Pokud používáte Tripito.cz, souhlasíte s naší cookie policy.
Egypt, severoafrická země situovaná ve východní části Afriky, leží východněji než ČR. Tím spíše, že se ta nejznámější egyptská letoviska, Hurghada, Marsa Alam a Sharm el-Sheikh, nacházejí ve východní části Egypta na pobřeží relativně vzdáleného Rudého moře, tak se nabízí zřejmé a logické otázky „Jaký je časový posun v Egyptě?“ a …
„Jaký je v Egyptě aktuální čas?„
Známe odpovědi!
Stručně a jasně vše vysvětlíme.
Pro vaši rychlejší orientaci a k rychlému zodpovězení vašich otázek využijte následují odkazy, a přejděte tak rovnou k tomu, co vás zajímá. Pokud zde i přesto odpovědi nenaleznete, kdykoliv se nás zeptejte prostřednictvím komentářů na konci článku.
Časové pásmo & časový posun | Aktuální čas
Cesta do tohoto severovýchodního koutu Afriky není zrovna krátká. Standardně z Prahy nebývá doba letu do Egypta kratší než 4 hodiny.
I přes dlouhý let je časový posun zanedbatelný!
Egypt má tzv. Egypt Standard Time, který je zcela shodný s časem v časovém pásmu Eastern European Time (EET) – v tzv. východoevropské časové zóně. Rozdíl EET od vztažného UTC času je +2 hodiny, platí tedy, že i rozdíl času v Egyptě od UTC je +2 hodiny. Příklady, detailní vysvětlení a srovnání času s Prahou najdete níže.
Vše je lépe pochopitelné z mapy, na které jsou barevně vyznačeny jednotlivá časová pásma. Egypt je v mapě vyznačen sytou, světle zelenou barvou.
Země, které jsou na mapě vyznačeny jakýmkoliv odstínem zelené barvy leží ve stejné UTC +2 časové zóně. Jsou to například:
Čas v Egyptě se nemění!
Egypt aktuálně nepoužívá letní a zimní čas. Je to podobné jako s časem v Dubaji, tam se také nemění. Časový posun v Egyptě je od UTC celý rok stejný a činí UTC +2 hodiny. Čas v Egyptě je tedy stejný jako náš český letní čas, ale liší se o 1 hodinu oproti českému zimnímu času.
Pozor!
Ve všech výše uvedených evropských zemí se čas z letního na zimní mění! >>> Ačkoliv všechny země leží v jednom časovém pásmu, časy souhlasí s tím egyptským jen v zimě, v létě ale nikoliv. Z toho důvodu jsou evropské země ležící v zóně EET na mapě vyznačeny tmavší zelenou barvou.
Přesný čas – v Egyptě aktuálně je:
Vzhledem k tomu, že se v Egyptě časy v zimě a v létě nemění, logicky se mění časový rozdíl mezi ČR a Egyptem. A to následovně:
Je-li v zimě v Praze 15:00, je v Egyptě 16:00. V létě se ale u nás čas posune, neplatí klasická zóna CET (Central European Time – UTC +1 hodina), ale platí CEST (Central European Summer Time – UTC +2 hodiny). Je-li tedy v ČR v létě 15:00, pak je čas v Egyptě rovněž 15:00.
Do Egypta za mořskými želvami? Navštivte některou z těchto šnorchlovacích lokalit v Egyptě a s želvami si zaplavete i vy!
Je 29.4.2023. Tzn.,že v Česku i v Egypte platí letní čas. Ale prý došlo pred pár dny ke změně a nyní je časový posun v Egyptě +1 hodina i v tuto dobu. Je to tak? Děkuji za odpověď.
Dobrý den Jano, ano, potvrzuji, je to tak, minulý pátek se v Egyptě čas změnil – egyptská vláda změnu času znovuzavedla svým rozhodnutím letos v březnu.
Když chci dodržet doporučení, že 2 hodiny před polednem a po poledni bychom neměli chodit na slunce, tak to znamená od kolika do kolika na hodinkách?
Dobrý den Radko, poledne je zkrátka poledne, tzn. pokud chcete být dvě hodiny před a dvě hodiny po poledni mimo sluneční paprsky, znamená to od cca 10 do 14 hodin. Každopádně vy zřejmě narážíte na fakt, že slunce nemusí svého pomyslného vrcholu na obloze dosahovat v pravé poledne, tzn. ve 12:00. To, kdy toho dosáhne, záleží jednak na konkrétní poloze, jednak na konkrétním dni. Třeba dnes toto v Hurghadě nastalo v 11:47 místního času, v Marsa Alam to vzhledem k jeho o něco východnější poloze nastalo dříve, v 11:43.
Kedy sa meni čas v Egypte?
Dobrý den Mariáne,
v Egyptě se čas nemění. Čas z letního na zimní a naopak se zde, na rozdíl od ČR nebo SR, neposouvá.
Proc je v Egypte v 19 hodin uz tma.
Je to ze dvou důvodů:
1) Egypt je položený východněji než ČR, tedy logicky se zde stmívá dříve, byť časový posun v létě mezi Egyptem a ČR neexistuje
2) při aktuálním letním slunovratu má myšlená rovina postupující tmy nejextrémnější charakter (je vůči poledníkům, které probíhají přesně severojižním směrem, nejvíce nakloněná). To znamená, že čím jižněji bychom nyní na stejné zeměpisné délce (tj. na stejném poledníku) byli, tím dříve se tam bude stmívat (oproti severněji položeným místům)
>> roli tedy nyní nehraje pouze východní poloha Egypta, ale i jeho jižní poloha (srovnáváme-li to s ČR)
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.