Počasí v Turecku

Turecko je poměrně velká a geograficky pestrá země. Charakter počasí v Turecku je proto závislý na konkrétním místě, na jeho vzdálenosti od moře a samozřejmě i na nadmořské výšce. Počasí je na jižní Turecké a na západní Egejské riviéře slunečné, léta tu jsou velmi teplá, kdy se teploty v denních maximech na nejoblíbenějším jižním pobřeží Turecka pohybují okolo 33°C.

Dejte pozor na velká vedra!

V červenci a v srpnu nejsou vůbec výjimečné dny s teplotami v rozmezí od 35 do 38°C!

Obsah toho, co tu najdete:

Teploty vzduchu | Teplota moře | Podnebí | Předpověď počasí | Nejlepší doba na návštěvu Turecka

Následující text je zaměřený zejména na počasí na tureckém pobřeží. Charakter podnebí v jiných a vnitrozemských částech Turecka je popsán v sekci o klimatu. Jestliže vás zajímá výhled na následují dny, můžete se rovnou podívat na aktuální dlouhodobé předpovědi počasí pro vybraná místa v Turecku.

Teploty vzduchu

Vzduch na západním a zejména pak jižním pobřeží Turecka je teplý celoročně, byť na příjemnou dovolenou u moře je z hlediska teplot ideální doba od května do října.

 • léto – přes den 33°C i více, v noci typicky 24°C
 • zima – přes den příjemných 16°C, v noci 9°C

Vývoj teplot v průběhu roku pro turecké letovisko Alanya znázorňuje následující teplotní graf:

Turecko počasí

Turecká riviéra je tak teplotně srovnatelná s Tuniskem. Naopak ve srovnání s počasím na Mallorce je cca o 2°C teplejší, a to zejména v létě.

Velmi teplé je jak září, tak solidně vysoké teploty nabízí v jižním Turecku i říjen. Považuji za podstatné upozornit na velmi teplé letní tropické noci, kdy teplota vzduchu ani v brzkých ranních hodinách neklesá pod 24°C.

Teplotní maximum pro Alanyu bylo naměřeno v červenci a činilo 40,8°C. Nutno podotknout, že od podobně vysokých teplot v leckterých letních dnech není vůbec daleko!

Teplota moře

Turecko je pro milovníky teplého moře ideální destinací. Zejména potom jižní pobřeží Turecka při Středozemním moři, kde se každý naprosto v pohodě vykoupe i v říjnu.

Průměrné teploty moře v Turecku uvádí následující graf:

Turecko teplota moře

Upozorňuji, že se jedná o hodnoty pro pobřeží při Středozemním moři. V létě jsou vysoké a prakticky totožné s letní teplotou moře v Egyptě. Pobřeží Egejského moře (čili Bodrum, Izmir, Kusadasi, apod.) je typicky o 2°C chladnější.

Podnebí v Turecku

Klimatická charakteristika Turecka je díky poloze, rozloze i rozmanitosti této země poměrně komplikovaná, protože zde najdeme celou škálu různých klimatických oblastí. Mezi ty nejdůležitější patří:

Horké podnebí středomořského typu, které definuje ráz počasí nejen na Turecké, ale i na Egejské riviéře a v mnoha místech zasahuje hluboko do vnitrozemí. Léta jsou v těchto oblastech horká a suchá. Zimy jsou mírné a vlhké, kdy největší část srážek spadne v období od konce října do začátku dubna a nejdeštivějšími měsíci jsou prosinec (230 mm, déšť 14x do měsíce) a leden (199 mm, déšť 13x do měsíce).

POčasí v Turecku

Mírné oceánské klima má sever Turecka při pobřeží Černého moře. Jsou zde teplá, ale přitom vlhká léta a zimy jsou mírné a na srážky taktéž bohaté. Toto je jediná část Turecka, kde se nevyskytuje žádné suché období, prší celoročně. Ostatně ta nejvýchodnější část tohoto pobřeží (region okolo Trabzonu) je v celém Turecku vůbec nejdeštivější, ročně zde spadne na 2500 mm srážek.

Istanbul a Bospor mají podmínky velmi podobné tomu, co vytváří počasí v Bulharsku, Tento severozápadní cíp země má klima, které je částečně středomořského rázu a částečně mírnějšího oceánského rázu.

Oblast střední (Ankara) a východní Anatóliekontinentální podnebí – horká (30°C) a suchá léta a chladné, poměrně suché zimy. Ve vyšších nadmořských výškách zde leží sníh nejen v zimě, ale i na podzim a na jaře.

Předpověď počasí Turecko

Pro úplnost informací přikládám předpovědi pro vybraná místa. Aktuální předpověď najdete vždy v dolní části meteorologické mapy.

Předpověď počasí Alanya

 

Předpověď počasí Antalya

 

Předpověď počasí Istanbul

 

Nejlepší doba na dovolenou

Je to jednak léto, tedy červenec a srpen. Ovšem letní měsíce mají několik nevýhod: jsou příliš  teplé, v Turecku je v tu dobu opravdu hodně turistů a navíc, pokud vám nejde jen o cenu, ale také o kvalitu pobytu, budete nuceni si muset za dovolenou připlatit. i z těchto důvodů se proto mnozí v létě spokojí s Jadranem, počasí v Chorvatsku je v létě také velmi teplé, ale není tak nepříjemně horké jako zde v Turecku.

Proto já doporučuji:

 • buď červen
 • nebo září a začátek října

Počasí v Turecku v červnu je již velmi teplé a na rozdíl od května je moře na koupání už ideální. V tuto dobu má voda teplotu v rozmezí od 24,5°C do 27°C. Ještě lepší je potom září. Charakter počasí v Turecku zcela bez problému dovolí i návštěvu tureckého pobřeží v říjnu. Pokud se zde pro podobnou podzimní dovolenou v říjnu rozhodnete, doporučuji vybírat mezi letovisky na jihu země, tzn. Fethiye, Kemer, Antalya, Side nebo Alanya. Egejské pobřeží zas tak dobré podmínky na koupání na podzim nenabízí.

Komentáře
 • Odpovědět

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co by jste mi doporučili za nejlepší hotel v Turecku?

  • Dobrý den Pavlo,

   ačkoliv se to na první pohled pohled nezdá, i v Turecku špičkových hotelů celá řada. Bavíme se o hotelu u moře, je to tak? Já mohu vřele doporučit např. hotel Turquoise Resort & Spa v oblasti Side. Rozhodně patří k těm dražším hotelům, ale stejně tak k těm nejkvalitnějším.

 • Odpovědět

  Jaká je průměrná teplota vody od 15.6. a vzduchu. Bodrum, někdo mě odrazuje. Já jsem už zaplatila zálohu. Tak doufám že mi nebude zima.

  • Dobrý den Hanko,

   v druhé polovině června bývá v Bodrumu již pěkné teplo. Slunečno a teplo, odpolední teploty mezi 31°C až 35°C, v noci není chladněji než 25°C. Teplota moře na Turecko ještě trošku nižší, ale na červen dostatečná, většinou tu voda v tuhle dobu má 23°C.

 • Odpovědět

  Pozítří odlétám na tureckou riviéru. Je tam bezpečno, když je Turecko ve válce se SÝRIÍ_

  • Dobrý den Jarmilo,
   pardon, ale nestihl jsem reagovat dříve. Ano, můžu vás ujistit, že na Turecké Riviéře panuje klid, není potřeba mít z aktuálního dění na samém východě země nějaké obavy.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Oasis Atlantico Belorizonte, Sal, Kapverdské ostrovy

Kapverdy (-53%): TOP hotel na Salu s All Inclusive za 13 890 Kč !!!

Hotel Blue Sea Callao Garden, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-67%): All Inclusive dovolená levně za 7 990 Kč

Hotel Amarina Abu Soma Resort, Abu Soma, Egypt

Egypt (-53%): levné All Inclusive v perfektním 5* hotelu za 8 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Costa Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura (-52%): dovolená na Kanárech s polopenzí za 11 990 Kč

Hotel Imperial Shams Abu Soma, Abu Soma, Egypt

Egypt (-58%): All Inclusive dovolená (8 dní) ve 4* hotelu za 8 990 Kč

Hotel Dunas Mirador, Gran Canaria, Kanárské ostrovy

Gran Canaria (-33%): All Inclusive dovolená (9 dní) za 13 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.