Egypt – časový posun a aktuální čas

Egypt, severoafrická země situovaná ve východní části Afriky, leží východněji než ČR. Tím spíše, že se ta nejznámější egyptská letoviska, Hurghada, Marsa Alam a Sharm el-Sheikh, nacházejí ve východní části Egypta na pobřeží relativně vzdáleného Rudého moře, tak se nabízí zřejmé a logické otázky „Jaký je časový posun v Egyptě?“ a …

Jaký je v Egyptě aktuální čas?

Známe odpovědi!

Stručně a jasně vše vysvětlíme.

Pro vaši rychlejší orientaci a k rychlému zodpovězení vašich otázek využijte následují odkazy, a přejděte tak rovnou k tomu, co vás zajímá. Pokud zde i přesto odpovědi nenaleznete, kdykoliv se nás zeptejte prostřednictvím komentářů na konci článku.

Časové pásmo & časový posun | Aktuální čas

Tipy na dovolenou: Akční zájezdy do Egypta se slevou 40%
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 29 246 Kč na jedné osobě

Časové pásmo a časový posun

Cesta do tohoto severovýchodního koutu Afriky není zrovna krátká. Standardně z Prahy nebývá doba letu do Egypta kratší než 4 hodiny.

I přes dlouhý let je časový posun zanedbatelný!

Egypt má tzv. Egypt Standard Time, který je zcela shodný s časem v časovém pásmu Eastern European Time (EET) – v tzv. východoevropské časové zóně. Rozdíl EET od vztažného UTC času je +2 hodiny, platí tedy, že i rozdíl času v Egyptě od UTC je +2 hodiny. Příklady, detailní vysvětlení a srovnání času s Prahou najdete níže.

Vše je lépe pochopitelné z mapy, na které jsou barevně vyznačeny jednotlivá časová pásma. Egypt je v mapě vyznačen sytou, světle zelenou barvou.

Čas v Egyptě - časové pásmo a časový posun

Země, které jsou na mapě vyznačeny jakýmkoliv odstínem zelené barvy leží ve stejné UTC +2 časové zóně. Jsou to například:

 • Finsko a pobaltské státy
 • Ukrajina, Rumunsko a Bulharsko
 • Řecko (viz. časový posun v Řecku)
 • Kypr, Izrael (IST)
 • Egypt, Lybie, Súdán
 • Jižní Afrika (SAST)

Čas v Egyptě se nemění!

Egypt aktuálně nepoužívá letní a zimní čas. Je to podobné jako s časem v Dubaji, tam se také nemění. Časový posun v Egyptě je od UTC celý rok stejný a činí UTC +2 hodiny. Čas v Egyptě je tedy stejný jako náš český letní čas, ale liší se o 1 hodinu oproti českému zimnímu času.

Pozor!

Ve všech výše uvedených evropských zemí se čas z letního na zimní mění! >>> Ačkoliv všechny země leží v jednom časovém pásmu, časy souhlasí s tím egyptským jen v zimě, v létě ale nikoliv. Z toho důvodu jsou evropské země ležící v zóně EET na mapě vyznačeny tmavší zelenou barvou.

Egypt – aktuální čas

Přesný čas – v Egyptě aktuálně je:

Vzhledem k tomu, že se v Egyptě časy v zimě a v létě nemění, logicky se mění časový rozdíl mezi ČR a Egyptem. A to následovně:

  • časový posun v létě: + 0 hodin (žádný rozdíl!)
  • časový posun v zimě: + 1 hodina

Je-li v zimě v Praze 15:00, je v Egyptě 16:00. V létě se ale u nás čas posune, neplatí klasická zóna CET (Central European Time – UTC +1 hodina), ale platí CEST (Central European Summer Time – UTC +2 hodiny). Je-li tedy v ČR v létě 15:00, pak je čas v Egyptě rovněž 15:00.

 

Do Egypta za mořskými želvami? Navštivte některou z těchto šnorchlovacích lokalit v Egyptě a s želvami si zaplavete i vy!

Komentáře
 • Odpovědět

  Proc je v Egypte v 19 hodin uz tma.

  • Je to ze dvou důvodů:

   1) Egypt je položený východněji než ČR, tedy logicky se zde stmívá dříve, byť časový posun v létě mezi Egyptem a ČR neexistuje

   2) při aktuálním letním slunovratu má myšlená rovina postupující tmy nejextrémnější charakter (je vůči poledníkům, které probíhají přesně severojižním směrem, nejvíce nakloněná). To znamená, že čím jižněji bychom nyní na stejné zeměpisné délce (tj. na stejném poledníku) byli, tím dříve se tam bude stmívat (oproti severněji položeným místům)

   >> roli tedy nyní nehraje pouze východní poloha Egypta, ale i jeho jižní poloha (srovnáváme-li to s ČR)

 • Odpovědět

  Kedy sa meni čas v Egypte?

  • Dobrý den Mariáne,

   v Egyptě se čas nemění. Čas z letního na zimní a naopak se zde, na rozdíl od ČR nebo SR, neposouvá.

 • Odpovědět

  Když chci dodržet doporučení, že 2 hodiny před polednem a po poledni bychom neměli chodit na slunce, tak to znamená od kolika do kolika na hodinkách?

  • Dobrý den Radko, poledne je zkrátka poledne, tzn. pokud chcete být dvě hodiny před a dvě hodiny po poledni mimo sluneční paprsky, znamená to od cca 10 do 14 hodin. Každopádně vy zřejmě narážíte na fakt, že slunce nemusí svého pomyslného vrcholu na obloze dosahovat v pravé poledne, tzn. ve 12:00. To, kdy toho dosáhne, záleží jednak na konkrétní poloze, jednak na konkrétním dni. Třeba dnes toto v Hurghadě nastalo v 11:47 místního času, v Marsa Alam to vzhledem k jeho o něco východnější poloze nastalo dříve, v 11:43.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Evita Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: All Inclusive dovolená na 8 dní za 8 356 Kč

Hotel Pensee Beach Resort, Marsa Alam, Egypt

Egypt (-55%): týdenní All Inclusive s perfektním šnorchlováním za 6 790 Kč

Egypt, Marsa Alam, Royal Tulip Beach Resort

Egypt (-40%): 8 denní All Inclusive s akvaparkem a korálem za 10 890 Kč

Hotel Salammbo, Yasmine Hammamet, Tunisko

Tunisko (-53%): All Inclusive dovolená ve 4* hotelu za 7 290 Kč

Hotel Perla, Slunečné pobřeží, Bulharsko

Bulharsko (-47%): dovolená Slunečné pobřeží levně, polopenze za 9 990 Kč

Hotel Lardos Bay, Rhodos, Řecko

Řecko, Rhodos: letní dovolená s light All Inclusive za 12 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.