Bezpečnost v Turecku

Turecko vždy patřilo k oblíbeným turistickým destinacím. V uplynulé dekádě jeho návštěvnost kvůli bezpečnostní situaci kolísala a nebylo výjimkou, že z důvodu snížené bezpečnosti v Turecku se zájem turistů meziročně propadl až o 30%. Důvody byly jasné. Napětí provázející vojenský puč i série teroristických útoků.

Turecko: dovolená v Side s All Inclusive za 7 763 Kč

Aktuálně (rok 2023) je ale situace v Turecku stabilní a bezpečnost na přijatelně dobré úrovni.

Pojďme projít ty nejpodstatnější aspekty a uvést to, co je vhodné před cestou do Turecka znát.

Informace průběžně aktualizuji tak, aby vše co níže zaznívá bylo aktuální a reflektovalo skutečný stav v Turecku.

Je v Turecku bezpečno?

Odpovědět nelze zcela jednoznačně.

Turecko je velká země, země plná rozdílů a ony rozdíly se promítají i do bezpečnosti. Převážná část tureckého území je nyní hodnocena jako bezpečná. Situaci sledují ministerstva zahraniční jednotlivých západních zemí, o jejichž stanoviska toto tvrzení opírám. Do této bezpečné zóny spadá až na pár výjimek celé turecké vnitrozemí a zároveň téměř celé turecké pobřeží. V přímořských letoviscích na západě a jihu země proto nehrozí žádné specifické nebezpečí. Návštěva Turecké či Egejské riviéry je tak bez problému možná a pokud zde hrozí nějaké nebezpečí, není odlišné od toho, co hrozí kdekoli jinde v civilizovanějších částech Evropy.

Celkově je bezpečnostní situace v Turecku 2023 po předešlých bouřlivých letech stabilní. Jistá dávka obezřetnosti však samozřejmě nikdy není na škodu.

Před cestou je vhodné se s vývojem situace a souvisejících cestovních doporučeních a opatřeních informovat na stránkách ministerstva zahraničí.

Nebezpečné oblasti aneb Kam nejezdit

Podobně jako na základně aktuálních bezpečnostních doporučení pro Tunisko není dobrý nápad jezdit do tuniské vnitrozemí, i v Turecku existují oblasti, kterým by se evropští turisté měli vyhýbat.

Za nejnebezpečnější oblast je aktuálně považována hranice Turecka se Sýrií. Do hraniční pásma širokého 10 km od hranic by Evropan z důvodu bezpečnosti vůbec neměl vstupovat. Na přiložené mapě vyznačeno červeně.

Nízká bezpečnost panuje v některých tureckých provinciích. Konkrétně se jedná o regiony:

 • Hatay a Kilis – provincie hraničící se Sýrií ležící u Středozemního moře
 • Hakkari a Sirnak – provincie v jihovýchodním cípu Turecka u hranice s Irákem
 • Diyarbakir a Tunceli – vnitrozemské provincie na východě země
Turecko bezpečnost

Návštěva těchto regionů (provincie vyznačeny žlutě) není bezpečná a pokud možno, tak by západní civilisté do těchto provincií vstupovat neměli.

Politická situace

Po nepokojích, jež se v Turecku odehrály v proběhu července 2016 a které byly vyvolány politickou situací, se prostředí v Turecko zklidnilo. Tento stav platí i v roce 2023. Situace je stabilizovaná, na druhou stranu to neznamená, že by podněty k občasným demonstracím nevznikaly. Není výjimkou, že jsou následně podobné demonstrace tvrdě ze strany turecké policie potlačovány.

Je proto vhodné se jakýmkoliv velkým shromážděním vyhýbat a žádné z demonstrací se neúčastnit.

Taková shromáždění jsou pravděpodobná zejména při státních svátcích a významných dnech, tedy:

 • 1. ledna
 • 23. dubna
 • 1. a 19. května
 • 30. srpna
 • 29. října
 • 10. listopadu

Násilné demonstrace v minulosti vznikaly ve velkým městech, zejména v Ankaře, Istanbulu a Izmiru.

Kriminalita

Úroveň kriminality v Turecku je srovnatelná s tou v ČR. Malé pouliční krádeže jsou běžné, zejména v centrálních částech Istanbulu. Na místě je obezřetnost. Pozor na alkohol, který vaši pozornost snižuje, a tím se pro kapsáře stáváte snadným cílem.

Ženy by si měly dávat pozor na riziko sexuální zneužívání, které sice není časté, ale běžně k němu v letní sezóně v turistických oblastech dochází, typicky v pozdních večerních hodinách. Ve většině případů bývá pachatelem člověk, který se s vámi v průběhu večera spřátelí.

Cestování taxíkem

Pokud možno, vyhněte se v Turecku stopování. K dopravě využívejte oficiálně označené vozy taxi a před nástupem je vždy dobré si poznamenat poznávací značku automobilu.

Turecko: dovolená v Side s All Inclusive za 7 763 Kč

Toulající se psi

Podobně jako v egyptském Marsa Alam, i v Turecku hrozí nebezpečí od psů. Natrefíte na ně v podstatě v libovolném tureckém městě. Ačkoliv se místní úřady snaží jejich počty regulovat, 100% se jim to nedaří. Toulaví psi se často shlukují v nejrůznějších parcích. Někteří z nich mohou být agresivní, a proto platí, že jim je nejlepší se vyhnout. Nepodaří-li se to, je na místě zůstat klidný a psa nedráždit.

Bezpečnost v letoviscích

Turistická letoviska jsou bezpečná.

Většina z výše uvedeného se jich netýká nebo jen v omezené míře. Výjimkou je kriminalita, která naopak bývá v letoviscích zvýšená. Ženy by se měly venku ve večerních hodinách pohybovat pokud možno s mužským doprovodem, nikomu nevěřit a držet si bezpečný odstup.

Po nepokojích v roce 2016 navíc většina středisek přijala zvýšená bezpečností opatření. Hoteliéři v Turecku, podobně jako v Egyptě (viz. bezpečnost v Egyptě), závislí na příjmech z turismu, dbají, aby se do areálu nedostal nikdo, kdo tam nepatří. Pomáhají v tom i bezpečností rámy nebo tajné policejní hlídky. Hotely často mají své vlastní security služby, které areál hotelu hlídají.

Teroristické útoky v Turecku

V minulosti byla v Turecku spáchána celá řada teroristických útoků. Stále zde hrozí.

Většina z nich cílí na turecký stát, na civilisty a na demonstrace. Hrozí především v oblastech výše označených jako nebezpečných, a dále pak v Ankaře a v Istanbulu. V minulosti byly některé z nich namířeny i na turistické cíle. Příkladem může být útok na Atatürkovo letiště či turisty hojně navštěvovanou istanbulskou čtvrť Sultanahmet, kde se nachází Modrá mešita a chrám Boží moudrosti (tzv. Hagia Sofia).

Závěrem

Pokud se vyhnete jihovýchodu a východu země a  zamíříte raději za sluníčkem na pláže západního pobřeží, nemělo by nic bránit vaší pohodové dovolené!

Jestli vás však bezpečnost v Turecku stále nechává na pochybách, zvažte dovolenou v Řecku. Je tam také teplo a s otázkou bezpečnosti si nemusíte lámat hlavu.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   337
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den,
  v červnu se chystáme do hotelu: Lonicera resort & spa v Avsallaru. Jaké maáte zkušenosti s tímto hotelem. V roce 2019 jsme byli v Kamelya World v Side, a zde se nám moc líbilo.
  děkuji Josef

  • Odpovědět

   Dobrý den Josefe,

   Lonicera resort je kvalitní hotel. Je to velký resort, kde ale velikost neubírá na kvalitě. Pokoje jsou pěkné, personál se snaží, denně probíhá úklid a potěší i takové maličkosti, že vám při příjezdu kufry na pokoj odvezou. Za mě to je dobrá volba, a to i z hlediska výběru pokrmů, kdy se můžete najít prakticky v kteroukoliv denní dobu. Pláž blízko, užší (takže to je dost lehátek blízko sebe), ale písečná. Vstup do vody rovněž písečný. Myslím si, že tady budete spokojeni.

 • Odpovědět

  Dobrý den.Prosim o Vás názor.V červnu letos letíme s přítelkyní do hotelu Sevkibey V Turecku.Prodim o Vás názor zda je tam bezpecno.Dekuji Josef

  • Odpovědět

   Dobrý den Josefe,

   konkrétně tento hotel sice neznám, ale koukám se na jeho polohu, je to ve východní Alanyi, hned u moře. Trochu nevýhodou je pobřežní magistrála, která zde vede a dělá trochu hluk. Ta se musí podejít podchodem, abyste se dostali na pláž. Jinak místo bezpečné je. Je to turistická lokalita a není zde ani problém se pohybovat jakkoliv po městě, po hlavních třídách zcela bez problému.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  V srpnu se chystáme do hotelu Cooee Serra Garden, Side. je zde nějaké omezení? V minulosti jsme hotel navštívili a bylo vše OK.děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Karin,

   toto je dobrý resort, ostatně již jsem o něm psal podrobněji v rámci této all inclusive dovolené v Side i v této mé předchozí odpovědi (reakce ze října 2019). Situace v Side je i nyní klidná (o to víc teď mimo sezónu), není zde podle mě nic zvláštního, na co by vás bylo dobré dopředu upozornit.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chtěli bychom v létě asi srpen jed s kamarádkama na dovolenou do istambulu. Je to prosím bezpečné ? Děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Simono,

   nejde říct, že by Istanbul byl nějak bezpečný, nejde ale ani říct, že by byl nebezpečný. Je to velká metropole a podobně jako jiná velká města (a to včetně těch evropských) v nich zkrátka určité riziko hrozí. U Istanbulu bych já vám osobně nedoporučoval pohyb v nějakých zapadlejších částech města (a samozřejmě hlavně ne večer), na hlavních třídách a v centru na hlavních třídách je to ale bez problému. Není se čeho bát. Je potřeba si dávat pozor na své osobní věci, pozor na děti (mohou navazovat pocit, že se nic neděje a přitom jde o dětských kapsářský gang – pro Istanbul celkem typická věc).

 • Odpovědět

  Dobry den,letime v cervnu do Turecka,hotel Arcanus Side Resort.Chci se optat na bezpe nost v tomto resortu. Dekuji Šárka

  • Odpovědět

   Dobrý den Šárko,

   upozorním vás na dotaz z minulého roku, který se také týkal bezpečnosti v hotelu Arcanus Side resort, moje odpověď na něj je zde 🙂

   Side Arcanus Resort je dobrý a kvalitní hotel. V okolí jen pár dalších hotelů, jinak nic, pěkná hotelová zahradu, supr pokoje, čisté a na Turecko dobře vybavené. a jak jsem avizoval v odpovědi z minulého roku, resort je hlídaný, má vlastní security službu, tj. vše je zde naprosto v pořádku.

 • Odpovědět

  NO vyplatí se mít 2 pasy na každého,protože jsou destinace, kde druhá strana nechce vidět,že jste je navštívili,viz.KRYM.Takže když si chcete zkrátit cestu a nejet přes rusko a dále přes Bělorusko,je potřeba nemit v pase razítka.návštěva Krymu je na Ukrajine považována za trestný čin…takže 2 pasy se hodí.je to v CR legání.jen 600 navíc.

 • Odpovědět

  Dobrý den,co se týče výše uvedeného tématu autem do Turecka,mohu jen doporučit.S manželkou a 6 letým synem jsme tam byli poslední 2 roky.Co se týče dopravy jsem z Brna a vždy jsem vyjíždel na noc,tzn v 10 vecer,abych mohl v srbsku jet rychle a žadný policajt mě neohrožoval radarem,kterých tam přes den je mrak.Dojezd do Edirne,kde jsme vzdy prenocovali byl vždy kolem 15 hod,následujícího dne a to s dostatečnými přestávkami např.u mcdonald atd.kava,jidlo.Všude se platí dálniční poplatky,ale cesta tam přes dardanely trajektem,potom na egejské pobřeží,izmir a spustu cest po okolí,např. Pammukale atd.dále zpět přes most do Istanbulu a pak stejnou cestou domů Nás vyšla i spoplatky na 15000 kc.Ujeto cca 6000km.Pokud můžu doporučit destinaci na egejském pobřeží,tak je to ayvalik s jeho krásným ostrovem propojeným mostem cunda.Paráda.šnorchlování má smysl a památek je okolo taky dosti.např Troya-.A ted k mému dotazu na bezpečnost ohledně jihovýchodního cípu Turecka.Chtěli jsme jet do Azerbajdžanu,ale co se týče koupání a pláží pro dnes 8 letého kluka,který chce vidět rybičky,je to passé.Takže letos-istnbul-ankara-nevsehir-mersin.hotel 5 dni a pak vzhůru na východ.Jezero Van,Ararat,asi Armenie a Náhorní karabach,prý jsou všude slušní lidé.Potom pěkne na sever do gruzie,ktera nemá s armenii na rozdíl od azerbajdzanu problém-podívat se do země,kam se snad ještě autem da dojet.No a potom pěkně po pobřeží černého moře zpět do milované vlasti.cca 10000km.při cenách nafty vTurecku,kdy už dávno neplatí,že je nedražší na kontinentu-cca.5.2TLkrát kurs,který k dnesnímu dni je .3.8 za 1TL a asi to do léta nespraví.V BUlharsku asi 25kc/l.NO plus poplatky-23-25tis.Ale mame sve auto a kdyz se občas na cestě poláme,všude jsou autoservisy,kde Vás rádi přivítají….podstatně levnější než u nás…..Takže proč jsem zde.Rád bych slyšel názor na tuhle cestu s přihlédnutím na to,že už jsme s malým klučinou před tím než nás okouzlilo Turecko projeli Maroko a celou Ukrajinu vcetně Krymu,ovšem z Ruské strany…Je těžké poslouchat politické zprávy,když se tam člověk nepodívá osobně.dle mého názoru je tam bezpečně a pokud ne tak Vás tam vojáci prostě nepustí.

  • Odpovědět

   Davide, díky přínosný příspěvek. K vašemu dotazu se ale moc neumím a ani nechci vyjádřit. Osobně tuhle oblast neznám a ani nemám žádné aktuální info o tom, jak se věci v těchto končinách mají. Takže se omlouvám, ale než abych si něco vymýšlel, tak raději nebudu říkat nic.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v Turecku jsme s manželem byli již 10krát, ale vždy letecky.Letos bychom chtěli zkusit cestu autem přes Maďarsko, Srbsko, Bulharsko, dále přes Istanbul směrem do Antalye a odtud do Konakli. Do jaké míry je taková cesta podle Vás bezpečná? Děkuji za odpověď, Blanka

  • Odpovědět

   Dobrý den Blanko,

   bezpečné to podle mě je, byť osobně já s tím zkušenost nemám a mám pouze minimální zkušenost s řízením přímo v Turecku (na Tureckém riviéře). Na jihu země je to v pohodě, je potřeba si dávat pozor na ostatní řidiče, být ve střehu, ne vždy jsou tak ohleduplní jako u nás (byť i u nás se o tom dá kolikrát hodně pochybovat… :().

   Většina cesty se dá absolvovat po dálnicích, chybí pokud vím akorát na některých úsecích v Srbsku. Provoz na nich je malý, většinou i v létě, takže z tohoto hlediska to problém není.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chci se zeptat na hotel Gardenia Beach letíme poprvé s rodinou a malimi syny 9 a 5let.Chci se zeptat na bezpečnost a hotel. Odlet letos srpen.

  • Odpovědět

   Dobrý den Martino, v minulém roce jsem k tomuto hotelu už pár řádků psal, najdete je tady. Jezdí zrovna celkem celkem dost němců, plno nápisů tu mají i v němčině a sám o sobě tento fakt svědčí o tom, že je hotel kvalitativně na dobré úrovni. Jinak by sem Němci nejezdili. Jasně, je řada jiným a lepších hotelů, ale pokud jste průměrně nároční, bude vám to tu vyhovovat. Pláž písečná, je to takový záliv, v moři občas sem tam nějaký odpadek, ale za to hotel nemůže. V nejbližším okolí není krom dalších hotelů a jednoho velkého bazaru (který je asi 600 metrů daleko přes dálnici) nic, tedy za mě bezpečná a i relativně klidná lokalita.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  v říjnu tohoto roku máme jet na dovolenou s rodiči (důchodový věk) a malými dětmi (3 a 6 let) do Turecka do hotelu Papillon Belvil oblast Belek.
  Mohu se Vás zeptat na kvalitu hotelu (budeme v bungalovech v zahradě),zda je problém s vodou jako je např.v Egyptě a také na bezpečnost? V současné době jsou dost vyostřené vztahy kolem Turecka a mám obavu o naší bezpečnost a zároveň bych byla ráda,aby dovolenou si užily děti i prarodiče.
  A ještě jeden dotaz je ohledně počasí v této lokalitě koncem října.
  Moc děkuji za odpověď
  Hana

  • Odpovědět

   Dobrý den Hanko,

   supr volba, Papillon Belvil je dobrý a kvalitní hotel. Bungalovů se není potřeba bát, naopak, je v nich větší klid a vybavením jsou na velmi solidní úrovni. Prostorné, čisté, postele pohodlné, dostupnost wifi zdarma, lednička, kterou personál denně doplňuje, atd. Zkrátka na Turecko vysoký standard, kterým je celý Belek celkem pověstný. Bungalovy jsou v upravených zahradách. V Turecku je voda pitná, takže normálně by neměla vadit. Pokud byste ale měli pít vodu z kohoutku, radši bych vás od toho odrazoval, lepší je kupovat balenou. Nejlepší je proto využívat nápoje v rámci vašeho stravování a máte po problému. Ale ano, pokud máte polopenzi, doporučuji radši vodu balenou.

   Z hlediska bezpečnosti se tady nemusíte bát ničeho, Belek je v pořádku, klidný a na plážích minimum místních.

   Ještě kolem 20. října zde teploty přes den standardně dosahují k 28°C až 30°C, v noci bývá kolem 18°C, úplný konec měsíce už je typicky chladnější, většinou s max. teplotami okolo 25°C. Samozřejmě vždy to záleží na aktuálním počasí a letos to může být trochu jinak. Jinak teplota moře na turecké riviéře i koncem října ještě ideální, cca 24°C až 25°C.

 • Odpovědět

  Dobrý den, prosím o radu. Už dlouho sním o výletu do Istanbulu, ráda bych jela od velikonoc na týden. Jsem trochu pohybově omezená a po operaci srdce, tj. chodím pomalu, musím často odpočívat. Jak odhadujete bezpečnostní situaci v této době a jaké místo, či konkrétní ubytování byste doporučil, když chci navštívit Hagii Sofii i Velký bazaar i tu uličku do kopce, kde jezdí tramvaje a domy jsou pestrobarevné. Špatně se mi chodí do schodů a při potenciálním konfliktu bych určitě neutekla. Moc děkuji za radu Lucie

  • Odpovědět

   Dobrý den Lucie,

   nechci tady říkat, že je Istanbul zcela bezpečný, to není, ostatně to není žádné velké město, na druhou stranu je dost liberální a není se příliš moc čeho bát. Nedoporučoval bych vám a obecně komukoliv jinému chodit po městě sám po setmění, lepší to je ve skupině. Dávat si pozor na kohokoliv, kdo s vámi bude chtít zavést řeč, slušně ho odmítněte a ignorujte ho. Jako turistka se můžete setkat i se skupinami malých dětí, které vás obklopí a aniž byste to o tom věděla, tak vás oberou. Šance, že se vám to přihodí, je mizivá, ale je potřeba to vědět a když taková situace nastane, tak být ve střehu. Z hlediska volby lokace ubytování, nejlepší je centrum evropské části, tady budete mít všechna hlavní turistická místa poblíž.

 • Odpovědět

  Dobrý den měla bych dotaz na hotel Remi v Alanyi letíme 25.5-1.6.2020 máte zkušenosti díky Zuzka

  • Odpovědět

   Dobrý den Zuzano,

   s tímto hotel ne, ale okolní oblast znám a ta je bez problému. Koukám, že hotel není přímo u moře, resorty mimo promenádu zde jsou většinou takové stísněnější a okolní ulice, kterými jdete směrem na Kleopatřinu pláž užší. Je to zkrátka město a je zde celkem hustá zástavba. Ale polohově zcela ideální místo, Kleopatřina pláž parádní a blízko, možnost pěšky dojít na hrad nebo k přístavu.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v polovině června letíme s dětmi ( 7,10) do Turecka. Hotel Meridia beach ( Alanya). Chtěla jsem se zeptat na Váš názor ohledně hotelu a bezpečnosti..? Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Martino,

   pro děti dobrá volba, velký bazén, tobogány, celkem široká pláž – tady upozorňuji, že tu je spíš hrubší písek a u vstupu do moře bývá naplavený pás oblázků, tj. chodí do moře se musí po oblázcích, nikoliv po písku. To může dětem vadit. Kvalitativně je hotel takový průměrný – jak pokoje, tak strava. Jestli nejste nároční, bude to pro vás v pořádku, ale náročným zákazníkům, bych resort asi nedoporučoval. Plus sem jezdí dost Rusů, ty jsou ale prakticky ve všech hotelích. Bezpečnost v okolí areálu za mě v pořádku, není problém chodit po okolí, kde je víceméně jen pár dalších hotelů…

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  na prelome června a července sa chystám sama s dcérami (19 a 17 rokov) do Turecka do hotela K HOUSE v Alanyi. Chcem vás poprosiť o názor na tento hotel, oblasť. Je bezpečné cestovať na výlet autobusom? Ako to je s bezpečnosťou samých žien v kaviarni napríklad alebo večer na promenáde…

  • Odpovědět

   Dobrý den Mirko,

   tento hotel bohužel neznám, tak vám k němu nejsem schopný nic konkrétního říct 🙁 Nicméně alespoň k Alanyi, ta je hodně turistická, pohyb po městě je naprosto bez problému, v létě je zde plno cizinců. Pokud se budete držet na hlavních třídách, popřípadě promenádě, není problém ani pohyb mimo areál po setmění. To samé platí pro místní autobusy, po Alanyi to je bez problému, po pobřeží mimo letovisko víceméně také, ale tady bych tak jako tak vám jakožto třem ženám doporučil raději nějakou cest. agenturu, výlet prostřednictvím cestovky. Raději bych se na vlastní pěst místní dopravou za Alanyi nepouštěl. Nikdy nevíte, kdo v tom autobuse bude. Toť mé doporučení.

 • Odpovědět

  Dobry den,zrovna situace kolem Turecka nic moc.Ale mame zaplacenou dovcuTurecko hotel Gold Island v kvetnu 2020. Jaky je prosim Vas nazor i na hotel.Dekuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   tenhle hotel má jeden problém – má totiž dvě kvalitativně rozdílné budovy – jedna je nová, pěkná, je to tzv. blok A (taková oválná budova), druhá je staršího data, tzv. blok B, kvalitativně je horší. Tedy doporučuji si buď předem u cestovky zjistit, kde že budete ubytování nebo se je na místě snažit přesvědčit, aby vás dali do novější části. Jinak služby jsou v obou částech na dobré úrovni, pláže tu jsou dvě, na které mají přístup pouze hosté hotelu (tj. na plážích tu je bezpečně než kdekoliv jinde), plus je možnost chodit na veřejnou pláž do přilehlé zátoky.

   Oblast je dle mého názoru bezpečná a alespoň nyní zde rozhodně nijak není cítit nějaké napětí, které se děje v sousedním Íránu, ostatně to je od Turecké riviéry pořádně daleko.

 • Odpovědět

  Dobrý den, začátkem června plánujeme dovolenou do Turecka, do hotelu Pegasos Royal, je tam bezpečno? Jedeme s dětmi 3 a 7 let, je to dobrá volba? Děkuji za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Hanko,

   bezpečnost v hotelu Pegasos Royal a v jeho okolí je zcela v pořádku. Hned před hotelem máte pláž (plavčíky hlídanou pláž, zcela písečnou a dostatečně prostornou hlavně napravo od hotelu – takže pro děti ideální). Těsně za hotelem dálnice / hlavní silnice (ale schovaná za stromy, tedy není zas tolik slyšet). V okolí jen další resorty nic víc, žádné velké město, jen na nejbližší křižovatce pár klasických tureckých marketů / stánků. Takže ani v okolí není nic, na co bych považoval za důležité vás upozornit. Zcela upřímně řečeno, za mě dobrá volba hotelu, kór pro děti 🙂 … akorát vám nesmí vadit, že zde není zas tak moc kam do okolí chodit.

 • Odpovědět

  Dobrý den v květnu letíme do alanye hotel azak beach je tam bezpečně?

  • Odpovědět

   Dobrý den Jardo,

   pokud vím, tak tenhle hotel hlídaný nijak není. Nicméně polohově přímo u Kleopatřiny pláži leží v srdci hlavní turistické části Alanye – tedy okolí je víceméně hlavně turistické. Není to nebezpečno, akorát je potřeba si uvědomit, že jste ve město a dle toho trochu chovat, večer nezacházet někam mimo hlavní ulice apod. Samotný hotel má perfektní polohu (hned u pláže), vybavení a služby jsou průměrné, v tomto ohledu bych ho doporučil spíš méně náročným turistům.

 • Odpovědět

  Dobrý den pane Honzo,
  na konci července 2020 mám zaplacenou dovolenou v Turecku v resortu Eftalia Village, a to na doporučení známých, kteří zde byli v létě 2019. Dva dospělí, dvě děti 8 a 13 let. Známí byli i mimo resort, taxíkem jeli do blízkého města na nákupy. Můžete mi prosím říct Váš názor na samotný resort a jeho vnější okolí, i co se týká bezpečnosti? Rovněž i ve vztahu k případnému výletu do Alanye? Myslím samostatně, nikoli v rámci fakultativního výletu CK.
  Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Radku,

   tohle je pěkný resort. Sice by byla chyba počítat s tím, že jedete do 5* hotelu, tak to určitě není, ale služby jsou na normální, dobré úrovni, areál je čistý, docela rozlehlý. Třeba za mě by bylo plus to, že ubytování je v menších, dvoupatrových budovách, nikoliv v nějakém velikém a vysokém „baráku“. Pokoje jsou na Turecko v pohodě. Při cestě na pláž musíte nadchodem přejít hlavní silnici. Pláž je písečná (takový hrubší písek), při vstupu do moře bývá pás kamenů. Vstup do moře není nijak moc pozvolný, dno klesá celkem rychle. Trochu je blbý fakt, že tu jsou v moři velké balvany >> tj. při plavání je potřeba dávat trochu pozor.

   V okolí hotelu toho moc není, je klidné, na jedné straně další resorty, na straně druhé pole a za ním, ve vzdálenosti asi 200 metrů od areálu hotelu nějaké nákupní možnosti a turecké bazary. Krom toho není moc kam jít. Za mě není problém jet autobusem do Alanye a zpět, z bezpečnostního hlediska to je v pořádku, jen je potřeba většinou na řidiče mávnout, jinak vám nemusí zastavit.

   Toť můj názor na toto místo 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý deň,

  Dňa 27.06 odlietam do tezortu
  Amelia Beach Resort & SPA, Side.
  Je táto oblasť bezpečná? Co vravíte na hotel a služby?

  Ďakujem

  • Odpovědět

   Dobrý den Dani,

   oblast okolo hotelu je bez problému. Hotel je samostatně stojící, v jeho blízkém okolí není prakticky nic, takže bezpečnost dobrá, na druhou stranu se třeba ale zde nedá moc kam chodit pěšky, zkrátka není kam. Hotel dobrý, byť pokoje spíš takové průměrné, které už něco pamatují, bazény veliké, před hotelem vede pobřežní dálnice. Tu je nutné vždy podchodem podejít, abyste se dostali na pláž. Pláž velká prostorná, písečná, blíž k moři písčito kamenitá. Za mě velký výběr stravy, dokonce je all inclusive bar i přímo na pláži, takže v tomto ohledu fajn.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  přemýšlíme o dovolené v Turecku se dvěma dětmi (5 a 7 let). Ovšem s manželkou nejsme tak úplně plážoví povaleči. Takže bychom rádi někam, kde bychom mohli snadno na nějaká zajímavá místa – památky i přírodu. Děti by toužili po hotelu s bazénem a tobogánem, písečnou pláží ale… 😉
  Dokázal byste mě nějak nasměrovat alespoň na nějakou dobrou lokaci nebo dokonce hotel, který by byl kvalitní, bezpečný a dalo by se tam snadno nějakými zájezdy nebo půjčením auta dosáhnout zajímavých míst (a samozřejmě, aby tam bylo bezpečno). Děkuji moc a přeji pěkný den.

  • Odpovědět

   Dobrý den Honzo,

   není úplně jednoduché odpovědět na váš dotaz 🙂 Ono, alespoň z mého pohledu, jsou pobřežní části Turecka hlavně o moři a o plážích, o výletech v o dost menší míře. Asi bych doporučil Side. Je to poměrné rozlehlé a velké letovisko, nicméně přímo v rámci něho si lze udělat výlet do starého Side (dochovalé antické památky – divadlo a sloupy). V okolí Side je pak např. Aspendos (asi 30 km daleko, ruiny starého římského města a velmi zachovalé antické divadlo), o něco dál, u Antalaye je Perge (ještě větší archeologické naleziště, asi 60 km od Side).

 • Odpovědět

  Dobrý den. Plánujeme na červenec 2020 dovolenou v resortu Club Grand Aqua. Chtěl jsem se proto zeptat, zda je tato oblast bezpečná a zda se jedná dle vašeho názoru o dobrý vyběr. Resort se nám zamlouval hlavně kvůli vyžití pro našeho 10 letého syna. Moc děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Petr

  • Odpovědět

   Dobrý den Petře,

   nemám moc, co bych tomuto vytknul. Nejprve k oblasti, v okolí jsou v podstatě jen samé hotely a zase hotely (tj. hlavně samý turisté, tím víc se zde budete cítit bezpečně), ale tím, jak to je zde již dál od starého Side, tak tu resorty nejsou namačkané jeden vedle druhého. Takže z tohoto hlediska ideální. Není to přímo u moře, asi 400 metrů od něj a na pláž se jde zelení, míjíte plno palem a tak. Pláž veliká, písečná, pro děti ideální. Samotný resort je za mě kvalitní, jídla dostatek, personál nápomocný, hodně Němců, naopak málo Rusů (což v Tureckých hotelech nebývá zvykem), pokoje čisté, moderní, bez problému. Za mě Petře dobrá volba. Jen bych se u cestovky ujistil, zda je ubytování skutečně v Club Grand Aqua, někdy jsou lidi ubytováni ve vedlejším Club Grand Side. Ono to v podstatě nevadí, klienti mohou využívat oba hotely, navíc jsou to na podobné úrovni, akorát větší bazén s divokou řekou apod. je právě v tom Clubu Aqua.

 • Odpovědět

  Dobrý den,plánujeme na červenec dovolenou v Konakli SaphirHotel&villas s malými dětmi.Prosím o váš názor na okolí hotelu hlavně z hlediska bezpečnosti,zda se nebát nebo z důvodu dnešní nejisté situace volit raději úplně jiný stát.Děkuji Katka

  • Odpovědět

   Dobrý den Kateřino,

   v okolí převažují další hotely, tento komplex patří k největším. Pokud z Konakli Saphir Hotel & Villas vyjdete a přejdete podchodem nebo nadchodem dálnici, která je hned za hotelem, dostanete se víceméně hned to takového nejbližšího centra s řadou obchůdků, je tady třeba i McDonald, nebezpečno tu ale rozhodně není. Prakticky hned u hotelu je také zastávka místního busu, který vás za 20 minut a za 1 euro doveze k přístavu do Alanye… samozřejmě je složité odhadovat zdejší situaci za 8 měsíců, ale za mě se podle mě není vůbec čeho bát, je tu klid a toto místo, ale vlastně celý region žije hlavně z turistického ruchu, kterému je vše podřízeno.

 • Odpovědět

  Dobrý den,

  v létě se chystáme na dovolenou do Turecka a vybrala jsem hotel Isis Goddess oblast Bodrum. Z recenzí nejsem úplně nejmoudřejší, myslíte, že to byl dobrý výběr? A co se týče bezpečnosti?
  Moc děkuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   z hlediska bezpečnosti tady problém nevidím. Jediné, na co bych si dával pozor, je pohyb po okolí ve večerních hodinách. Přeci jenom resort leží prakticky přímo v Bodrumu, takže v okolí se může pohybovat dost lidí. Jinak hotel jako takový osobně neznám, nicméně působí na mě celkem slušným dojmem. Pravda, nebude to žádná kvalitní 5*, ale služby jsou na dobré úrovni. Areál je čistý, jídla dost. Já bych vytknul akorát stísněnější prostory u moře, na druhou stranu zde je vstup do vody po písku a pozvolný, takže ideální. Myslím, že jste špatně nezvolila.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  v létě bych chtěla letět na dovolenou do Turecka a zvažuji hotel Fame Residence Kemer nebo Limak Atlantis de Lux. Co si o těchto hotelech myslíte a který byste mi spíš doporučil?I co se týká bezpečnosti, kvality moře, nákupů, okolí atd.
  Děkuji za odpověď.
  Dita

  • Odpovědět

   Dobrý den Dito,

   oba hotely jsou za mě zcela bez problému. Ani jedním z nich chybu na rozdíl od mnohých jiných hotelů rozhodně neuděláte. Mají některé rozdíly, zkusím vám je vyjmenovat, aby vám to pomohlo s výběrem. Fame Residence v Kemeru je příjemný středně velký hotel (má 240 pokojů), s jedním bazénem, přímo u moře, pláž oblázková (nikoliv písečná), na můj vkus je zde velká koncentrace lehátek (pláž není tak velká a široká), vstup do vody, po cca 3 metrech již nestačíte.

   Naproti tomu Limak Atlantis de Lux je větší hotel (asi 350 pokojů), je to obecně větší areál s řadou bazénů i takovým malým aquaparkem, i tady na pláži je na můj vkus dost lehátek, ale to je dáno tím, že pláž není tak dlouhá (resp. hned vedle jsou lehátka dalších hotelů), je písečná a širší než u Fame Residence, těsně vedle moře bývá akorát vyplavený malý pás oblázků, vstup do vody je pozvolný. Dá se ležet i do moře chodit i z místního mola.

   Oba hotely nabízejí Wifi zdarma v celém areálu, což není úplně standardní. Víc nákupních možností je u Fame Residence, který leží prakticky hned u centra Kemeru. U Limaku jsou v okolí jen další velké resorty, tedy není zde večer moc kam chodit za nákupy. Z hlediska bezpečnosti jsou v pořádku oba, pocitově lépe se bude cítit v tomto ohledu ale v Limaku a to jen z důvodu jeho okolí (vedle jen další kvalitní resorty, za hotelem velké golfové hřiště, jinak v podstatě nic jiného).

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  mohla bych se prosím zeptat, jak je na tom z hlediska bezpečnosti oblast Kemer, konkrétně Hotel Club Boran Mare Beach?
  moc děkuji za info. Zuzana

  • Odpovědět

   Dobrý den Zuzano,

   Kemer je v pořádku, v létě to je hlavně turistická oblast, takže všude je plno cizinců. Váš hotel leží ne jeho začátku, právě tady začínají první resorty, takže to je dost klidná oblast. Resort je hlídaný, to znamená, že u jeho vjezdu je hlídač a závora, bezpečnostní služba spolu s plavčík je přítomná i přímo na pláži. Takže i z tohoto „interního“ hlediska přímo v areálu hotelu, je tento resort naprosto v pořádku.

 • Odpovědět

  Zdravím, chtěla bych s rodinou jet do hotelu Kahya aqua resort spa. Je to v Konakli, všichni mi říkají, že jsem si vybrala špatně, že tam nejsou žádné možnosti nákupů není to tam pěkné prostředí atd. Máte s tím místem zkušenost? Děkuji, Ingrid.

  • Odpovědět

   Dobrý den Ingrid,

   to mohu potvrdit, pokud chcete mít možnost se večer procházet po krámcích, jít na nějaký pouliční market apod., tak toto není ideální lokalita. Hotel je v podstatě umístěn samostatně a v jeho nejbližším okolí jsou prakticky jen zemědělská pole. Resort je kvalitní, čistý a moderní. Z tohoto hlediska nemám jedinou sebevětší výtku. Ale z hlediska nákupy bych přednostně doporučil volit něco přímo v Alanyi nebo v Side.

 • Odpovědět

  Dobrý den,psal jsem již před více než týdnem, žádná odpověď.Chystám se s 14-letým synem v červnu do Turecka.Zvažuji Fame residence Gyönuk nebo Pegasos club.Pojedeme už po 4.,vždy jsme byli v 5* hotelech,ale ceny jsou teď hodně vysoké.Tak bych chtěl zkusit 4*,snad bude dostačující.Máte zkušenosti s těmito hotely?Který byste doporučil?Děkuji za odpověď.David.

  • Odpovědět

   Dobrý den Davide,

   chválím váš před výběr, osobně si myslím, že konkrétně tyto dva 4* hotely kolikrát předčí mnoho údajných tureckých 5* resortů. Z hlediska prostředí, čistoty, kvality služeb, vybavení areálu a pokojů bych volil Fame Residence Gyönuk, kde je to na o něco vyšší úrovni než v druhém hotelu (alespoň to je můj názor). Tady u toho hotelu ale upozorním na kamínkovou pláž, kde je na můj vkus lehátko na lehátku (tak to holt v Kemeru bývá). Pegasos club bych tedy zase upřednostnil z hlediska pláže, která je písečná, sice ani tady není tolik široká, ale stačí to a má pozvolný vstup do vody. Tedy záleží co má u vás větší váhu, zda pláž nebo kvalitnější služby. ještě řeknu, že v obou hotelech zcela dominuje ruská klientela, s tím zde je nutné počítat.

 • Odpovědět

  Dobrý den, poslední květnový týden 2020 letíme s tříletým synkem do hotelu
  Lyra Resort & Spa v Kizilagac. Letíme s německou CK. Je tam momentálně bezpečně a myslíte, že jsme vybrali dobře? Děkuji. Helena F.

  • Odpovědět

   Dobrý den Heleno,

   byť je tento hotel již staršího data, je uklizený, personál se snaží, aby bylo všude čisto. Podle mě se mu to docela daří až na jídelnu, která je trochu poddimenzovaná na počet pokojů (pokud jsou všechny obsazeny) a tedy zde mohou vzniknout problému, čekání na stůl, čekání na nádobí apod. Jinak ale jídlo je na dobré úrovni. Pokoje jsou menší, vybavením odpovídají cca 3* resortu (to je ovšem v Turecku typické, takže se není čeho bát). Pláž perfektní, akorát u vstupu do moře není písek, ale kamínky plus bych vás upozornil na to, že dno zde celkem prudce klesá dolů – čili některým lidem se může z moře špatně vylézat. Z hlediska bezpečnosti je tato oblast aktuálně v pořádku, okolí je klidné, vedle je jeden další resort, za hotely je pak pár obydlí místních, je tu i velké tržiště / bazar. Tedy nic, co by nějak bezpečnost negativně ovlivňovalo.

 • Odpovědět

  Dobrý den, narazila jsem při hledání dovolené na pro mě novou oblast Kusadasi – konkrétně hotel Euphoria spa… Jaký máte názor na tuto oblast? Děkuji a krásný den přeji. Michaela L.

  • Odpovědět

   Dobrý den Michaelo,

   hotel neznám, takže jeho služby posoudit neumím. Ani jsem dlouho dobu v regionu jako takovém – tedy mezi letoviskem Kusadasi a pobřežním Izmirem – nebyl. Nicméně zde nikdy s bezpečností problém nebýval. Je sice pravda, že před několika lety tudy procházela migrační vlna Syřanů snažících se dostat na blízké řecké ostrovy (hlavně na Samos), ale to pominulo. Oblast je klidná a nevím o žádných potencionálních bezpečnostních problémech, které by zde hrozily. Nedoporučoval bych se po regionu zbytečně pohybovat za tmy, zejména pak v ulicích Izmiru, to je jediné mé doporučení.

 • Odpovědět

  Dobrý den.Chceme letět s dcerou do Istanbulu k mori. Docela se boji jestli nemáme změnit stát a jet jinam

  • Odpovědět

   Dobrý den Yvono, sice se přiznám, že jezdit k moři (za účelem koupání) přímo do Istanbulu není úplně časté, tak pláže zde najdete. Přímo ve městě moc ne, ale na severu od něj ano (zhruba stejným směrem jako leží nově otevřené istanbulského letiště). Z hlediska bezpečnosti jsou tyto pobřežní oblasti v pořádku. V Istanbulu existují čtvrtě, kterým je dobré se raději vyhýbat, ale to rozhodně neplatí o pobřežní severně od města.

 • Odpovědět

  Dobrý den, máme koupenou dovolenou na červen 2020 do hotelu Cooee serra garden v Side… Doufám, že situace v Turecku to dovolí… Nicméně se chci zeptat na Váš názor na tento hotel. Jedeme poprvé s 3mi dětmi. Děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Petro,

   shodou okolností jsem o resortu Cooee Serra Garden psal podrobněji zde. Za mě je tento resort na turecké standardy nadprůměrný, ostatně i to je důvod, proč jsem si ho vybral a popisoval ho podobněji (tehdy včetně konkrétních nabídek, které samozřejmě dnes již dávno platné nebudou). Tedy osobně si myslím, že jste vybrala dobře.

   A z hlediska bezpečnosti, domnívám se, že situace bude klidná i příští sezónu, byť díky aktuálním událostem je dost možné, že potom, co Turecko letos nabylo opět na oblíbenosti, tak příští rok to bude zase jinak. Ale upřímně nevím, co by se muselo stát, aby oblast Side přestala být bezpečná.

 • Odpovědět

  Dobrý den, již jsem Vám psala dotaz, ale zatím jste mi neodpověděl. Máme zaplacenou dovolenou na červenec 2020 do Turecka hotel Club Calimera serra palace. Prosím o Váš názor na tento hotel a na názor co se týče bezpečnosti s přihlédnutím k nynějším událostem. Cestuji se sestrou a třemi dětmi. Děkuji za odpověď .