Počasí v Ománu

V Ománu, který leží na jihovýchodním cípu Arabského poloostrova, lze na rozdíl od jiných sousedních zemí pozorovat hned několik klimaticky rozdílných regionů. Počasí v Ománu tedy do velké míry závisí na tom, v které části země zrovna jsme. Jednak tu jsou velké rozdíly mezi pobřežím a vnitrozemím, ovšem z hlediska počasí se podstatně liší i samotné jednotlivé části ománského pobřeží.

Pozor na extrémně vysoké teploty!

Zatímco v létě v hlavním městě Muscatu standardně panují 40°C vedra, v pobřežních oblastech jižní provincie Dafáru, ve které leží i oblíbené město Salalah, v létě teploty klesají na úroveň zimních měsíců.

Každému, kdo se do Ománu chystá, doporučuji, aby se s charakterem místního počasí včas blíže seznámil. Projděte si následujícího průvodce počasím v Ománu, který vás upozorní na ty nejpodstatnější věci a pomůže vám zdejší klima lépe pochopit.

Podnebí | Počasí Muscat | Počasí Salalah | Teplota moře | Předpověď počasí | Kdy jet do Ománu

 

Jestliže vás zajímá pouze aktuální počasí, mrkněte se rovnou na dlouhodobé předpovědi:

Podnebí

Rozlohou je Omán relativně velká země, zhruba 4x větší než ČR. Je to právě rozloha, topografie země a její umístění na Arabském poloostrově, díky čemuž je zdejší podnebí tak různorodé. Přitom je samozřejmě dominantní pouštní klima.

Omán - písečné duny

Přirovnal bych to k počasí v Turecku, ve kterém lze také pozorovat řadu klimatických zón.

V Ománu je takových základních klimatických zón pět.

 • region při pobřeží Ománského zálivu (Muscat)
 • horská oblast Al Hajar na severu a severovýchodě země
 • region při pobřeží Arabského moře (včetně Salalah a ostrova Masirah)
 • hory v jihozápadním cípu země severně od Salála
 • vnitrozemská oblast zaujímající převážnou část Ománu

Podnebí Muscatu a Salalah budu podrobněji charakterizovat níže. Přilehlé hory se vyznačují vždy podobným podnebím, ale díky vyšším nadmořským výškám jsou pro ně jednak typické mírnější teploty a vyšší srážkové úhrny (v Al Hajar cca 200 mm za rok, v Dhofar Mountains to je až 1000 mm ročně). Vnitrozemí Ománu má suché pouštní klima, pokrývá ho poušť a nejvyšší denní teploty zde v lednu dosahují k 27°C, v červnu ke 44°C.

Počasí v Muscatu

Muscat leží na při pobřeží Ománského zálivu. Subtropické podnebí má v tomto regionu pouštní ráz. Je tedy podobné centrálním částem Ománu i počasí v Emirátech.

Teploty mají v průběhu roku následující vývoj:

Počasí v Ománu - teploty vzduchu Muscat

Oranžová barva představuje denní teploty, žlutá barva noční teploty. Uvedená data jsou přímo pro Maskat.

Všimněte si, že zde v létě (zejména červenec a srpen) dochází oproti květnu a červnu k malému teplotní poklesu. Vzhledem ke své poloze je Muscat totiž nepatrně ovlivňován oblačností, kterou s sebou přináší letní monzun. Ten sice mnohem výrazněji ovlivňuje jižněji položené oblasti, ovšem i zde se projevuje, právě tímto teplotním poklesem. Čím severněji člověk je, tím je vliv monzunu menší. Severně od Muscatu už téměř pozorovatelný není, a i proto je počasí v severní části Ománu prakticky stejné jako počasí v Ras al Khaimah u Perského zálivu.

Počasí v Muscatu je často determinováno i přílivy horkého a suché vzduchu z centrálních oblastí Arabského poloostrova. Ty jsou důvodem toho, proč zde kolikrát teploty v létě šplhají až ke 49°!

Počasí Salalah

Počasí v Salalah bývá slunečné od poloviny září do poloviny června. Denní teploty jsou v tomto období ustálené, pohybují se v rozmezí od 28°C do 32°C. Nejnižší tu jsou paradoxně v létě:

Počasí a Teploty vzduchu v Salalah

Nejen na Salalah, ale v podstatě na celé pobřeží Ománu a Jemenu při Arabském moři má vliv jihovýchodní monzun Khareef. Ten je nejintenzivnější v červenci a v srpnu. Khareef se projevuje:

 • oblačností (v červenci zde sluníčko svítí max. 1 hodinu denně)
 • poklesem denních teplot
 • malými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí
 • vlhkostí a srážkami
 • velmi časté je mrholení, deště spíše v horách Dhofar nad Salalou

V období monzunu přímo v Salalah spadne max. 25 mm srážek za měsíc, což je ve srovnání s monzuny na Zanzibaru zanedbatelné množství. Ale i díky těmto 25 mm a průměrnému ročnímu srážkové úhrnu 131 mm není Salalah vyprahlá!

Teplota moře

Tak jako v případě teplot vzduchu, tak i v případě teplot moře je zásadní to, kam přesně na dovolenou k moři vyrazíte. Teplota moře v Ománu má napříč zemí velké rozdíly!

To je potřeba si uvědomit.

Graf znázorňující teplotu moře v Muscatu:

Omán teplota moře

Teplota vody v Muscatu a vůbec v celém Ománském zálivu je dost podobná Perskému zálivu a teplotě moře v Dubaji. Do Ománu se ovšem většinou k moři nejezdí do Muscatu, nýbrž k Indickému oceánu do Salalah.

Teplota moře v Salalah:

Salalah teplota moře

Předpověď počasí Omán

Na těchto teplotních mapách kromě aktuálních teplot nejen v daném místě, ale v celé oblasti, vidíte i aktuální proudění větru a dále dole pod mapou vždy předpověď počasí na následujících 10 dní.

Předpověď počasí pro Muscat:

 

Předpověď počasí pro Salalah:

 

Pro úplnost informací přikládám další odkazy – předpověď pro Maskat a předpověď pro Saláluoba to jsou odkazy na externí předpovědi.

Kdy jet do Ománu?

Pokud se do Ománu chystáte za plážemi a koupáním, tak doporučuji volit říjen, listopad, prosinec a březen, duben a květen. Počasí v Salalah je tou dobou slunečné a teplota vody mezi 26°C a 29°C je na koupání ideální. Teplotně je vyhovující i počasí v únoru a v lednu, což je mimochodem spolu s prosincem doba, kdy v Salalah spadne vůbec nejméně srážek. Na druhou stranu nechci, aby to vyznělo tak, že v Ománu jsou na místě obavy z nějakého deště.

To vůbec ne!

Jako v Egyptě, ani zde prakticky neprší. A v době monzunu spíš než z deště budete mrzutí z oblačnosti. Proto letní měsíce nedoporučuji.

Vyprahlá krajina v Ománu

Pokud netoužíte po plážích, ale raději chcete po zemi cestovat, navštívit Muscat, vyrazit do hor nebo do vnitrozemí do pouště, pak volte zimní období. Právě v zimě, kdy na pobřeží ani v pouštích nepanují taková vedra, je počasí v Ománu na tyto aktivity nejlepší.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   10
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, chtěli bychom navštívit Omán začátkem ledna. Která část je nejlepší na koupání? Děkuji Ivana Hornychová

  • Odpovědět

   Dobrý den Ivano, teplejší moře je v lednu v jižním Ománu – tedy volil bych spíše Salalah než-li oblast Muscatu.

 • Odpovědět

  Dobrý den, jedeme do Ománu příští týden a máme naplánovaný nocleh v poušti. Jaké jsou tam noční teploty? Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Jiřino, hrozně záleží o jakou konkrétní lokalitu se jedná. Každopádně to tam aktuálně není tak, že by teploty v noci klesaly k nule. Počítejte v noci tak s 20°C, chladněji tam nebude.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  v Ománu jsme již jednou byli a to začátkem prosince v Salalah,moc se nám líbilo a proto bychom chtěli opakovat,ale chceme zkusit Muscat a to na přelomu února a března,jen si nejsme jistí počasím.Máme rádi sluníčko a teplo,voda bude asi chladnejší??Je toto pro nás vhodná oblast a doba,děkuji Vlaďka.

  • Odpovědět

   Dobrý den Vlaďko, je to přesně tak, jak píšete, teplotně jsou místa na přelomu únoru a března dost podobná (v odpoledních hodinách má vzduch obyvkle 28°C), ale moře je u Muscatu takto na konci zimy chladnější, na začátku března počítejte s 23,5°C až 24,0°C. není to nic studeného, koupat se bez problému lze, ale zkrátka Salala je v tomto směru vhodnější.

 • Odpovědět

  Hezký den!
  Budeme v Salalah od 15.5. do 22.5. Chtěla bych koupit datovou SIM kartu. Lze to zařídit? Kolik stojí?

  • Odpovědět

   Dobrý den Radmilo, s tímto vám nejsem schopný pomoci. Omlouvám se.

 • Odpovědět

  Dobrý den. Mám zájem cestovat začátkem května do Salalah a mám obavy, zda tam nebudou už velká vedra. Chci si užívat moře a opalování. Prosím o odpověď. Děkuji Raková

  • Odpovědět

   Dobrý den Hanko, rozhodně nemusíte mít žádné obavy, ba naopak. Prvně v Salalah je teplo celoročně a za druhé květen tam obecně patří vůbec k těm nejteplějším měsícům. Přes den na začátku května je bez problému 32°C, v noci to klesá na cca 27°C. Teplo tedy je 🙂

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.