a zeptejte se na to, co vás zajímá.

Obsah článku:

Aktuálně platí zákaz vstupu do moře v oblastech Sahl Hasheesh a Makadi Bay u Hurghady, detaily naleznete níže (aktualizováno 04.07.2022).

Zákaz, který platil pro oblast Marsa Alam, po útoku cca 2,5 metru dlouhého žraloka tygřího na českého turistu 3. srpna 2018, skončil 16. srpna 2018.

Žralok v Egyptě

Fakta o žralocích

Žraloci patří mezi paraby a až na výjimky jsou to draví predátoři. K tomu, abyste v Egyptě nějakého žraloka spatřili, není potřeba mnoho. Stačí trochu štěstí a trpělivosti.

Mohou se totiž vzácně objevovat i v mělčích vodách (2 až 3 metry hloubky), potencionálně se může objevit i v mělčinách do 0,5 metru hloubky, i když to je už velmi výjimečné.

Při šnorchlování u pobřeží (hlavně u Marsa Alam, ale i Hurghady a Sharm el Sheikhu), pokud na žraloka narazíte, bude to v drtivé většině případů menší predátor (nebo skupina). Je potřeba zdůraznit, že každý žralok je potencionálně nebezpečný, ale většinou platí, že pokud na sebe nebudete nijak upozorňovat, nebude si vás všímat.

Naposledy jsem viděl žraločí hejno jen kousek od oblíbené zátoky Abu Dabbab, při šnorchlování.

Viz toto foto:

Žraloci v Egyptě u Abu Dabbab

Fatální útoky u Hurghady (červenec 2022)

Poslední přímo u pobřeží zaznamenané útoky, při nichž zahynuly 2 ženy, se staly 1. července 2022.

K událostem došlo v zálivu Sahl Hasheesh, což je oblíbená turistická oblast, která se nachází jen 5 km jižně od těch nejjižněji položených hotelů v Hurghadě a 15 km jižně od hurghadského letiště. Jedná se zhruba o 3 kilometry široký záliv, do něhož se z pobřeží může v závislosti na konkrétních místech vstupovat jak z pláží, tak ze zdejších mol.

Právě v blízkosti jednoho z mol se 1. července koupala 68 letá rakouská turistka, která po dobu posledních 5 let přímo v Egyptě žila se svým egyptským manželem. Žena, která při útoku přišla o jednu ruku i o jednu nohu, byla v kritickém stavu převezena do nemocnice, kde zraněním podlehla.

Několik hodin po incidentu bylo v moři necelých 600 metrů daleko od místa prvního neštěstí objeveno druhé tělo. Podle dostupných zdrojů se jednalo o turistku z Rumunska.

02.07.2022 – Bezprostředně po útoku bylo celé přilehlé pobřeží pro koupání uzavřeno. Na místech vlají červené vlajky, u pobřeží hlídkují čluny a platí zákaz vstupu do moře. Ten se vztahuje na zálivu Sahl Hasheesh a Makadi Bay, který je situován 5 km jižně od místa neštěstí.

Všem doporučuji přečíst příspěvek dole v diskuzi z 20. června 2022 (09:19) od Vladimíra, který se právě v oblasti Makadi Bay s menším jedincem při ranním koupání střetl.

Útok žraloka na českého turistu

Událost, která se stala 3. srpna 2018 u hotelu Club Calimera Habiba Beach v Marsa Alam, byla nešťastná a výjimečná. Dle dostupných informací muž, který zde na konci mola skočil do vody, se po pár tempech obrátil a začal rychle plavat zpět směrem k molu. Ve vodě byl vidět velký tmavý stín, který muže stáhl pod hladinu.

Po události se spekulovalo o tom, proč k útoku došlo a o jaký druh žraloka šlo. Podezdření padalo zejména na:

 • žraloka tygřího – angl. tiger srark, který dorůstá délky až 6 metrů
 • žraloka dlouhoploutvého – angl. whitetip shark, který dorůstá délka až 4 metrů

Oba druhy se u Marsa Alam vzácně vyskytují a oba mohou být velmi nebezpeční, pokud jsou podráždění, tak nečekají dlouho a rychle útočí. V pomyslném žebříčku nebezpečnosti se oba dva řadí hned za velkého bílého žraloka.

Starosta Marsa Alam 2 týdny po události potvrdil, že charakter kousnutí jasně ukázal na žraloka tygřího, který byl minimálně 2,5 metru dlouhý.

Co žraloka přilákalo k pobřeží a proč byl agresivní potvrzené (alespoň prozatím) nebylo. Prvotní spekulace o lodi, ze které posádka vyhodila uhynulý kus dobytka do moře, byla zatím vyvrácena, ale může se nakonec ukázat jako pravdivá. Žralok je totiž schopen cítit na kilometry daleko a právě dobytek ho mohl k pobřeží přilákat. Podobný případ se ostatně již v Egyptě jednou stal,a to i přesto, že házení uhynulých zvířat do moře je v Egyptě zakázáno.

Další útoky

Útoky žraloků jsou extrémně výjimečné. Nejen v Egyptě, ale i jinde na světě. Od roku 2007 bylo v Egyptě zaznamenáno 16 útoků na člověka, z toho byly 4 smrtelné. Někdy je cílem plavec, jindy člověk při potápění, ale jsou známé i útoky na potápěče.

Zde jsou ty poslední, které se v Egyptě staly:

Ain Soukhna (4. červen 2016) – útok na 23-letého plavce v ranních hodinách, žralok mako, ukousnutá noha

Marsa Alam (21. březen 2015) – smrtelný útok na 52-letého plavce, žralok mako

Sharm el-Sheikh (5. prosinec 2010) – smrtelný útok v oblasti Middle Garden na ženu (70 let), při šnorchlování v poledne, žralok dlouhoploutvý

Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (54 let), při šnorchlování v 11 hodin, žralok mako, vážně poraněné obě ruce

Sharm el-Sheikh (1. prosinec 2010) – v oblasti Ras Nasrani, muž (46 let), při šnorchlování v 10:55, žralok mako, tržné rány

Sharm  el-Sheikh (30. listopad 2010) – v oblasti Coral Bay, žena (70 let), při šnorchlování ve 14:55, žralok dlouhoploutbý, ukousnuté jedno chodidlo a jedna ruka, tržné rány

Žralok velký bílý

Žraloci v Rudém moři

Rudé moře je domovem pro více jak 40 druhů těchto paryb. Bohužel jejich populace v Rudém moři klesají a některé z nich dnes už patří k velmi vzácným a v mnohých případech i k ohroženým druhům.

Žijí tu například:

 • žralok dlouhoploutvý (oceanic whitetip)
 • kladivoun bronzový (scalloped hammerhead)
 • žralok hedvábný (silkly shark)
 • žralok stříbrocípý (silvertip shark)
 • žralok tygří (tiger shark)
 • žralok velrybí (whale shark)
 • žralok bělocípý útesový (whitetip reef shark)
 • žralok zebrovitý (zebra shark)
 • žralok šedý útesový (grey reef shark)

Na snímku žralok bělocípý útesový, který dorůstá maximálně 2 metrové délky a patří mezi méně nebezpečné druhy.

Žralok bělocípý útesový

Zásady chování při střetu se žralokem

1. Nekoupat se večer

Žraloci jsou většinou nejvíce aktivní při západu slunce, v podvečer a večer, to je doba, kdy většinou loví. Proto nejdůležitějším pravidlem je večer se nekoupat. Je to zároveň doba, kdy je na plážích už klid. Když se lidé nekoupou, přitahuje to blíž k pobřeží větší množství ryb. Ryby naopak k pobřeží lákají žraloky.

2. Vyhýbat se špinavým vodám s nízkou viditelností

V takových podmínkách si žralok daleko snáze splete člověka se svoji obvyklou kořistí.

3. Lepší je to ve skupinách

Tito predátoři se lidem většinou vyhýbají a drží si od nich odstup. Tím spíš pokud je v moři větší skupina lidí, které se žralok bojí mnohem více než jednotlivce.

4. Žádné prudké pohyby! A nezkoušet uplavat!

Sebelepší a seberychlejší plavec vypadá pro žraloka jako zraněný lachtan nebo želva, tedy jako velmi snadná kořist. Je nesmysl se snažit uplavat. Jakékoliv prudké pohyby včetně plavání naopak přitahují žraločí pozornost. Je naopak nejlepší zastavit a vyčkat!

5. Mít predátora na očích a zachovat klid

Zkušení potápěči každému řeknou, že jedna z největších chyb je spustit žraloka z očí. Pokud člověk zachová klid a vyvaruje se rychlým pohybům, žralok, pakliže náhodou připlave blíž, začne většinou kolem kroužit. Toto je nejvyšší čas na pomalý ústup ke břehu, molu nebo člunu. Hlavně pomalu a klidně!

6. V krajním případě žraloka udeřit

Pokud bude podrážděný, může začít dorážet nebo útočit. V takovém případě nezbývá nic jiného, než mu čelit. Silně ho udeřit do čumáku, do oka nebo do žaber. To je něco, co nečeká a překvapí ho to. To je něco, co může znamenat, že se na chvíli stáhne a dá vám čas na to vylézt z vody.

Žraloci jsou poměrně inteligentní živočichové. A tak jako my vycítíme, jestli se nás ryba bojí nebo ne, i žralok snadno  vycítí, zde se ho bojíme. Ten, kdo se bojí, se stává snadnou kořistí, a proto platí, že pokud cítím, že mám ze žraloků nepřiměřeně velké obavy, tak do vody raději vůbec nelezu!

Žraloci v Egyptě jsou přirozenou součástí Rudého moře. Je to jejich teritorium, které obývají desítky milionů let. Případy napadaní člověka žralokem jsou však v Egyptě velmi vzácné a jejich pravděpodobnost se blíží k nule. Dovolené v Egyptě se kvůli tomu rozhodně nikdo nemusí obávat, neplatí-li zrovna nějaký zákaz koupání, který se většinou vyhlašuje až potom, co se nějaká nešťastná událost stane.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   152
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, dnes 20. 6. 2022 jsem se setkal s naprosto překvapivým chováním malého žraloka bělocípého útesoveho (cca 60-70 cm) který mne napadl při plavání v zátoce Makadi beach v 5:30 hod ráno. Nejprve do mne 2x narazil, pravděpodobně se pokoušel zakousnout do stehna, poté co jsem ho zaznamenal a díky plaveckým brýlím jsem ho mohl pod vodou pozorovat, opakovaně útočil na nohy a ruce. Přestože jsem ho třikrát zasáhl, nedal pokoj a vytrvale útočil dál. Dal jsem se na ústup pozadu k cca 100 m vzdálené pláži, ale trvale na mne útočil až na mělčinu cca 0,5 m. Dalo to docela práci to udýchat a nepanikařit. Plavu zde již 13 let vždy mezi pátou a šestou ráno, ale toto se mi stalo poprvé. Jak je možné, že takový prcek na mne útočil po dobu více než 20 minut a nedal se odradit ani třemi údery? Máme se obávat takového útoku i za dne, kdy zde plavu s manželkou, která by zcela jistě klid nezachovala?

  • Odpovědět

   Dobrý den Vladimíre, díky za vaši zkušenost. Odpovědět vám neumím, ale jak sám vidíte, je to hodně ojedinělá záležitost, když i vám se to stalo po 13 letech prvně. Osobně bych nic podobného v Makadi Bay během dne nečekal, na to je ten záliv během dne typicky dost rušný.

 • Odpovědět

  Dobry den,chystáme se do hotelu akassia swiss resort. Je to prosím bezpečně ohledně žraloků? Jedeme poprvé do Egypta. Dekuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Silvo, zde je možnost koupání přímo v takové uměle vytvořené laguně o velikosti cca 70 x 20 metrů. V ní žádné nebezpečí nehrozí. Pokud budete do moře vstupovat z mola, do hloubky, pak samozřejmě určité minimální riziko existovat vždy bude.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,
  chtěla bych se zeptat, zdali je možné potkat rybu kamennou u hotelu Pensee v Egyptě Marsa Alam.

  • Odpovědět

   Dobrý den Edito, ano, odranci se zde vyskytují, je tedy možné, že je uvidíte. Samozřejmě je to vždy trochu o štěstí.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  v červenci by jsme chtěli jet do Egypta, přesněji do lokality Marsa Alam – hlavně tedy kvůli šnorchlování. Do Egypta poletím poprvé a proto bych chtěla se zeptat jestli by jste mi poradil s resorty v této lokalitě. Nebudu lhát… možné setkání se žraloky mě děsí. Samozřejmě jak píšete, tak nejdůležitější je na to nemyslet a souhlasím s vámi. Nicméně při šnorchlování bych uvítala nějaký resort s lagunou/ami s přírodní bariérou, kde je riziko nepravděpodobně. Poté už je jen pro mě důležité aby resort poskytoval různé aktivity/zábavné programy.
  Předem děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Kateřino, vaše požadavky jsou celkem jasné. Koupání v lagunách je možné např. u hotelu Fantazia, Gorgonia nebo několik lagun je i u Three Corners Fayrouz, jehož výhoda je i to, že se od něj dá dojít k zálivu Marsa Mubarak a koupat se i tam. U všech těchto hotelů jsou laguny, ale je tam rovněž možnost vstupovat z mola do hluboké vody k hlavnímu korálu. Dál je možný Hotelux Oriental Coast (zde je velká laguna). Nebál bych se ale volit ani jeden z dua hotelů u zálivu Brayka Bay, což je sice záliv, ale je to poměrně úzký záliv, kde bych výskyt podobného predátora také nečekal.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  jedeme do Egypta do Menaville. Můžete mi prosím napsat o této lokalitě trochu více? Co žraloci??
  Děkuji Zuzana

  • Odpovědět

   Dobrý den Zuzano, Menaville je v oblasti Safagy, což je mezi Hurghadou a Marsa Alam a dle toho zde moře také vypadá. Nelze čekat tak dorbé podmínky na šnorchlování jako v Marsa Alam, na druhou stranu pro zaátečníky je to dobrá volba a je zde leccos vidět. Koupání je možné z mola (je zde krátké) nebo rovnou z pláže (u které je však prvních pár metrů hodně mělko). Mělčina se pomalu svažuje přechází v malý útes. Co se týká žraloků, tak samozřejmě nikdo jejich výskyt zde vyloučit nemůže, není tu žádná laguna, vstupujete rovnou do moře. Tedy při koupání vás vlastně nic nechrání. Tím se rozhodně nijak nenechte odradit. Riziko je skutečně minimální.

 • Odpovědět

  Strašně moc vám děkuji :-))))) Prosím všimla jsem si že vám lidé píšou o sim karty . Byla by prosím nějaká možnost ?

  • Odpovědět

   Dobrý dem, ano, byla 🙂 Pošlu vám k tomu podrobné informace na váš e-mail.

 • Odpovědět

  Krasný dobrý den , máme v plánu letět do resortu Malikia Beach , Abu Dabbab , letíme s dětma 5 let . Prosím je něco čemu se vyvarovat ? Děti si hlídat u pláže ? Jsem celkem poseroutka co se žraloku týče a mám o děti strach . Moc vám dekuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Kláro, takhle, Abu Dabbab je poměrně velký záliv a je oblíbený, je tu dost lidí, jak na pláži, tak v moři, takže jen z tohoto důvodu můžete být klidná, nějaký větší žralok sem těžko zamíří. Nebudete-li se s dětmi vzdalovat příliš od pláže, skutečně se není čeho bát. Na druhou stranu např. tato fotka z oblasti Abu Dabbab je. Jedná se ale o menší plaché žraloky, které rychle plavaly pryč. Ale jak říkám, bylo to foceno dál od břehu a ve větší hloubce při přístrojovém potápění.

 • Odpovědět

  Děkuji, mějte se fajn

 • Odpovědět

  Dobrý den,chystáme se začátkem května do hotelu Sunrise Royal Makadi Resort.Zajimalo by mě jak je to tam s bezpečným koupáním a pokud něco víte o pláži.Ono cestovka vám vychválí úplně všechno až tomu nechcete ani věřit.Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Jardo, tak zrovna zde je to za mne bez problému. Hotel i pláž jsou v zálivu. Pláž je písečná, vstup do vody tu je opravdu bezproblémový, po písku, po cca 10 metrech je už dostatečná hloubka na plavání, tedy žádný extrémně pozvolný vstup. Prostor na koupání je ohraničený bójkami, nepředpokládám, že by zde byla nějaká síť nebo něco na ten způsob, ale i tak konkrétně zde např. nebezpečí žraloka je skutečně zanedbatelné. Je to záliv. Podobný živočich se těmto místům vyhne. V moři je pár korálů, kde chce vidět víc, nechť jde na pláž sousedního hotelu Fort Arabesque, u níž je korálů již mnohem více a tím pádem i více ryb.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  Rudé moře miluji, byla jsem tam již třikrát v Marsa Alam, teď bych chtěla vidět pyramidy a to musím asi do Hurghady, nevíte o nějakém hotelu, kdy bych nebyla moc zklamaná z moře, všichni říkají, že tam toho už moc není. Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Věro,

   ano, Hurghada či její okolí je rozhodně lepším výchozím pro výlet k pyramidám. Je to skutečně tak, Marsa alam je zkrátka jedinečné a v Hurghadě je podmořský život o dost chudší. Koukněte se buďto na resort Coral Beach Hurghada, u něhož nějaké korály jsou a je to tak v Hurghadě co se potápění týká asi nejvhodnější místo. Nebo lze vybrat jeden z hotelů u zálivu Makadi Bay, což je cca 20 km daleko od letiště v Hurghadě. Makadi Bay, byť to není to, na co jste zvyklá z Marsa Alam, je na šnorchlování velmi dobré místo.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  čtu Vaše odpovědi a chci říct, že jste super. Jak je možné, že toto všechno máte prozkoumané? Mojí odpověď jsem již našla – Fantasia Resort superior pokoj – Marsa Alam 23/8 🙂 Jen se bojím případného střetu se žralokem a být v klidu nepanikařit jojo.. čím je člověk starší, tím více uvažuje.. v Egyptě jsem byla naposledy v roce 2009, nikdy by mě takového nic nenapadlo, nyní ve 43 letech mám opravdu strach:)

  • Odpovědět

   Dobrý den Kristino, žraloci zkrátka v Rudém moři žijí, je to poměrně teplé moře, takže se jim tam líbí 🙂 Co se týká pobřeží u Fantazia resortu, tak to nabízí několik možností. Buď je to vstup z krátkého mola – do hlubší vody, tam samozřejmě přeci jen nějaké riziko existuje, i když zcela minimální. Dál se kousek na jih od mola nachází několik lagun, zejména ta nejbližší, která má cca 60×90 metrů, je přístupná přímo z pláže. V ní / v nich nebezpečí nehrozí. Tedy pokud máte z moře v tomto ohledu respekt, Fantazii jste zvolila a využívejte právě ony menší laguny.

 • Odpovědět

  Ahoj,
  Jedeme začátkem července do MArsa Alam Pensee beach resort – jak je to tam se šnorchlováním ? Jsem milovník šnorchlování tak bych toho chtěl vidět co nejvice . Tajné přání co radši neřeknu přitelkyni je vidět dugonga . Určitě půjdem zkusit potápění s bombou. Kam vyrazit abych šanci na dugonga maximalizoval ? KAm vyrazit na výlet za šnorchlováním ? S přítelkyní jezdíme většinou do Řecka ale tam už jsem viděl asi všechno co se tam vidět dá. Já byl ješte na Srí lance a tam šnorchlování bylo užasné , počítám že egypt to ještě přebije . Děkuji

  • Odpovědět

   Ahoj Míro,
   z hlediska šnorchlování je Pensee výborná volba – vstup do moře přímo z pláže (žádná nutnost), korály kousek od pláže – perutýni, rejnoci, čtverzubci a samozřejmě také želvy. Na pláži je u hotelu potápěčské centrum, doporučuji se s nimi dát do řeči, často to udělají sami a velmi rádi vám ukážou ty nejlepší místa v okolí, zdarma. Ty si tedy budeš pravděpodobně půjčovat vybavení, buď si jistý, že ti ukáží maximum. Přímo u hotelu se dugong také vyskytuje, byť dost výjimečně. Opět, zeptej se místních potápěčů – rádi poradí. Ano, šnorchlování v Egyptě je dle mého názoru jedno z nejlepších na světě, Srí Lanku neznám, tak nemohu srovnávat, ale velmi pravděpodobně tě v Egyptě v tomto ohledu čeká mnohem více. Užijte si to 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den.
  Chystáme se 29.7. do Marsa Alam do Fantazia resort.
  Prosím o menší informace o hotelu a šnorchlování. A taky se zeptám na šnorchlování z mola,co žraloci.!!!
  Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den René,

   za mě je to dobrá volba, hotel patří mezi ty lepší, kdo má rád kvalitnější typ ubytování, může zde volit lépe vybavené pokoje, které vypadají opravdu pěkně. Nicméně komfortní jsou i pokoje standardní, které jsou rovněž pro průměrně náročného hosta z mého pohledu plně vyhovující. Resort jako celek je čistý a zahrady udržované. Personál bez problému, nevtíravý a typicky nápomocný a to třeba i včetně plavčíka na pláži, který rád poradí co kde v moři vidět.

   Co se týká koupání a šnorchlování – vstupy přímo z pláže tu jsou celkem tři, kvůli korálům, je třeba využívat právě tyto vyznačené vstupy a nechodit do vody jinudy. Zdejší molo má asi 50 m, jedno z nejkratších v Marsa Alm vůbec, což je určitě výhoda. Nejlepší šnorchlování je právě z tohoto mola – lze toho tu vidět opravdu mnoho, krom korálů a standardních rybek také murény, trnuchy, perutýny a samozřejmě i želvy. Z mola, byť to zdejší je tak krátké, se budete potápět ve volném moři, tzn. je zde i malá šance na to zahlédnout nějaké menší žraloky. Nepochopte mne ale špatně, riziko většího žraloka a nějakého nebezpečí, které by od něj hrozilo, je zcela minimální. Vyloučit se ale samozřejmě nedá.

 • Odpovědět

  Dobrý den, příští tyden letíme do Egypta, konkrétně oblast Marsa alam a hotel Three Corners Fayrouz Plaza. Doporučíte nebo nedoporučuje tento hotel a jaký je prosím přístup do moře? Máme sebou 2 leté dítě, 4 leté a 12 leté. Jde nám o to, abychom si mohli zaplavat bez obav ze žraloků a nemuseli jsme do větší hloubky. Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Martino,

   Fayrouz je dobrá volba. Je sice pravda, že to je poměrně oblíbený hotel (i v této covidové době), takže tu úplně málo lidí zrovna nečekejte. Na druhou stranu to není vůbec nic hrozného. A já obecně dlouhodobě Fayrouz lidem doporučuji (služby, blízkost letiště, vstupy do vody i blízkost zátoky Marsa Mubarak). Přístup do moře je přímo od hotelu možný zejména z mola. Molo má tři vstupy (dva z nich vedou do lagun, kde žraloka skutečně potkat nemůžete, první laguna je mělká, druhá hlubší). Třetí vstup (cca 300 metrů od pláže) vede na volné moře ke korálovému útesu. Několik vstupů je také přímo z pláže do mělčí vody.

 • Odpovědět

  Dobrý Den, na konci dubna se
  Chystáme na týden do Charmillion club resort v sharm
  El sheikh u letoviska Naama Bay. Až teď jsem zjistila, že tam jedeme v období kdy tam budou mít Ramadán. Četla jsem, že na turisty v areálu hotelu by to nemělo
  Mít vliv. Každopádně jak je to teď s žraloky v této oblasti? Je ta možnost zakoupit výlet na potápění , ale trošku mě straší okolí . Předem děkuji za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Báro,

   z ramadánu skutečně není třeba mít obavy, nevím, zda jste si četla o ramadánu zde na tripito.cz nebo na nějakých jiných stránkách, nicméně je pravda to, co píšete, na turisty v hotelech to nemá vliv, stává se jen velmi výjimečně, že by služby byly nějak omezeny. Opravdu žádný strach!

   Co se týká žraloků – jejich útoky na lidi jsou v Rudém moři dost vzácné. Ale je pravda, že se stávají. A není zapotřebí pátrat nijak hluboko v minulosti. Poslední mě známý incident se stal minulý rok v říjnu a bylo to právě v oblasti Sharm el Sheikhu. Stalo se to během šnorchlovacího výletu do národního parku Ras Mohamed, který je od Sheikhu asi 15 km daleko. Údajně se jednalo o zhruba dvou metrového jedince žraloka dlouhoploutvého, který napadl skupinu tří lidí (2 turisté a 1 místní průvodce). Fatálně to sice neskončilo, ale průvodce přišel o nohu a u 12 letého dítěte, které bylo převezeno do nemocnice v kritickém stavu se doktorům nakonec nepodařilo zachránit jeho napadenou ruku. Nevím, zde jste zrovna toto chtěla slyšet, jsou to fakta. Je potřeba si ale uvědomit, že riziko jakéhokoliv podobného střetu je při nejmenším v dnešním době zcela minimální. Jde o to, si tuto možnost nepřipouštět a bude vše v pořádku.

 • Odpovědět

  Dobrý den..
  Jedu poprvé do egypta(three corners fayrouz plaza beach). Miluji žnorchlování . Jezdíme k moři pořád (tunis)ve vodě jsem klidně 7 h denně.ale vždycky když se vracím ke břehu mám nepříjemný pocit a musím koukat za sebe .Jinak jako strach nemám jenom se říká že žraloci útočí ze zádu tak prostě se radši mám napozoru.moje otázka zní jestli tohle je strach nebo spíš opatrnost a jestli mám chodit do vody .a nějakou radu jak se s tím strachem vyrovnat ale jak rikam vetsinou mam jenom špatný pocit kdyz se vracim ke břehu jinak na žraloka si ani nezpomenu a jsem unešen mořem,..

  • Odpovědět

   Dobrý den Honzo,

   díky za sdílení vašich pocitů. Three Corners Fayrouz Beach je velmi dobrá volba. Zatímco tam budete, určitě nezapomeňte krom několika vstupů do moře přímo u hotelu (jak z pláže, tak z mola) zajít k cca 15 minut pěšky vzdálenému zálivu Marsa Mubarak. Na šnorchlování je to podobně jako Abu Dabbab vyhlášená lokalita.

   Co se týká žraloků a strachu či vašeho respektu a zároveň opatrnosti. Konkrétně tady v tomto hotelu je možnost využít předposlední vstup do moře ze zdejšího mola – ten vás zavede do laguny, kde žádné toto nebezpečí v žádném případě nehrozí. Jste tu chráněn přírodní bariérou. Doporučuji tedy začít tam. Jakmile nadejde čas na vstup přímo ke korálovému útesu, popřípadě čas na koupání v zálivu Marsa Mubarak, nejlepší je na žraloky nemyslet. Snadno se to říká, mnohem hůře se to dělá. Zkrátka jde o to nevstupovat do vody se strachem, neměl by to správně být ani strach z hloubky, ani strach z těchto nebo jiných živočichů. Nebezpečí je skutečně zcela minimální, není proto na místě se kvůli němu nějak v hlavě zbytečně „zacyklit a zablokovat“. Myslete na ten krásný podmořský život, na to, že vstupujete do jiného a tak barevného světa, těšte se na to, jak tento svět budete pozorovat, aniž byste živočichy rušili a bude vše v pořádku. Uvidíte 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  jako nejlepší pro šnorchlování v Makadi Bay doporučujete „severní“ část, ale v odpovědi z 3/3/2021 výše doporučujete naopak „jižní“ část. Můžete to prosím ve vztahu k hotelům upřesnit? Předem moc děkuji!

  • Odpovědět

   Dobrý den Petře,

   lepší je severní část Makadi Bay. Je to místo, kde se dostanete do moře pohodlně z pláže a navíc jsou blízko pláže dostupné korály. Kdo hledá dobré šnorchlování a příjemný vstup do moře, je to právě tato část Makadi, kterou by měl člověk zvolit. Např. pláž u hotelu Fort Arabeqsque.

   Na druhou stranu je pravda, že korály jsou i v jižní části Makadi, je jich tu určitě víc a jsou větší. Neumím tedy jednoznačně říct, kde je šnorchlování lepší, zda v severní nebo jižní části Makadi. Kdo volí jižní část zálivu, měl by si ale dát pozor na to, že vstup ke korálům je víceméně možný pouze z jednotlivých mol (což je věc, kterou si ne každý přeje), plus ne u každého hotelu tu molo je, třeba právě ona Labranda molo nemá. Místo toho má před sebou takové dvě laguny – vstup do moře tedy perfektní, nýbrž na šnorchlováni jsou tyto laguny nevhodné, prakticky bez života. Výběr konkrétního resortu je tak při nejmenším v jižní části Makadi dost zásadní.

 • Odpovědět

  Dobrý deň vás názor prosím na snorchlovanie a výskyt žralokov na makali aby konkrétne labranda hotel ?

  • Odpovědět

   Dobrý den,

   hotel Labranda Royal Makadi má velmi dobrou pláž, vlastně hned dvě písečné pláže s bezproblémovým vstupem do vody – žádná mělká laguna, ale po pár metrech dostatečná hloubka na plavání. I tak se ale v podstatě jedná o takovou jednu velkou lagunu (cca 300 m na délku a 250 m na šířku), kolem je ohraničena mělčími vodami a korály. Z tohoto pohledu tu tak je nebezpečí žraloků skutečně minimální, ne-li nulové. Nevýhodou ale je i fakt, že v laguně je minimální podmořský život. Byť oblast makadi je na šnorchlování dobrým místem, konkrétně pobřežní části u Labrandy na šnorchlování ideální vůbec nejsou. Lze využít molo u vedlejšího hotelu (Harmony Makadi Bay), pustí vás tam za poplatek 5 usd / osoba a šnorchlovat z jeho konce.

   Z hlediska šnorchlování je určitě lepší volit severnější část Makadi, ideálně jeden z hotelů Fort Aarabesque resort nebo Prima Life Makadi.

 • Odpovědět

  Dobrý den, mám dotaz ohledně hotelu Amarina Abu Soma resort, jedeme tam poprvé. Vždy jsme doposud byli v Sunrice select royal makadi, vždy maximálně spokojeni. Vzhledem k tomu, že vnuk jede poprvé, chci koupit výlet se snorchlovanim. Byla jsem na něm již vícekrát, včetně výletu za delfíny. Vždy jsme snorchlovali minimálně na dvou místech na otevřeném moři, nyní mám ale obavy ohledně žraloků. Máte prosím nějaké informace, že by se objevil žralok v místech pořádání těchto výletu?Jezdí se nejvíce na Giftunl, ale možná bude jina nabídka, vzhledem k tomu, že nejedeme z Makadi, ale že Soma Bay. Odlétáme nyní ve středu. Zdraví Hanka

  • Odpovědět

   Dobrý den Hanko,

   samozřejmě, že nějaké, avšak velmi malé riziko toho, že na některém z podobných výletů potkáte žraloka, existuje. A dle mého názoru je toto riziko větší než u pobřeží. Na druhou stranu bych se toho určitě nebál, navíc budete s průvodcem a ve skupině. Nějaké informace o posledních výskytech žraloků během těchto výletů nemám, omlouvám se. Vím, že v oblasti Giftun island je dokonce šance na žraloka obrovského (který nebezpečný není), je ale dost nepravděpodobné,, že byste ho viděli.

 • Odpovědět

  Moc děkuji za odpověď a přeji příjemný a úspěšný nový rok. Martin.

  • Odpovědět

   Děkuji Martine, nápodobně i já Vám!

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši, po dlouhé době píší dotaz. Minulý rok jsme spolu psali ohledně Marsa Alam, hotel Royal Brayca……myslím, že se tak jmenuje…..konzultoval jsem s vámi žraloky, a potom psal dojem z dovolené. Až nyní, když nám čas, jsem zkoumal fotky z podvodního života, a zjistil jsem, že jsem kousek od břehu v písku mezi kameny vyfotil rybu Odranec pravý…..je to možné??? Vcelku mě zarazilo, jak je ryba nebezpečná….Jinak na dovo vzpomínáme, a vypravíme se znovu, je to kouzelná země…..Děkuji za odpověď a mějte hezký nový rok. Martin.

  • Odpovědět

   Dobrý den Martine,

   ano, vzpomínám si. I váš email mi je povědomí. Odranec pravý se v Rudém moři vyskytuje, žije u dna, ale zároveň má rád mělčiny. Takže rozhodně je možné, že jste právě odrance viděl. Patří mezi ty nejjedovatější ryby. Je to o důvod víc, proč při potápění, ať už to je v Egyptě nebo kdekoliv jinde na světe, pouze pozorovat, ale na nic nesahat a pokud možno dodržovat od živočichů bezpečný odstup.

 • Odpovědět

  No já bych tam nevlezla do toho moře ani za milion, natož s dětma, NIKDY!V moři žijou žraloci a bohužel u mol taky a tam už bych nestrčila z toho mola ani nehet do vody.

 • Odpovědět

  Dobrý den, plánujeme na letošní léto dovolenou v Egyptě se dvěma dětmi (8 a 9 let). Našli jsme si Alibaba palace resort a rádi bychom se zeptali, zda u tohoto resortu není třeba umělá laguna, kde by byl pro děti přístup do vody bez problémů, a ne z mola, a jestli je to vhodný hotel, zda byste ho doporučil. Mockrát děkuji za odpověď. Ivo

  • Odpovědět

   Dobrý den Ivo,

   ne, přímo u tohoto resortu umělá laguna není. Z hotelové pláže je přístup do moře možný buď z mola (je krátké, má asi 50 metrů) nebo přímo z pláže, ale spíš to je takový hrubší písek nebo kameny. Zároveň je potřeba počítat s tím, že při odlivu z mělčiny u pláže voda úplně zmizí. Myslím si, že pro děti je lepší vstup od vedlejšího hotelu (hotel Aladdin), kde je vstup písečný. Není problém využívat právě tuto pláž.

   Služby hotelu Alibaba Palace jsou v pořádku, není to sice to nejlepší, co Egypt může nabídnout, ale není to ani nějaký podprůměr. Pokoje čisté, poměrně prostorné a solidně vybavené. Za mě ho mohu doporučit, ostatně jsem na resort Alibaba palace již dříve upozorňoval. Nebyl by-li v pořádku, nedělal bych to.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v květnu bychom chtěli jet s dětmi /2 a 6 let/ do Marsy. Hledáme hotel, kde jsou skluzavky a moře na šnorchlování, ale i lagunky pro malé děti. Můžete mi nějaký hotel doporučit, prosím?
  Předem děkuji Pavla Baudyšová

  • Odpovědět

   Dobrý den Pavlo,

   rozumím, je potřeba brát v úvahu to, že tam, kde jsou lagunky, je většinou špatný přístup na volné moře, musí se tedy chodit většinou po různě dlouhých molech. Podívejte se určitě na hotel Royal Tulip Beach Resort. Laguna tu je velká, ale hodně mělká, pro malé děti ideální. Kdo chce ale šnorchlovat, musí přes molo (to tu má skoro 700 metrů).¨

   Dál Three Corners Sea Beach (i ten má tobogány a skluzavky), z pláže možný vstup do mělčí vody / laguny, max. cca 1,3 metru hloubka za přílivu, šnorchlování opět z mola, které tu je o poznání kratší, má asi 80 metrů… Přemýšlím ještě o dalších možnostech, které by splňovaly vaše požadavky, v tuhle chvíli mě ale napadá už akorát Akassia Swiss Resort. To je větší resort, má svůj vlastní akvapark, tobogány jsou větší než ve výše uváděných hotelech, vstup do moře buď z mola nebo možnost koupání v uměle vyhloubené laguně, která má písečné dno.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  v létě letíme do Egypta Hurghada Arabella Azur resort,mám dotaz jak hodnotíte tento hotel a hlavně pláž a vstupy do moře….Četla jsem ve Vašich odpovědích,že v Hurghadě střet s velkým žralokem nehrozí?Vím,že boty do vody budou vhodné.

  • Odpovědět

   Dobrý den Moniko,

   hotel Arabella Azur nemá klasickou pláž. Lehátka jsou na betonu, na kterém je navezený písek tak, aby to vypadalo „přírodně“. Vstupy do moře jsou přes shody plus je tu i jeden malý písečný vstup. Ano, boty do vody doporučuji, je tu dost ježků. Jinak to je takový umělý záliv, ve kterém často kotví sem tam nějaká loď, hloubka na plavání dostatečná, voda čistá a je zde možnost i šnorchlování. Pokud vám nevadí to, že zde není pláž klasického typu, tak si myslím, že se vám zde bude líbit.

 • Odpovědět

  Aha no dobře tedy, tak snad to nebude úplně OUT 🙂 mimochodem toto nám doporučila nejmenovaná cestovka, tak uvidíme. Když tak potom poreferuji i s fotkama jak to tam vypadalo apod. 🙂 Tedy výlety na nějaké památky moc neplánujeme, snad jen krátce návštěvu přímo města Sharm El-Sheikh. Doufám že je tam již bezpečno a pro našince nehrozí žádné velké riziko návštěvy těchto míst, obchůdky, kavárny apod. 🙂 Jinak díky moc za info a už se těšíme na to šnorchlování.

  • Odpovědět

   Dejte určitě vědět, fotky když tak mě na mail, já je sem pak pro ostatní šoupnu 🙂 Jinak ona cestovka podle mě doporučí kde co, když to potřebuje prodat, ne vždycky samozřejmě. Ale nemějte z toho obavy, je to tu v pohodě, hlavně ten šnorchl. Užijte si to.

 • Odpovědět

  Ano díky za odpověď a jen upřesním měl by to být Coral Beach Tiran resort. 🙂 to jsem opoměl napsat.

  • Odpovědět

   Ano, to vám vypadlo 🙂 Můj názor na konkrétně tento resort je ten, že to je hotel spíš pro méně náročné lidi (standardní pokoje, horší služby, personál často vyžadující spropitné a tak podobně), za to potápění tady stojí za to. Vy odsud na Sharks Bay vlastně budete jen koukat, bude nalevo od vás. Není tady klasická pláž, sice se leží na písku, ale jste vlastně na takových malých útesech, z nich zde vede do moře krátké dřevěné molo, má asi 20 metrů, a přímo z něho je vstup do moře ke korálům. Hned je hloubka, min. takových 6 metrů.

 • Odpovědět

  Zdravím Lukáši, předem moc díky za skvělé postřehy a rady je to velmi přínosné počtení. No proč píši, příští rok začátek Července by jsme se měli jet s rodinkou do Egypt / Sharm El Sheikh / Sharks Bay. Recenze jsem četl jsem trošku rozpačitý. Můžete mi říct něco víc o tomto místě ? Má se člověk obávat myšleno kvality služeb a taky údajně velmi časté domácí klientely ?

  A ke šnorchlování, obavy ze žraloků asi nemám, tedy ne nějak přehnané i když to riziko nějaké bude vždy, jedeme přece do oblasti kde jsou doma a ne na Mácháč 🙂 Spíše bych se obával nechtěných zranění od jiných korálových živočichů jenž pro neznalého mohou být asi nebezpečnější, co si o tom myslíte ?
  Díky moc za odpověď Kamil

  • Odpovědět

   Dobrý den Kamile,

   ono samozřejmě dost záleží na tom, jaký konkrétní hotel zvolíte. Na pobřeží, myšleno na místních plážích místní jsou, ale cizinci jednoznačně převažují, tohoto bych se nebál. Sice je pravda, že sem aktuálně tolik cizinců jako kdysi nejezdí, určitě ne tolik jako do Hurhgady nebo Marsy, ale už se to zase zlepšuje a turisté přibývají. Přímo u pláží tady je dost mělko, je tu řekněme takový 40 metrů široký, původně korálový pás, tedy do vody je zde dobré chodit po plovoucích, asi 50 metrových molech, kterých to je řada.

   Rozumím vám. Já doporučuji, za prvé na nic nenašlapovat, a když musíte tak opatrně a vědět, kam šlapete a hlavně na nic nesahat, oni se tím ostatně korály jinak ničí. Pouze pozorujte. Pokud to bude dělat, nic nehrozí, určitě zde není nic, co by na vás pod vodou útočilo. Nepříjemné jsou medúzy, některé dost, ale zase, ty žahají jen, když se jich dotknete. Navíc jich tady tolik nebývá.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  a jak vypadá situace poblíž hotelu Caribbean World, Hurghada (konec listopadu) – žraloci, šnorchlování, plavání, atd.
  Děkuji
  Honza

  • Odpovědět

   Dobrý den Honzo,

   pravděpodobně myslíte Caribbean World u Soma Bay, viďte? Pokud máte dlouhé a prostorné písečné pláže, tak je tento hotel podle mého názoru jednou z nejlepších voleb. Vstup do moře je pozvolný, písečný, odliv je trochu znát, ale není to nic hrozného. Dál od břehu písek končí a dno je porostlé mořskou trávou (zhruba po 40 metrech od břehu), to je ale v místech, kde lze už plavat, takže to nevadí. Po dalších zhruba 25 metrech jsou bójky, za ně by se správně nemělo, ale když za ně půjdete, nikdo vás vyhazovat nebude. Podmořský život je tady spíš chudší (na šnorchlování bych doporučil jiné lokality, viz. průvodce výběrem hotelu v Egyptě), i proto je zde šance vidět byť třeba jen z dálky nějaké malé žraloky prakticky nulová.

 • Odpovědět

  Dobrý den,chtěla jsem se informovat,jak vypadá podmořský svět v rezortu Shams Safaga?Jsem zvyklá na podmořský život v Marsa Alam.Bohužel v termínu kdy mohu odletět bylo již do této oblasti vše vyprodáno.Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Soňo,

   na šnorchlování to u hotelu Shams Safaga není špatné, byť řada lokalit v Marsa Alam je v ohledu podmořského života trochu někde jinde. Pláž tu je písečná, vstup pozvolný, není potřeba chodit přes mola (která tu ale jsou, takže je možné je využít). Voda čistá, hlavně ráno a dopoledne, v pozdějších hodinách tu bývá zakalená. Korály tu v moři jsou, nečekejte žádné velké korálové útesy a stěny, to ne. Ale je na co se koukat. Při troše štěstí i zde potkáte želvy.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  chystáme se poprvé letět do Egypta,předběžně máme vybrán(vzhledem k podzimním prázdninám,kdy je skoro vše plné) hotel Dream Lagoon Garden Resort v Marse,rádi šnorchlujeme-dosud jen v Řecku,kde jsme viděli pár rybek a těšíme se na podmořský život,poletíme s dětma 9 a 14let,které dobře plavou,vstup do moře je z pláže a mají zde být přítomny 2 laguny-je zde možný výskyt želv.Jak je to při odlivu,molo zde přítomno není.myslíte si,že volba je dobrá?díky moc

  • Odpovědět

   Dobrý den Evo,

   z hlediska šnorchlování je to celkem dobrá volba. Máte pravdu, že tu molo není. Zároveň upozorňuji na to, že při břehu je zde mělko (záleží kde na pláži jste) – když na jejím severním okraji, tak musíte překonat 200 metrů dlouhou mělčinu, když na jejím jižním okraji, tak zhruba 100 metrů dlouhou mělčinu. Na obou místech budete mít vodu po kolena, za odlivu místy klidně jen po kotníky. Vzhledem k tomu, že tu jsou různé úlomky korálů apod. (není to jen písek), hodí se boty do vody. Jakmile mělčinu překonáte, dostanete se do laguny. Je to velká laguna a pokud vím, tak je tu jedna, nikoliv dvě. Dá se zde plavat i šnorchlovat, jsou tu korály, víc jich je na vnějším okraji laguny, kde lze vidět i trnuchy (patří mezi rejnoky) a občas i právě mořské želvy. Pokud vám nevadí chození přes tu mělčinu, není to tu tak hrozné, jak jinde, tak ano, toto je dle mě dobrá volba.

 • Odpovědět

  Dobry den Lukas,
  V pondelok letime do Marsa Alam Jaz Samaya Resort Coraya Beach.Chcem sa opytat ci poznate aj tento hotel a hlavne na podmorsky svet,ci sa da dobre snorchlovat a kedze ideme s detmi aka je zatoka Coraya Beach,pozvolni vstup atd..
  Dakujem pekne za odpoved.

  • Odpovědět

   Dobrý den Martine,

   ano, znám. Jaz Samaya je oproti jiným hotelům u zátoky Jaz Coraya menší a klidnější resort.Vybavení pokojů i obecně služby zde jsou na dorbé úrovni. Rozhodně egyptský nadstandard. Co se týče moře, tak přímo před Jaz Samayaou je menší písečná pláž, vstup je ovšem přes mělčinu akorály. Není to úplně ideální. Prakticky hned vedle víc směrem do zátoky je molo – po kterém se dá jít do větší hloubky – ideální buď na plavání nebo právě na supr šnorchlování. Dál směrem do zátoky je plno lehátek, ale vstup do moře zde není možný, kvůli němu se musí „až“ do čela zálivu, kde lze chodit do moře (nejdřív chvíli mělko, o kus dál se plavat dá). Toto čelo zátoky je po pobřeží od vašeho hotelu vzdáleno odhadem 350 / 400 metrů, tj. není to vůbec daleko.

 • Odpovědět

  Dobrý den letíme do Brayka bay , je hotel s lagunou bezpečnějšíi? Asi o dva hotely dál došlo k napadení českého turisty. Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Evo,

   ano, platí, že koupání v nějakých lagunách je v tomto ohledu bezpečnější než na volném moři. Nicméně u Brayka Bay je pouze záliv, nikoliv laguna, takže zde při koupání v moři žádnou přírodní bariérou chráněna nebude. V každém případě od události z minulého srpna jsem v Egyptě dosud nezaznamenal žádné další napadení. Takže byť respekt z moře je na místě, tak obavy nikoliv.

 • Odpovědět

  Dobrý den, příští týden odletam do hotelu Hawaii dreams hunghada.
  Můžete mi napsat je-li tam nějaké nebezpečí ohledně žraloků, případně jaky je vstup do moře?
  Děkuji předem za odpověď Lucy

  • Odpovědět

   Dobrý den Lucy,

   tady nebezpečí nehrozí. Ono totiž zde je moře hodně, opravdu hodně mělké. Záleží vždy na přílivu a odlivu, ale typicky tu je voda max. po kolena klidně 100 metrů – je tu za začátku hodně ploché a mělké dno. Tedy na plavání jsou zde určené spíš bazény. A i kvůli danému mělku tu žádné velké ryby, natož žraloky nepotkáte.

 • Odpovědět

  Dobrý den. S přítelem chceme poprvé jet společně k moři a Egypt se nám zdá jako dobrá volba. Vybrali jsme si dva hotely mezi kterými se rozhodujeme. Líbí se nám Caribbean World/Hurghada/Soma Bay a hotel Sunwing Waterworld Makadi. Zajímal by mě váš názor. Máme tedy trochu obavy z jídla, neboť teď v novinách opěť plaší. A také netuším, zda nějaký z těchto hotelů skýtá vámi zmíněnou lagunu či tak. Předem vám děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Ireno,

   výborný předvýběr hotelů. Chválím 🙂

   Jídla se nebojte, jasně, můžete zažít zažívací problémy (podrobně o průjmech v Egyptě zde), ale pravidlo to nebývá. Co se týče hotelů, oba jsou dost kvalitní. Caribbean World Soma Bay má lepší, rozumějte o něco prostornější pláž. Vstup do moře je u něj písečný a pozvolný, naopak podmořský život tu bohatý moc není. Sunwing Waterworld Makadi má dle mého názoru o něco komfortnější pokoje, zároveň tu je lepší moře – při šnorchlování lze leccos vidět. Vstup z pláže je písečný, cca 50 metrů pozvolný, dál dno klesá rychleji a jsou zde i korály.

   Jinak žádné laguny ani u jednoho z těchto hotelů nejsou.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  vidím, že se v hotelích perfektně vyznáte. Můžete mi prosím doporučit nějaký, kde jsou opravdu krásné a zachovalé korály a samozřejmě i ryby, nejlépe i želvy? Byli jsme před pár lety v Shams Alam a opravdu to bylo perfektní.

  Máme jet na stejné místo (případně Gorgonia), nebo existuje i jiné, které se tomu vyrovná?
  Děkuji.
  Kristýna

  • Odpovědět

   Dobrý den Kristýno,

   díky za váš dotaz. Shams Alam je skvělé místo na šnorchlování, Gorgonia Beach Resort rovněž, byť přeci jenom za mě musím říct, že je Shams Alam lepší. A na rovinu těžko najdete lepší lokality (vyjma zálivu Marsa Mubarak, od něhož je asi 15 minut pěšky po pobřeží hotel Three Corners Fayrouz Plaza nebo zálivu Abu Dabbab). Hlavně u Abu Dabbab bývá často dost lidí (na to od Shams Alam rozhodně zvyklí nebudete), byť je to relativně velký záliv.

   Proto bych vám spíš doporučil nedaleký hotel Three Corners Equinox, u kterého je také velmi dobré moře a zároveň se od něj dá k Abu Dabbab dojít nebo dojet 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  Jaký je váš názor na hotel Ghazala Garden v Sharm el Sheikh, služby a pláž celkově? Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Gabrielo,

   prvně vás odkáži na moji zhruba měsíc starou odpověď, ve které jsem se ke Ghazala Garden také vyjadřoval.

   Pláž tam popisuji asi dostatečně, je zde klasická písečná pláž, kde lze normálně z pláže jít do vody a to i za odlivu. Za chvíli je dostatečná hloubka na plavání. Možnosti šnorchlování a něco pod vodou vidět jsou kousek dál od břehu, ale rovněž dostupné.

   Co se týče služeb hotelu – personál se snaží, pokoje jsou denně uklízené, vypíchnu špatné a slabé wifi připojení, které je dostupné jen ve společných prostorách. Pokoje jsou různé – mnoho z nich je původních se starším vybavením, jiné jsou lepší a po rekonstrukci. Pokud vím ty lepší pokoje začínají čísly 15.. a 16.. Ale i na těch starších je lednička, a tv, buď to není lcd. Jsou prostorné. Výběr jídla je vždy veliký (vždy kuřecí i hovězí a ryby), hodně ovoce a hodně sladkého, dle mě si každý vybere.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  chceme jet letos poprvé do Egypta a rádi by jsme si užili ve větší míře koupání v moři a písečnou pláž, ale také občasné šnorchlování. Jakou oblast a případně i hotel by jste nám doporučil, aby byl vstup do moře z pláže a nejen z mola a bylo vidět i nějaké rybičky. Nerada bych aby 100 m od břehu bylo jen 75 cm vody a nedalo se plavat.
  Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Moniko,

   nejlepší šnorchlování je Sharm el-Sheikhu a hlavně v Marsa Alam. Sheikh má více méně pobřeží skalnaté až na pár pláží (a tak se zde chodí do vody přes krátká mola). Proto vám doporučuji Marsu, kde, když vyberete pečlivě, můžete mít písečnou pláž i výborné šnorchlování.

   Moje návrhy pro vás jsou následující:

   Fantazia Resort – na jihu, vstup možný jak přímo z pláže (sice ne všude ale na vyhrazených místech), tak z mola. Koupání možné v lagunách, tak na volném moři (šnorchlování i v lagunách je super)

   Brayka Bay Resort – bez mola, vstup rovnou z pláže, i tady je život v moři hodně bohatý

   Three Corners Equinox – vstup rovněž bez nutnosti mola, jsou tam občas oblázky, ale hlavně písek. Šnorchlování také parádní. Dá se odsud dojít k hotelu Malikia Abu Dabbab a k vyhlašenému zálivu Abu Dabbab s želvami. I hotel Malikia by byl pro vás vhodný, na můj vkus je to ale zbytečně velký komplex a vzhledem ke své kvalitě často nepřiměřeně drahý.

   – Sunrise Marina Resort v Port Ghalib – také pláž bez mola, hned u pláže možnost šnorchlování.

   U všech těchto hotelů se dá chodit – buď podél pobřeží nebo v případě Sunrise Marina resortu v letovisku a kolem přístavu.

   POkud budete chtít tipy i na nějaké lepší hotely, ozvěte se a já poradím 🙂

 • Odpovědět

  Skusam ci mi ide komentar v to tomto vlakne pretoze mi nefunguje

  Lukas je tam nejaky problem?

  https://tripito.cz/egypt/internet/

  • Odpovědět

   Dobrý den Pavol,

   žádný problém tam není 🙂 Již tam na váš dotaz budu reagovat 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den. Začatkem srpna odletam s rodinou a přáteli na tyden do hotelu Stella Di Mare Resort Spa v Sharm El Sheikh. Můžete mi sdělit váš názor na tento hotel, i co se týče koupání a bezpečnosti+ cesta z letiště na hotel, žraloci…Četla jsem dnes zprávy o rušení letů(zatim na tyden)do Kahiry,obavy jsou i se Sharmem… mamem se nějak obávat? Zvolili jsme tuto destinaci po dlouhém hledání. Egypt radi navštěvujeme kvůli moři, Sharm letos zvítězil 🙂 Děkuji za odpoved 🙂

  • Odpovědět

   Dobrý den Michaelo,

   ano, British Airways dočasně včera zrušily lety do Káhiry. V uplynulém týdnu na egyptských letištích (nejen v Káhiře, ale třeba i v Hurghadě) prováděly blíže nespecifikované bezpečnostní prověrky, na základě kterých se rozhodly lety do Káhiry přerušit. Dle mě to souvisí s bezpečnostními kontrolami na samotném letišti v Káhiře, které pravděpodobně neodpovídají britským požadavkům. Souvislost s bezpečností v Egyptě to pravděpodobně nemá a určitě ne s bezpečností v letoviscích. Do Sharkm el Sheikhu britské letecké společnosti nelétají dlouhodobě, takže ani v tomto směru nevidím žádnou změnu oproti uplynulým měsícům. Za mě jsou proto obavy zbytečné.

   Transfer do hotelu je z letiště rychlý (je to jen asi 15 km daleko), navíc je ve skupině v autobusu, takže bezpečnost dobrá. Samotný hotel je Stella Di Mare Resort Spa je velmi dobrý. Komfortní a služby zde jsou na vysoké úrovni. Takže dobrá volba! Personál je profesionální a nevtíravý. „Pláž“ přímo u hotelu je pro Sharm typický, leží na takových menších útesech plných písku a vstup do moře je možný v podstatě jen přes krátká mola… tedy z nich se leze hned do hloubky ke korálům. I proto zrovna zde není koupání v moři ničím chráněné od případných predátorů. Ale doporučuji se nebát a moře si užít… byť vím, že se to snadno říká a hůř dělá. Pěknou dovolenou!

 • Odpovědět

  Dobrý den přeji,
  ráda bych se informovala, zda máte nějaké zkušenosti se šnorchlováním u hotelu Gorgonia Beach Marsa Alam. Jsou zde přírodní laguny, které by měly být součástí národního parku a chci se zeptat, jestli je nějaká možnost, že by se nějaký žralok do těchto lagun dostal? 🙂 Myslíte si, že je šnorchlování v lagunách bezpečné?
  Děkuji a přeji pěkný den.

  • Odpovědět

   Dobrý večer Anet,

   ano, je to přesně tak, přímo u Gorgonie najdete hned několik lagun – až na jednu výjimku jsou všechny od volného moře oddělené přírodní bariérou, tj. žádný velký živočich, natož žralok, se do nich z moře nedostane. Laguny jsou perfektní na seznámení se s místním mořem, ale i na šnorchlování za větrného počasí, kdy to z mola šnorchlovat třeba nejde. Takže ano, jsou bezpečné, je ale na druhou stranu potřeba počítat s tím, že v nich není život tak pestrý jako na korálovém reefu. Na něj se dostane přes molo – želvy, perutýni, rejnoci, apod. Mrkněte se na na bod 2 v článku o potápění v Egyptě, kde o podmínkách u Gorgonia beach píšu. Na volném moři je zde i velká šance na kytarovce jemenské, kteří patří mezi žraloky, ale nebezpeční nebývají.

 • Odpovědět

  Dobrý den ,
  v půlce srpna se chystáme do hotelu Aurora Bay resort do Marsy. Jak je to zde se šnorchlováním? Hrozí nějaké nebezpečí a je třeba se v této oblasti něčemu vyvarovat? Předem děkuji za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Terezo,

   u hotelu Aurora Bay Resort jsou podmínky na šnorchlování parádní. Ostatně zátoka Jabal al Rosas figuruje v žebříčku 6 nejlepších lokalit na potápění v Egyptě (viz. 4. místo). Hned kousek od pláže začíná korálový útes, podél kterého se dá plavat. Naní tu žádné molo, vstup je pohodlný přímo z pláže, což je oproti jiným místům docela výhoda. Lze tu vidět nejen menší rybky, ale i želvy, někdy zavítá dokonce rejnok, delfín a výjimečně i menší žraloci – mluvím o takových, kteří dřív odplavou, než si je z dálky stačíte prohlédnout.

 • Odpovědět

  Dobrý den, Lukáši, chystáme se na přelomu července do Marsy a rozhodujeme se mezi hotely Jaz Grand Marsa a Coraya Jaz Lamaya. Chceme hlavně snorchlovat. Jedeme s většími dětmi (16 a 13), ale šnorchlovali s námi zatím akorát v Řecku a v Chorvatsku a spíš z mělčiny. Poradíte, který hotel máme zvolit? Samozřejmě mám obavu z větru a velkých vln a teď; co mne postrašili v práci žralokem, tak i z nich. Díky za odpověď!

  • Odpovědět

   Dobrý den Pavle,

   dopředu říkám, že ať už zvolíte kterýkoliv z těchto hotelů, nic tím nezkazíte. Oba jsou kvalitní, osobně bych řekl, že Lamaya o něco málo lepší a je to hotel patřící do té nejlepší skupiny resortů, ze kterých lze v Marsa Alam vybírat.

   Hotel Jaz Grand Resta je trochu stranou hlavní Coraya zátoky. Má dobrou pláž, ale přístup do moře je poněkud horší. Pokud se nechcete cachcat ve vyslovené mělčině, tak je potřeba chodit přes molo ke korálu (molo konkrétně tady ale není dlouhé, má asi 100 metrů). Potápění super, ale nevýhoda je, že to tu bývá občas zavřeno, je to směrované na otevřené moře, takže když fouká vítr, můžou být někdy vlny a pak vás přes molo nepustí. V takovém případě tu jste od moře vlastně odříznuti.

   Já bych nejen z kvalitativního hlediska, ale i z hlediska plavání a potápění doporučoval spíš Jaz Lamaya Resort. Pro šnorchlisty, kteří se chtějí v zátoce Coraya snadno dostat na útes, je jedno jediné molo – to je právě před tímto hotelem. Dobré je, že je odsud v dosahu i pláž, ze které je pohodlný vstup do moře (třeba právě pro děti). Mořský svět tu je super včetně rejnoků a želv.

   Toť můj názor. Pěkný sobotní večer 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,

  1.8. vyrážíme s přítelkyni směr ElPhistone, chtěl jsem se zeptat, jak je to v této oblasti se šnorchlováním? Já to totiž miluju, ale taky mám obavy ze žraloků. Navíc ke korálům vede molo dlouhé cca 800m a pak je údajně korálový útes. Nevíte jaká je hloubka vody za tímto útesem směrem do otevřeného moře? Rád bych šnorchloval alespoň s partnerkou, jenomže ona šnorchlování ráda nemá, takže na to budu asi sám, takže bych byl případně jednodušší terč.

  Děkuju za odpověď 🙂

  • Odpovědět

   Dobrý den Radku,

   zvolil jste dobře. Tady jsou dobré podmínky na šnorchl. Je tady jednak dobrá písečná pláž a z ní pohodlný vstup do moře do laguny, která je hned u pobřeží. V ní se při odlivu plavat moc nedá, voda asi po pás, při přílivu voda asi po prsa – takže ideální hloubka, dá se plavat i šnorchlovat a leccos vidět. Do oně vzdálenejší laguny se dá chodit z mola (asi z jeho jedné třetiny). Pak je tady další, větší laguna (vzdálená asi 0,5 km od hotelu po pobřeží směrem na sever za místní potápěčské centrum). Vězte, že ve všech těchto lagunách nebezpečí žraloků nehrozí.

   Pokud si chcete pořádně zašnorchlovat, vidět korál, želvy, barakudy a výjimečně i nějaké malé žraloky, tak musíte na konec mola (má asi 550 metrů, 800 m nemá). Upřímně řečeno jaká přesná hloubka tu je, nevím, ale většinou tyto korálové stěny padají celkem strmě dolů, klidně hned u mola do 15 až 20 metrů…. Užijte se to 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den jedeme do Shams safaga Resort. Je to tam bezpečné na šnorchlování? A jalý je přistup do moře?

  • Odpovědět

   Dobrý den Honzo,

   pláž je u tohoto hotelu parádní, čistá a písečná. Moře přímo u pláže je mělké – plavat se dá, ale jen při přílivu. Při odlivu je dost mělko, zhruba do vzdálenosti 50 metrů, pak teprve začíná dno klesat. Nejde to strmě dolů jako jinde, takže to je na šnorchlování příjemnější. Korály tu jsou menší, ale přesto se dá leccos vidět – dokonce i trnuchy a karety. Čím dále od pláže jste, tím je tam život bohatší. Za mě to zde na šnorchlování bezpečné je a to i vzhledem k charakteru dna – samozřejmě nebezpečí žraloka ale vyloučit nejde.

 • Odpovědět

  Dobry vecer, rada bych se zeptala na hotel Mirage bay v Hurghade? U hotelu by mela byt zatoka, z diskuzii jsem vycetla, ze je zde voda kalna jako nekde v rybnice, mate zkusenost? Take by zde melo byt molo vhodne ke snorchlovani, je pristupne pro deti nebo zde je uz velika hloubka?Moc dekuji za odpoved, Jana

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   ano, to mohu potvrdit. Zdejší uměle vytvořená laguna skutečně lákavá není, sice je do ní vstup po písku, ale je taková hnědo zelená, kalná, plná medúz, někdy to i zapáchá. Takže tady je lepší chodit směrem k molu, u kterého je z pravé strany rovněž pláž – tady je už vody normální a čistá, ovšem je dost mělko, asi 100 metrů a vstup není po písku, nýbrž po kamenech a korálech. Molo tu měří asi 120 metrů, na konci je žebřík do vody, po žebříkem kameny, tj. dá se zde stoupnout na dno a stačit tu, ovšem pak hned je hloubka a korál – na šnorchlování dobré, ale ne pro lidi, kteří mají strach z hloubek.

 • Odpovědět

  Dobrý den, jak tak pročítám dotazy a odpovědi, máte poměrně dobrý přehled o plážích u jednotlivých hotelů. Jestli se tedy mohu zeptat na pláž, žraloky a výhody a nevýhody hotelu Radisson Blu Resort. Budu velmi vděčná. Do Egypta letíme poprvé a přestože píšete, že setkání se žralokem je spíše výjimečné, strach mě příliš neopouští. Děkuji za odpověď. Mirka

  • Odpovědět

   Dobrý den Mirko,

   shodou okolností se před zhruba týdnem ptal na podobný dotaz někdo jiný. Přečtěte si komentář i moji rekci na něj, ve které věřím, že najdete i některé odpovědi na to, co zajímá vás.

 • Odpovědět

  Dobrý den, poprosil bych o váš názor příp. doporučení koupání a šnorchlování v blízkosti hotelu Novotel v Marsa Alam.Do Egyptu jedeme poprvé, dcera si již dopředu stáhla aplikaci ohledně výskytu žraloků, nevím jak to funguje, doufám jen, že nebude celou dovolenou prudit s mobilem v ruce a do moře ji nedostanu…Díky za odpoveď.Marian

  • Odpovědět

   Dobrý den Mariáne,

   Hotel Novotel Marsa Alam to má s koupáním trochu komplikovanější. Do moře tu lze jít pouze přes molo (to měří asi 150 metrů). To vede ke korálovému útesu, kde je parádní šnorchlování, ale také hned u útesu velká hloubka. To by samo o sobě tolik nevadilo, nicméně Novotel leží na celkem větrné části pobřeží, a tak tu je moře kolikrát dost rozvlněné. Za takových podmínek na mole vyvěšují červenou vlajku s úplným zákazem koupání.

   Pokud byste na červenou vlajku zde měli smůlu, lze jít po pobřeží kousek na jih směrem k hotelu Utopia Beach Club – ten je asi 1300 metrů daleko. Sice přímo na pláž Utopie vás security jakožto cizí návštěvníky nepustí (je to škoda, protože šnorchl v zálivu u Utopie patří k těm nejlepším), ale po asi kilometru chůze je možné vlézt do dvou menších lagun (mají v průměru zhruba 40 metrů) a koupat se tam. A v nich jste před případnými predátory včetně žraloků v bezpečí. Laguny jsou totiž od moře oddělené mělkým korálovým podložím.

 • Odpovědět

  Dobrý den, prosim o váš názor na hotel Jaz Aquaviva v Makadi Bay a jaké je tam snorchlovani (nějaká laguna poblíž?) děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Lucie,

   za mě mohu váš výběr hotelu pochválit. Jedná se o relativně nový, čistý a udržovaný hotel s dobrými službami a perfektním aqauparkem. Sice ne přímo u moře, ale tam jezdí každou chvíli hotelový shuttle. Pláž je písečná, vstup do moře pohodlně pěkně rovnou z pláže a v moři tu je pár korálových ostrůvků, kde je dobré šnorchlování a lze tu vidět plno ryb včetně murén nebo chobotnic.

 • Odpovědět

  Dobrý den, díky za erudované a podrobné komentáře, je vidět, že máte egyptské pobřeží a resorty v malíku :). Právě jsem zaplatila sobě a svým 2 dětem /7, 13/ dovolenou v Hurghade Aladdin Beach resortu, chci se zeptat zda jde o resort s přístupem rovnou na volné moře, či s lagunami…? Syn /13/ se hodně bojí žraloků a s tímto nastavením jste psal, že není dobré do moře vůbec lézt, tedy se ptám hlavně kvůli něj a dle toho se zařídíme… :). Děkuji za Vaši odpověď!

  • Odpovědět

   Dobrý den Zuzko,

   tady žádné laguny nebo něco na jejich způsob, ať už přírodního nebo umělého, co by vás chránilo před volným mořem, zde není. Vstup do moře je buď možný přímo z pláže, přičemž je to pohodlný vstup do moře, žádná mělčina, ze které by při odlivu zcela mizela voda, dno vesměs písčité, občas kameny. Nebo lze využít molo a jít do moře z konce mola. V obou případech budete ale vstupovat do volného moře.

   Syna zkuste uklidnit a zbavit ho obav (třeba tím, že toto je část pobřeží, která není tak bohatá na mořský život, a tím pádem pravděpodobnost žraloka je zde skutečně hodně nízká) a uvidíte, že si i on moře nakonec užijte.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  Hodláme navštívit hotel u městečka El Quseir (hotel radisson blu res…), chtěl jsem se zeptat jestli máte nějaké zkušenosti z tohoto místa, mám novou masku na šnorchlování, tak snad bude mít úspěch…
  Je zde také „možnost” a šance vidět nějakého žraloka, nebo nějaké zajímavější zvířata než „jen” rybky?
  Předem děkuji za odpověď
  Martin

  • Odpovědět

   Dobrý den Martine,

   Radisson Blu EL Quseir resort je dobrý resort, trochu z ruky od letiště, ale moře má velmi pěkné. Dá se do vody chodit přímo z pláže, jsou tady dvě menší laguny, ve kterých se dá při přílivu plavat i šnorchlovat. Je v nich hodně ježků, takže se hodí boty do vody. No a za korálem se nejlépe dostanete přes dřevěného molo (to tady má asi 100 metrů) a končí u korálové stěny, která padá asi 20 metrů pod hladinu. Korál krásný, hodně rybek i středně velkých ryb, ale nějací větší tvorové, ať už rejnoci, želvy nebo právě třeba nějací menší žraloci zrovna tady většinou nejsou. I tak myslím, že se vám to tu bude líbit!

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  nevím zda-li dotaz už je ve zpracování, raději zasílám ještě jednou.
  Jedeme s přítelem v červenci do hotelu Hilton Sharm Waterfalls Resort Sharm El Sheikh. Dopoučil byste tento hotel? Je tam hezké šnorchlování? / omlouvám se předem za dotaz – žraloci tam byli viděni? Je třeba se obávat? Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   ano, tento hotel je dobrý. Nečekejte sice služby na úrovni Hilton hotelů u nás, ale personál se snaží. V areálu je wifi, na pokoje denně doplňují láhve s vodou. Areál je čistý, je ve svahu, jezdí zde „lanovka“, která usnadňuje cestu od moře. Oproti jiným hotelům v Sharm el Sheikhu má tento výhodu v podobě dvou pláží. Jsou sice hodně malé, ale jsou tu. Ležet se pak dá také na upravených skaliskách v okolí, na kterých jsou rovněž lehátka. Do moře se dá chodit buď za daných pláží (ale je to hodně mělké a kamenité dno, tj. je dobré mít boty do vody). Zároveň tu jsou dvě mola, jedno betonové, které je při přílivu pod vodou a jedno z plovoucích pontonů. Právě toto plovoucí je ideální využít k tomu, abyste se dostali k útesu, kde lze šnorchlovat. Hlídá to tu plavčík, ale prostor, kde se lze pohybovat je omezený zhruba na šířku 3 metrového pásu podél útesu. Dál jsou bójky a za ně vás plavčík nepustí.

   Žraloci se u Sharm el Sheikhu vyskytují, ale jsou typicky malí a tj. nejsou nebezpeční. Poslední série útoků se zde stala na konci roku 2010, kdy došlo i k jednomu smrtelnému zranění.

 • Odpovědět

  Dobry den,
  15.7. letime do tohoto hotelu.Co si myslite o snorchlovani a celkove o poloze hotelu vuci potencionalnimu vyskytu zraloka.Mela by tam byt i cca 5km zralici zatoka.Dekuji za info
  https://www.blue-style.cz/egypt/sharm-el-sheikh/hotel-club-magic-life-sharm-el-sheikh-imperial/?depCity=2&arrCity=13&date=2019-07-15&duration=7&airline=SMARTWINGS&room1=2%7CSR%7C24AIdepCity=2&arrCity=13&date=2019-07-15&duration=7&airline=SMARTWINGS&room1=2%7CSR%7C24AI&

  • Odpovědět

   Dobrý den Michale,

   šnorchlování u hotelu Magic Life v Sharm el Sheikhu je hodně dobré. Podobné je to i u okolních hotelů. je tady potřeba počítat s tím, že u pláže je mělčina. Z pláže vedou dvě mola, jedno má 250 metrů, druhé asi 300 metrů. Obě vedou k útesu, kde je šnorchlování nejlepší. Zde samozřejmě je výskyt žraloků možný, ale pokud na některé natrefíte, budou to malí žraločci, kteří rychle odplavou. A ano, žraločí zátoka je nedaleko, ale není to tak, že by v ní bylo nějaké zvýšené nebezpečí oproti jiným místům zde na pobřeží. Je to jen její jméno, nic víc.

   Kromě chození na konce mol, lze také ke koupání i šnorchlování využít malé lagunky (hlavně při přílivu), které jsou zde blíž k pobřeží. Je dobré však mít boty do vody, protože mají korálové podloží, nikoliv písečné. V nich není žádné nebezpečí velkých predátorů, nemají se sem totiž jak dostat.

 • Odpovědět

  Dobry den, objednala jsem si dovolenou v Marsa Alam v hotelu Sentido Oriental Dream – zvolila jsem tak kvuli snorchlovani ktere je hlavni duvod cesty do Egypta, jedu, s ditetem a dnes me znami vystrasili, ze se jedna o lokalitu s nebezpecim zraloku. Jak to prosim vidite? dekuji. Hanka

  • Odpovědět

   Dobrý den Hanko,

   prvně omluvte mojí opožděnou reakci… Marsa Alam je obecně lokalita, kde žraloci žijí a tedy mimo různé mělčiny a uzavřené laguny je šance, že na ně natrefíte. Pokud se tak stane, v drtivé většině případů se jedná o malé žraloky, kteří, než je stihnete spatřit, tak zmizí v hloubce.

   Ale zrovna u hotelu Sentido Orinetal Dream je případné nebezpečí skutečně minimální. V moři kousek od pláže tu jsou totiž dvě parádní velké laguny, ve kterých se dá plavat i šnorchlovat. Je zde leccos vidět včetně želv, ale žraloky v těchto lagunách neuvidíte. Určitě také doporučuji přeplavat vnější hranu lagun, dostat se přes útes a prohlédnout si korály z druhé vnější strany – zde ale už budete na otevřeném moři, kde tedy teoreticky určitá malá šance na žraloka je.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v září se chystáme na dovolenou do Egypta. Máme radši klidnějši místo s možností šnorchlování i plavání, ale nejsme moc zdatní plavci. Máme vyhlídnutý hotel Three Corners Equinoux. Splňuje naše požadavky, hrozí tam střet se žraloky? Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Iveto,

   chválím výběr hotelu, jeden z mých oblíbených, Equinox se vám bude líbit. Plus je odsud snadné se dostat k zátoce Abu Dabbab a nebýt tak vázán pouze na pláž u Equinoxu. Koupání tady je možné v zátoce (vstup buď hned z pláže nebo z mola). Šnorchlování je parádní, je tu mnoho korálů, plno želv, atd., dost možná potkáte i malé žraločky (bát se jich nemusíte). A tím, jak je to otevřený záliv a korálové útesy padají do hloubky, nebezpečí velikých žraloků tu i tady samozřejmě je, byť minimální a velmi nepravděpodobné. Zátoka před velkými predátory chráněná není a není tu ani žádná laguna, která by tvořila přírodní bariéry.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v květnu letíme s partnerkou do Marsa Alam do hotelu Sunrise Marina Port Ghalib, na co si dávat pozor, jaký je vstup do moře, a je tu riziko predátorů? Děkuji za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Vojto,

   chválím výběr hotelu, bude se vám líbit, a to i přesto že není přímo u pláže, tak je asi 400 m daleko. Je písečná, vstup do vody rovnou z pláže. Po pár metrech narazíte na korál, takže místo je výborné na šnorchlování. O kus dál je molo, takže i u něj se lze potápět. Riziko predátorů tu samozřejmě určité je, korál je ve volném moři, žádná přírodní bariéra tu není. Ale doporučuji se toho neobávat, pravděpodobnost útoku žraloka je velmi nízká.

 • Odpovědět

  Dobrý deň, tento rok ideme v júli prvýkrát do Egypta a vybrali sme hotel Tropitel Sahl Hasheesh. Doporučujete nám ho? Je tam tiež piesočná plaž s pozvoľným vstupom do mora? Nevyskytujú sa v tej oblasti žraloky? Ďakujem za odpoveď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Mirko,

   Tropitel Sahl Hasheesh co se čistoty a kvality ubytování i služeb týče doporučit mohu. Pokoje jsou velmi pěkné, krásné bazény, velký výběr jídla. V tomto ohledu bych chtěl upozornit snad jen na to, že sem v některých termínech jezdí dost Arabů (někteří z nich jsou zbytečně hluční), a tak je to skutečnost, kterou si člověk během své dovolené úplně nepřeje. Ale dost to závisí na termínu.

   Co se týče vstupu do moře, ten vás možná zklame. Pláž písečná je, nicméně moře je u pláže mělké, tj. je potřeba využívat asi 300 metrů dlouhé molo, jinak si v moři nezaplavete. Na konci molo se lze buď koupat přímo ve volném moře, kde se ojediněle žralok vyskytnout může, nebo před koncem mola je laguna, která má na délku asi 40 metrů – v ní se lze koupat, když jsou na moři vlny a zároveň je v ní výskyt žraloků prakticky nemožný.

 • Odpovědět

  Dobrý den,jedeme s dvěma dětmi (5a 13 let) letos o Vánocích do resortu Portho Galib v Marsa Alam.Je něco,na co byste si Vy osobně dával pozor?S pozdravem Pavlína Hýblová

  • Odpovědět

   Dobrý den Pavlíno,

   Port Ghalib resort je dobrý a alespoň v mých měřítcích na Egypt kvalitní hotel s pohodlným ubytováním. Co se týče koupání, tady bych vás upozornil na to, že pláž, resp. moře zde není vhodné pro neplavce, je totiž nutné jít do moře po molo (asi 200m), které vede za korálový útes. Na jeho konci je je proto zákonitě hloubka. Žádný pozvolný vstup do moře tu není. Stává se tu, že molo za větrného počasí zavírají. Kousek dál je další molo, které je víc v zálivu a to nebývá zavřené tak často. V každém případě doporučuji vyzkoušet obě dvě molo, protože každé z nich nabídne trochu jiné podmínky na šnorchlování. To tu je mimochodem parádní a nebezpečí žraloků je nejlepší si moc nepřipouštět a nemyslet na to.

 • Odpovědět

  Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je v Port Ghalib nejaka laguna na ‚bezpecne“ koupani v melke vode? Dekuji, Pavlina

  • Odpovědět

   Dobrý den Pavlíno,

   přímo v Port Ghalib žádná taková laguna, která by byla od volného moře oddělená mělčinou není. Nicméně u Port Ghalib, vzdušnou čarou asi kilometr od něj je hotel The Three Corners Fayrouz Plaza Beach, u něho laguny jsou, dokonce dvě. Psal jsem o nich o pár komentářů výše, přečtěte si to zde.

 • Odpovědět

  Dobrý deň radi by sme navštívili hotel The Grand hotel Sharm EL sheikh. Doporučujeme nám ho? Hlavne koli plávaní. Deti 11 a 17 sa naplasili.

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   to je pěkný a kvalitní resort, dobře jste vybrali. Je potřeba ale myslet na to, že zde nenajdete klasickou pláž. Pobřeží je skalnatějšího rázu s tím, že těsně u něj jsou vybudovány plochy s pískem, na kterých jsou lehátka pro hotelové hosty. Vstup do moře je buď možný z kraťoučkého mola nebo opatrně po skalách. V moři tu jsou všude korály, tj. na šnorchlování ideální. Samozřejmě i na plavání. Jen zkrátka není tu žádná typická pláž, která by se pozvolně svažovala do vody.

 • Odpovědět

  Dobrý den pojedeme do hotelu pensee Royal Garden mělo by to být ideální pro děti….nevíte zda je tam nějaká bariéra a bezpečné pro děti chceme se potápět…dekuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Andy,

   žádná umělá bariéra tady není. Co tu ale je je korálová bariéra. Ta tady, vzhledem k tomu, že Pensee Azur je zátoka, však není celistvá, takže tu je k části pobřeží volný přístup z volného moře. Ano, na potápění je toto ideální místo, ostatně jsem ho zahrnul do seznamu top egyptských míst na potápění. Ja samozřejmě nutné počítat, že ty nejhezčí místa jsou právě na korálové bariéře, tj. na rozhraní volného moře a relativních mělčin. Určitě ale nedoporučuji mít z důvodů žraloků obavy – je to zcela zanedbatelná pravděpodobnost.

   Hotel Pensee Royal Garden je takový průměrný, má starší vybavení, ale jinak fajn. Takže pokud nejste nějak nároční, bude se vám zde líbit.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  letos jedeme poprvé do Egypta.Máme rádi klidnější místa. Chceme si zašnorchlovat, ale i zaplavat. Rozhoduji se mezi hotely Radisson Blu Resort a Concorde Moreen Beach & SPA. Je v nějakém z nich větší šance na plavání v případě velkých vln? A který z nich je lepší pro šnorchlování? Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Heleno,

   lepší šnorchlování je u Concorde Moreen Beach – tedy, jde-li vám o toto, doporučuji volit tento hotel. Navíc máte pravdu, patří k menším a klidnějším místům. Co vím, tak bych řekl, že to je lepší místo i z hlediska případných vln, kde, i když často vlaje červená vlajka, tak typicky lidi do moře pouští – a když ne přímo z mola, tak alespoň do laguny u pobřeží. Mějte se fajn.

 • Odpovědět

  Dobrý den, nemáte prosím zkušenosti s hotelem Club Calimera Akassia Swiss Resort nebo Utopia Beach Club v Marsa Alam v Egyptě? Chystáme se se synem šnorchlovat, ale trochu nás ten loňský žralok znervózněl… Popřípadě nějaký aquapark nebo sportovní vyžití pro 14-letého kluka? Nebo Hotel Crystal Beach & Aquapark v Hurghadě? Děkuji Honza

  • Odpovědět

   Dobrý den Honzo,

   rozumím vám, že vás loňská událost znervóznila, ale věřte mi, že pravděpodobnost něčeho podobného je fakt skoro nulová a navíc od té doby se nic podobného v Egyptě nestalo.

   Club Calimera Akassia Swiss Resort – dobrý hotel, navíc s celkem velkým aquaparkem, takže vyžití pro děti tu je suprové. Co se týče moře, tak šnorchlovat se tu dá pouze z mola u korálové stěny. molo konkrétně taky je celkem krátké, má asi 30 metrů, takže to je fajn. Na druhou stranu ho tu často zavírají kvůli vlnám (záleží na podmínkách). Na koupání přímo u pláže tu je příjemná laguna, je ale malá a většinou plná lidí.

   Utopia Beach Club – super hotel, kvalitní, přímo u pláže, ze které je možný normální vlez do moře. O po dál výborné šnorchlování, většinou včetně želv. Chybí tu akorát tobogány

   Crystal Beach – pokud kladete důraz na dobré šnorchlování, tak bych tenhle resort nedoporučil

 • Odpovědět

  Dobrý den, začátkem dubna máme v plánu dovolenou v Marsa Alam, hotel Abu Dabbab….Můžete mi prosím říct, jaké je tam koupání, potažmo nebezpečí setkání se žraloky?? Potažmo jaký máte názor na hotel a letovisko jako takové. Děkuji, Martin.

  • Odpovědět

   Dobrý den Martine,

   pravděpodobně myslíte hotel Malikia Abu Dabbab, který leží v bezprostřední blízkosti stejnojmenného zálivu a pláže – přečtěte si podrobnější informace o Abu Dabbab zde.

   Nejprve hotel – Malika je velmi oblíbená, jezdí do ní hodně Čechů. Je to z hlediska kvality průměrný hotel, leckteré pokoje jsou starší – to vše se ale odráží v celekm příznivých cenách zájezdů do tohoto hotelu. A proto je tak oblíbený.

   O Abu Dabbab si přečtěte (viz odkaz výše). Zjistíte, že tu jsou dokonalé podmínky na šnorchlování – víc o potápění u Abu Dabbab zde. Je to otevřená zátoka, žraloky zde potkat můžete. Ostatně sám jsem zde skupinu asi 4 menších žraloků z dálky viděl (viz ta předposlední fotografie na stránce o potápění). Ale tím se nenechte odradit. Šnorchlujících lidí tu je v moři plno a pravděpodobnost nějakého blízkého střetu se žralokem je blížící se nule.

 • Odpovědět

  Do ry den,chystame se do Hurgady.Jde nam predevsim o snorchlovani.Jiz jsme byli nekolikrat v Sharmu,nejvice se nam libilo v Sharks Bay.Doporucil byste nam nejaky hotel v Hurgade s krasnymi koraly?Dekuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Kateřino,

   nedoporučuji přímo Hurghadu, ale je lepší volit nějaké místo kousek na jih od ní. Buď některý z hotelů v oblasti Sahl Hasheesh, ale lépe u Makadi Bay. U zálivu Makadi Bay najdete cca dvacítku hotelů a v podstatě, ať už vyberete kterýkoliv, nebude to chybná volba. Mrkněte se na Fort Arabesque (upozorňuji, že je dražší, ale z hlediska šnorchlování asi úplně nejlepší), Sunrise Select Royal Makadi Resort nebo na Prima Life Makadi.

 • Odpovědět

  Dobrý den, začátkem května plánujeme týdenní dovolenou v Marsa Alam v Royal Brayka Beach Resort. Nevíte náhodou, jestli je u tohoto hotelu také laguna, která by byla bezpečnější pro plavání pro děti – vzhledem, i když malému, nebezpečí žraloků? Děkuji, hezký večer
  Eva

  • Odpovědět

   Dobrý večer Evo,

   zklamu vás, tady žádná laguna není. Brayka Beach resort leží u zálivu. Od hotelu se do moře dostane normálka z pláže po písku. Hned pak jste v otevřeném moři, nikoliv v nějaké mělké laguně. Po levé i pravé straně zálivu jsou korály, takže tu je celkem dobré šnorchlování, byť to je lepší buď dál od pláže nebo z mola od sousedního hotelu.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Chceme s manželem vyrazit na začátku března do Egypta do hotelu Royal Brayka beach resort v Marsa Alam u Brayka Bay. Problém je, že jsem dnes náhodou narazila na články o žralocích, což mě značně vystrašilo, jelikož můj manžel miluje šnorchlování a většinou ho na dovolené nevidím celý den=) Představila jsem si, že budu celý den trnout, zda se mu něco nestalo. Nemáte prosím nějaké informace, jak je to se žraloky a touto lokalitou? Mnohokrát děkuji. Velíšková

  • Odpovědět

   Dobrý den Kristýno,

   Royal Brayka Beach Resort je suprově položení – je to dobrá volba hotelu. Do moře se tu dá lézt jak přímo z pláže, netřeba překonávat nějakou nepříjemnou korálovou mělčinu, jak to je často u jiných hotelů a v zátoce si krásně zaplavete. Je tu také molo, které vybíhá z levé části pláže. Takže z něho je vstup do moře rovněž možný – molo je ideální právě na šnorchlování. Je totiž celkem nové, takže korál hned přímo u mola je zatím dost zachovalý.

   Co se týče žraloků – ty se zde samozřejmě vyskytnout mohou, pobřeží tu nějakou další bariérou od volného moře chráněné není. Navíc pokud narážíte na útok žraloka z loňského léta, tak ten se stal pouhých 5 km od Brayka Bay. To jsou sice všechno fakta, ale chtěl bych vás uklidnit. Faktem totiž také je to, že šance, že manžel spatří žraloka, je minimální a pokud k tomu přeci jen dojde, bude se v drtivé většině případů jednat o malý druh, kterého spatří pouze z dálky. Není třeba mít obavy. Útoky jsou hrozně nepravděpodobné a typicky vyvolané větším druhem, který se standardně u pobřeží v oblastech hotelů nevyskytuje.

 • Odpovědět

  Útoků žraloka na člověka – méně než 100 za rok. Útoků hada na člověka – 5 milionů z toho kolem 100 tisíc usmrcení. Hmyz, hlodavci, dokonce i psi jsou daleko, ale daleko větší riziko než žralo. Útok žraloka je dokonce násobně menší šance než že vyhrajete hlavní ve Sportce. Neřešte hlouposti lidi. Řešte opravdová rizika v Egyptě a to není žralok.

 • Odpovědět

  Dobrý den, za měsíc jedeme poprvé do Egypta- Marsa Alam hotel Three corners fayrouz, poblíž by měla byt zátoka, kde se vyskytují “mořské krávy” . Máme se obávat velkých žraloků? Jak u hotelu tak ve zmiňované zátoce? Dekuji Veronika

  • Odpovědět

   Dobrý den Veroniko,

   Three corners fayrouz je fajn hotel, dobře jste vybrala. Ano, pravděpodobně myslíte zátoku Marsa Mubarak, asi 1 kilometr po pobřeží od hotelu jižním směrem. Marsa Mubarak je cílem mnohých lodních výletů, je proto dobré se sem vydat ráno či dopoledne.

   Ne, žraloků se prosím nebojte. Samozřejmě vám na otevřeném moři (tedy jak v zátoce Marsa Mubarak, tak u korálového útesu u hotelu) nikdo nezaručí, že žraloka nepotkáte. Ale ta pravděpodobnost je tak malá, že mít obavy je zbytečné. Pokud je přesto mít budete, tak doporučuji koupání ve dvou lagunách, které u tohoto hotelu jsou (je to další z jeho předností) – ty jsou oddělené od volného moře mělčinou a je v nich proto pravděpodobnost výskytu žraloka prakticky nulová. Přesto nabízí velmi dobré podmínky pro šnorchlování! Užijte si to tam 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den, letos letíme do Egypta do hotelu Royal Tulip Marsa Alam, chtěla bych šnorchlovat a proto se chci zeptat je možné potkat žraloka někde u korálu? předem moc děkuji za odpověĎ….Jitka

  • Odpovědět

   Dobrý den Jitko,

   velmi dobrá volba místa na potápění. Je zde pěkný korálový útes, ke kterému se dostane po asi 550 metrů dlouhém mole. Vstup do moře ze břehu tu možný moc není. Molo zde vede přes jednu velkou lagunu, ovšem i ta je na plavání mělká, zejména pak při odlivu.

   Ano, určitě je možné potkat žraloka či žraloky u korálů. Jsou většinou menší a plašší. Jak na ně může zhruba vypadat pohled můžete vidět na předposlední fotografii v článku o šnorchlování v Egyptě (foto je z Marsa Alam z Abu Dabbab). Střet s větším žralokem, který by vás ohrožoval, je sice také možný, ale dost nepravděpodobný.

 • Odpovědět

  Dobrý den ,existuje v Egyptě pláž .laguna kde se mohu cítit zcela bezpečně ohledně žraloku?Děkuji zan odpověd,Iva

  • Odpovědět

   Dobrý den Ivo,

   100 % záruku toho, že výskyt žraloka je na daném místě nemožný, vám sice nikdo pro žádné místo na pobřeží Rudého moře nedá, ale ano, přemýšlíte správným směrem.

   Laguny, které výskyt velkých živočichů prakticky úplně znemožňují, jsou například u těchto hotelů: Elphinstone Resort, TUI Magic Life Kalawy, Future Dream Lagoon nebo Club Calimera Akassia Swiss Resort.

 • Odpovědět

  Dobrý den, také letíme do Hurghady do hotelu Emerald a bereme boty do vody.. Nemáme se bát tedy žraloků, mnělo by to být bezpečné? Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Tino,

   hotel sice neznám, ale obavy ze žraloků jsou to poslední, co byste měla mít. Není potřeba se bát. Ostatně pobřeží Hurghady je dost rušné, i to je důvod, proč tu podmořský život není tak pestrý jako v Marsa Alam nebo Sheikhu. Právě to jsou místa, na kterých je doloženo, že v posledních letech žralok nějakým způsobem zaútočil na člověka. Pravděpodobnost něčeho podobného a navíc v Hurghadě se skutečně blíží nule.

 • Odpovědět

  Dobrý den, rozhoduji se jestli jet v dubnu do Egypta konkrétně sem hotel.invia.cz/egypt/hurghada/stella-di-mare-beach-resort-spa/ a mezi řeckem. Jak se poslední dobou pořád mluví o Egyptě v souvislosti se žralokama jiným nebezpečím, tak sjem docela na vážkách. Hlavně i děti jsou vystrašený a moc se jim tam nechce, ale já bych ráda tamní moře viděla. Jsou žraloci i v téhle lokalit? V recenzích se píše, že je dlouhý vstup do moře i 400m-což mi přijde dlouhý abych stihla v případě potřeby utéct :)) Nebo máte nějaký zaručený tip kde třeba žraloci opravdu nejsou nebo kde mají třeba nějaké sítě aby se tam nedostali? Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Jitko,

   hotel Stella di Mare Beach Resort je dobrý, má jednu nevýhodu a tou je vstup do moře. u pobřeží jsou korály – mělčina, kde se plavat nedá (záleží to ročním období a velikosti odlivu v daném období). Pokud ji chcete překonat, tak tu máte 2 možnosti. Buď mít boty do vody, bez nich se po tom jít nedá nebo využít molo, přesně jak píšete asi 400 metrů dlouhé. Molo končí na korálovém útesu, kde se již plavat i šnorchlovat normálně dá.

   Nikdy jsem o sítích proti žralokům neslyšel, s tím v Egyptě nepočítejte. Obecně není vůbec třeba mít ze žraloků obavy, k útokům dochází velmi výjimečně. Úplně nejde říct, že by u Rudého moře bylo místo, kde žádné nebezpečí nehrozí. Ale možná bych vám doporučil místo, kde se lze koupat v přírodních lagunách, kde je výskyt větších druhů včetně žraloků téměř nemožný.

   Takové laguny najdete třeba u hotelů TUI Megic Life Kalawy, Elphinstone Resort nebo Future Dream Lagoon.

 • Odpovědět

  jedu poprvé do Egypta, mám se bát?

  • Odpovědět

   Dobrý den Libuše,

   ne, obavy nemějte. Za prvé je to zbytečné – to, že byste byť jen nějakého malého žraloka spatřila, je dost nepravděpodobné (ano, při šnorchlování se to sice stát může, ale jsou to typicky malé druhy, které se budou bát a rychle odplavou) a pravděpodobnost nějakého střetu s ním je prakticky nulová. Za druhé chodit do moře s tím, že se bojím a mám strach, je špatný „mindset“, se kterým obecně není dobré do moře vůbec chodit.

 • Odpovědět

  Dobry den, jezdime pravidelne s dcerou do Egypta, kdyz jsme tam byly poprve, asi pred deseti lety, ani me nenapadlo se něčeho obavat, plavala jsem si podel pobrezi kilometry daleko a byla to uzasna podivana. S kazdou dalsi navstevou se vsak obavy stupnuji, i letos jsme byly v Egypte a nastesti pred tim nestastnym utokem. Snorchluji tesne kolem koralovych utesu, vetsinou sama, drive jsem zavodne plavala, takze neni nikoho, kdo by si troufl plavat se mnou dal. Rada bych se zeptala, zda si zralok troufne priplavat i tesne blizko ke koralum, snazim byt vzdy co nejbliz a rozhlizim se kolem sebe pro pripadny ustup pres koralove plato. I kdyz si nedovedu představit jak by clovek presel pres ostre koralove podlozi. Take bych rada vedela, zda je pravda o barvach a jake žraloka pritahuji. Dekuji za odpoved. Jana Stekerova

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   určitě není dobrý nápad kalkulovat s tím, že by se žralok bál připlavat těsně ke korálovým útesům. Na jednu stranu to sice není místo, které by pro většina druhů žraloků vyhledávala a už vůbec ne velcí žraloci, na druhou stranu věřte, že jakmile ho tam něco přiláká, tak klidně připlave.

   Žraloci jsou přitahováni kontrastními barvami (žlutá, červená, oranžová), které jsou v moři jasně viditelné a pro to prostředí ne příliš přirozené. Není to ale tak, že by bylo dokázáno, že je nějaká konkrétní barva přitahuje více než ostatní. Takže pokud možno, tak nic kontrastního nebo blyštivého, mnohem lepší jsou tmavší barvy, které přirozeně s moře splynou.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Arabian Park, Dubaj, Emiráty

Emiráty (-45%): 7 dní ve 4* hotelu přímo v Dubaji za 12 390 Kč

Hotel Murdeira Village Resort, Sal, Kapverdy

Kapverdy (-56%): týdenní dovolená na ostrově Sal za 14 990 Kč

Hotel Radisson Marina Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-63%): výjimečný Radisson Marina resort (8 dní) za 9 590 Kč

Hotel Mariant, S´Illot, Mallorca

Mallorca: dovolená (7 dní) s polopenzí v oblíbeném hotelu za 8 731 Kč

Hotel BM Beach, Ras al Khaimah, Emiráty

Emiráty (-56%): dovolená (7 dní) s polopenzí v Ras al Khaimah za 12 290 Kč

Hotel Gemma Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Egypt (-48%): dovolená (8 dní) v 5* resortu v Marsa Alam za 7 750 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.