Turecko – časový posun a aktuální čas

Ačkoliv Turecko, oblíbená letní destinace, částečně zasahuje do jihovýchodního cípy Evropy, tak z převážné části leží na asijském kontinentu. Jeho relativně vzdálená poloha od ČR má vliv na čas v Turecku, resp. na jeho rozdíl oproti času v ČR, a proto mnohé před cestou zajímají odpovědi na otázky typu „Jak velký je časový posun v Turecku„….

Popřípadě… jaký je v Turecku aktuální čas.

Stručně sepíši ty nejdůležitější informace, na které se řada z vás ve vztahu k časovému pásmu v Turecku často ptá.

Zde je obsah toho, co tu najdete:

Časový posun | Časové pásmo |Aktuální čas

Časový posun

Základním časem v Turecku je tzv. Turkey Time (TRT). Pro tento turecký čas platí, že jeho rozdíl oproti základnímu času (UTC / GMT) činí +3 hodiny. Jinak řečeno TRT = UTC +3 hodiny.

Tento rozdíl se v průběhu roku nemění!

V Turecku dlouho existoval letní a zimní čas, podobně jako jsme na to zvyklí u nás. To však v roce 2016 přestalo platit a aktuálně nedochází k žádným časovým změnám, resp. 3 hodinový časový rozdíl vůči UTC je platný po celý rok, jak v zimě, tak v létě. Doporučuji mrknout níže, kde uvádím příklady i časový posun Turecka vůči času českému.

Časové pásmo

Turecko je díky své rozloze 780 580 kilometrů čtverečních v celosvětovém srovnání 36. největší zemí. Ačkoliv je jeho tvar protáhlý od západu k východu, tak Turecko leží pouze v jednom časovém pásmu. V Turecku tedy neexistuje více časů tak, jako tomu bývá i jiných rozlohou velkých zemích.

Pro přehlednost celé problematiky přikládám mapu jednotlivých časových pásem, na které jsem světle modrou barvou Turecko vyznačil.

Turecko časový posun

Z mapy je patrné, že Turecko leží v časovém pásmu reprezentovaným bledě modrou barvou. Stejný čas jako v Turecku má například i:

  • Bělorusko
  • západní část Ruska (tzv. moskevský čas)
  • Irák
  • Saudská Arábie
  • Tanzánie, Zanzibar
  • Madagaskar

Všechny tyto destinace leží ve stejném časové zóně UTC +3. Všechny zároveň mají čas neměnný (nerozlišují zimní a letní čas).

Časový posun v Turecku je o hodinu větší než časový posun v Egyptě. Ani tam rozdíl mezi létem a zimou neexistuje. Podobně jako Egypt leží v zóně UTC +2 i s Tureckem sousedící Řecko. To má v létě stejný čas jako v Turecko, ovšem v zimě mezi těmito sousedy existuje hodinový rozdíl, kdy v Řecku (včetně ostrovů jako je Kos, Rhodos nebo Samos, které jsou těsně přimknuté k turecké pevnině) je o hodinu méně (viz. také časový posun v Řecku).

Turecko – aktuální čas

Přesný čas – v Turecku aktuálně je:

Aby byly informace kompletní, uvedu dva modelové příklady, které porovnají aktuální čas v Turecku s časem středoevropským.

  • léto – ČR (15:00) >> Turecko (16:00)
  • zima – ČR (15:00) >> Turecko (17:00)

Vzhledem k tomu, že v ČR rozeznáváme zimní čas (UTC +1 hod) a letní čas (UTC +2 hod), tak je zřejmé, že rozdíl tureckého vůči českému času se bude v průběhu roku měnit. Ve srovnání s Tureckem (UTC +3 hod) je v létě u nás o 1 hodinu méně, v zimě o 2 hodiny méně.

Vidíte tedy, že časový posun v Turecku je malý a ve srovnání s některými exotickými destinacemi zanedbatelný. Je celkem fajn, že v létě, tedy v době, kdy do Turecka z České republiky míří nejvíce turistů, je časový rozdíl pouze hodinový. Obavy z nějakého „jet-legu“ nebo rozhozeného režimu z důvodu odlišného času v Turecku tak nejsou při cestách do této destinace na místě.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Oasis Atlantico Belorizonte, Sal, Kapverdské ostrovy

Kapverdy (-53%): TOP hotel na Salu s All Inclusive za 13 890 Kč !!!

Hotel Blue Sea Callao Garden, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-67%): All Inclusive dovolená levně za 7 990 Kč

Hotel Amarina Abu Soma Resort, Abu Soma, Egypt

Egypt (-53%): levné All Inclusive v perfektním 5* hotelu za 8 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Costa Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura (-52%): dovolená na Kanárech s polopenzí za 11 990 Kč

Hotel Imperial Shams Abu Soma, Abu Soma, Egypt

Egypt (-58%): All Inclusive dovolená (8 dní) ve 4* hotelu za 8 990 Kč

Hotel Dunas Mirador, Gran Canaria, Kanárské ostrovy

Gran Canaria (-33%): All Inclusive dovolená (9 dní) za 13 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.