Bezpečnost v Turecku

Turecko vždy patřilo k oblíbeným turistickým destinacím. V posledních letech však jeho návštěvnost kvůli bezpečnostní situaci klesá. V loňském roce se zájem turistů snížil o 30 %, čímž se dostal na nejnižší hodnotu za uplynulých deset let. Důvod je jasný. Napětí provázející vojenský puč i série teroristických útoků.

Jaká je opravdu bezpečnost turistů v Turecku? Jsou obavy oprávněné? Nebo nastal ten pravý čas využít příznivých cen a vyrazit do Turecka

 

Bezpečnost v Turecku aktuálněTeroristické útoky – Kam nejezditBezpečnost v letoviscích

 

Je v Turecku bezpečno?

Odpovědět bohužel nelze zcela jednoznačně. Pokud však plánujete chytat bronz na Turecké či Egejské riviéře nebo míříte k Tyrkysovému pobřeží, odpověď zní ano. Vypadá to, že v přímořských letoviscích na západě země nehrozí větší nebezpečí než kdekoli jinde.

Celkově je bezpečnostní situace v Turecku 2018, po předešlých bouřlivých letech, poměrně stabilní. Stále tu však platí výjimečný stav a jistá obezřetnost tedy rozhodně není na škodu.

O aktuálním vývoji a cestovních doporučeních se vždy informujte na stránkách ministerstva zahraničí.

Teroristické útoky v Turecku

V průběhu loňského roku Tureckem otřáslo osm teroristických útoků a ten první letošní na sebe nechal čekat jen pár hodin – odehrál se v istanbulském klubu při oslavách nového roku.

Teroristické organizace Strana kurdských pracujících (PKK) a Islámský stát, které mají většinu těchto hrůz na svědomí, bohužel často míří – s účelem ochromit tureckou ekonomiku – i na turistické cíle. Příkladem může být loňský útok na Atatürkovo letiště či turisty hojně navštěvovanou istanbulskou čtvrť Sultanahmet, kde se nachází Modrá mešita a chrám Boží moudrosti (tzv. Hagia Sofia).

Kam nejezdit?

Rozhodně je na místě vyhnout se východní a jihovýchodní části země, tedy oblasti okolo hranice se Sýrií a Irákem (provincie Hakkari, Sirnak a Siirt).

Vzhledem k tomu, že teroristické útoky se zpravidla nevyhýbají velkým městům, doporučuje se dobře uvážit cestu do Ankary či Istanbulu, popřípadě zde dbát zvýšené opatrnosti a vyhýbat se velkým shromážděním lidí.

Taková shromáždění jsou pravděpodobná zejména při státních svátcích a významných dnech, tedy:

 • 1. ledna
 • 23. dubna
 • 1. a 19. května
 • 30. srpna
 • 29. října
 • 10. listopadu

Bezpečnost v letoviscích

Pokud vás však více než velká města lákají slunné pláže a pohodlí hotelových komplexů, můžete být bez obav. Turistických letovisek se nebezpečí zatím nedotýká a situace je tu zcela bezproblémová.

Pro vaši klidnou dovolenou navíc většina středisek přijala v loňském roce zvýšená bezpečností opatření. Hoteliéři v Turecku, podobně jako v Egyptě (viz. bezpečnost v Egyptě), závislí na příjmech z turismu, dbají, aby se do areálu nedostal nikdo, kdo tam nepatří. Pomáhají v tom i bezpečností rámy nebo tajné policejní hlídky.

 

Pokud se tedy vyhnete jihovýchodu a východu země a  zamíříte raději za sluníčkem na pláže západního pobřeží, nemělo by nic bránit vaší pohodové dovolené!

 

Jestli vás však bezpečnost v Turecku stále nechává na pochybách, zvažte dovolenou v Řecku. Je tam také teplo a s otázkou bezpečnosti si nemusíte lámat hlavu.

Bezpečnost v Turecku
4.25 (85%) 12
Komentáře
 • Odpovědět

  Dobrý den,
  S přítelkyní poletime do
  Sentido Gold Island Turecká Riviéra, Avsallar,
  Je to zde bezpečné? Dekuji

  • Dobrý večer Michale,

   perfektní volba hotelu. Ano, aktuálně je v regionu Konakli i v Avsallar bezpečnostní situace dobrá. V případě tohoto hotelu nemám žádné informace o tom, že by si v něm hosté na cokoliv z hlediska bezpečnosti stěžovali. Mějte pěknou dovolenou 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den máme letět na tureckou rivieru SAID hotel ROYAL ALHAMBRA PALACE pět hvězdiček poradte letět či neletět

  • Dobrý den Věro,

   Royal Alhambra Palace na západ od letoviska Side leží v oblasti, kde v současné době obávat o vaši bezpečnost určitě nemusíte. Nevím, kdy byste sem jeli, ale aktuálně je v Side i v jeho okolí klid. Nechci říkat, že tento hotel patří k tomu nejkvalitnějšímu, co Turecká riviéra nabízí, ale i tak je perfektní a se službami na vysoké úrovni. Moje doporučení zní jet… pokud můžete.

 • Odpovědět

  Dobry den,
  Odlétáme s rodinou 13.10 na Tureckou Riviéru do Hotelu California Maris Beach Resort. Vidíte tuto destinaci,jako bezpečnou? Dekuji

  • Dobrý den Andreo,

   ano, tato oblast Turecké Riviéry (východně od Side) je aktuálně bez problému. Navíc tento hotel leží v podstatě osamocen, není v žádném letovisku, takže o to víc je zrovna tato oblast klidnější. Hezkou dovolenou 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den, za týden a půl letím se synem 3,5 roku do Crystal Family Resirt Belek v Serik/Antalya.
  Je v okolí safe?
  Děkuji*

  • Dobrý večer Katko,

   je to úplně v pořádku. Navíc hotely v letovisku Belek, byť konkrétně nevím jak tento, mají často ještě svojí vlastní dodatečnou ochranku / security. a podobné bezpečnostní kontroly nejsou jenom v hotelích, ale i při vjezdu do různých parkovišť nebo při vstupech do obchodních center. Belek rozhodně aktuálně není nijak „nebezpečnější“ než kterékoliv jiné destinace (v Evropě).

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  Prosím o odpoved. Sama žena a dítětem (2 roky) v Egejská riviéra – od Gümüldüru po Kusadasi. Dekuji

  • Dobrý den Jitko,

   obecně aktuálně nevím o žádných nestandardních nebezpečích, které by při cestě do této oblasti hrozily. Plánujete pobyt v hotelu u moře? Ve kterém?

 • Odpovědět

  labranda ephesus princess

  • To je hotel na dobrém a klidném místě dál od obydlí místních – je na bezpečném místě.

 • Odpovědět

  Dobrý den, příští rok na začátku června letíme na tureckou riviéra. Hotel eftalia village. Je tam bezpečno? Jedeme 2 dospělí (ženy) a 3 děti 11,11 a 10 let. Lze se volně pohybovat dolmusí např do alanye? Nebo raději zůstat v resortu?
  Děkuji Markéta

  • Dobrý den Markéto,

   ano, Konakli je v pořádku. Je samozřejmě těžké něco předvídat více než půl roku dopředu, ale tato oblast Turecké riviéry je dlouhodobě bez problému. Do Alanye si určitě výlet udělejte. V okolí hotelu se člověk může normálně pohybovat, byť je potřeba zkrátka počítat s tím, že okolí není moc upravené, je zkrátka turecké.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Marjan Island Resort & Spa, Ras al-Khaimah, Emiráty

Emiráty: luxusní dovolená (5* Hilton) v Ras al-Khaimah za 15 189 Kč

Hotel Ali Baba Palace, Hurghada, Egypt

Egypt: all inclusive dovolená (4*) v Hurghadě za 10 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy: dovolená na Fuerteventuře ve 4* hotelu za 14 990 Kč

Hotel Vincci Nozha Beach, Hammamet, Tunisko

Tunisko (Hammamet): last minute dovolená (4*) s All Inclusive za 9 290 Kč

Hotel Playamar, S'Illot, Mallorca, Španělsko

Mallorca (sleva 50%): 8 denní polopenze u krásné pláže za 11 990 Kč

Hotel Mary Bill, Santorini, Řecko

Řecko (Santorini): dovolená na kouzelném řeckém ostrově za 13 490 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.