Teplota moře na Rhodosu

Řecký ostrov Rhodos se těší velké oblibě nejen kvůli některým svým plážím, ale i kvůli teplotě vody. Teplota moře na Rhodosu je obvykle z celého Řecka vůbec ta nejvyšší, a i proto je Rhodos jako jeden z mála řeckých ostrovů celkem ideální i na dovolenou v průběhu podzimu.

Na konci léta má standardně Rhodosu teplotu moře rovnu 29°C.

Rhodos: týdenní dovolená s polopenzí za 10 133 Kč

 

Proč je tato část Egejského moře tak teplá? Od kdy a do kdy je zde teplota vody vhodná na koupání?

V textu budou figurovat jak hodnoty statistické (z dlouhodobě měřených dat), tak i aktuální data. Právě na aktuální data doporučuji nahlížet prostřednictvím řeckého Poseidon systému, popřípadě prostřednictvím mapy níže.

Průměrná teplota moře

Rhodos i Řecko obecně má z hlediska teploty vody výhodnou polohu v oblasti východního Středomoří. Právě východní část Středozemního moře bývá nejteplejší a nejpatrnější to je v létě a na podzim. Ve stručnosti lze říci, že čím východně jsme, tím je moře teplejší. Rhodos, jakožto ten nejjihovýchodněji položený řecký ostrov, je tímto „pravidlem“ proto ovlivňován z celého Řecka vůbec nejvíce. Proto platí, že tu je voda podstatně teplejší, než třeba na Zakynthosu nebo na Korfu, a zároveň nabízí nesrovnatelně teplejší podmínky než moře ve Španělsku na opačném konci Středomoří.

Moře tu je nejteplejší v srpnu, kdy má 28°C až 29°C, naopak nejchladnější je na začátku roku, kdy teplota vody standardně činí 16°C až 17°C.

Pro Rhodos typickou teplotu moře znázorňuje v průběhu jednoho roku následující graf:

Teplota moře Rhodos, Řecko

Průběh je hodně podobný vývoji teplotě moře v Turecku a srovnatelný i s řeckými ostrovy jako je Karpathos či Kréta.

Je potřeba přitom upozornit na to, že teplejší bývá jihovýchodně orientované pobřeží ostrova. Ta část, kde jsou i ta nejznámější letoviska včetně Faliraki, Afandou, Kolymbia, Lindos, apod.

Opačná strana ostrova, ta orientovaná severozápadně, bývá naopak chladnější. Tyto rozdíly mezi pobřežími jsou sice kolikrát zanedbatelné, ale mohou být významné zejména v okrajových částech koupací sezóny (květen, červen, říjen).

Aktuální teplota moře

Dnes již není problém zjistit aktuální teplotu moře na Rhodosu, velmi přesně ji zobrazuje tato interaktivní mapa:

 

Kdo chce co nejrelevantnější data, doporučuji, ať se podívá na mapy řeckého Poseidon systému. Ten zobrazuje nejen aktuální hodnoty, ale i předpověď očekávaného vývoje teploty vody v dalších čtyřech dnech. Krom toho obsahuje i další data – výšku vln, výšku hladiny moře, slanost, koncentraci planktonu, atd. Data jsou nejen pro Egejské a Jónské moře, nýbrž pro celé Středozemní moře.

Kdy je Rhodos vhodný na koupání

Turistická sezóna tu je sice poměrně dlouhá, nýbrž na koupání je nejlepší:

  • červenec s průměrnou teplotou 27°C
  • srpen s průměrnou teplotou 28°C
  • září s průměrnou teplotou 27°C

Upozorňuji však na to, že v ryzím létě tu panují celkem velká vedra (běžně kolem 33°C). Ačkoliv je tedy červenec nebo srpen z hlediska moře nejlepší, ne pro každého budou tyto měsíce ideální volbou.

Rhodos je vhodnou volbou i pro ty, kteří přemýšlí o dovolené v říjnu. I na začátku podzimu se zde bez problému vykoupete. Alternativně lze volit i Krétu, ovšem já na základě svých vlastních zkušeností bych příště jednoznačně na začátku října dal přednost právě Rhodosu. To samé doporučuji i ostatním s tím, že je samozřejmě dobré volit právě ono teplejší, jihovýchodní pobřeží.

Kdy sem raději nejezdit

První polovina května a druhá polovina října. Vězte, že to jsou termíny, které vás nenadchnou. Ano, zájezdy na Rhodos jsou na ně sice běžně dostupné, ovšem je lepší se jim pokud možno vyhnout. Na začátku května je moře studené (má max. 19°C) a na konci října, ačkoliv teplota moře na Rhodosu je tou dobou stále příjemná (typicky v době podzimních prázdnin činí 23°C), již v oblasti často panuje proměnlivé a hlavně teplotně nestálé počasí. Na konci října je proto lepší volit buď dovolenou na Kypru (viz také počasí na Kypru v říjnu) nebo pobyt v Egyptě, kde panují vysoké teploty samozřejmě i v květnu.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Hotel Krabi Tipa Resort, Krabi, Thajsko

Thajsko (-62%): exotika s pobytem na 9 dní za 17 990 Kč

Hotel Royal Brayka, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-59%): 8 dní u zálivu s TOP pláží i korály za 8 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.