Ceny ve Spojených arabských emirátech

Spojené arabské emiráty (SAE), země, která je pro mnohé synonymem luxusu. Jak vysoké ve skutečnosti jsou ceny v Dubaji, v Abu Dhabí a dalších metropolích? Jaké zde mohu čekat ceny základních potravin a kolik zaplatím za jízdu taxi? Odpovědi naleznete na následujících řádcích…

Co zde najdete:

Jak drahé jsou restauraceCeny potravinCeny letenekCena taxi

 

Důležitá informace úvodem:

měnou ve Spojených arabských emirátech je emirátský dirham. Dirhamy se značí AED. Aktuální kurz vůči české koruně 1 AED = 6,4 Kč. Pozor, neplést s marockými dirhamy, což je v měna v Maroku, jejíž kurz je oproti emirátskému dirhymu cca 3x slabší.

Ceny v restauracích a bistrech

Stravování v restauracích vás v SAE vyjde relativně draho. Přispívá k tomu i fakt, že většina potravin se do emirátů dováží. Pokud se budete vyhýbat turistickým oblastem a centru města, v klasické restauraci se můžete najíst za nějakých 35 AED, jinak se cenový rozptyl pohybuje přibližně mezi 50 a 75 AED za hlavní chod, přílohu a nápoj, což je docela pálka. Ceny v restauracích tu jsou značně vysoké.

Levnější variantou stravování jsou bistra, která běžně najdete na ulici. Drobné občerstvení (např. sendvič a nápoj) tu nabízejí od asi 10 AED.

Když to shrneme, tak…

 • Restaurace (v exponovaných lokalitách): menu od 50 do 75 AED
 • Restaurace (mimo centra měst): menu za cca 35 AED
 • Fastfoody: např. Big Mac menu v McDonalds za 22 AED
 • Pouliční bistra: menu za 10 až 15 AED

Ceny potravin ve Spojených arabských emirátech

Pokud se rozhodnete si raději potraviny nakupovat sami v supermarketech, narazíte na ceny mírně vyšší, než na jaké jste zvyklí z domova. I na jejich výši má vliv skutečnost, že většina z nich pochází z importu. Najdou se ale výjimky, například ryby tu pořídíte o dost levněji než u nás. Pro představu uvádím orientační ceny některých potravin.

 • pečivo (bochník toastového chleba) za 4 AED
 • 0,5 kg kuřecího masa za 16 AED
 • 1 kg sýra za 45 AED
Spojené arabské emiráty: ceny

Ceny v SAE: nákupních center je tu opravdu mnoho
autor: Peter Gronemann, Flickr.com, CC BY 2.0

 • 12 vajec za 11 AED
 • čerstvé ryby (1 kg) od 10 AED
 • 1 kg rajčat za 7 AED
 • 2 kg brambor za 5,5 AED
 • 1 kg pomerančů za 6 AED

A kolik stojí pití?

 • 1,5 l balené vody za 2 AED
 • 1 l mléka za 6 AED
 • 2 l Coca Coly za 5 AED
 • láhev kvalitního vína (1 l) za 79 AED

Kolik stojí ubytování v hotelu?

Zejména v metropolích jako Dubaj nebo Abu Dhabi jsou ceny ubytování vysoké. To je většinou podmíněno luxusní úrovní hotelů. Dubai se proslavila mimo jiné svými luxusními ubytovacími zařízeními. Ubytování v této metropoli je nejdražší v celé zemi.

Dvoulůžkový pokoj na jednu noc sice zarezervujete již od 200 AED, pokoj v kvalitnějším 4* hotelu začíná na cca 300 AED, tedy na zhruba 1 800 Kč.

Hotely v Dubaji a obecně v celých emirátech vycházejí levněji během horkých letních měsíců a během Ramadánu. V těchto obdobích narazíte na velké slevy.

Ceny dovolených a zájezdů

Dovolená v Dubaji je u nás často spojena s představou závratné sumy utracených peněz. To už ale zdaleka neplatí. Např. do Dubaje se můžete vypravit na 8 dní běžně již za 18 000 Kč – a máte to i s polopenzí. Když ale budete trpělivě hledat i výhodnější nabídky, můžete se dostat již na nějakých 14 000 Kč.

Letenky do Dubaje

Přímé zpáteční letenky do Dubaje (odlet z Prahy) běžně vychází na 6 500 Kč, např. s českými SmartWings.

 • levnější letenky lze občas sehnat s jedním přestupem od 5 500 Kč
 • za čas od času dostupné akční letenky do Dubaje zaplatíte klidně jen 3 500 Kč
 • přímý let s Emirates v závislosti na termínu stojí cca 10 000 Kč

Pozn. Emirates vychází cenově výhodně, pokud pokračujete dál na východ do Asie.

Jak drahé je taxi a jak autobus?

Spojené arabské emiráty poskytují více možností přepravy. Delší úseky – např. Dubaj – Abu Dhabi lze překonávat pomocí autobusů, které vás na zmíněné trase vyjdou asi na 20 AED. Po Dubaji se pak lze pohybovat i městkou hromadnou dopravou. Asi nejpohodlnější variantou ale zůstává taxi. Ceny začínají v Dubaji na minimálně 10 AED – za menší částku vás nesvezou. Ceny taxi se pohybují kolem 3 AED za nástupní sazbu a asi 1,5 až 2,5 AED za kilometr. Je to různé.

Cena víza do Spojených arabských emirátů

Od března roku 2014 platí pro Českou republiku zvýhodněné podmínky a vízum není pro vstup do SAE vyžadováno. Cena víza je tak nulová. Po příletu vám bude do pasu uděleno vízové razítko, které vám umožní pobyt v délce až 30 dnů, který lze za poplatek prodloužit u imigračních orgánů.

Důležitou podmínkou pro získání vízového razítka je ale platnost pasu minimálně 6 měsíců od data vstupu. Pas Blesk, který vám vydají do 15 dnů a který platí 6 měsíců od data vydání, pro cestu do SAE použít nemůžete.

SAE a smlouvání

Smlouvání má podobně jako např. v Egyptě i ve Spojených arabských emirátech svou tradici. Pokud vyrazíte na trhy za nákupem suvenýrů – ať už koření, vodních dýmek nebo dokonce zlata, zkuste si to. Neostýchejte se a ušetříte – tímto způsobem můžete snížit ceny nákupů ve Spojených arabských emirátech až o 50%.

Ceny ve Spojených arabských emirátech
4.05 (80.91%) 22
Komentáře
 • Odpovědět

  Potřebuju do SAE Slováci víza?

  • Dobrý den Milane,

   vízová povinnost byla jak pro Čechy, tak pro Slováky zrušena v roce 2014 – resp. byla zjednodušena a to tak, že občan Slovenské republiky dostane bezplatné vízum do cestovního pasu přímo v SAE na letišti po příletu. Tzv. Visa On Arrival, které opravňuje člověka k pobytu v SAE v délce 30 dní.

 • Odpovědět

  Kolik v Dubaji vyjde cca taxi z letiště na hotel 5 km?

  • Dobrý den Marie,

   cena taxi v Dubaji z letiště (tím mám na mysli oficiální letištní taxi, nikoliv pochybné taxikáře, u kterých ani nevíte, zda mají taxi licenci) – počítejte s cenou 20 AED (nástupní sazba, která je na letišti vysoká) + cena za kilometr 2 AED >> tj. cena za taxi do 5 kilometrů vzdáleného hotelu vyjde na cca 30 AED, což je dnes zhruba 200 Kč.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jestli je problém s tím, kdyby se mnou do Dubaje jeli děti (15 – 17) rodinného známého. Jestli s tím v SAE není problém a nebudu potřebovat „plnou moc“, nebo tak něco.
  Děkuji, Martin

  • Dobrý den Martine,

   žádný problém to není, musí ale každý z nich samozřejmě mít vlastní cestovní pas. Domnívám se, že jediný potencionální problém by mohl nastat v případě, kdy by některý z nich potřeboval lékařskou péči. Osobně bych si kvůli tomuto, byť to možná potřeba ani není, plnou moc pro jistotu vzal. Pro klid duše.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  chci se zeptat funguje nějaká doprava kolem 23 h. v Sharjah z letiště do města cca 15 km?Děkuji! Petra

  • Dobrý den Petro,

   osobně nemám ozkoušeno, ale fungovat by to mezi letištěm Sharjah a centrem Sharjah mělo. Mrkněte třeba na tuto linku č. 99 – cena jízdenky 7 AED, poslední spoje směrem do centra odjíždí z letiště až po půlnoci.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  můžete poradit autobusové spojení z letiště Dubaj do hotelu Rose Rahyaan by Rotana?
  Děkuji
  Josef

  • Dobrý večer Josefe,

   nejlépe metrem – červená linka Mred – do stanice Financial Centre Station (10 stanic z terminálu 1). Ale pozor na to, na kterém terminálu přistanete. Pokud letíte s FlyDubai nebo se Smartwings, tak přistanete na terminálu 2 odkud metru tato linka metra nejede. Jede jen z terminálu 3 nebo 1.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala..v prosinci cestuji do z Prahy do Dubaje přímým letem od SmartWings..slečna na infolince v Praze mi řekla, že vždy letadla co mají tento typ letu, tak přistávají na Terminále 1. Jde mi o to, zda stihnu metro..dočetla jsem se, že jezdí do půlnoci ale nevíte, zda se to myslí, tak, že o půlnoci jede poslední nebo že poslední jede právě jen do té půlnoci, takže musí jet v určitém předstihu..?
  Moc děkuji,
  Lenka

  • Dobrý den Lenko,

   prvně Smartwings let z Prahy do Dubaje (QS1200) odlétá z Prahy z Terminálu 1, ale v Dubaji (letiště DXB) přistává na Terminálu 2!! Pokud vám kdokoliv sdělil, že přistává na Terminálu 1, tak vám to řekl špatně. Na Terminálu 1 přistává let s Emirates, ale přímo let z Prahy se Smartwings přistává podobně jako přímý let se společností FlyDubai na Terminálu 2.

   Za druhé metro z Terminálu 2 nejezdí, jezdí pouze z Terminálu 1 a 3. Tj. pokud chcete jet z dubajského letiště metrem, je potřeba nejdříve se dostat na Terminál 1 / 3 – taxíkem. Nebo lze z T2 dojít pěšky k nejbližší stanici metra, jmenuje se Abu Hail.

   Za třetí let QS1200 standardně v Dubaji přistává ve 14:30 UTC, tj. v 18:30 místního času (viz. informace o čase v Dubaji). Takže určitě nebudete v tu dobu mít s dopravou problém.

 • Odpovědět

  Dobrý den, co si myslíte o ceně 550 AED, kterou chtějí za transfer z letiště Dubaj do hotelu RoTana Beach v Ajmanu? Dá se sehnat taxi levněji? Přiletíme tím Smartwings v 18:30. Děkuji. Iva

  • Dobrý den Ivano,

   byť jsem nebyl schopný dohledat, který hotel přesně myslíte (ale to není podstatné), tak Ajman není daleko, cena 550 AED (ať už je to za jednu cestu nebo za obě) je příliš vysoká. Rozhodně seženete levnější transfer, taxíkem se určitě vejdete do ceny 100 AED za jednu cestu.

 • Odpovědět

  Dobrý den , je možné si v dubaji půjčit auto a pohybovat se tedy vypůjčeným autem ?
  Děkuji

  • Dobrý den Romane,

   ano, úplně v pohodě. Namátkou třeba prostřednictvím půjčovny Dollar Rent-a-Car, která působí v Emirátech a v sousedním Ománu. Upozorňuji na nutnost mít s sebou mezinárodní řidičák, který na rozdíl od jiných zemí v Emirátech často vyžadují a je jednou z podmínek pro půjčení auta.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,
  Chci se ujistit, jestli opravdu jezdí mezi Terminálem 2 a 1,nebo 3 shuttle bus, abychom se dostali na červenou linku metra. Našla jsem si trasu z Terminálu 2 busem C26 na zastávku ADCB, ale ten shuttle bus, abychom mohli jet metrem rovnou z letiště, se mi asi zamlouvá víc 🙂
  Moc děkuji za odpověď

  • Dobrý den Martino,

   shuttly tu jezdí, ovšem jsou jen pro tranzitní cestující – takže pro vás nepoužitelné. Z terminálu 2 je dobré si cestu buď nekomplikovat a vzít si taxík až do hotelu (nejsou v Dubaji příliš drahé). Nebo vzít taxík a přejet s ním na Terminál 1, kde jede červená linka metra nebo z Terminálu 2 dojít na metro pěšky, nejbližší stanice je na zelené lince (stanice Abu Hail).

 • Odpovědět

  Pěkný den, Lukáši,
  ráda bych se Vás zeptala – letíme do Dubaje teď 22.11. (smartwings, přílet 18:30), a z hotelu Rose Park Al Barsha nám píšou ohledně transferu z letiště do hotelu. Nabízejí (cituji):
  „Zajišťujeme asistenční službu Meet and Greet s následujícími poplatky: Mezinárodní letiště v Dubaji (Terminál 1, 2 a 3) Pick-up – AED 170 / – za cestu, za auto a Drop-off – AED 100 / – za cestu na auto.“ Chápu to správně, že jedna cesta z letiště na hotel vyjde na 270 AED, což je v přepočtu asi 1.620,-? Ta cena je asi dost nastřelená, na hotel je to asi 30 km. Přímo před hotelem máme stanici metra Sharaf DG. Vím ale, že nelze do metra vlézt hned od Terminálu 2. Na nejbližší stanici metra je to cca 2 km, takže se nejspíš přiblížit taxi. Je pro nás lepší finančně jet až k hotelu taxi, nebo se přiblížit taxi k metru a jet metrem? Nevíme, na kolik nás vyjdou tyto dvě varianty.
  A ještě Vás poprosím o info ohledně jakési „stříbrné karty“, s kterou se dá cestovat metrem. Dá se zařídit už na letišti? A jaké poplatky a nutné doklady jsou s tím spojené?
  Velmi Vám děkuji za jakékoliv informace. Neradi bychom se nechali napálit, nebo nevědomky zvolily nevýhodnou variantu. Cestujeme do Emirátů poprvé. Moc děkuji.

  • Dobrý den Jančo,

   nabídka transferu – rozumím tomu jinak. Dle mě trasnfer z letiště včetně toho, že na vás v příletové hale bude čekat řidič, stojí 170 AED, transfer z hotelu na letiště stojí 100 AED.

   cena taxi – i tak vás letištní taxi vyjde levněji – cena za transfer do vašeho hotelu by i s letištní přirážkou neměla přesáhnout 80 AED (jedna cesta)

   cena kombinace taxi + metro – za prvé, a platí to i u předchozího bodu, pokud chcete za letištní taxík ušetřit, popojděte od letištní haly pár kroků na nejbližší hlavní silnici, kde je možné stopnout taxík už bez letištní přirážky. Pokud to uděláte, tak vás taxi na Abu Hail vyjde na cca 11 AED. Potom cesta metrem se silver card na 7,5 AED na osobu. Takže určitě toto je levnější, byť komplikovanější a méně pohodlná varianta.

   Stříbrná karta / Silver Nol Card – k jejímu zařízení není potřeba nic, platí se akorát 25 AED, z toho je 6 AED poplatek za vyřízení a zbylých 19 AED zůstává jako kredit pro cestování. K zařízení stříbrné karty nepotřebujete žádný dokument (pas, fotku nebo cokoliv podobného) a kartu dostane buď v jakékoliv „ticket office“, které jsou v každé stanici metra, ale jsou i na letišti, a to včetně Terminálu 2, byť odtamtud metro nejezdí.

   Pokud budete mít ještě nějaké dotazy před cestou, dejte vědět 🙂

 • Odpovědět

  Lukáši, a ještě jsem se chtěla zeptat, jak poznáme oficiální Taxi, od těch pochybných bez licence? Mají nějaký znak, konkrétní společnost?
  Moc děkuji.

  • Oficiální dubajské taxi, které mají udělenou správnou taxi licenci od místních úřadů, mají takovou krémovou / béžovou barvu a patří pod „Dubai Taxi Corporation“.

 • Odpovědět

  Muzete Mine informovat Kolik Stoji. Vytah na Burj-al khakifa

  • Dobrý den,

   ceny vstupenek jsou různé, pohybují se od 135 AED (za vstup do 125. a 124. patra v časech od 8:30 do 14:30 nebo po 19:00) do 525 AED (za vstup do 148., 125. a 124. patra v čase od 15:00 do 18:30). Aktuální ceny a možnost lístky rovnou zarezervovat (je nutné si je koupit předem na jeden specifický čas) najdete na >> https://tickets.atthetop.ae/atthetop/en-us

 • Odpovědět

  Dobrý den,letíme s Emirates prvního prosince,máme děti 8 a 6 let ,bydlíme v hotelu Atlantis The Palm,máme polopenzi. Můžete poradit ,kolik přibližně vyměnit peněz- stravování mimo hotel, taxi,apod. Co doporučíte navštívit s dětmi z této věkové kategorie? Nikdy jsme v emirátech nebyli.
  Děkuji

  • Dobrý den Marie,

   Atlantis The Palm je samozřejmě naprosto perfektní hotel, takže skvělá volba!

   Kolik s sebou vyměnit peněz je vždycky hodně individuální – já v případě polopenze doporučuji na jídlo počítat se 150 AED na den pro celou vaši rodinu. To bude v pohodě stačit i s rezervou.

   Kam s dětmi – řadu možností vyžití najdete přímo u vašeho hotelu – vodní park Aquaventure, Dolphin Bay – vstupy budete dle mě mít jako hosté v hotelu zdarma, takže určitě doporučuji navštívit. Dále třeba Dubai Akvárium v Dubai Mall (https://thedubaiaquarium.com/en/Default.aspx).

 • Odpovědět

  kde lze koupit v Dubaji alkohol?

  • Dobrý den,

   v duty free shopech na letišti. Jinde ne. Alkohol ve standardních supermarketech v Dubaji nekoupíte.

 • Odpovědět

  Pekny den – Nol Card
  Chtel bych se zeptat na Nol Card – pobyt v Dubai 3dny. Jaky typ Nol Card potrebuji a jak je to s predplacenym kreditem. Kolik stoji jizda a jak poznam, ze jiz kredit dosel.
  Dekuji Robert

  • Pěkný den Roberte,

   máte 2 možnosti, buď Nol Silver Card nebo Nol Red Ticket.

   Nol Silver Card – cena za její vystavení je 25 AED a z toho 19 AED máte jako cestovní kredit. To, kolik zaplatíte za 1 cestu, záleží na tom, kolika zónami projedete. Pohybujete-li se v rámci jedné zóny, pak to je 3 AED, v rámci 2 zón 5 AED, více zón 7,5 AED. Kredit se strhává při výstupu z metra / autobusu / tramvaje, kartu přiložíte ke strojku a ten vám ukáže, kolik vám na kartě zbývá.

   Nol Red Ticket – červená karta / lístek, která stojí 2 AED a lze jí použít (dobít) na max. 10 jízd nebo na 5 celodenních lístků. Cena jízdy se opět odvíjí od zón, 4 AED za 1 zónu, 6 AED, resp. 8,5 AED. Nebo cena celodenního lístku 20 AED / 1 den. Je potřeba říst, že na rozdíl od Silver Card, ji nelze v rámci jedné cesty použít na více druhů přeprav (např. kombinace metro + autobus).

   Ptejte se, pokud jsem neodpověděl přesně na to, na co jste se ptal. 🙂

 • Odpovědět

  Dobry den v lete letime s manzelkou na tyden do SAE all inclusive je nejaka doporucena castka jako kapesne? platime pouze 20AED/noc/pokoj a vratnou zalohu za pokoj? je lepsi smenit hned nebo sledovat USD vuci kteremu ma podle mych informaci AED pevny kurz +-3.5?

  • Dobrý den Dominiku,

   ano, s kurzem dirhamu vůči americkému dolaru máte pravdu – je v podstatě nemění, dlouhodobě cca 3,67 AED za 1 USD. Kapesné dle mého názoru závisí na tom, co hodláte během dovolené dělat / popř. kde budete bydlet – resp. zda do Emirátů jedete k moři, tj budete jen u hotelu a na pláži nebo zda budete bydlet v Dubaji, budete si chtít město prohlédnout, budete platit za místní mhd a za případné vstupy.

   S výměnou bych já nespěchal, pokud máte dolary, tak není co řešit, pokud je nemáte, tak je sice pravda, že koruna teď oslabuje, ale je předpoklad, že v průběhu příštího roku bude opět posilovat (alespoň včera to tvrdili nějací ekonomové 🙂 ).

 • Odpovědět

  Dobry den budeme ubytovani v 5* hotelu all inclusive cca 80km od Dubaje urcite bychom se do teto metropole radi podivali odvezli si nejaky suvenyr a pokud by to bylo cenove dostupne tak i nejake to turisticke lakadlo ve stylu kryteho snezneho svahu atd… exiatuje vubec nejaka minimalni castka? a jak je to tam s dress code nas hotel vyzaduje spolecensky odev a cetlbjsem ze tam maji pravidla kalhoty sukne saty pod kolena a nic vyzivaveho ovsem Dubaj je pry i v tomto ohledu doat liberarni je tedy treba dbat na vyber obleceni na dovolenou?

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Marjan Island Resort & Spa, Ras al-Khaimah, Emiráty

Emiráty: luxusní dovolená (5* Hilton) v Ras al-Khaimah za 15 189 Kč

Hotel Ali Baba Palace, Hurghada, Egypt

Egypt: all inclusive dovolená (4*) v Hurghadě za 10 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy: dovolená na Fuerteventuře ve 4* hotelu za 14 990 Kč

Hotel Vincci Nozha Beach, Hammamet, Tunisko

Tunisko (Hammamet): last minute dovolená (4*) s All Inclusive za 9 290 Kč

Hotel Playamar, S'Illot, Mallorca, Španělsko

Mallorca (sleva 50%): 8 denní polopenze u krásné pláže za 11 990 Kč

Hotel Mary Bill, Santorini, Řecko

Řecko (Santorini): dovolená na kouzelném řeckém ostrově za 13 490 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.