Ras Al Khaimah

Ras Al Khaimah je jeden ze sedmi emirátů, které dohromady tvoří Spojené arabské emiráty. Mnohými je považován za nejrozmanitější emirát vůbec. Krásné pobřeží s písečnými plážemi, vyprahlá poušť s netradičními odstíny červenajícího se písku, ale i řada turistických treků a stezek v horách ve vnitrozemí. Je to právě jeho rozmanitost, díky které je Ras Al Khaimah nejen oblíbeným víkendovým cílem místních, ale i čím dál častější destinací zahraničních turistů.

Jaká je dovolená v Ras Al Khaimah? Jaké tu jsou pláže? A kam se zde vydat na výlet?

Pojďme si tento emirát detailněji přiblížit.

Řeknu vám, co od něj můžete čekat, ale sepíši  i nevýhody, se kterými musí každý při jeho návštěvě počítat.

Základní informaceLetoviskaDoprava – Výlety – Počasí – Nevýhody Ras Al Khaimah – Mapa

Základní informace

Ras Al Khaimah je nejsevernějším emirátem SAE. Pohledem na mapu zjistíte, že se skládá ze dvou částí. Ta větší, severní část leží při Perském zálivu, má 64 kilometrů dlouhé pobřeží a právě zde se nacházejí přímořské hotelové resorty. O něco menší, jižní vnitrozemská část je od té severní oddělena výběžkem sousedního emirátu Fujairah. Kromě Fudžajra sousedí na západě s Sharjah a s Umm Al Quwain a dále pak na východě a jihu s Ománem.

Ačkoliv se jedná o čtvrtý největší arabský emirát, zaujímá pouze 2,2% celkové rozlohy Spojených arabských emirátů.

Místní pláže jsou prakticky bez výjimky písečné, prostorné a některé hodně široké. Velkého počtu lidí se na místních plážích na rozdíl od pláží na Mallorce rozhodně bát nemusíte. Místa je tu dostatek a lidí málo.

(pláž u hotelu Hilton Beach & Golf Resort v oblasti Al Hamra Village)

Vstupy do moře jsou pozvolné a rovněž písečné. Moře typicky klidné, bez větších vln. Nečekejte ale nějaký bohatý podmořský život. Při šnorchlování tu prakticky nic neuvidíte. Kdo se rád potápí, nechť raději volí pobřeží Ománského zálivu (tedy buď emirát Fujairah nebo rovnou dovolenou v Ománu).

Jestliže uvažujete o dovolené u moře právě zde, tak vězte, že poměrně velkou výhodou Ras Al Khaimah je cena. Standardně není problém rezervovat týdenní dovolenou v 4* hotelech do 15 000 Kč (samozřejmě v závislosti na termínu). Typicky v ceně máte letenku, transfer z letiště, ubytování a někdy se lze do 15 000 Kč vejít i s All Inclusive.

Letoviska

Podobně jako v Dubaji staví umělé poloostrovy a ostrovy, tak ani Ras Al Khaimah v tomto ohledu nechtějí zůstat pozadu. Oblasti, ve kterých jsou vybudovány hotely, jsou často buď zcela uměle vybudované, popřípadě je místní pobřeží uměle vytvarováno tak, aby odpovídalo představám místních architektů.

Marjan Island

Charakteristickým příkladem je oblast Marjan Island – aktuálně se sestávající z jednoho poloostrova a z dalších čtyř umělých ostrovů navzájem propojených komunikacemi. Některé hotely zde již stojí, jiné teprve vznikají nebo vznikat budou. Jsou to např:

 • Double Tree by Hilton Resort & Spa
 • Marjan Island Resort & Spa
 • Rixos Bab al Bahr
 • nebo na původním pobřeží stojící Smartline Bin Majid Beach Resort

Marjan Island je v podstatě hned na začátku emirátu Ras Al Khaimah, tedy právě sem je to z dubajského letiště nejblíže. A takto vypadá…

Al Hamra Village

O 5 kilometrů dál se nachází Al Hamra Village. Takový umělý záliv obdélníkového tvaru s umělým ostrovem uprostřed. Ostrov se stále buduje, ale „pobřeží“ zálivu je již plně funkční. Jsou tu nejen rezidenční čtvrtě, golfová hřiště, ale i přístav a u místních hotelů široké pláže. Celkem fajn oblast, je čistá a upravená. Pokud o ni máte zájem, můžete vybírat z:

 • Al Hamra Village
 • Al Hamra Residence
 • Hilton Al Hamra Beach & Golf Resort
 • nebo o něco dražší Waldorf Astoria Ras al Khaimah

Cove Rotana je dalším místem (13 km od Al Hamra Village), i zde je pobřeží trochu přizpůsobené a ubytovat se lze jednak v The Cove Rotana Resortu nebo v The Village at Cove Rotana Resort.


Levný a tudíž celkem oblíbený Bin Majid Beach Hotel je zhruba v půlce cesty od Cove Rotana k hlavnímu městu emirátu Ras Al Khaimah. Hotely samozřejmě najdete i přímo v tomto městě, které se dělí na dvě základní části – na původní starou část a na novou část, tzv. Nakheel, kde krom vládních budov, muzeí, tržišť a obchodních center stojí i některé hotely.

U nich si dejte pozor na to, že ačkoliv jsou u moře, nejsou u pláže. Typicky však nabízí nějaký hotelový shuttle, který vás k pláži zdarma doveze. Výjimkou je jen Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa, který jak u moře, tak u pláže je a tudíž plážový transfer zde není potřeba. A jeho bazén vůbec nevypadá špatně…
Dovolená v ras Al Khaimah - Hotel Hilton Ras Al Khaimah Resort

Doprava do Ras Al Khaimah

Ras Al Khaimah má své vlastní letiště (RKT / OMRK). V zimní sezóně sem létají charterové spoje přímo z Prahy (letecká společnost SmartWings). Tedy buď lze letět přímo sem, ovšem pravděpodobnější variantou je cesta přes Dubaj, kdy se letí na letiště v Dubaji a odsud pozemním transferem do Ras Al Khaimah.

Vezměte na vědomí, že transfer z dubajské letiště trvá cca 1 hodinu.

Ten, kdo bude chtít navštívit nejzajímavější místa v Dubaji a podniknout k nim individuální výlet, má několik možností, jak se z Ras Al Khaimah do Dubaje dostat. Cenově se pohybují od 20 dirhamů výše za jednu cestu.

Výlety

Vzhledem k převládající vyprahlé krajině si leckdo může pomyslet, že zde nic zajímavého k vidění není a že bude odkázán pouze na hotelový resort stejně tak jako tomu je třeba v egyptském Marsa Alam.

Není to pravda!

Ačkoliv zde tolik mrakodrapů jako v Abu Dhabí nebo v Dubaji rozhodně neuvidíte, emirát Ras Al Khaimah nabízí poněkud jinak atraktivní místa. Pokud zrovna lesk moderní architektury není šálek vaší kávy a dáváte raději přednost přírodě nebo historicky zajímavějším místům, pak vám mohu tento emirát rozhodně doporučit. A vyjížďkou na velbloudech to teprve začíná.
Velbloud v emirátu Ras Al Khaimah
Ať už se rozhodnete jít cestou organizovaných výletů nebo poznat okolí individuálně, zde je malá ochutnávka toho, co Ras al-Khaimah nabízí:

 • mešita šejka Zayeda v hlavním městě Ras Al Khaimah
 • tradiční arabská tržiště a rybí markety
 • „město duchů“ Al Jazirah Al Hamra, které bylo v 60. letech zcela vybydleno
 • pevnost Dhayah
 • písečné duny
 • pohoří Al-Hadžar s nejvyšší horou SAE – vrcholem Jebel Jais (Džabal Bil Ajs)

U vrcholu Jebel Jais, kde je i několik turistických stezek, je otevřena celosvětově nejdelší ziplinová dráha – Toroverde – kde jízdou na laně překonáte vzdálenost 2,8 km.

Jednotlivé možnosti toho, co zde lze podnikat, rozebírám podrobně na stránce  o výletech v Ras Al Khaimah. Její pročtení doporučuji každému, kde se do této oblasti chystá. Ať už na vlastní pěst nebo s cestovkou. Najdete tam tipy na to, co všechno tu lze během pobytu vidět a kam se stojí za to vydat včetně možností výletů do Dubaje nebo do Ománu.

Počasí

Pouštní klima. Celoroční sucho. Horko v létě. A teplo v zimě. Jednoduchá, ale přitom tak pravdivá charakteristika počasí v Ras Al Khaimah, které lze říct, že je zcela totožné s rázem počasí v Dubaji.

Dejte pozor na vysoké teploty!

Ty jsou v létě pro středoevropana skutečně extrémní! V létě zde není vůbec výjimečných 44°C, kdy v noci často teploty neklesají ani pod 30°C. To je důvod, proč se sem jezdí zejména na podzim, v zimě a na jaře, kdy tu panují příjemnější podmínky.

Seznamte se s počasím v Ras Al Khaimah detailněji, kde mimo jiné v grafech uvádím průměrné teploty pro jednotlivé měsíce.

Jestliže plánujete cestu do této oblasti v následujících dnech, bude se hodit aktuální předpověď počasí:

Nevýhody Ras Al Khaimah

Je dobré se předem seznámit s některými skutečnostmi, které buď Ras Al Khaimah nabídnout vůbec nemůže nebo naopak věci, které se s ním neodmyslitelně pojí.

Ve srovnání s jinými místy v Emirátech je to odsud do Dubaje dál (delší transfer z dubajského letiště, vyšší ceny transferů do Dubaje, popřípadě obecně vyšší ceny výletů, které se odsud pořádají).

Poměrně plytké moře, které není moc zajímavé. Počítejte, že kolikrát budete na uměle upravených plážích, které jsou sice na plážovou dovolenou perfektní, ale podmořský život je zde prakticky nulový. Není to ideální destinace ani na potápění, ani na šnorchlování.

Nejenže je tu v létě hrozné vedro, extrémně teplé je i moře. Až nezdravě teplé. Pokud sem přeci jen budete mít cestu přímo v létě, připravte se na to, že teplota moře v Ras al Khaimah může klidně dosahovat k 34°C nebo 35°C! Voda vás zde v letních měsících ani náhodou neosvěží.

V bezprostřední blízkosti většiny resortů tu není příliš možností, kam jít nebo co vidět. Ten, kdo již byl na dovolené v Dubaji, ví, že tam není problém naskočit na autobus nebo na dubajské metro a vypravit se prakticky komkoliv po městě. Nejenže zde jste odkázáni více méně na taxi, ani zde není tolik věcí, kam jít – méně turistických míst, méně nákupních center, méně barů a restaurací, apod.

Mapa

Perfektní zázemí hotelových resortů, jejich dobrá dostupnost a příjemné počasí od podzimu do jara, to jsou hlavní faktory toho, proč je dovolená v Ras Al Khaimah stále oblíbenější volbou. Lze si ji zpříjemnit jízdou po písečných dunách nebo 18 jamkovou hrou na některém ze zdejších golfových hřišť, na které jsou vstupy typicky mnohem levnější než na hřiště v bezprostřední blízkosti Dubaje.

Ras Al Khaimah je čistá a bezpečná destinace ideální pro ty, kteří na jedné straně hledají odpočinek u moře, ale na straně druhé chtějí vyrazit třeba do nedalekého pohoří. A abych předešel některým dotazům, tak vězte, že se zde bez problému vykoupete i v zimě, kdy tu moře má relativně příjemných 21°C až 23°C, viz. např. počasí v Emirátech v únoru.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   2
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, chystáme se na dovolenou do SAE do hotelu Rixos Bad Al Bahr požadují složení kauce cca 300 AED/pokoj/noc. Je možno kauci zaplatit debetní platební kartou.
  Nebo musí být karta kreditní. A ještě jeden dotaz jakou měnu sebou Eura nebo dolary.
  Děkuji za odpověď Alice

  • Odpovědět

   Dobrý den Alice,

   platba depositu debetní kartou by neměla být žádným problémem. Kreditní karta určitě nutná není. Typicky je možné kauci složit i hotově. Můžete vzít eura, ale do Emirátů jsou nejlepší americké dolary, a to mimo jiné i proto, že emirátský dirham je s americkým dolarem pevně svázaný.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.