Teplota moře na Zakynthosu

Zakynthos leží v centrální části středomoří v Jónském moři na podobné zeměpisné šířce jako italská Sicílie. Teplota moře na Zakynthosu se v letních maximech obvykle pohybuje mezi 25°C a 27°C. Bez problému se zde tedy koupat dá.

Na druhou stranu upozorňuji, že teplota vody zde nebývá tak vysoká jako na řadě jiných řeckých ostrovech, a tím pádem zde, např. v porovnání s Rhodosem, je koupací sezóna mnohem kratší.

Jak vysoká je teplota vody v jednotlivých měsících? A jaká je zde aktuální teplota moře?

Seznamte se s podmínkami, které vás na Zakynthosu čekají:

Průměrná teplota vody | Aktuální teplota moře | Kdy je nejlepší jet

 

Hodnoty, které jsou níže v textu uváděny, vyplývají z dlouhodobě měřených dat, nemusí tedy vždy nutně přesně reflektovat aktuální situaci. Doporučuji se proto podívat také na aktuální teplotu moře.

Zakynthos – teplota vody

Zásadní vliv na na teplotu vody na Zakynthosu má počasí, resp. ráz podnebí. Nejvyšších hodnot voda dosahuje v druhé polovině léta, naopak nejnižších v druhé polovině zimy:

  • srpen: 26°C
  • únor a březen: 15°C

Moře se zde nejrychleji ohřívá v druhé polovině jara a na přelomu jara a léta, ostatně to je patrné z grafu, který pro Zakynthos uvádí průměrnou teplotu moře v průběhu celého roku:

Teplota moře Zakynthos

Teplota vody tu je zhruba o jeden stupeň vyšší než teplota moře na Korfu, které sice stejně jako Zakynthos leží rovněž v Jónském moři, ale cca 200 km severněji. Je potřeba zmínit, že každý měsíc vykazuje různé teplotní rozpětí, různé intervaly, ve kterých se teploty pohybují. Zatímco graf uvádí ty netypičtější teploty, některé intervaly (min až max) jsou dost veliké:

  • květen: 16,2°C až 22,7°C
  • červen: 20,8°C až 25,9°C
  • červenec: 23,8°C až 27,8°C
  • srpen: 24,6°C až 27,9°C
  • září: 24,1°C až 27,8°C
  • říjen: 20,7°C až 25,1°C

Často jsou podstatné i rozdíly mezi jednotlivými pobřežími ostrova. Chladnější je obvykle jeho severní a západní část, tedy pobřeží orientované směrem na volné Jónské moře. Jónské moře je mimochodem nejhlubším místem v rámci celého Středozemního moře. Sousedství Zakynthosu právě s těmito hlubokými vodami má na teplotu moře rovněž vliv. Hloubka i otevřenost Jónského moře je podstatným faktorem, proč zde vody bývají chladnější než ty v nedalekém moři Egejském na stejné zeměpisné šířce.

Pozitivní vliv má naopak charakter toho nejbližšího pobřeží. Moře v těsné blízkosti většiny pláží na Zakynthosu (zejména těch na jihu a východě ostrova) je mělké. Ať už v zálivu u Laganas nebo u pláže u Tsilivi dospělý člověk stačí celkem daleko od břehu. Dno tu klesá pozvolně. Mělkost těchto vod samozřejmě nahrává k tomu, aby ostré letní paprsky byly schopné moře lépe prohřát.

Aktuální teplota moře

Přiložená mapa ukazuje aktuální teplotu moře na Zakynthosu. Vodní plocha je na mapě znázorněna barevně, žluto / oranžovo / červená barva měnící se na základě aktuální teploty. Mapu lze posouvat a posouvat lze i ukazatel uprostřed, jež ukazuje teplotu vody pro dané místo, v němž je umístěn.

 

Upozorňuji, že toto jsou aktuální data. Krom nich existuje i předpověď teploty moře (publikuje ji řecký oceánský ústav). Koho zajímá tato předpověď, tedy z nějakých předpovědních modelů vycházející odhad toho, jak to za 5 dnů bude vypadat, může se na to zeptat prostřednictvím komentáře dole pod textem.

Doporučení, kdy jet

Sezóna na Zakynthosu začíná na konci května a končí na konci září. Ačkoliv je z hlediska počasí ideální celé toto období, milovníkům teplého moře doporučuji být opatrnější. Zcela obdobně to platí počasí, resp. teplotu vody na Mallorce.

Nejlepší je červenec, srpen a začátek září.

I tak se může stát, že vám tu moře přijde chladné. Zejména na začátku července na západní straně ostrova, u Porto Limnionas, na pláži Navagio i ve všech dalších zálivech a na jiných menších plážích v této části ostrova.

Pozor také na září.

Zejména na jeho druhou polovinu, kdy jsou mnohem lepší podmínky na jižnějších ostrovech. Tou dobou je vždy vyšší teplota moře na Krétě nebo Rhodosu. Zakynthos takto z kraje podzimu nedoporučuji. Při nejmenším ne co se koupání týče. Ani na počasí, ani na teplotu moře na Zakynthosu není v tomto období 100% spolehnutí. Lépe uděláte, zvolíte-li Rhodos, popř. Kypr či Turecko, kde panují dobré letní podmínky na dovolenou u moře i v říjnu.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Royal Brayka, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-59%): 8 dní u zálivu s TOP pláží i korály za 8 790 Kč

Hotel Krabi Chada Resort, Krabi, Thajsko

Thajsko (-51%): polopenze na 8 dní s přímým letem z ČR za 19 990 Kč

Egypt, Marsa Alam, Royal Tulip Beach Resort

Marsa Alam (-59%): 8 dní s All Inclusive u velké laguny za 6 990 Kč

Hotel Orangea Beach Resort, Nosy Be, Madagaskar

Madagaskar (-42%): pobyt v hotelu přímo u pláže na 8 dní za 17 990 Kč

Hotel Millennium Resort, Salalah, Omán

Salalah, Omán (-56%): dovolená v 5* resortu s All Inclusive za 15 990 Kč

Hotel Venice Beach, Djerba, Tunisko

Djerba, Tunisko (-54%): pohodové All Inclusive s pobytem na 8 dní za 8 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.