Dovolená v říjnu u moře

Zatímco střední Evropu začíná svírat sychravý podzim, jinde ještě letní teploty neskončily. Dovolená v říjnu u moře je výborný nápad, ale destinaci nesmíte vybírat bezhlavě! Říjen u moře?

Určitě ano.

Ale s rozvahou!

Většina středomořských letovisek totiž dělá už v září za hlavní turistickou sezónou tlustou čáru. Kam v říjnu za teplem tak, aby to nebylo příliš daleko a aby destinace nabízela i takto na podzim příjemně teplé moře?

Kanárské ostrovy: 9 dní s polopenzí za 10 866 Kč

 

Inspirujte se tipy na 8 destinací relativně „blízkých“ k ČR, ve kterých se i v říjnu zaručeně ohřejete.

Kréta | Rhodos | Kanárské ostrovy | Kypr & Turecko | Madeira | Egypt | Dubaj

 

Pojďme si je jednu po druhé v krátkosti představit a především si říci jejich plusy a mínusy, jež se s pobytem v říjnu v daných místech neodmyslitelně pojí.

1. Kréta

Nejjižněji položený řecký ostrov vzdálený 2 hodiny a 45 minut letu z ČR je spolu s Rhodosem nejbližší destinací, kterou jsem do tohoto říjnového seznamu zařadil. Krásné pláže na Krétě, těsné soutěsky i antické památky včetně proslulého minojského paláce Knóssos. Ostrov nabízí dovolenkové vyžití pro každého.

Kréta v říjnu je ideálním cílem pro pobytově poznávací dovolenou.

Výhody:

Nevýhody:

 • není záruka slunečného počasí, občas prší
 • moře je ke konci měsíce chladnější, má pouhých 21°C

Pokud vás zajímá čistě dovolená u moře (ve smyslu odpočinku na plážích a koupání v moři), doporučuji jet na Krétu raději v září. Sám jsem severní pobřeží Kréty na přelomu září a října navštívil a pozdějších termínů bych se příště raději vyvaroval. Nebo bych dal přednost Rhodosu.

Pláž a počasí na Krétě v říjnu může vypadat takto:

Říjen - pláž na Krétě

Ale i takto:

Dovolená u moře na Krétě v říjnu

Říjen zde dokáže moře pěkně rozbouřit.

2. Rhodos

Ačkoliv je Kréta tím největším a nejnavštěvovanějším řeckých ostrovem, dle mého názoru je lepší upřednostnit v říjnu Rhodos. Proč? Díky své jihovýchodní poloze, poloze na rozhraní Egejského a Středozemního moře, má na podzim citelně teplejší a stabilnější klima, než-li kterýkoliv jiný řecký ostrov.

Výhody:

 • počasí v říjnu na Rhodosu je teplé, v první polovině měsíce se denní maxima pohybují mezi 26°C a 29°C
 • teplé je i moře, takto na podzim je zde z celého Řecka moře vůbec nejteplejší, má 25°C

Tomu, kdo se rozhodne pro Rhodos, doporučuji, nechť volí ubytování na jihovýchodně orientovaném pobřeží ostrova. Právě na jeho plážích je koupání z hlediska teploty vody na podzim nejlepší. Podobně jako u Kréty, i tady potěší dostupnost levnějších zájezdů na říjnové termíny. Nechť je příkladem tento týdenní pobyt s polopenzí v hotelu Faliraki Bay ve stejnojmenném letovisku Faliraki:

Kam na dovolenou v říjnu

3. Kanárské ostrovy

Zatímco jet na dovolenou v říjnu na Mallorcu nebo kamkoliv jinam na pobřeží pevninského Španělska je z hlediska počasí sázka do loterie, Kanárské ostrovy jsou naopak jistotou a vyhledávaným dovolenkovým cílem.

A to nejen v říjnu, ale i v listopadu a díky stabilními klimatu v podstatě po celý rok.

Délka letu na Kanárské ostrovy v čele s Tenerife, Gran Canarií nebo Fuerteventurou je sice o 2 hodiny delší než do Řecka na Krétu, ale za ty zážitky z dovolené u Atlantiku rozhodně stojí za to delší let absolvovat. Písečné duny u Maspalomas na jihu Gran Canarie, nádherná pláž Cofete na jihu Fuerteventury nebo světově známá zoo Loro park v Puerto de la Cruz na Tenerife. To jsou místa, na která se nezapomíná.

A co teprve pohled na majestátné Pico de Teide – nejvyšší horu kanárského souostroví i celého Španělska.

Výhody:

 • jistota slunečného počasí s teplotami kolem 26°C
 • dovolená v prostředí exotických sopečných ostrovů
 • nespočet pláží i turistického vyžití

Nevýhody:

 • turistická sezóna v plném proudu a z toho vyplývající vyšší ceny zájezdů
 • i tak lze pořídit solidní týdenní pobyt s polopenzí do 15 000 Kč, viz také následující příklady
Podzim, říjen - dovolená u moře na Tenerife levně
Dovolená v říjnu na Kanárských ostrovech

4. Kypr

Členité pobřeží s krásnými plážemi, ale i s řadou antických památek. To je Kypr. Ostrov, jímž během dlouhých století prošly snad všechny významné civilizace – od Řeků, Římanů i Benátčanů až po Byzantskou a Osmanskou říši.

Ačkoliv je Kypr podobně položený jako Kréta (jen o něco více na východ), Kypr v říjnu nabízí podstatně teplejší počasí.

Výhody:

 • teplé počasí i teplé moře
 • bohaté kulturní zázemí

Nevýhody:

 • nutnost mezipřistání při cestách na severní, tureckou část Kypru

Alternativou ke Kypru je Turecko. I dovolená v říjnu v Turecku je dobrá volba, kterou mohu jedině doporučit. Na jihu země na Turecké Riviéře dominuje podobně jako na Kypru po celý měsíc slunečné a ryze letní počasí. Na začátku měsíce dosahují teploty v maximech 28°C až 30°C, na konci měsíce se obvykle pohybují mezi 25°C a 26°C.

5. Madeira

Ostrov věčného jara – portugalská Madeira – láká podobně jako nedaleké Kanárské ostrovy turisty téměř celoročně. Vděčí tomu oceánskému klimatu, které celému ostrovu diktuje příjemné počasí. Hned první pohled na místní porost prozradí, že ostrov má díky oceánu i dostatek vláhy. Nemusí to být nutně říjen na Madeiře, ať už bude termín vaší dovolené jakýkoliv, buďte si jisti, že na kvetoucí vegetaci zde vždy narazíte.

Výhody:

 • příjemné počasí
 • hornaté vnitrozemí je ideálním místem pro pěší túry, ať už na vrchol Pico Ruivo nebo po jedné z místních neoblíbenějších levád až k vodopádu Caldeirao Verde

Nevýhody:

 • chladnější moře
 • minimum pláží vhodných ke koupání

6. Egypt

Na seznamu nemůže chybět ani celoročně vyhledávaný Egypt. Já osobně od dovolené v Egyptě v létě, tedy zejména v červenci a srpnu a částečně i v červnu a září, lidi odrazuji. Říjen je však doba, která je na návštěvu rudomořského pobřeží již ideální.

Je tu nádherně teplé moře.

Říjen: k moři do Egypta

Teplota vody v Marsa Alam činí 27°C! Na druhou stranu je však nutno počítat s tím, že i takto na podzim je v Egyptě velké teplo. Vůbec výjimečné nejsou teploty dosahující k 35°C. Někdy stoupají dokonce i výše. Na koho je to příliš, nechť raději nechá Egypt na listopad, kdy se teploty přes 34°C dostávají již zcela výjimečně.

7. Dubaj

Pokud pro vás plnohodnotná dovolená u moře znamená nejen odpočinek a chytání bronzu na pláži, ale i pořádné teplo, pak vyrazte do Spojených arabských emirátů, např. do Dubaje, kde krom pláží můžete obdivovat i nejvyšší budovu světa Burj Khalifa.

Pozor!

Počasí v říjnu je v Dubaji velmi teplé. V odpoledních hodinách teplota vzduchu na začátku měsíce standardně stoupá k 36°C.

Dubaj se v posledních letech stala velmi oblíbenou destinací. Nahrává tomu jednak skutečnost, že ty nejlevnější zájezdy do Dubaje začínají na 9 090 Kč, ale i neobvykle vysoký počet letů mezi Prahou a Dubají (aktuálně dva až tři denně).

Výhody:

 • jistota teplého počasí
 • velmi teplé moře (voda tu v říjnu má 30°C!)
 • koupání hned u jedné z nejvyhledávanějších světových metropolí

Nevýhody:

 • pro nás neobvyklá arabská kultura
 • zázemí až příliš rušného velkoměsta

Mimo Dubaj samotnou lze zvolit například emirát Ras al Khaimah, který je klidnější a ve kterém se většina resortů nachází přímo u pláží.

Většinu ze zde uváděných destinací znám velmi dobře osobně. Nebojte se proto na cokoliv doptat. Cílem článku je nejen inspirovat, ale dát i konkrétní informace tak, aby vaše dovolená v říjnu u moře byla povedená a podle vašich představ. Diskuze pod textem je tu pro vás.

Komentáře
 • Odpovědět

  Dobrý den.Ano sluníčko a koupání potřebujeme teď na 25.10 nejp.odlet 26. na 8 dní pobytu.Co nejlevněji a klidně pár h.pred odletem z Prahy. Jsme manželé kteří hledají relax odpočinek zotavení.Za jednoho 12000 Kč. Děkujeme pokud nám pomůžete s něčím tedy.Andryskovi

  • Dobrý den Pavlíno,

   toto je hodně žádaný termín (doba podzimních prázdnin) a zcela upřímně, pochybuji, že se vám na tato data podaří něco v cenové kategorii do 12 000 Kč najít (bavíme-li se o letecké dovolené u moře se stravováním). Já v tuto chvíli bohužel žádnou takovou nabídku pro vás nemám 🙁

 • Odpovědět

  Dobrý den.Nenaslo by se něco dnes tedy prosíme? 14000 Kč na osobu koupání sluníčko pro dva? Děkuji Andryskovi

  • Dobrý den, je to bída, pro odlet z Prahy se nejníže dostávám na 17 447 Kč / osoba / se snídaní, 8 dní, odlet 27.10., pobyt v Dubaji. Pár nabídek by bylo k dispozici, ale je to s odlety většinou z Německa (Mnichov nebo Drážďany). Zasílám vám odkaz, podívejte se.

 • Odpovědět

  Dobrý den hledám jako dárek dopředu dovolenou v říjnu i začátek. Pro rodinu, 2dospeli, děti 11 a 1rok v době zájezdu. Můžete mi něco doporučit? Peníze nejsou rozhodující ale také nechci investovat majlant. Je to dárek pro všechny tři. Děkuji Zichova

  • Dobrý den Kateřino,

   má to být dovolená v teple u moře? Pokud ano, tak v říjnu jsou perfektní Kanárské ostrovy (ale tady je potřeba počítat s trochu vyšší cenou), popř. Kapverdy, z toho levnějšího Kypr, Egypt nebo řecký Rhodos (s jinými řeckými ostrovy v říjnu raději opatrně). Řadu z těchto míst osobně znám, takže jsem schopný poradit konkrétně, i na úrovni jednotlivých vhodných hotelů. Hodně záleží na vaší představě hotelu, pláže, případně možných aktivit v době dovolené. Máte to z těchto hledisek ujasněné? (pište kdyžtak mail a probereme to přímo po emailu). Pěkný večer 🙂

 • Odpovědět

  Ahoj, rádi bychom v říjnu k moři za teplem pro dva max do 50k, máš nějaké doporučení?předem díky za odpověd 🙂

  • Ahoj Roberte,

   v září a v říjnu jsou dle mého názoru super Kanárské ostrovy. Není tam vysloveně vedro, to tam není nikdy, ale teplo je. Na koupání i na výlety to je ideální. Z minulého roku mám například zkušenost s Fuerteventurou. Kanárské ostrovy jsou destinace, na kterou, pokud si chcete dopřát i trochu komfortu, 50k pro dva bez problému stačí. Obdobně třeba Kapverdské ostrovy, ovšem s nimi bych byl v tuto chvíli opatrný, kdo ví, jak to v říjnu s cestami na Kapverdy bude. I proto je lepší se poohlížet po Evropě.

   Pokud jsi spíše měl na mysli exotiku typu Zanzibar nebo Mauricius, na které je říjen ideální, tak tam ty nejlevnější zájezdy budou kolem 55k pro dva, navíc i tady bych se bál rezervovat něco takto dopředu, když není jasné, jak to s cestami do těchto destinací bude.

   Rozhodneš-li se pro ty Kanárské ostrovy, dej vědět, rád ti doporučím ty lokality, které dle mě stojí za to vidět / být tam ubytován (ať už kvůli plážím, tak možnostem výletů v okolí).

 • Odpovědět

  Chceme letĕt až na konci října, užít si tepla a moře 😀 exotika typu Zanzibar apod. Určitě ne cenově je to určitě někde jinde než kolik chceme zaplatit,pokud kanáry, líbí se nám fuerteventura hotel mélia a na kapverdy boa vistu bysme asi nejradši jen teda bůhví jak to bude s létání tam.

  • Co se týká Fuerteventury, měl jsem možnost tam strávit týden minulý rok v září. Někdo sice o Fuerteventuře tvrdí, že je ze všech Kanárských ostrovů vůbec ta nejméně zajímavá, ale mě osobně se líbila. Je perfektní kór pro člověka, který má rád velké písečné pláže. Byl jsem i přímo u hotelu Meliá, ne kvůli hotelu, ale kvůli zdejší vyhlášené pláži Sotavento. Je to místo, které je hodně oblíbené mezi windsurfaři. Popravdě řečeno v září v cca 10 hodin dopoledne však na moři nebyl ani jeden z nich, tj. dalo se zde zcela bez problému na kterémkoliv místě koupat.

   Pokud mohu doporučit, mrkněte také na hotel Occidental Jandia Playa. Ten jsme zvolili nakonec my (cenově to byla taková zlatá střední cesta) a byť se jedná o 3* resort, za mě zcela vyhovující, byly jsme naprosto spokojeni. Areál je dost velký, ale lidi se rozprostřou, tedy je to naprosto v pohodě. Je pravda, že sice není tak blízko moře jako Melia, ale k pláži se dá bez problému během 10 až 15 minut dojít. Je písečná, dlouhá a lze po ní jít až do letoviska Morro Jable. Chcete-li dojít až na její konec, je to tak na 50 až 60 minut chůze. Jednu z výhod Occidental Jandia Playa oproti Melia spatřuji v tom, že lze odsud pěšky kdykoliv dojít právě do onoho Morro Jable. Melia je od nejbližšího letoviska Costa Calma více vzdálená. Nenechte se nijak odradit, píšu jen svůj názor, popravdě obě to jsou perfektní místa.

 • Odpovědět

  Děkuji moc za informace a ještě bych se rád zeptal jak to tam bude s počasím?když bysme chtěli letět až ke konci října

  • Říjnová denní maxima se, podobně jako ty zářijová maxima, standardně pohybují mezi 24°C a 26°C. Přitom zrovna na Fuerteventuře nezáleží, jestli se bavíme o začátku října nebo jeho konci, ráz počasí je víceméně stále stejný, stejný jako v září. Ono se to na první pohled nezdá jako moc, ale obvykle bývá skorojasno, tj. na sluníčku je mnohem tepleji, než ve stínu. Výš než 26°C teploty stoupají dost výjimečně, ale občas se to děje a třeba minulý rok kolem 27. října se teploty pohybovaly mezi 28°C a 30°C. Teploty v noci bývají standardně na 20°C, tedy noci jsou poměrně teplé.

 • Odpovědět

  dobrý den,
  rádi bychom v týdnu od 03.10. na Kanáry.Chtěli bychom spojit koupání i s nějakým poznáváním.Chtěla bych poprosit o radu,který z ostrovů byste nám doporučil?
  předem děkuji,Hanka

  • Dobrý den Hanko,

   na koupání je dle mého názoru nejlepší Fuerteventura, a byť je ostrov vyprahlý, dá se tu i leccos vidět (viz tipy na výlety na Fuerteventuře). Strávit tady dovolenou u moře s občasným poznáváním okolí je naprosto bez problému a týden je na to tak akorát. Je ale pravda, že jiné ostrovy, ať už Gran Canaria nebo Tenerife jsou pestřejší. Sice neumí nabídnout tak dobré pláže (a tak pestrou paletu pláží jako Fuerteventura), ale vnitrozemí mají zajímavější. A tím pádem nabízejí i větší škálu výletů, viz mé tipy na výlety na Tenerife.

   Je tedy na vás, čemu dáte přednost. Pokud chcete pěkné koupání a zároveň chcete mít možnost sednout do auta, vyrazit kolem pobřeží ostrova a zastavovat se na koupání na dalších plážích, volte Fuerteventuru. Pokud vám ale stačí jedna, správně zvolená pěkná pláž a následně chcete koupání kombinovat s turistikou, je lepší upřednostnit Gran Canarii nebo Tenerife. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z nich, klidně dejte vědět, nemám problém vám poradit i s výběrem konkrétního letoviska (třeba právě z hlediska těch pláží). Jinak říjen je spolu se zářím podle mě ta nejlepší doba, kdy na Kanárské ostrovy jet, takže chválím výběr termínu 🙂

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Egypt, Marsa Alam, Royal Tulip Beach Resort

Egypt (-40%): 8 denní All Inclusive s akvaparkem a korálem za 10 890 Kč

Hotel Salammbo, Yasmine Hammamet, Tunisko

Tunisko (-53%): All Inclusive dovolená ve 4* hotelu za 7 290 Kč

Hotel Perla, Slunečné pobřeží, Bulharsko

Bulharsko (-47%): dovolená Slunečné pobřeží levně, polopenze za 9 990 Kč

Hotel Lardos Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: letní dovolená s light All Inclusive za 12 990 Kč

Hotel Oasis Atlantico Belorizonte, Sal, Kapverdské ostrovy

Kapverdy (-53%): TOP hotel na Salu s All Inclusive za 13 890 Kč !!!

Hotel Blue Sea Callao Garden, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-67%): All Inclusive dovolená levně za 7 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.