Bezpečnost v Turecku

Turecko vždy patřilo k oblíbeným turistickým destinacím. V posledních letech však jeho návštěvnost kvůli bezpečnostní situaci klesá. V loňském roce se zájem turistů snížil o 30 %, čímž se dostal na nejnižší hodnotu za uplynulých deset let. Důvod je jasný. Napětí provázející vojenský puč i série teroristických útoků.

Jaká je opravdu bezpečnost turistů v Turecku? Jsou obavy oprávněné? Nebo nastal ten pravý čas využít příznivých cen a vyrazit do Turecka

Bezpečnost v Turecku aktuálněTeroristické útoky – Kam nejezditBezpečnost v letoviscích

 

Je v Turecku bezpečno?

Odpovědět bohužel nelze zcela jednoznačně. Pokud však plánujete chytat bronz na Turecké či Egejské riviéře nebo míříte k Tyrkysovému pobřeží, odpověď zní ano. Vypadá to, že v přímořských letoviscích na západě země nehrozí větší nebezpečí než kdekoli jinde.

Celkově je bezpečnostní situace v Turecku 2019, po předešlých bouřlivých letech, poměrně stabilní. Stále tu však platí výjimečný stav a jistá obezřetnost tedy rozhodně není na škodu.

O aktuálním vývoji a cestovních doporučeních se vždy informujte na stránkách ministerstva zahraničí.

Teroristické útoky v Turecku

V průběhu loňského roku Tureckem otřáslo osm teroristických útoků a ten první letošní na sebe nechal čekat jen pár hodin – odehrál se v istanbulském klubu při oslavách nového roku.

Teroristické organizace Strana kurdských pracujících (PKK) a Islámský stát, které mají většinu těchto hrůz na svědomí, bohužel často míří – s účelem ochromit tureckou ekonomiku – i na turistické cíle. Příkladem může být loňský útok na Atatürkovo letiště či turisty hojně navštěvovanou istanbulskou čtvrť Sultanahmet, kde se nachází Modrá mešita a chrám Boží moudrosti (tzv. Hagia Sofia).

Kam nejezdit?

Rozhodně je na místě vyhnout se východní a jihovýchodní části země, tedy oblasti okolo hranice se Sýrií a Irákem (provincie Hakkari, Sirnak a Siirt).

Vzhledem k tomu, že teroristické útoky se zpravidla nevyhýbají velkým městům, doporučuje se dobře uvážit cestu do Ankary či Istanbulu, popřípadě zde dbát zvýšené opatrnosti a vyhýbat se velkým shromážděním lidí.

Taková shromáždění jsou pravděpodobná zejména při státních svátcích a významných dnech, tedy:

 • 1. ledna
 • 23. dubna
 • 1. a 19. května
 • 30. srpna
 • 29. října
 • 10. listopadu

Bezpečnost v letoviscích

Pokud vás však více než velká města lákají slunné pláže a pohodlí hotelových komplexů, můžete být bez obav. Turistických letovisek se nebezpečí zatím nedotýká a situace je tu zcela bezproblémová.

Pro vaši klidnou dovolenou navíc většina středisek přijala v loňském roce zvýšená bezpečností opatření. Hoteliéři v Turecku, podobně jako v Egyptě (viz. bezpečnost v Egyptě), závislí na příjmech z turismu, dbají, aby se do areálu nedostal nikdo, kdo tam nepatří. Pomáhají v tom i bezpečností rámy nebo tajné policejní hlídky.

 

Pokud se tedy vyhnete jihovýchodu a východu země a  zamíříte raději za sluníčkem na pláže západního pobřeží, nemělo by nic bránit vaší pohodové dovolené!

 

Jestli vás však bezpečnost v Turecku stále nechává na pochybách, zvažte dovolenou v Řecku. Je tam také teplo a s otázkou bezpečnosti si nemusíte lámat hlavu.

Bezpečnost v Turecku
4.25 (85%) 12
Komentáře
 • Odpovědět

  Dobrý den,
  S přítelkyní poletime do
  Sentido Gold Island Turecká Riviéra, Avsallar,
  Je to zde bezpečné? Dekuji

  • Dobrý večer Michale,

   perfektní volba hotelu. Ano, aktuálně je v regionu Konakli i v Avsallar bezpečnostní situace dobrá. V případě tohoto hotelu nemám žádné informace o tom, že by si v něm hosté na cokoliv z hlediska bezpečnosti stěžovali. Mějte pěknou dovolenou 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den máme letět na tureckou rivieru SAID hotel ROYAL ALHAMBRA PALACE pět hvězdiček poradte letět či neletět

  • Dobrý den Věro,

   Royal Alhambra Palace na západ od letoviska Side leží v oblasti, kde v současné době obávat o vaši bezpečnost určitě nemusíte. Nevím, kdy byste sem jeli, ale aktuálně je v Side i v jeho okolí klid. Nechci říkat, že tento hotel patří k tomu nejkvalitnějšímu, co Turecká riviéra nabízí, ale i tak je perfektní a se službami na vysoké úrovni. Moje doporučení zní jet… pokud můžete.

 • Odpovědět

  Dobry den,
  Odlétáme s rodinou 13.10 na Tureckou Riviéru do Hotelu California Maris Beach Resort. Vidíte tuto destinaci,jako bezpečnou? Dekuji

  • Dobrý den Andreo,

   ano, tato oblast Turecké Riviéry (východně od Side) je aktuálně bez problému. Navíc tento hotel leží v podstatě osamocen, není v žádném letovisku, takže o to víc je zrovna tato oblast klidnější. Hezkou dovolenou 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den, za týden a půl letím se synem 3,5 roku do Crystal Family Resirt Belek v Serik/Antalya.
  Je v okolí safe?
  Děkuji*

  • Dobrý večer Katko,

   je to úplně v pořádku. Navíc hotely v letovisku Belek, byť konkrétně nevím jak tento, mají často ještě svojí vlastní dodatečnou ochranku / security. a podobné bezpečnostní kontroly nejsou jenom v hotelích, ale i při vjezdu do různých parkovišť nebo při vstupech do obchodních center. Belek rozhodně aktuálně není nijak „nebezpečnější“ než kterékoliv jiné destinace (v Evropě).

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  Prosím o odpoved. Sama žena a dítětem (2 roky) v Egejská riviéra – od Gümüldüru po Kusadasi. Dekuji

  • Dobrý den Jitko,

   obecně aktuálně nevím o žádných nestandardních nebezpečích, které by při cestě do této oblasti hrozily. Plánujete pobyt v hotelu u moře? Ve kterém?

 • Odpovědět

  labranda ephesus princess

  • To je hotel na dobrém a klidném místě dál od obydlí místních – je na bezpečném místě.

 • Odpovědět

  Dobrý den, příští rok na začátku června letíme na tureckou riviéra. Hotel eftalia village. Je tam bezpečno? Jedeme 2 dospělí (ženy) a 3 děti 11,11 a 10 let. Lze se volně pohybovat dolmusí např do alanye? Nebo raději zůstat v resortu?
  Děkuji Markéta

  • Dobrý den Markéto,

   ano, Konakli je v pořádku. Je samozřejmě těžké něco předvídat více než půl roku dopředu, ale tato oblast Turecké riviéry je dlouhodobě bez problému. Do Alanye si určitě výlet udělejte. V okolí hotelu se člověk může normálně pohybovat, byť je potřeba zkrátka počítat s tím, že okolí není moc upravené, je zkrátka turecké.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  dcera (18 let) má letět sama (možná s kamarádkou) v prosinci do Kaizen Gate Hotel ve Fethiye na kurz. Je to bezpečná oblast? Na co by si měla dát pozor?
  Poletí asi do Istanbulu a odtud do Dalaman Airport.
  Četla jsem, že v Istanbulu na ulicích jsou občas ženy obtěžovány.. jak je to na letištích? Když se ona bude chovat obezřetně (nechodit po nocích apod.), tak lze říct, že je to pro ni bezpečné, srovnatelné s jinou evropskou zemí?
  Děkuji za zprávu. Hana

  • Dobrý den Hanko,

   na mezinárodních tureckých letištích (ať už v Istanbulu nebo v Dalamánu) není žádný problém. Neměla by nikde sama chodit ani večer ani po nocích. Jinak v pobřežních částech Turecka, ať už je to riviéra Turecká nebo Egejská (Fethiye), je situace aktuálně klidná, a není tak mít z čeho obavy. Samozřejmě se zde může stát ledacos, stejně tak jako u nás nebo kdekoliv jinde, ale není to tak, že by v Turecku bylo nějaká zvýšené riziko.

 • Odpovědět

  Dobrý den, letím poprvé na dovolenou, nikdy jsem nebyla u moře, neznám letadlo atd. Dovolenou jsem si vybrala kvůli ceny. A je to hotel Katya – Turecka riviéra. Chtěl a jsem se zeptat, jestli nemusíme mít strach jezdit na nějaké výlety co jsou poblíž tohohle hotelu. Děkuji, Inka.

  • Dobrý den Inko,

   předpokládám, že pojedete příští sezónu. Do té doby se samozřejmě může ledacos změnit, ale letos (a aktuálně stále) je na Turecké riviéře klid – kór v letovisku Alanya, kam pojedete. Rozhodně není potřeba mít nějaký strach a určitě nějaký výlet podnikněte. Při nejmenším doporučuji výlet k hradu / zřícenině, které= je dominantou Alanya – více informací nejen o něm, ale o celé Alanyi najdete zde.

 • Odpovědět

  Dobrý den letíme se synem v červnu do Colakli hotel Bella resort & spa. Chtěla bych se zeptat na bezpečnost v tomto místě a zda je lepší se výletům vyhnout? Děkuji moc za odpověď

  • Dobrý den Veroniko,

   do června se může leccos stát, ale region Side, ve kterém váš hotel leží, je dlouhodobě v pořádku. Není tady problém se jít projít mimo hotel a nic nehrozí ani v případě, že budete absolvovat nějaké výlety – lepší ve skupině, buď objednat výlet přes vaší CK / resp. delegáta na místě nebo to vzít od nějaké místní agentury, která výlety pro turisty pořádá.

 • Odpovědět

  Dobry den, chystáme se letos v zařídí Turecka do Beleku, Belconti resort. Je tato destinace bezpečná? Máme dvě malé děti. KV

  • Dobrý den Katko,

   rozhodně není potřeba mít jakékoliv obavy. Belek je velmi kvalitní přímořský region. Většina hotelů včetně toho vašeho zde konkrétně neleží přímo u místní zástavby, od které jsou tady odděleny velkými golfovými hřišti. Navíc, místní hotely mají své vlastní dodatečné security služby. Takže jste zvolila dobře 🙂

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Oceanic Khorfakkan Resort & Spa, Fujairah, Emiráty

Emiráty: dovolená ve 4* hotelu přímo u moře ve Fujairah za 13 390 Kč

Sunny Days El Palacio Resort, Hurghada, Egypt

Egypt (7 dní): all inclusive zájezdy (4* hotel) už za 5 202 Kč

Hotel Marjan Island Resort & Spa, Ras al-Khaimah, Emiráty

Emiráty: luxusní dovolená (5* Hilton) v Ras al-Khaimah za 15 189 Kč

Hotel Ali Baba Palace, Hurghada, Egypt

Egypt: all inclusive dovolená (4*) v Hurghadě za 10 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy: dovolená na Fuerteventuře ve 4* hotelu za 14 990 Kč

Hotel Vincci Nozha Beach, Hammamet, Tunisko

Tunisko (Hammamet): last minute dovolená (4*) s All Inclusive za 9 290 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.