Zakynthos

Zakynthos (řecky Ζάκυνθος) je kouzelný ostrov, který se nachází v Jónském moři asi 20 km západně od nejbližších břehů pevninského Řecka. Skýtá krásné pláže, čisté moře, nádherné výhledy z vysokých útesů a především teplé a slunečné počasí ☀️

To jsou důvody, proč se Zakynthos dlouhodobě řadí mezi ty nejoblíbenější letní destinace.

Zakynthos levně: dovolená (8 dní), zájezdy od 8 633 Kč

Není se čemu divit.

Dovolená na Zakynthosu nabízí i řadu méně tradičních zážitků, které na Krétě, Mallorce nebo v jiných typických středomořských destinací prožít nemůžete. Ať už se jedná o jednu z nejfotogeničtějších pláží na světě nebo o koupání na plážích, na kterých želvy po setmění kladou vajíčka. Zakynthos má rozhodně co nabídnout.

Ostrov znám. Dovolte mi vás s ním seznámit:

Poloha | Dovolená Zakynthos | Pláže | Tipy co vidět | Počasí | Můj verdikt

 

Zakynthos jsem celý objel a navštívil jsem ta nejzajímavější místa. Byť pravděpodobně v tomto textu nebude prostor na to vše probrat detailně, jednotlivým letoviskům, plážím a možným výletům se budu podrobněji věnovat v některém z navazujících článků. Pokud zde nenajdete informaci, kterou hledáte, nebojte se mne na ni zeptat přímo. Využijte k tomu komentáře dole pod textem.

Řecko: rezervuj dovolenou se slevou 43%
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 30 810 Kč na jedné osobě

Poloha

Jak už nepřímo padlo v úvodu, Zakynthos patří do skupiny Jónských ostrovů. Po Kefalonii a Korfu je třetím největším ostrovem, který je zároveň nejjižněji položený. Jeho jižnější umístění znamená, že nabízí zhruba o 1°C vyšší teploty než ty, které jsou typické pro počasí na Korfu. Na začátku a na konci letní sezóny, zejména tedy v termínech květen, červen a září, proto bývá z hlediska počasí Zakynthos vhodnější destinací než severněji položené ostrovy.

Rozlohou to není nikterak velký ostrov. Na délku má zhruba 40 km, na šířku asi 20 km. Během jediného dne se dá celkem bez problému objet, a to i včetně nejrůznějších zastávek.

Dovolená Zakynthos - útesy

Zakynthos není moc hornatý. Rovinatější je jeho východní polovina, ostatně to i je část, kde se nachází řada letovisek, zvrásněnější je jeho západní polovina. Nejvyšším vrcholem je Vrachionas, měří 758 metrů, tedy podobně jako nejvyšší bod Fuerteventury Pico de la Zarza.

Dovolená na Zakynthosu

Na své si zde přijdou milovníci moře a pláží. Těm ostrov doporučuji. Na druhou stranu možnosti turistiky ve smyslu chození po horách tu jsou dost omezené.

Největším letoviskem je Laganas (na jihu ostrova). To je oblíbené nejen díky své dostupnosti (letiště je odsud 5 km daleko) a dlouhé pláži, ale i díky nesčetným barům. Jestliže toužíte po klidnější dovolené, Laganas nedoporučuji. V takovém případě je potřeba se při nejmenším potřeba vyhnout jeho centrálním částem. Řada resortů se nachází v oblasti Tsilivi (na východním pobřeží). Tsilivi představuje druhou nejvyhledávanější oblast.

Na východním pobřeží se kromě Tsilivi jezdí také do:

  • Alikes
  • Alykanas
  • Amoudi
  • Argassi
  • Vassilikos

Na jihu ostrova je kromě Laganas také poměrně známé, ale klidné Kalamaki.

Pláže

Na Zakynthosu se nacházejí především písečné pláže. A to nejrůznějších velikostí. Několik nádherných pláží je na západním pobřeží. Bohužel jsou špatně dostupné, většinou pouze člunem či lodí. Tou nejznámější je pláž Navagio, ke které denně míří desítky výletních lodí.

Ostrov Zakynthos ovšem není pouze o Navagio Beach. Známá je např. i pláž Gerakas:

pláž Gerakas, Zakynthos

Pěkné a dlouhé písečné pláže jsou u zálivu Laganas. Oblast zálivu Laganas spadá do národního parku, tzv. National Marine Park of Zakynthos, který je domovem četné populace mořských želv. Přísně chráněny jsou proto i veškeré pláže, které se kolem tohoto zálivu nachází:

  • pláž Gerakas
  • pláž Dafni
  • Sekania
  • Kalamaki
  • a pláž táhnoucí se z Kalamaki až k Laganas

Právě na těchto plážích včetně pobřeží ostrůvku Marathonissi, který se v zálivu nachází, želvy obvykle v období od května do července kladou v nočních hodinách vajíčka. Po setmění je zde proto vstup na pláže zakázán a přes den je nutné se pohybovat pouze v místech, ve kterých to je dovoleno.

Kalamaki želvy

Vstupy do vody tu jsou písečné a pozvolné. Podobně jako u pláží na východním pobřeží, ať už u Tsilivi nebo u Alikes a Alykanas. Dál na severu pak naleznete malinkou pláž Xigia nebo o něco větší Makris Gialos Beach.

Tipy na výlety

Podobně jako je dobrý nápad si půjčit auto na Korfu, půjčení auta doporučuji i zde. Popřípadě poslouží i silniční skútr či čtyřkolka. Doprava mezi jednotlivými letovisky sice nějaká jezdí, bohužel často ne podle jízdních řádů. Nelze na ni proto zcela spoléhat.

Minout by rozhodně nikdo neměl impozantní vyhlídku na Navagio Beach v severozápadní části ostrova. Doporučuji tu být co možná nejdříve. Silnice tu jsou úzké a doprava zde často od cca 11hod kolabuje.

pláž Navagio

Maják a krásné výhledy na moře i na vysoké útesy tak trochu připomínající mys Formentor na Mallorce jsou i v oblasti Keri na jihozápadním cípu ostrova.

Pobřeží Zakynthosu kromě vyhlídek a pláží skýtá i jeskyně. Nejznámější jsou Modré jeskyně, tzv. Blue Caves, které najdete na tom nejsevernějším výběžku ostrova. Z Laganas se pak krom lodních výletů, na kterých se pozorují želvy nebo v rámci kterých můžete navštívit jinak nedostupný ostrůvek Marathonissi, dělají i lodní výlety k jeskyním u Keri.

Část jednoho dne doporučuji věnovat i prohlídce hlavního města, města Zakynthos, procházce podél přístavu nebo k rychlému výšlapu ke zřícenině benátského hradu. Výšlap jako takový ani tak nestojí za hrad samotný jako za výhled na město a přístav, který se vám odsud naskytne.

Zakynthos pohled na město

Věřím, že budete mít větší štěstí než jsme měli my, a budete tak moci absolvovat výlet i následný výhled na záliv s přístavem za lepšího počasí, než které zde doprovázelo nás.

Počasí

Déšť tu je v létě výjimečný a v období od května do září se objevuje pouze ojediněle. O to víc prší v zimě. Střídaní suchého léta a vlhké zimy je pro středomořské klima, které na Zakynthosu panuje, typické.

Teplota vzduchu se zde v létě v denních maximech pohybuje v rozmezí od 31°C do 38°C. Aktuální teploty včetně nejnovější předpovědi najdete na této stránce o počasí na Zakynthosu.

Vývoj teploty v průběhu roku charakterizuje následující graf:

Počasí Zakynthos

Z hlediska dovolené u moře je nejlepší červenec, srpen a první polovina září, neboť to je doba, kdy je teplota vody na Zakynthosu nejvyšší. Moře zde v tomto období obvykle má 25°C až 27°C.

Můj verdikt

Ostrov má samozřejmě i své stinné stránky. Ať už je to zmiňovaná pokulhávající veřejná doprava nebo na mnoha místech všudypřítomný nepořádek. Ten je ostatně pro mnohé řecké ostrovy typický a Zakynthos není žádnou výjimkou.

Jste-li tyto mínusy schopni přehlédnout, věřte, že Zakynthos je krásný ostrov, který představuje ideální destinaci pro všechny ty, pro něž jsou nejdůležitější písečné pláže. Ostrov je totiž především plážovou destinací a už jen kvůli tomu Zakynthos stojí za to navštívit. Dovolená u moře se zde navíc pohybuje v přijatelné cenové hladině >> najít akční zájezd na Zakynthos.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.