Doprava po Spojených arabských emirátech

V Emirátech není nezbytně nutné si půjčovat auto, lze se zde totiž celkem bezproblémově přemisťovat pomocí veřejných dopravních prostředků. Tam, kde spojení chybí, je vždy možné využít taxi. Doprava v Emirátech funguje dobře. A to jak ve smyslu automobilového provozu a kvalitních silnic, tak ve smyslu veřejné dopravy, jejíž síť je ve velkých městech dostatečně hustá a spolehlivá.

Seznámím vás s těmi nejpoužívanějšími druhy dopravy a uvedu odkazy na jednotlivé oficiální zdroje, kde se vždy dozvíte ty nejpodrobnější informace.

Zároveň ukáži, jak se lze dopravit mezi těmi nejčastějšími body zájmy, mezi jednotlivými emiráty, např. jak se dostat z Dubaje do Abu Dhabí, apod.

Taxi | Doprava v Dubaji | Doprava v Abu Dhabí | Jak z Dubaje do Abu Dhabí

Jak z Dubaje do Ras Al Khaimah | Jak z Dubaje do Fujairah

Zaměřím se na to, co lidi zajímá nejvíce. Pokud zde nenajdete to, co hledáte, klidně dolů pod text napište komentář a zeptejte se. Poradím nebo vás odkáži tam, kde odpovědět najdete.

Taxi

Než se dostanu vysloveně k veřejné dopravě, řeknu pár slov o taxících. Taxi zde patří mezi nejoblíbenější dopravní prostředky. Tak jako kdekoliv jinde, i v Emirátech můžete na taxi mávnout z chodníku nebo si ho objednat předem (telefonicky nebo online). Existují zde speciální taxíky určené pouze pro ženy, děti a rodiny.
Doprava taxíkem v emirátech
Cena taxi se liší emirát od emirátu, od typu taxíku, který si zabookujete i od času, kdy taxíkem pojedete (zda to bude přes den či v noci). Cena se skládá z nástupní sazby a ze sazby za ujetý kilometr. Zároveň je potřeba myslet na to, že za každou jízdu musíte zaplatit alespoň minimální sazbu, ta činí:

 • v Abu Dhabí – 12 AED
 • v Dubaji – 12 AED
 • v Sharjah – 13,5 AED

K cenám je připočítáváno i mýto za průjezd mýtnou bránou na dálnicích a upozorňuji i na zvláštní poplatek 20 AED při cestě taxíkem z Dubaje do některého ze severněji položených emirátů.

Veřejná doprava v Dubaji

Nejlépe fungující veřejná doprava v Emirátech je v Dubaji. Dopravní síť se skládá z metra, autobusů, vodních autobusů a z jedné tramvajové linky. Každému, kdo se plánuje po Dubaji pohybovat těmito prostředky, doporučuji přečíst průvodce po dubajském metru, ve kterém najdete veškeré podstatné informace včetně jízdného, tzv. NOL karet, i toho, jaké jsou možnosti dopravy do Dubaje z dubajského letiště.

Veřejný dopravní systém v Dubaji provozuje RTA, Roads & Transport Authority.

Veřejná doprava v Abu Dhabí

Podobně jako v Dubaji i v rámci Abu Dhabí se lze dopravovat veřejnými prostředky. Metro zde zatím neexistuje, za to funguje síť autobusových linek, a to jak v rámci samotného města Abu Dhabí, tak v rámci celého emirátu, jež spojují Abu Dhabí s okolními městy. Tyto Intercity spoje vyjíždí z centrální Abu Dhabí Bus Station.

Dopravní systém v Abu Dhabí provozuje Department of Transport.
Doprava Abu Dhabí - autobusové linky
K tomu, abyste mohli tyto linky využívat, resp. platit jízdné za jednotlivé cesty, budete potřebovat tzv. Hafilat Smart Card. Je to něco podobného jako NOL karta v Dubaji a za její základní časově omezenou verzi (vhodnou pro turisty a fungující max. 14 dní) zaplatíte 5 AED. Lze na ní nahrát kredit v celkové výši až 150 AED a ten následně spotřebovávat na jednotlivé jízdy. Jedna jízda autobusem po Abu Dhabí stojí 2 AED.

Jak se dostat z Dubaje do Abu Dhabí

Nejlépe a nejlevněji autobusem. Cesta trvá zhruba hodinu a tři čtvrtě.

Za prvé jednou z veřejných autobusových linek. Aktuálně jezdí mezi Dubají a Abu Dhabí celkem tři linky.

 • E100 – jezdí z Al Ghubaiba Bus Station (což je u stanice metra Al Ghubaiba) na Abu Dhabí Central Bus Station. Přes den má 15 minutové intervaly.

 

 • E101 – jezdí z Ibn Battuta Metro Station opět na hlavní autobusovou stanici v Abu Dhabí. Má 30 minutové intervaly a je ideální pro ty, kteří jsou ubytováni někde v okolí Jumeriah a dubajské maríny tak, že si ušetří zbytečnou cestu opačným směrem na Al Ghubaiba.

 

 • E102 – relativně nově zavedená autobusová linky mezi Dubají a Abu Dhabí. Podobně jako E101 i E102 jezdí z Ibn Battuta Metro Station, ale v Abu Dhabi končí na Mussafah Shabiya Bus Station, tedy nezajíždí na hlavní nádraží.

Cena jedné cesty vychází na 25 dirhamů, lze platit NOL kartou, ale upozorňuji, že pokud vám na kartě dojde kredit, tak s ní zpáteční cestu nezaplatíte, protože v Abu Dhabí nikde NOl kartu nenabijete.

Za druhé autobusem od Emirates nebo od Etihad. Aerolinky to pro své pasažéry nabízí zdarma, Emirates autobus jezdí od příletové haly Terminálu 3 celkem 6x denně, autobus Etihad jezdí 10x denně, a to od Etihad Travel Mall v centru Dubaje.

Jak se dostat z Ras Al Khaimah do Dubaje

Ras Al Khaimah je oblíbená oblast na trávení dovolené u moře, ale mnozí chtějí během dovolené navštívit Dubaj a prohlédnut si v Dubaji ta nejzajímavější místa. Buď lze využít nějaký organizovaný výlet od cestovky nebo to absolvovat individuálně.

 • Taxíkem – v závislosti na odjezdovém místě stojí jedna cesta cca 220 AED. Je také možné si zaplatit taxi na jeden celý den tak, že vás bude v Dubaji vozit, po místech, které budete chtít vidět a večer vás doveze zpět. Ovšem to vyjde ž dost draze, cca 800 AED.

Taxi v Dubaji

 • Autobusem Al Hamra – jízda tímto spojem trvá 2 hodiny, autobus odjíždí z Ras Al Khaimah Bus Station, která se nachází před Cove Rotana resortem a v Dubaji přijíždí na Union Station. Jedna cesta stojí 25 AED a spoje jezdí každou hodinu a půl mezi 8:00 a 21:30.

 

 • Autobusem Rak Shuttle – existuje celkem 5 linek, které spojují hotelové resorty v Ras Al Khaimah s letišti v Dubaji (zejména s terminály 1 a 3 dubajského letiště DXB, ale i s letištěm DWC). Cesta trvá 45 minut. Stojí 30 AED a je potřeba si spoj rezervovat předem online. Každá linka typicky jezdí 2x denně (jednou dopoledne a jednou večer).

 

 Jak se dostat z Fujairah do Dubaje

Z Dubaje do Fujairah jezdí autobus číslo E700 (od dubajské dopravní společnosti RTA). Cesta trvá zhruba 2 hodiny a jedna cesta (podobně jako z Dubaje do Abu Dhabí) vyjde na 25 dirhamů. Jezdí každou hodinu z autobusové zastávky, kterou ve Fujairah najdete u Plaza Cinema a banky HSBC na stanici Union Station v Dubaji.

Samozřejmě lze využít i taxi – v tomto případě je ale potřeba počítat s cca 200 AED na jednu cestu.

Komentáře
 • Odpovědět

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jak se dostanu z letiště v Dubaji z Terminálu 3 do Abu Dhabí?

  • Dobrý den, letíte do Dubaje s Emirates? Předpokládám, že ano, když zmiňujete terminál 3. Pak je nejjednodušší si zarezervovat autobusový transfer, který pro své pasažéry Emirates zdarma nabízí. Podrobné informace o něm naleznete na zde na stránkách Emirates. Upozorňuji, že to je třeba předem rezervovat (přímo přes nějakou Emirates prodejní kancelář / Emirates přepážku na pražském letišti apod.)

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Oasis Atlantico Belorizonte, Sal, Kapverdské ostrovy

Kapverdy (-53%): TOP hotel na Salu s All Inclusive za 13 890 Kč !!!

Hotel Blue Sea Callao Garden, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-67%): All Inclusive dovolená levně za 7 990 Kč

Hotel Amarina Abu Soma Resort, Abu Soma, Egypt

Egypt (-53%): levné All Inclusive v perfektním 5* hotelu za 8 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Costa Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura (-52%): dovolená na Kanárech s polopenzí za 11 990 Kč

Hotel Imperial Shams Abu Soma, Abu Soma, Egypt

Egypt (-58%): All Inclusive dovolená (8 dní) ve 4* hotelu za 8 990 Kč

Hotel Dunas Mirador, Gran Canaria, Kanárské ostrovy

Gran Canaria (-33%): All Inclusive dovolená (9 dní) za 13 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.