Kréta: teplota moře

Ačkoliv je Kréta nejjižněji položeným řeckým ostrovem, není pravda, že by právě zde bylo z celého Řecka moře nejteplejší. Teplota moře na Krétě je na koupání vhodná v období od konce května do konce října s tím, že moře tu bývá nejteplejší na konci srpna, kdy standardně má 26,3°C.

Kréta: akční pobyty na 8 dní s polopenzí za 8 360 Kč

Jaké průměrné hodnoty teploty vody jsou pro Krétu v jednotlivých letních měsících typické? A jaká část ostrova je obvykle v tomto směru ta teplejší?

Co tu najdete:

Koho zajímá aktuální teplota moře na Krétě, může se rovnou mrknout na mapu, která aktuální hodnoty na jednotlivých částech pobřeží znázorňuje.

Řecko: rezervuj dovolenou se slevou 43%
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 30 810 Kč na jedné osobě

Průměrná teplota vody

Kréta je nejjižněji položený řecký ostrov. Její jižní poloha spolu s teplým středomořským podnebím zde vytváří velmi teplé a dlouhotrvající léto. Pokud chcete vyrazit na dovolenou k moři do Středomoří na začátku podzimu, pak je právě Kréta destinací, kterou lze doporučit. Naopak na severněji položených řeckých ostrovech (Thassos, Korfu, Zakynthos), na Sardinii nebo na Mallorce koncem září počasí již příliš stabilní nebývá.

Slunečné počasí na Krétě pobřežní vodu v květnu rychle ohřívá ze 17°C (duben) přes 20°C (květen) až na 24°C (červen).

Teplotní mapa znázorňuje hodnoty teploty moře (druhá polovina června) nejen pro Krétu, ale i pro další oblasti v Řecku:

Teplota moře Kréta, Řecko - teplotní mapa

Koupací sezóna tu začíná právě v květnu.

Ale pozor…

… my doporučujeme raději počkat a vybírat dovolenou na Krétu až na červnové nebo pozdější termíny.

Průměrné teploty moře v létě:

Jak se teplota vody mění v průběhu celého roku?

Kréta, Řecko - Teplota Moře

Teplota vody v Řecku je nejstudenější v únoru a v březnu. Má 16°C. Pokud chcete vyrazit k moři v některém z těchto měsíců, je nutné volit exotičtější destinace, například Kapverdské ostrovy. Zvážit můžete i dovolenou v Dubaji, ta, ačkoliv to na první pohled nevypadá, vás nemusí stát mnoho. Teplota moře v Dubaji se v únoru a v březnu pohybuje okolo 22°C.

Aktuální teplota moře – Kréta

Teplota vody se mění pomalu >>> proto aktuální hodnoty prakticky vždy odpovídají průměrným teplotám (viz. výše uvedený graf)

Pokud vás i přesto zajímají přesné aktuální hodnoty, lze je najít online. Například:

Aktuální data jsou ze dvou zdrojů (satelitní a povrchové měření), pro účel tvorby map aktuálních teplot povrchové vody a pro tvorbu předpovědí se až na výjimky používají data satelitní.

Kdy nejlépe na Krétu?

Z hlediska teploty vody (pokud sem člověk jede za účelem odpočinku u moře) je nejlepší pravé léto – červenec, srpen a září.

Osobně bych na první příčku umístil září – voda je velmi teplá (25°C), přitom počasí v září je stále slunečné, ale už nikoliv extrémně horké jako v červenci a srpnu.

Kdy sem nejezdit?

Pozor na květen a říjen. V květnu je moře ještě dost studené. Naopak v říjnu Kréta již jistotu dobrého počasí moc nedává.

Tyto měsíce proto raději ne!

Počasí na 14 dní

Ať už vybíráte do Řecka last minute nebo už máte zájezd koupený, nebude vás zajímat pouze aktuální teplota moře, ale i předpověď počasí.

Detailní předpověď na 14 dní pro ostrov Kréta je –> ZDE

Nebo níže stručná předpověď na následujících 7 dní:

Kdy to je a kdy to naopak není na Krétě na koupání už víme. Vysoká teplota moře na Krétě je v létě ideálním předpokladem k tomu, aby se dovolená v Řecku vydařila. Proč si ji ještě více nezpříjemnit návštěvou některých z těch nejhezčích pláží na Krétě vůbec?

Celkový počet komentářů v diskuzi:   46
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den,20.5.by jsem rada navštivila Řecko,mohu prosim radu kde je tepleji?Rhodos nebo Kréta?jake ma byt pocasí?Bude to už na koupaní?dekuji Lucka

  • Odpovědět

   Dobrý večer Lucie, moře v tuhle dobu ještě není teplé, na Krétě má 19°C, pokud zvolíte východní pobřeží Rhodosu, tak tam má voda 20°C. I vzduch je teplejší na Rhodosu, na pobřeží v odpoledních maximech 25°C, ve vnitrozemí i 27°C.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,
  chtěla bych se zeptat, jak to vypadá s počasím na příští týden (6.-13.10.) na Krétě v Bali? Předpověď, kterou jsem zaregistrovala, nevypadá moc vábně. Myslíte, že ten týden neproprší a bude šance se ještě vykoupat?
  Děkuji, Veronika

  • Odpovědět

   Dobrý den Veroniko,

   nemělo by to být zas tak špatné. Dle aktuální předpovědi ve vašem termínu by mělo být polojasno nebo skorojasno, přes den maxima 24°C až 26°C… což je standardní pro tuto dobu. Aktuální teplota moře stále 25°C, předpověď teploty moře na týden dopředu k dispozici není, ale ona se tak rychle nemění, čekejte cca 23,5°C až 24,0°C, což je na říjen stále dobré.

 • Odpovědět

  Dobrý den,
  jaká je, prosím, předpověď počasí na Krétě ( oblast Chania) na příštích 14 dní ? Konkrétně mi jde o termín od 3. do 9.10.2019. Zda se očekávají větší vlny, jaká bude teplota vody, zda bude slunečno atd.? Děkuji Soňa

  • Odpovědět

   Dobrý večer Soňo,

   na to, že se bude jednat již o začátek října, to vypadá, na celkem solidní počasí, Bude převažovat skorojasno nebo polojasno, teploty v denních maximech mezi 26°C a 29°C, v noci 17°C až 19°C. Bohužel přesnou předpověď vln nevydává řecký hydrometeorologický úřad na tolik dní dopředu, ale dle předpovědi větru by se jeho síla měla zvyšovat v pondělí 7.10., v tomto nebo v následujícím dni bych očekával možnost větších vln. Ale moc jistě toto nelze 14 dní dopředu říkat.

 • Odpovědět

  Dobrý den ,jaká je aktuální teplota vody a vzduchu na krétě v oblasti SUNSCHINE KRÉTE VILLAGE děkuji Jitka

  • Odpovědět

   Dobrý den Jitko,

   aktuální data pro toto místy jsou: teplota moře 26°C, teplota vzduchu 29°C. Jinak dle předpovědi má ráz slunečného počasí s teplotami okolo 28°C pokračovat i v následujících dnech.

 • Odpovědět

  Dobry den, jsme na dovolene na Krétě – Georgiopouli. Kvuli vetru a vysokym vlnam se neda uz od nedele koupat.Nevite, jak dlouho tato situace potrvá, popřípadě kde v okoli by bylo koupani možné.Dekuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   dnes mi nepřijde, že by situace v této oblasti Kréty nějak vyčnívala z normálu. Moře se mi zdá jako relativně klidné s výškou vln přímo u Georgiopouli max 0,6 metru. Podle aktuální předpovědi by se výška vln měla zítra během dne začít opět zvedat až na 0,9 metru a hladina by se znovu měla zklidňovat od nedělní půlnoci.

 • Odpovědět

  Dobrý den, mohla bych se, prosím, zeptat. Máme koupený zájezd do Malie, termín 1.10. – 8.10.19. Je moře vhodné ke koupání a jaké bývá počasí v tuto dobu? Moc Vám děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Kristýno,

   v tomhle termínu to už hodně záleží. Sám jsem takto na začátku října zde zažil několik oblačných dní s deštěm i celkem nepříjemným větrem. Na koupání to bylo i tak, moře je ještě po létě dostatečně teplé, většinou v tuto dobu má 23,5°C. … ale tím počasím se nenechte odradit, koukám se na data z tohoto termínu v minulém roce a teploty se přes den pohybovaly mezi 23°C a 27°C a bylo skorojasno.

 • Odpovědět

  Dobrý den, Lukáši,
  ráda bych se zeptala na aktuální předpověď počasí na příští týden v místě Ierapetra?
  Mockrát děkuji.

  • Odpovědět

   Dobrý den Báro, zrovna příští týden (čili od 3.6.) má být o něco chladněji. Sice slunečno, ale denní teploty kolem 26°C, což není zas tolik. Teplotně se to dle aktuální předpovědi má začít zvedat zase až k víkendu 8. / 9.6. na cca 28°C až 29°C.
   Užijte si to tam 🙂

 • Odpovědět

  Dobrý den, letíme na Krétu od 6.6 – 13.6. do letoviska Bali. Jaké se dá očekávat počasí vzduchu a vody. Dekuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Radku,

   aktuálně má moře v zálivu u Bali 18,5°C, ve vašem termín čekejte cca 22°C, víc to nebude. Co se týče počasí, ještě je dost brzy na nějakou předpověď, dlouhodobý výhled říká, že by na přelomu května a června mělo být sice slunečno, ale mělo by zároveň dojít k ochlazení (max. 26°C) – ale do dalšího (vašeho týdne) předpověď nevidí. Standardně v první polovina června se zde denní teploty pohybují mezi 27°C a 31°C.

 • Odpovědět

  Dobrý den , chceme letět na Krétu do střediska IERAPETRA v době od 19 .5. – 26.5. 19 a nevíme jaké počasí je v této době v četně teploty moře.

  • Odpovědět

   Dobrý den Jitko,

   takhle v květnu bývají teploty (vzduchu) ještě celkem rozkolísané, jsou dny, kdy je 31°C, jsou však i dny, kdy je třeba „jen“ 26°C. V noci je pak standardně kolem 20°C, níže teploty klesají jen výjimečně. Co se týče teploty moře, v květnu není vysoká. Čekejte 20 až 21°C.

 • Odpovědět

  Dobry den,
  Letime na kretu 10.cervna,myslite ze uz tam bude teplo?
  Dekuji

  • Odpovědět

   Dobrý den Lenko,

   ano, v týdnu od 10. do 18. června se typicky denní maxima na severní pobřeží Kréty pohybují mezi 27°C a 31°C, v noci a zejména brzy ráno je pak 20°C až 24°C. Takže se nebojte, teplo mít budete. Moře bude ještě chladnější, počítejte s 23°C.

 • Odpovědět

  Dobrý den, Lukáši, prosím vás, co byste mi doporučil, chtěly bychom cestovat 2 dospělé( babičky) se 4 dětmi od 3-5 let. Nejlépe konec května-zač.června, nebo konec června – zač.července. Jaký by byl lepší termín k tomu, abychom se mohli koupat v moři a měli k dipsozici různé bazénky a vodní hrátky pro ty naše děti. Děkuji za odpověď,

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   zvažte dvě věci – teplotu vzduchu a teplotu moře. Přelom květen / červen – voda v moři je ještě dost studená, většinou maximálně 22°C, vzduch přes den kolem 28°C, někdy i více. Přelom červen / červenec – moře je už teplejší, typicky 24°C až 24,5°C, sice je to malý rozdíl oproti 22°C, ale věřte mi, je dost citelný. Vzduch odpoledne klidně kolem 33°C +.

   Takže pokud si myslíte, že na vás a na děti je 33°C (i více) v pořádku a snesitelných, pak určitě volte konec června, začátek července.

 • Odpovědět

  Dobrý den,můžete prosím poradit kam letos nejlépe k moři ( teplota vody i vzduchu ) v období cca 5.-15.6. v Řecku, Španělsku ? Uvítám konkrétní oblast pro mladé, blízko moře i centra 🙂 velice děkujeme

  • Odpovědět

   Dobrý den Amy,

   v první polovině června je už typicky dostatečné teplo (rozumějte teploty kolem nebo nad 30°C) jak v Řecku, tak ve Španělsku. S teplotou moře to je horší, sice se taky vykoupete všude, ale voda příliš teplá ještě nebude. Lepší je v tomhle ohledu Řecko, nejen v červnu, ale obecně celé léto. Já proto doporučuji volit jih Řecka, ideálně ostrov Rhodos a jeho pobřeží, které je natočeno na jihovýchod. Opačná strana je studenější. Živé letovisko, ideální i pro mladé s řadou barů, je zde Faliraki – takže, když se vám podaří sehnat ubytování zde, tak nešlápnete vedle.

 • Odpovědět

  Dobrý den,rád bych se zeptal jestli nevíte jaké bude počasí od příští neděle14.10.. Chtěli by jsme letět s dvou letou dcerou,takže koupání by bylo dobrou náplní dne. Děkuji za odpověď a případné rady.

  • Odpovědět

   Dobrý den Honzo,

   Kréta je velká, takže dost záleží na konkrétním místě. Z hlediska teploty moře bývá lepší jižní pobřeží a platí to i teďka v říjnu. Na severním pobřeží Kréty moře aktuálně má v závislosti na konkrétním místě od cca 23°C do 24°C, zatímco na jižním pobřeží Kréty má voda 24°C až 25°C.

   Neděle má být na Krétě ještě deštivá, od pondělí 15.10. by však mělo být zase hezky – ale počítejte s teplotou vzduchu max. kolem 22, 23°C.

   Pokud můžu doporučit, tak raději v tuto dobu volte Rhodos (jeho jihovýchodní pobřeží – tu stranu, kde je letovisko Faliraki). To je oblast, která má aktuálně v Řecku vodu nejteplejší. Dnes 26,5°C, v sobotu by tu moře mělo mít 25,5°C. A dívám se na počasí a to je zde také pěkné – slunečno a až 26°C. V tuto chvíli je za mě Rhodos určitě lepší volbou než Kréta.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chci se prosím zeptat, jaká je teplota vzduchu a moře v okolí Hersonissosu, Malie a Matale. Jedem tam teď 12.10. Jak to vypadá s deštěm?
  Děkuju moc za odpověď

  • Odpovědět

   Dobrý den Simono,

   aktuálně tu (v Hersonissos) moře má 24°C, do víkendu se to má malinko změnit, ochladit na cca 23,5°C. Vzduch tu teďka přes den má 21°C, déšť by tu měl být během následujícího víkendu (pátek 12.10. až neděle 14.10.), po víkendu by mělo být opět polojasno / slunečno.

 • Odpovědět

  Dobrý den, v sobotu 6.10. letíme na Krétu – Amoudara a zajímá mě předpověď počasí a teplota moře. Nevadí, jestli bude chladněji, ale spíš mám obavy ze silného větru. Děkuji a přeji pěkný den

  • Odpovědět

   Dobrý den Hanko,

   aktuálně Amoudara hlásí stále solidní teplotu moře 24,5°C. Čekejte, že v době vašeho pobytu bude mít moře cca 24°C. Mělo by být o víkendu jasno, později polojasno s teplotami do 23°C, max. 24°C.

   Zatím není předpovídán žadný silnější vítr, max. 6 m/s. Nicméně nad Egejským mořem má silněji foukat zítra, během soboty 6. října by se situace měla zklidnit, ovšem bude to doba, kdy budou vlny dobíhat k severnímu pobřeží Kréty. Moře by se mělo vrátit do normálo během neděle.

 • Odpovědět

  Dobrý den, chystáme se v období od 15. do 23. září na západ Kréty (Falassarna). Mám obavy, zda v tuto dobu už tam nebude studené moře, velké vlny a vítr.
  Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano,

   západ Kréty z hlediska teploty moře bývá standardně trochu studenější než východ. Čekejte, že ve vašem termínu moře bude mít 24°C / 25°C – není to hodně, ale není to zdaleka ani málo. Silnějšího větru bych se nebál – není to nějaký příliš pozdní termín. Závisí samozřejmě na aktuálním počasí a předpověď až na tento čtvrtek, kdy má foukat více, nenasvědčuje tomu, že by tu od 15. září měl být nějaký silnější vítr. Hezkou dovolenou 🙂

 • Odpovědět

  Dobry den chystame se na Kretu 15.9 s detmi. Mestecko Rethymno. Trosku sem se zalekla predpovedi na druhou pulku zari. Myslite ze si jeste uzijeme dost slunicka a koupani? Diky a pekny den

  • Odpovědět

   Dobrý den Dario,

   nemějte obavy. Předpovědím na tak dlouho dobu dopředu bych nepřikládal velkou důležitost. Minulý rok v Rethymnu v období od 15. do 22. září teploty přes den 26°C až 33°C, noční minima neklesaly níže než na 17°C. A bylo bez deště. Pokud by tento rok měl mít podobný průběh, dovolenou na Krétě v Rethymnu budete mít z hlediska počasí jistě vydařenou.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši , rozmýšlíme se nad last minutem do ŘECKA Kréta-Heraklion-Amoudara termín je 31.8 . – 7.9. 2018 bohužel se bojím aby bylo ještě krásné teplé počasí??? uklidníte mě???a ještě jsem se chtěla zeptat jestli nevíte jak dlouho se tam letí ??? děkuji moc Lenka

  • Odpovědět

   Dobrý den Lenko,

   prvního týdne v září se určitě bát nemusíte. Počasí teplé a hlavně je to doba, kdy je v Řecku nejteplejší moře. Mrkněte se na podrobnější informace v článku počasí na Krétě v září.

   Pokud byste uvažovala o termínu na konci září, tak by už obavy na místě byly (už tam vysloveně horko nebývá), ale začátek září je v pohodě.

 • Odpovědět

  Dobrý den, Lukáši,
  bývá na Krétě někdy vítr a velké vlny? Kde je nejlepší plavání (ne koupání, ale opravdu kde se dá dobře v teplé vodě zaplavat?). Kam jet na přelomu čevence a srpna?
  Helena

  • Odpovědět

   Dobrý den Heleno,

   vítr i poměrně velké vlny se na Krétě vyskytují. Častější jsou na podzim než v létě (cca od druhé poloviny září) a nejčastější a zároveň nejintenzivnější jsou v zimě.

   V létě jsou zde tyto jevy ale ojedinělé, proto není třeba se toho ve vašem termínu nějak obávat. Zvolit můžete například letovisko Bali (odkaz na mapu) na severním pobřeží, to je schované v zálivu, zejména pláže poblíž místního přístavu, kde vlny nepotkáte.

 • Odpovědět

  Dobry den, velice Vam dekuji za odpoved. Jaka je prosim nynejsi predpoved teploty more na dalsi dny v letovisku Ierapetra?

  • Odpovědět

   Dobrý den Petro,

   předpověď na dnešní den hlásí ještě 24,5°C, podobnou teplotu by mělo mít moře i zítra, ale potom by se sem měl dostat proud teplejší vody z východního Středomoří a už v pondělí 2.7. by zde měla voda mít 26,5°C, v úterý 3.7. dokonce 27°C. Pokud právě do letoviska Ierapetra vyrážíte na dovolenou, myslím, že vás zde aktuální teplota moře určitě nezklame 🙂

 • Odpovědět

  Dobry den, jaka teplota more bude prosim na prelomu cervna a cervence v Ierapetre?

  • Odpovědět

   Dobrý den Petro,

   letovisko Ierapetra (jižní pobřeží Kréty) aktuálně hlásí 25°C. Do pátku (29.6.) se zde má moře mírně ochladit na 24°C, zatímco na severním pobřeží Kréty (např. v blízkém Agios Nikolaos) bude voda teplejší, má mít 26°C.

   Předpověď teploty vody na další dny (od 30.6.) zatím není k dispozici.

 • Odpovědět

  Dobrý den Lukáši,

  ráda bych se Vás zeptala, jaké se očekává počasí na Krétě, konkr. v Malii na příští týden a víkend.
  Slyšeli jsme, že se má očekávat zhoršení v podobě deště.

  Moc děkuji!

  B. Černá

  • Odpovědět

   Dobrý den Bohunko,

   není důvod mít obavy, předpověď pro letovisko Malia dává na příští týden převážně skorojasno s teplotami vzduchu (ve stínu) přes den od 25°C (ve čtvrtek) do 28°C (úterý a pak závěr týdne).

   Co se týče teploty moře v Malii – aktuálně tam voda má 25,5°C a dle nejnovějších předpovědí přímo z řeckého oceánografického ústavu se její teplota nemá měnit, bude se pohybovat mezi 25°C a 26°C.

 • Odpovědět

  Dobrý den, někde jsem četla, že moře na jižní Krétě je poměrně studené oproti severní Krétě. Konkrétně se mi jedná o středisko Plakias na jihu. Můžete mi, prosím, dát informaci.
  Děkuji.
  S pozravem
  J. Richterová

  • Odpovědět

   Dobrý den Jarmilo,

   Kréta je velký ostrov, a je proto pravda, že často existují rozdíly mezi severním a jižním pobřežím Kréty (a podobně mezi východním a západním pobřežím). Neplatí to ale 100% vždy.

   Aktuálně je moře v oblasti Plakias o 1,5°C chladnější než na severu Kréty. Plakias má 24°C, severní pobřeží 25,5°C. Podle předpovědi by se ale měl rozdíl v následujících dnech srovnávat.

   Pokud jedete do Plakias, počítejte, že tu rozdíl v teplotě moře oproti severu nebo východu Kréty bude, ale je většinou do 1°C, tj. žádný dramatický rozdíl.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.