Spojené arabské emiráty (SAE), země, která je pro mnohé synonymem luxusu, a destinace, která se v posledních letech stala velmi oblíbenou. Nečekejte však, že tu je nějak lacino. Ceny v Emirátech, a zejména pak ceny v Dubaji jsou obecně poměrně vysoké. Neplatí to u všeho zboží a veškerých služeb, ale u většiny ano.
Hned ukáži konkrétní příklady!
Cílem tohoto textu je, aby každý před svojí cestou do Emirátů získal reálnou představu toho, kolik co ho zde bude stát. Na základě informací, které zde držím aktuální (naposled aktualizováno v roce 2022), by si každý měl být schopný udělat hrubý odhad toho, kolik peněz bude s sebou potřebovat.
Co zde najdete:
Jestliže tu nenajdete informaci, kterou hledáte, zeptejte se prostřednictvím komentářů dole pod textem. Pokud budu vědět, rád poradím.
Zároveň nabádám všechny z vás, kteří mají s Emiráty jakoukoliv aktuální reálnou zkušenost, aby zapátrali v paměti a stručně sepsali, kolik za co v Emirátech zaplatili. Pomůžete tak ostatním! Předem moc děkuji.
To nejpodstatnější hned na úvod. Oficiální měnou ve Spojených arabských emirátech je emirátský dirham. Dirhamy se značí AED. Aktuální kurz vůči české koruně je 1 AED = 5,9 Kč. V Emirátech dnes už není problém vyjma malých obchodníků platit kartou. Pokud jste na kartu zvyklí, tak i přesto vždy doporučuji mít nějaké dirhamy fyzicky u sebe. Víc informací o místní měně, o tom kde ji nejlépe směnit a jakými způsoby se dá v Emirátech platit, najdete v článku měna v Dubaji.
Za nejdůležitější informaci na téma cen považuji ceny jídla a potravin. Přitom chápu, že mnozí cenu stravování v Emirátech neřeší. All Inclusive, které je součástí některých pobytů, v tomto ohledu leccos zjednodušuje. Zdaleka ne všichni ale mají All Inclusive k dispozici. Řada lidí jezdí do Emirátů na vlastní pěst, pronajímají si apartmány, a mají tak ubytování bez stravy, případně v hotelech se snídaní nebo s polopenzí. Zkrátka jídlo je to hlavní, co řeší.
Pojďme tedy nejprve mrknout na restaurace, fastfoody a bistra a jejich cenové relace..
Stravování v restauracích v SAE vyjde relativně draho. Přispívá k tomu i fakt, že většina potravin se do Emirátů dováží. Pokud se budete vyhýbat těm nejexponovanějším lokalitám, tak se v klasické restauraci najíte za 35 AED (třeba i ve staré Dubaji v Deiře). V turisticky exponovaných místech (jako je Dubai Marina, Jumeriah Beach Residence, Downtown Dubai apod.) jsou ceny logicky vyšší. Cenový rozptyl je velký a pohybuje se přibližně mezi 50 a 100 AED za hlavní chod, přílohu a nápoj.
A to není zrovna málo!
Restaurace zaměřené na asijskou kuchyni u nás patří k těm nejlevnějším, v Emirátech tohle neplatí:
Ceny ve fastfoodech alá McDonald’s:
Italská kuchyně (bistra a levnější restaurace):
O něco levněji vychází bistra, která běžně najdete na ulici. Drobná občerstvení (např. sendvič a nápoj) tu nabízí od 12 AED.
Ušetřit se dá, když se rozhodnete jídlo nakupovat sami v supermarketech. Ale i tady platí to samé, co v případě restaurací. Ceny potravin jsou v Emirátech rozhodně vyšší než u nás. Zhruba srovnatelné s cenami na španělské Mallorce. Uvádím aktuální ceny některých základních potravin. Upozorňuji, že se jedná o ceny orientační, konkrétní částky závisí jednak na daném řetězci, tak na konkrétní značce zboží, kterou kupujete.
Pití & nápoje
Ovoce & zelenina
Nejprve pár vybraných druhů ovoce:
A také nějaké zelenina:
Mléčné výrobky
Aby to bylo úplně kompletní, připojuji informace o tom, na kolik vyjde chléb, špagety, rýže, kuřecí prsní řízky, hovězí maso a další potraviny. Mrkněte se sami:
V případě městské dopravy přímo v Dubaji, kde jezdí autobusy, metro, tramvaj a vodní „autobusy“, je cena jízdy závislá na počtu pásem, které při cestě překročíte. Dubaj se z tohoto hlediska dělí na celkem 7 pásem / zón. Městská doprava je pro děti do 5 let zdarma.
Cena jízdenek je dále závislá i na konkrétním typu karty, na kterou cestujete (tzv. NOL card). Existuje jich několik, pro turisty je nejlepší buď tzv. Red ticket nebo NOL Silver Card, jejíž pořízení sice stojí více (25 AED), ale ceny jednotlivých jízd jsou s ní levnější.
Celodenní jízdenka stojí 20 AED, ceny vícedenních jízdenek (7 a více dní) se liší v závislosti na pásmech. Nahlédněte do nejpodrobnějšího českého průvodce po dubajském metru, kde zjistíte nejen aktuální ceny jízdného, ale i veškeré potřebné informace ohledně fungování zdejšího veřejného dopravního systému. Dotazy týkající se zdejší hromadné dopravy, Nol karet a jejich cen prosím směřujte do diskuze pod průvodce po dubajském metru.
V Emirátech funguje i meziměstská doprava ve formě meziměstských autobusů. Např. do Abu Dhabi linka č. E100 (jede ze stanice Al Ghubaiba Bus Station v Dubaji do Abu Dhabi Central Bus Station), případně autobus č. E101 (z Ibn Battuta Metro Station). Cesta do Abu Dhabi trvá 1 hodinu 25 minut a za jeden směr zaplatíte 25 AED. Podrobné informace o tom, jak se dopravovat mezi jednotlivými Emiráty a na kolik peněz vás vyjde třeba cesta autobusem do Dubaje z Ras al Khaimah najdete v článku o dopravě po Spojených arabských emirátech.
Taxíky nejsou příliš drahé. Vozy s béžovou barvou jsou vesměs čisté a řidiči milí (typicky to jsou buď Pákistánci nebo Indové).
Nástupní sazba přímo na letišti je rovna 25 AED, u nákupního centra 12 AED, jinde je standardně ve výši 5 AED. K tomu je potřeba připočítat sazby za ujetý kilometry (většinou kolem 1,85 AED).
Upozorňuji na minimální cenu ve výši 12 AED, kterou zaplatíte vždy, a to i v případě, že taxíkem popojedete opravdu jen pár metrů. Ceny taxi jsou vyšší v případě jízdy z Dubaje do sousedního emirátu Sharjah – „poplatek“ za překročení hranice mezi emiráty činí 20 AED.
Naposled aktualizováno v lednu 2022.
Pobyt v Emirátech si můžete zpestřit výlety (inspiraci najdete v přehledu nejzajímavějších míst, které v Dubaji vidět). Nechť si každý udělá sám svůj vlastní názor na ceny těch nejoblíbenějších aktivit.
Standardně se ceny těchto atrakcí rok od roku zvyšují. Do 124. patra Burj Khalífy stál na začátku roku 2019 lístek 141 dirhamů, na začátku roku 2020 vyšel již na na 149 AED. Oproti roku 2019 se zvedly i jiné vstupy, Např. Dubai Aquavarium. To se dalo v roce 2019 v té nejlevnější variantě navštívit za 210 AED.
Na druhou stranu však v průběhu roku 2020 v důsledku koronavirové krize leckteré vstupy zlevnily. Dočasně se to týkalo např. lístků do vyhlídkových pater v mrakodrapu Burj Khalifa nebo Dubai Aquaria. Výjimkou, která levnější zatím stále zůstává, je show La Perle, na níž šlo ta nejlevnější místa na začátku roku 2021 sehnat za 239 AED (namísto původních 300 AED) a na začátku roku 2022 za 259 AED.
Zejména v metropolích jako Dubaj nebo Abu Dhabi jsou ceny ubytování vysoké. To je většinou podmíněno luxusní úrovní hotelů. Dubai se proslavila mimo jiné svými luxusními ubytovacími zařízeními. Ubytování v této metropoli je nejdražší v celé zemi.
Dvoulůžkový pokoj na jednu noc sice zarezervujete již od 150 AED, pokoj v kvalitnějším 4* hotelu začíná na cca 310 AED, tedy zhruba na 1 900 Kč.
Hotely v Dubaji a obecně v celých Emirátech vychází levněji v horkých letních měsících (viz. horké letní počasí v Emirátech) i během ramadánu. V těchto obdobích je možné pobyt rezervovat i s celkem solidními slevami.
Zdaleka už neplatí to, že by dovolená v Emirátech byla nutně drahou záležitostí. Často ano, nicméně jdou najít i cenově velmi atraktivní nabídky. Ty nejlevnější dovolené v Dubaji někdy začínají na 14 000 Kč, výjimečně lze natrefit i na nabídku za méně jak 10 000 Kč, prakticky výhradně v rámci last minute zájezdů do Emirátů. U těch nejlevnějších variant vždy doporučuji velkou obezřetnost a je potřeba se pečlivě seznámit s detaily zájezdu.
Celkem běžně si lze Emiráty užít za 18 000 Kč (zpáteční letenka + hotel na 8 dní standardně se snídaní či polopenzí + transfer).
Přímé zpáteční letenky do Dubaje (odlet z Prahy) běžně vychází na 6 500 Kč, např. s českými SmartWings.
Příkladem je třeba následující spoj se SmartWings, který v jednom směru vychází na velmi slušných 2 504 Kč:
Zpáteční letenka z Prahy do Dubaje pak na 5 622 Kč:
Čas od času jsou dostupné i akční letenky do Dubaje, které lze zakoupit i za 3 500 Kč (tam i zpět). Naopak typicky nejdražší variantou bývá přímý let s Emirates a jejich Airbusem A380, tyto letenky v závislosti na termínu vychází na cca 10 000 Kč. Doprava s Emirates se ve srovnání se Smartwings nebo FlyDubai většinou cenově při cestách do Dubaje nevyplácí. Pokud cestujete dále a Dubaj je pro vás pouze přestupním letištěm, například v rámci letu na Zanzibar nebo Maledivy, pak spoj s Emirates začíná cenově dávat smysl.
Smlouvání má podobně jako např. v Egyptě i ve Spojených arabských emirátech svou tradici. Pokud vyrazíte na trhy za nákupem suvenýrů – ať už koření, vodních dýmek nebo dokonce zlata, zkuste si to. Neostýchejte se a ušetříte – tímto způsobem můžete snížit ceny nákupů ve Spojených arabských emirátech až o 50%.
Jenom upozorňuji na to, že mnozí obchodníci mohou být dost dotěrní (třeba v Deiře, na snímku). Pokud vám začne obchodník něco nutit a nejrůznějšími taktikami vás do koupi tlačit, nedejte se, jestliže o zboží skutečně nemáte zájem. Pokud to bude nutné, klidně zboží položte na zem a v klidu z obchodu odejděte. To je nejúčinnější proti taktika.
Pokud jste dočetli až jsem, tak pevně věřím, že v tuto chvíli máte o cenách v Dubaji poměrně konkrétní představu. A jak už padlo v úvodu, níže jsou sekce diskuze s komentáři. Jestliže je potřeba něco doplnit nebo vás zajímá to, co jsem v článku opomněl, napište mi. Před cestou je potřeba být připraven na to, že Spojené arabské emiráty nejsou zrovna laciné. Přitom to je dost logické. Ceny v Emirátech do jisté míry odráží vysokou životní úroveň, která zde, byť se v podstatě jedná o poušť, jednoznačně existuje.
Dobrý den Lukáši,
nevíte náhodou,kolik stojí dětské zboží,jako např. plenky?
Jde mi o to, jestli je musím kupovat s sebou nebo se dají rozumně koupit i v Dubaji..Děkuji Petra
Dobrý den Petro, vím. Ono to hodně záleží na tom, jaké to jsou plenky, kolik jich je atd. Ale třeba Pampers active, balení po 16 kusech, vychází na 24 dirhamů, takže na nějakých 145 korun.
Dobrý den,
Chci se zeptat: jak je to s kouřením na veřejnosti. Jsem
kuřačka, jedu do Dubaje poprvé.
Děkuji za pomoc.
v. pecenova
Dobrý den Violo, s tím v Dubaji není problém. Samozřejmě nelze kouřit tam, kde to je zakázáno (hlavně kdekoliv v uzavřených prostorech), ale venku na veřejnosti bez problému.
Dobrý den, Lukáši,
měl jsem v úmyslu zakoupit nějaký levnější slunečník, který bych po dovolené vyhodil. Jelikož máme zakoupený pobyt na 10 dní v květnu, tak bez slunečníku je to dost mazec. Za pronájem se nám také nechce dávat taková částka.
Hezký den Karel
Rozumím, to je určitě dobrá cesta, řešil bych to nejspíš stejně tak.
Dobrý den, Lukáši,
obracím se na Vás s dotazem. Zakoupili jsme si od CK dovolenou na hotelu v Marina, kde bylo inzerováno slunečník a lehátka zdarma. Toto jsme si ověřovali přímo u hotelu emailem, kde nám bylo zděleno, že slunečníky jsou zpoplatněny částkou 130 AED/den. Toto je velká částka, tak se chci zeptat, zda je možné zakoupit nějaký levný slunečník u místních obchodníků a v jakém asi cenovém rozpětí.
Za odpověď děkuji Karel.
Dobrý den Karle, nevím sice přesně, jaký hotel máte na mysli, ale každopádně na pláži v Dubai Marina zkrátka takovéto ceny jsou. Nemyslím si, že tam seženete něco levnějšího. Osobně s pronájmem lehátka zde na pláži zkušenost nemám, řeším to osuškou na písku.
Ahoj, lze v SAE zakoupit datová simkarta do telefonu z EU? Něco jako v Egyptě? Na kolik výjde a kde se dá koupit?Děkuji.
Dobrý den Petře, ano, jde to. Už při příletu do Dubaje vám celník do pasu nejspíše vloží SIM kartu od operátora DU. Je to datová SIM karta s 1 GB dat, které ovšem mají platnost pouhých 24 hodin od první aktivace. Následně si buď můžete přímo na této kartě další data aktivovat/zakoupit a nebo si koupit SIM kartu jinou, téměř v jakémkoliv obchodě, občas to prodávají i v nadzemních klimatizovaných nadchodem, které vedou od metra.
Chystáme se koncem února 2023 do Dubae a slyšeli jsme, že když máme razítka v pase z návštěvy Izraele (2019) mohou nastat problémy? Nebo je to jen fáma? Děkuji
Dobrý den Václave, také jsem to slyšel, ale považuji to za fámu a nevěřím, že to je pravda. Prvně v dnešní době do Dubaje přímo z Tel Avivu létají přímé lety. Ty by těžko létaly, kdyby něco podobného bylo pravdou. Za druhé realně na pasové kontrole v Dubaji si oskenují hlavní stránku v pasu s vaší fotkou a kamera vám vyfotí oči. Tím to hasne a pouští vás do země. Neviděl jsem, že by celník pasem nějak listoval.
Dobrý den, chci se zeptat jak to je v Dubaji když letím s přítelem můžeme se držet za ruce nebo radši ne?
Dobrý den Katko, tohle skutečně není žádný problém, kór v tak civilizované metropoli jako je Dubaj. Můžete.
dobrý den Lukáši, chtěla bych se zeptat, pokud to víte, zda je možné si na hotel donést vodu koupenou v obchodě/celý balík/ nebo se musí kupovat voda jen na hotelu. Máme jen pp. A je nutné používat vodu i na čiš.zubů stejně jako v Egyptě? A ještě dotaz, je možné si najmout průvodce po Dubaji v češtině a máte nějaký kontakt , či víte nějakou cenu za doprovod nebo na hodinu? děkuji Olga
Dobrý den Olgo, v Dubaji to s vodou není taková bída jako v Egyptě, takže například na čištění zubů ji bez problému můžete využívat. Na pití je lepší voda balená, kterou není problém kupovat mimo hotely a do hotelů si ji donášet. Co se týká české průvodce, v tom neposloužím, bohužel žádný takový kontakt nemám, který bych mohl poskytnout.
Dobrý deň, chceli by sme ísť do Dubaja 24.04.2022, nebude už v tomto čase príliš horúco? Ďakujem
Dobrý den Majka, mám na toto téma sepsaný speciální článek, viz počasí v Dubaji v dubnu. S vysokými teplotami je již samozřejmě nutné počítat. V dubnu je to ještě jak kdy, někdy přes den teploty stoupají k cca 32°C, jindy ale klidně i k 37°C. Na konci měsíce je potřeba proto spíš počítat s hodnotami 35°C nebo i více. Teplo je i v noci, minima kolem 25°C.
Dobry den, prosím o radu kolik přibližně stojí taxi z letiste Dubaj do Ajmanu, konkrétně hotel: Wyndham Garden Ajman Corniche. Nevím zda se dá v současné době, z důvodu covidu, využít hotelový letištní transfer a zda by cena nebyla vyšší než taxi. Dekuji
Dobrý den Lenko, počítejte, že taxi na tomto úseku vás vyjde na celkem cca 70 AED.
Dobry den , prosím nevíte kolik přibližně stojí vratný depozit v hotelích {Rose rotana ) . Dekuji
Dobrý den Roberte, nedokážu vám odpovědět, každý hotel má v tomto jinou politiku. Někde není deposit vůbec, jinde je, jinde je deposit nevratný a je následně odečítán z celkové ceny za ubytování při odjezdu.
Dobrý den Lukáši, díky za vaše vyčerpávající různé odpovědi, z kterých jsme nyní načerpali spoustu informací – nejsme jazykově vybaveni a jedeme do Dubaje poprvé. Nevíte náhodou jakým způsobem se dostává z výletních lodí (jedeme s Costou), z přístavu Port Rashid, Cruise Terminal 2 do města? Na mapě to ukazuje od místa kotvení po nejbližší metro více jak 2 km a údajně se nelze po přístavu pohybovat pěšky. Nikde jsem nenašla nějaké informace např. o nějakém přístavním shuttle busu apod. Předem děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den Jano, tohle nevím 🙁 Nejbližší stanice je Al Ghubaiba Metro Station, ale jak říkáte, ten přístav je skutečně rozlehlý a je otázka, kde přesně vaše loď zaparkujete. Bohužel ani já o nějakém přístavní shuttle informace nemám.
Dobrý den Lukáši,
letím s dcerou do Dubaje a budeme bydlet v hotelu Double Tree by Hilton & SPA Marjan Island, Ras Al Khaimah. Chtěla bych se zeptat na cenu taxi do Dubaje? A zda musíme mít domluvené taxi zpět do hotelu nebo si mohu vzít jakékoliv jiné? Chtěla bych se podívat do Deiri.
Děkuji za odpověď.
Hanka
Dobrý den Hanko, standardní taxi na tomto úseku cenově vychází přibližně na 150 AED. Doporučuji se poptat v hotelu, zda by pro vás nebyli schopni transfer zajistit. Zároveň doporučuji zkontrolovat cenu dopravy v aplikaci Careem (něco jako Uber). Taxi domluvené zpět určitě není třeba mít předem dohodnuté.
Dobrý den,
mám v cestovním pase vízum z Islámské republiky of Iran, kde jsem byl na služební cestě před 5-ti lety a některé státy neumožňují vstup do své země, pokud je toto vízum v pase. Jak je to prosím se vstupem do SAE?
děkuji
Franta
Dobrý den Franto, vstup do Emirátů pro občany Íránu není nijak omezen, z čehož předpokládám, že vaše staré íránské vízum rozhodně nebude ničemu vadit. V případě USA bych obavy měl, ale v tomto případě určitě ne.
Dobrý večer Lukáši, letíme do Dubaje a budeme v hotelu Voco, prosím vás kolik je to asi km z letiště a kolik asi bude stát taxi. Děkuji za odpověď Dagmar
Dobrý den Dagmar, není to daleko, z letiště je to asi 10 km, takže cena taxi by ve vašem případě činila cca 45 až 50 dirhamů. Nevím, co přesně plánujete v Dubaji dělat a navštívit, ale osobně bych volil dopravu metrem. Kousek od hotelu je stanice červené linky metra „World Trade Centre Metro Station 2“, červená linka jede přímo z letiště. Od stanice se dá k hotelu bez problému dojít, je tam chodník a je to jen necelých 300 metrů. Opravdu kousek.
*platný – tím myslím, že nebude více jak 6 měsíců starý, což jsem se dívala, že je podmínkou pro vstup do SAE. Děkuji.
Dobrý den Kláro, ve vašem případě se nemusíte ničeho bát. Podmínkou je, aby pas byl platný 6 měsíců od okamžiku vstupu do Emirátů. Pokud jste někde četla, že má být pas zároveň min. 6 měsíců starý, tak to chybná informace, nevěřte tomu. Čili ať už váš pas bude vydaný nyní nebo třeba až v průběhu léta, v září klidně můžete do Dubaje odletět.
Hezký den,
mohu se zeptat, jak to nakonec dopadlo s cestováním a pasem do Dubaje? Přemýšlíme, že se s partnerem podíváme, ale tím, že jsem v září změnila kvůli sňatku příjmení a budu mít teď během týdne až dvou nový pas, tak nebude určitě platný do doby, než se tam chceme podívat. Musí se zaplatit nějaká viza navíc nebo vás tam nepustí?
Moje odpověď viz níže, u vašeho druhého komentáře.
Dobrý den Lukáši,
Chci se zeptat, mam platný pás 5 měsíců, přítelkyně koupila k Vánocům letenky do Dubaje, má vše zaplacené letenky a ubytování, ale dočetl jsem se že do Dubaje musí být platnost pásu minimálně 6 měsíců. Pustí nás tam nebo se s tím da něco dělat?
Díky předem za odpověď.
Dobrý den Michale, omlouvám se, že reaguji až dnes, každopádně já osobně bych potencionální problém čekal. V závislosti na tom, kdy letíte (pokud jste již neletěli) bych si nechal vystavit rychlo pas. Jiné řešení není.
Chystáme se od 24.12.2021 di Dubaje, budeme bydlet v hotelu Rose Park Hotel – Al Barsha. Můžete mi prosím napsat, jak se nejlépe dostat na EXPO veřejnou dopravou?
A poradíte, jestli jsou v okolí hotelu nějaké supermarkety pro nákup potravin?
Díky za odpověď 🙂
Dobrý den Míšo,
supermarketů je přímo v okolí celá řada, stačí se jít projít do ulic za hotelem a na mnohé z nich rychle narazíte. Uvidíte sama 🙂 Asi nejbližší je West Zone Fresh supermarket, který je cca 150 metrů od hotelu. Nejsou to sice supermarkety typu Kauflaund a podobně, nicméně nakoupíte tam bez problému vše potřebné.
Co se týká dopravy na výstaviště Expa, je to snadné. Jeďte metrem. Červená linka metra vám staví hned před hotelem (stanice Mashreq Metro Station), odsud červenou linkou do stanice Jabal Ali (dříve Nakheel Tower) a odsud linkou modrou linkou až na konečnou do stanice Expo 2020. Více o metru v Dubaji najdete zde.
Dobrý nden, Lukáši,
dostali jsme k vyplnění vstupní formulář – není jasné, zda ho budou chtít v Praze při odbavení nebo až při příletu do Dubaje – rovněž nerozumím, co je myšleno
jako sponsor v tomto formuláři. Máte s tím nějakou zkušenost ?
Díky za odpověď. Antoní
Dobrý den Antoníne, popravdě potřeboval bych do konkrétního formuláře nahlédnout, abych vám byl schopný poradit (klidně mi ho pošlete na mail). V každém případě určitě bude třeba, abyste měl formulář vyplněný před cestou, na letišti v Praze to budou kontrolovat.
Myslím pláž z mapy, pláž u Burdž al Arab ne, děkuji za odpověď 🙂
Díky za upřesnění. Pokud já vím, tak tato pláž již několik let normálně funguje. Ano, byla asi 2 roky uzavřena kvůli nějakým stavebním pracím na dubajském kanálu, který je hned vedle ní. Ale nyní je již funkční.
Dobrý den Lukáši,
chci se zeptat, zda funguje pláž Jumeira Park Beach. Jezdíme s kamarádkou do Dubaje pravidelně již cca 10 let, ale posledních pár let byl Jumeira Park zavřený. Již je otevřen? Předem děkuji za info a zdravím, Iveta
Dobrý den Iveto, myslíte tuto pláž? Nebo pláž, která je u Burdž al Arab, který je vlevo od pláže?
Dobrý den Lukáši,
tedy klobouk dolu za váši trpělivost, čas a výstižné odpovědi.
Taky bych měla jednu otázku.
Kolik by cca stál taxi z Fujaira do Dubaje ? ( hotel Radisoon blu Fujaira)
Děkuji .
S pozdravem Laďka
Dobrý den Laďko,
no to je dost daleko, cena taxi za jednu cestu se bude pohybovat okolo 350 AED, tzn. cca 2000 až 2100 Kč. Doporučuji před objednáním taxíku vyzkoušet místní aplikaci Careem (něco jako Uber), někdy vychází levněji. Mějte se fajn 🙂
Dobry den. V taxikoch sa da platit kartou alebo len hotovostou a to len dirhamami alebo aj dolarmi? Dakujem
Dobrý den Petře,
dříve to moc nešlo, resp. šlo, ale taxikáři většinou vyžadovali hotovost (v dirhamech). Dnes to je už jinak a bez problému lze za jízdu kartou, popřípadě telefonem zaplatit.
Dobrý den. Chci poprosit o odpovědi na otázky :
1) Prodávají se na letišti Sharjah v DF cigarety, případně za jaké ceny
2) Zda je možné (kolik a kde v Dubaji) zakoupit zlata a legálně přivést do ČR.
Moc děkuji