Výlety v Turecku

Chystáte se na dovolenou v Turecku a rádi byste z tamní přírody viděli víc než jen pláže? Nebo vás láká nepřeberné množství antických památek, které tato země nabízí? Fakultativní výlety s nejrůznějšími cíli nabízí téměř každá cestovní kancelář.

Stačí si vybrat.

Nabízím malou ochutnávku míst, která můžete (či musíte) navštívit, až vám bude na plážích dlouhá chvíle. A přitom nezáleží, zda zrovna budete na Turecké či Egejské riviéře.

Hrad v Alanyi | Řeka Manavgat | Kapadokia | Izmir | Efes | Pamukkale

Vzhledem k bezpečnostní situaci doporučuji v Turecku upřednostnit organizované výlety před cestováním na vlastní pěst. Zejména pak těm z vás, kteří s individuálním cestováním nemají příliš bohaté zkušenosti.

Výlety z Turecké riviéry

Alanya, Side, Belek a Kemer – nejoblíbenější letoviska na Turecké riviéře, které je vyhledávaná především díky svým dlouhým plážím a teplému podnebí. Ovšem skýtá i jiné zajímavosti.

Hrad v Alanyi

Historické město Alanya na Turecké riviéře má vše nezbytné pro ideální dovolenou – krásné pláže, malebnou přírodu i historické památky. Na malém poloostrůvku v jižní části Alanye se nachází monumentální hrad s opevněním. Mohutná, šest kilometrů dlouhá hradba měla v minulosti chránit město před nájezdy od moře. Samotný hrad byl postaven na místě bývalé pirátské tvrze za vlády sultána Keykubata roku 1225.
Pohled z Hradu v Alanyi na Kleopatřinu pláž
Hrad je vystavěn na vysokém útesu, který svojí výškou připomíná mys Formentor – jeden z oblíbených cílů výletů na španělské Mallorce. K hradu je sice možné dojet autem či autobusem, rozhodně však stojí za to udělat si pěší výlet a alespoň v jednom směru zdolat kopec po svých. Od úpatí na hradní nádvoří jsou to asi čtyři kilometry, cestou můžete obdivovat krápníkovou jeskyni, kochat se postupně se otevírajícím výhledem na krajinu, ale taky se občerstvit a nakoupit suvenýry – o turistický ruch tu není nouze.

Odměnou za váš výšlap bude krásný výhled nejen na celou Alanyi a na okolní tmavě modře zbarvené Středozemní moře, ale zejména na krásnou Kleopatřinu pláž v celé své úžasné délce (na fotografii).

Lodí po řece Manavgat

Asi hodinu cesty od Alanye protéká městem Manavgat stejnojmenná řeka skýtající možnost nezapomenutelné plavby. Voda v Manavgat je zbarvená do zelena a její břehy nabízí nekonečné množství malebných zákoutí.
Výlety v Turecku - Manavgat
Cestou budete mít možnost obdivovat Manavgatský vodopád, vychutnat si oběd na lodi a nakonec se vykoupat na jedinečném místě, kde se sladká voda mísí s teplými vodami Středozemního moře. Když budete mít štěstí, budou vám při plavání dělat společnost mořské želvy. Kromě přírodních krás bývá součástí výletu také prohlídka nedalekého Side, kouzelného městečka plného antických památek.

Kapadokia

Před třemi miliony let pokryly sopky Hasan, Melendiz a Erciyes celý povrch Kapadokie lávou a silnou vrstvou popela. Jako následek této tektonické katastrofy se zde zrodily podivuhodné skalní útvary, Turky přezdívané „peri bacala“ neboli „kouzelné komíny“.

Nehostinná krajina se kupodivu stala domovem prvních křesťanů v Anatólii, díky čemuž tu dnes můžeme obdivovat rozsáhlá podzemní města i chrámy s barevnými freskami. Oblíbenou atrakcí je zde let horkovzdušným balónem s romantickým výhledem na skalnatou krajinu rozprostírající se na ploše 300 km² Malé Asie.
Kapadokia Turecko
Fakutativní výlety do Kapadokie se pořádají ze všech tureckých destinací a obvykle směřují do míst kolem Goreme a Nevsehiru. Oblast Kapadokia figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Výlety z Egejské riviéry

Podobně jako v zemi Nilu si přijdou na své v rámci některých výletů v Egyptě milovníci staroegyptských památek, milovníky antických památek nadchne Egejská riviéra.

Izmir

Nejstarší středomořské město založené ve třetím tisíciletí př.n.l. bylo po dlouhou dobu své historie dopravním i kulturním centrem regionu. Své postavení si udrželo až do dnešních dní, kdy je jedním z nejmodernějších měst v celém Turecku. I přesto však skrývá velké množství historických památek, které stojí za návštěvu.

Jako důkaz dávné řecké nadvlády se v jižní části města na vrcholku Pagus tyčí hrad Kadifekale, je volně přístupný a nabízí výhled na město i moře jako na dlani. Cestou k němu narazíte na antickou Agoru z dob Alexandra Velikého. Symbolem moderního Izmiru je 25 metrů vysoká hodinová věž postavená roku 1901 na Konakově náměstí.
Výlety v Turecku - Izmir

Ve výčtu památek – fontán, mešit, muzeí a památníků – by se dalo dlouho pokračovat, až si od nich však budete chtít odpočinout, můžete zavítat do zelené oázy Parku kultury (Kültürparki), což je něco jako turecký Central Park.

Efes

Celsova knihovna, římský amfiteátr, Serapidův chrám, Herkulova brána, Trajánova fontána, Artemidin chrán či Jeskyně sedmi spáčů. Zkrátka, nouzí o památky město Efes rozhodně netrpí. Spolu s italskými Pompejemi patří mezi nejzachovalejší antická města na světě a v Turecku je to určitě jedno z míst, které byste neměli minout.
Turecko, Efessos
Většina nejvýznamnějších památek se nachází podél kilometr dlouhé hlavní třídy města, Mramorové cesty. Hlavním symbolem města je již zmíněná Celsova knihovna postavená v letech 110 až 135 n. l. konzulem Tiberem Juliem Aquilou.

Pamukkale

Přírodní lázně Pamukkale najdeme ve vnitrozemí Turecka nedaleko města Denizli. V místech tektonického zlomu už tisíce let vyvěrá minerální voda a vytváří jedinečný přírodní úkaz. Termální prameny tvořící tyrkysově modrá jezírka na sněhobílých vápencových terasách byly v roce 1988, stejně jako Kapadokia, zapsány na seznam UNESCO.

Lidskou pozornost však tento zázrak přírody přitahoval už od starověku. Ve 2. století př.n.l. vyrostlo nad kaskádami lázeňské město Hierapolis, jehož ruiny dnes doplňují místní obdivuhodnou scenérii. Pamukkale a Hieropolis, souznění díla člověka a přírody, určitě stojí za návštěvu, ostatně právě tato jezírka jsou snad vůbec nejčastějším cílem výletů v Turecku. Cestu sem je možné podniknout jak z Turecké, tak z Egejské riviéry, v obou případech zabere asi tři hodiny.
Pamukkale - výlet v Turecku
Zmíněné turistické cíle jsou opravdu jen malou ukázkou toho, co Turecko může nabídnout. Mezi oblíbené patří také pobřežní plavby lodí s pozorováním delfínů, výlety na řecké ostrovy Rhodos, Samos a Kos či pro milovníky historie ruiny akropole Aspendos a archeologické naleziště Perge.

Vězte, že v této zemi na pomezí Evropy a Asie vás nadchnou nejen turecké pláže, ale budou to i jiné zajímavosti, díky kterým si zde snadno dovolenou zpestříte. Ať už vás tato nabídka výletů v Turecku zaujala, či nikoliv, tak turecké pobřeží mohu doporučit. Je pěkné a stojí za to ho navštívit.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   2
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
  • Odpovědět

    Dobrý den, moc se mi líbí co píšete. Za mě bych doporučila určitě navštívit představení Oheň Anatolie. Už je to sice tak čtyři roky, co jsem ho viděla, ale do dnes při pomyšlení na něj mám husí kůži. Dá se tam podniknout výlet jak z Alanye, Side, Antalye, prostě z celé Turecké riviéry a je to nezapomenutelný zážitek. Nejsem zrovna milovnice hudby, nebo tanců, ale tohle byla fakt pecka. Nabité energií, skvěle z představení člověk pochopil příběh, který chtěli tanečníci předvést. Prostě, opravdu něco. A hlavně, je to večerní představení, takže člověk neztratí jeden den odpočívání na pláži, nebo na hotelu, ale na opak si udělá moc hezký večer. Já na představení Oheň Anatolie opravdu nikdy nezapomenu. Přemýšlím, že si ho možná příští rok i zopakuji. Kdyby to někoho zajímalo, tak jsem výlet zakoupila na http://www.alanyadailytrip.com, ale dá se koupit kdekoliv jinde. Nebo si zapůjčit auto a vyrazit na vlastní pěst. Ale opravdu doporučuji ho vidět!

    • Odpovědět

      Dobrý Terezo, děkuju za skvělý tip! 🙂

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.