Doba letu na Zanzibar

S ohledem na to, že exotický Zanzibar leží u břehů africké Tanzánie, tak to není zrovna blízká destinace. Je tedy jasné, že doba letu na Zanzibar něco zabere. Jak dlouhý je ve skutečnosti let záleží na mnoha faktorech.

Délka letu na Zanzibar z Prahy činí cca 14 hodin, lze to ale zvládnout i za 11,5 hodiny.

Upozorňuji, že existuje celá řada variant, jak se lze z Prahy na dovolenou na Zanzibar dopravit. Každá z nich trvá jinak dlouho. Záleží samozřejmě i na délce jednotlivých přestupů. Uvedu kompletní přehled těch nejoblíbenějších kombinací letů z Prahy na Zanzibar. Přidám informaci o tom, kudy přesně létá na Zanzibar Turkish Airlines, i o tom, jaké kombinace letů která cestovní kancelář typicky využívá.

Přímý let na Zanzibar

Přímý let Praha – Zanzibar (ZNZ, Abeid Amani Karume International Airport) nebyl a není k dispozici. Přímo lze letět z Německa a to s Condorem z Frankfurtu:

 • doba letu na Zanzibar: 10 hod 55 min
 • doba letu ze Zanzibaru: 9 hod 30 min

Pozor ale na to, že při cestě na Zanzibar, je jedno mezipřistání v keňské Mombase. Spojení s Condorem může být v některých termínech zajímavé cenově (pro ty, kteří cestují na vlastní pěst a hledají levné letenky na Zanzibar). Co se doby letu týče, tak nějaké zásadní časové ušetření však tato varianta nenabízí.

Délka letu z Prahy

Spojení z Prahy je mnohem oblíbenější, byť často komplikovanější, kdy je nutné jednou či dvakrát přestoupit. Časově nejlépe s jedním přestupem vychází Turkish Airlines:

Doba letu Zanzibar
 • doba letu na Zanzibar – 11 hodin a 25 minut
 • doba letu ze Zanzibaru – 15 hodin a 25 minut

Časy zahrnují dobu nutnou na přestup v tureckém Istanbulu a jsou srovnatelné s dobou letu na Maledivy.

To, jak dlouho se letí na Zanzibar, ale rovněž vždy záleží na aktuálních povětrnostních podmínkách, resp. na leteckých tratích, po kterých je v daný den let neplánován. Turkish Airlines obvykle používají následující trasy:

 • Praha – Istanbul (VOZ L993 IVOLI Z650 PEPIK DCT ERGOM DCT TEGRI M748 OVDOT L606 GASRU T390 RILEX)
 • délka letu do Istanbulu tak činí 817 nm, resp. 1 513 km
 • Istanbul – Zanzibar (RATVU UT35 AYT UM855 KOSEG UM855 RASDA A16 CVO A727 NUBAR UP309 AVONO UA727 ANTAX UT946 NV UL445 GABSO UT913 DUNDO)
 • délka letu na Zanzibar tak činí 2 960 nm, resp. 5 482 km

Na mapě pak tyto trasy vypadají takto:

Délka letu na Zanzibar

Fialová trať naznačuje to, kudy vede let z Prahy do Istanbulu, červená trať pak představuje trať Istanbul – Zanzibar.

Jedinou variantu bez klasického přestupu nabízí, resp. nabízely některé cestovky ve spolupráci se Smartwings. Odlety jsou kolem půlnoci, letí se 4 hodiny do egyptské Hurghady (viz. také délka letu do Egypta), kde je mezipřistání. V Egyptě se vymění posádka a dotankuje palivo. Pak se pokračuje další 4 hodiny do Mombasy, což je zhruba o půl hodiny kratší než doba letu na Kanárské ostrovy. V Mombase někteří vystoupí a jiní přistoupí. Odsud je to dalších cca 45 minut letu na Zanzibar. Při cestě tedy absolvujete celkem 2 mezipřistání a celková délka letu trvá cca 10 hod 45 min.

Aktuálně, alespoň v zimní sezóně 2019/2020, tato charterová spojení se Smartwings nejsou k dispozici.

Cestovní kanceláře nyní proto jdou v případě Zanzibaru cestou klasických linkových dopravců. Mnozí toto vítají! Cesta, která, byť je kolikrát delší, je pohodlnější a s lepšími službami. Naopak nevýhodou může pro některé být nutnost přestupů a orientace na velkých mezinárodních letištích.

Nejčastěji se létá s:

 • Turkish Airlines
 • Qatar Airways
 • Emirates
 • FlyDubai

To, jak dlouho se s nimi letí, determinuje délka přestupu. Pokud letíte na Zanzibar v rámci zájezdu od CK, tak přestupy, ať už v Turecku nebo v Emirátech bývají snesitelně dlouhé, většinou ty nejkratší možné.

Jak dlouho trvá let na Zanzibar

Turkish Airlines (Praha – Istanbul – Zanzibar): doba letu na Zanzibar trvá 11 hodin 25 minut, tady akorát pozor na relativně krátký přestup v Istanbulu, na který je pouhých jeden a půl hodiny. Při zpoždění letu z Prahy může nastat problém. Let zpět trvá 15 hod 25 minut s tím, že na přestup jsou 4 hodiny času. S Turkish Airlines, jimiž používané letecké tratě jsem podrobně ukázal výše, obvykle své klienty posílá CK Fischer.

Zanzibar dovolená doba letu

Emirates (Praha – Dubaj – Zanzibar): odlet z Prahy typicky v 15:55, doba letu do Dubaje činí cca 6 hodin, v Dubaji je skoro tříhodinový přestup, přílet na Zanzibar v 7:30 druhý den ráno. Cesta tedy trvá celkem 14 hod 35 min. Zpět 16 hod 30 minut. Jestliže budete mít dovolenou na Zanzibaru od Exim Tours, poletíte pravděpodobně právě s Emirates.

Doba letu Praha Zanzibar

Qatar Airways (Praha – Doha – Zanzibar) využívá např. cestovní kancelář Blue Style. Časově nejkratší kombinace letů Qataru trvají tam 14 hod 20 min a zpět 15 hod 20 min.

Jak dlouho se letí na Zanzibar

O poznání časově delší kombinace nabízí FlyDubai, v jejímž případě na sebe lety v Dubaji špatně navazují. Přestupy jsou v obou směrech dlouhé (10,5 a 11 hodin). Let na Zanzibar s FlyDubai tak mohu doporučit pouze těm, kteří si chtějí v Dubaji udělat krátkou pauzu a třeba navštívit některá z těch nejzajímavějších míst Dubaje.

Celoročně teplé počasí na Zanzibaru láká na návštěvu této tropické destinace. Krásné pláže, exotické ovoce, africká kultura, ale i pohodlí místních resortů. Tím spíš by byla škoda se nechat delším letem odradit! Doba letu na Zanzibar není natolik dlouhá, aby se nedala vydržet. Ty zážitky za to jednoznačně stojí!

Celkový počet komentářů v diskuzi:   8
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, jsem neznalá, tak se ptám. Chápu to dobře, že při mezipřistání nemusím ven z letadla? Děkuji Iri

  • Odpovědět

   Dobrý den, ano, pokud se bavíme o charterových letech, tak nemusíte. Pokud plánujete cestu na Zanzibar s cestovkou v následujících týdnech, je dost pravděpodobné, že poletíte přímým spojem, který aktuálně z Prahy létá.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  jsem půl roku po TX plic. Máte s takovými pasažéry zkušenost? Jak to snášeli? Zatím jen zjišťuji, let plánuji po dohodě s lékaři až na podzim.

  Děkuji Radka

  • Odpovědět

   Dobrý den Radko,

   určitě toto konzultujte s doktory. Vím jen to, že žádné obecné omezení, které by tyto lidi vylučovalo z letecké přepravy, neexistuje. Nejsem si vědom ani toho, že by stewardi byli v tomto ohledu nějak školeni (a jako že bývají školeni na nejrůznější typy zdraví se týkajících problémů, které mohou za letu nastat a posádka je musí být schopná za letu řešit).

 • Odpovědět

  Ceka mě operace páteře tak nevim jestli usedim tak dlouhý let dekuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Evo,

   tohle je spíš otázka na doktory a ne na mě, ovšem přímo se z Prahy nelétá, létá se min s jedním přestupem, navíc poměrně velkými stroji, to znamená, že není vůbec problém se kdykoliv během letu postavit projít po kabině, apod.

 • Odpovědět

  Jak je to behem letu na tak dlouhou vzdalenost se zdravotnimi potizemi ….infarkt , epilepticky zachvat apd.

  • Odpovědět

   Dobrý den Lado,

   funguje to následovně: posádky jsou na oba případy, které jmenujete, cvičeny a měly by být schopni vždy poskytnout základní první pomoc. Často neprodleně zjišťují, zda je mezi cestujícími lékař, který by byl schopný poskytnout pomoc odbornou. V některých aerolinkách mají dnes spojení na nepřetržitou pozemní lékařkou službu, která je na tyto případy cvičena a dává posádce instrukce na dálku. Když je potřeba, tak letadlo samozřejmě hned sedá na nejbližším vhodném letišti.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.