Teplota moře v Turecku

Turecko má oproti jiným středomořským destinacím jednu nespornou výhodu. Krásné moře, které je na značné části tureckého pobřeží solidně teplé od června do října. Jsou letoviska, kde teplota moře v Turecku v druhé polovině léta sahá až ke 30°C. Hodnoty jsou v některých týdnech tak vysoké, že voda ani neosvěží.

Kde je moře nejteplejší? 

Proč jsou zde hodnoty vyšší než ty, které jsou typické pro teplotu moře na nedaleké Krétě? A jak moc teplé je moře v Turecku právě teď?

Na všechno odpovím na následujících řádcích:

Teplota moře Alanya | Turecká vs. Egejská riviéra | Aktuální teplota moře | Doporučení Kdy & Kam jet

Než ukáži aktuální teploty vody, je dobré rozumět jednotlivým faktorům, které výši teploty vody v Turecku determinují. Pojďme se proto nejprve podívat na standardní vývoj teploty v průběhu roku a povědět si, proč je křivka zrovna taková, jaká je.

Teplota moře v Alanyi

Vzhledem k tomu, že nejvyhledávanějším tureckým letoviskem je dlouhodobě Alanya spolu s pobřežními oblastmi v jejím blízkém okolí, je nejlepší si ukázat vývoj hodnot právě na příkladu Alanye.

Průměrná teplota moře v Turecku má v průběhu roku následující vývoj:

Turecko teplota moře

Znovu opakuji, že data jsou pro letovisko Alanya, které leží na jihu Turecka na Turecké riviéře. Jedná se přitom o průměrné teploty, které vychází z dlouhodobě zaznamenávaných data, a nemusí proto vždy zcela přesně odpovídat aktuálním teplotám, které si můžete prohlédnout níže.

Slunečné počasí, ostré sluneční paprsky, teplé noci, ale i relativní blízkost Blízkého východu, odkud často do Turecka přicházejí masy horké vzduchu. To všechno jsou základní faktory, které zde teplotu moře ovlivňují.

Je potřeba si přitom uvědomit, že Turecko je velká země a má dlouhé pobřeží a je tedy zřejmé, že moře v řadě jiných částech Turecka nebude vykazovat stejné teploty jako Alanya, která v tomto ohledu patří k těm nejteplejším lokalitám.

Turecká vs. Egejská riviéra

Turecko leží ve východním středomoří, které je z hlediska počasí v letních měsících velmi teplou oblastí. Je to právě počasí v Turecku, resp. horké a suché středomořské klima, které zde v létě panuje a díky kterému se zde moře tak hodně prohřívá.

Moře je nejteplejší na Turecké riviéře:

  • Kemer, Antalya, Belek, Side, Alanya
  • v létě: 29°C
  • v zimě: 17°C

V létě je teplota vody v těchto částech Turecka prakticky stejně vysoká jako letní teplota moře v Egyptě a podobně vysoké hodnoty lze naměřit i na Kypru.

Teplota moře v turecké Alanyi

Egejská riviéra je na západním pobřeží, jež je orientované směrem k řeckým ostrovům:

  • jsou to letoviska Fethiye, Icmeler, Marmaris, Bodrum a Kusadasi
  • v létě: 26,5°C až 27°C
  • v zimě: 16°C

Egejská riviéra je proto spíše srovnatelná s teplotou vody v Řecku, než-li na Kypru nebo v Egyptě. Celkem zřetelnou hranici v odlišných teplotách vody mezi jižním a západním pobřežím Turecka vytváří řecký ostrov Rhodos, který má funkci takové přírodní bariéry a do jisté míry zabraňuje mísení teplejší vody s chladnější a naopak.

Nejchladnější je severní pobřeží Turecka – v podstatě od Istanbulu podél pobřeží Černého moře až po Trabzon. Citelně nižší teploty se zde projevují zejména v zimě, kdy zde moře má jen 8°C. V létě je i zde však voda na koupání dostatečně teplá, má 25°C, a je tak velmi podobná teplotě moře v Bulharsku.

Aktuální teplota moře – Turecko

Průměrné hodnoty poslouží jako dobré vodítko při výběru dovolené s předstihem, ale nejvíce vypovídající jsou vždy aktuální data. Ty se sice od průměrných hodnot většinou liší jen minimálně, přesto je dobré se na ně před odletem do Turecka podívat.

Na mapě níže je zobrazena aktuální teplota moře (v oblasti Alanye):

Posunutím mapy, resp. posunutím prostředního ukazovatele snadno zjistíte i aktuální teplotu vody v jiných částí tureckého pobřeží.

Doporučení na dovolenou

Teplé počasí panuje v Turecku od května do října. Sezóna je dlouhá, na koupání je to ovšem nejideálnější od druhé poloviny června do první poloviny října.

Za mě je nejlepší do Turecka vyrazit v září a na tento termín vybírat z letovisek na Turecké riviéře. V září je zde na jihu Turecka moře perfektně teplé a přitom to je doba, kdy pomalu začínají ustupovat až příliš velká vedra, která zde v červenci a v srpnu panují.

I v říjnu se zde v pohodě vykoupete.

Moře na jižním pobřeží má takto na začátku podzimu stále pěkných 25°C. Ovšem je nutné počítat již s proměnlivějším počasím. Naopak v pravém létě, kdy je pro Turecko typická téměř stále jasná obloha doporučuji lidem vzhledem k vysokým teplotám vzduchu upřednostňovat riviéru Egejskou.

Ve středomoří krom Kypru nenajdete destinaci, která by byla schopná nabídnout tak teplé moře jako právě Turecko. Žádné obavy z nedostatečné teploty moře v Turecku rozhodněte mít nemusíte. Co je ale dobré před dovolenou řešit, je koupání. K tomu, abyste vybrali místo s pěknou pláží, která vám bude vyhovovat, může posloužit průvodce po nejlepších plážích v Turecku.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.