Teplota moře na Korfu

Ostrov Korfu, který právem patří mezi ty nejvyhledávanější letní destinace nejen v Řecku, ale i obecně v celém Středomoří vůbec, je omýván Jónským mořem. To bývá vzhledem ke své geografické povaze o něco chladnější než moře Egejské, ve kterém leží většina řeckých ostrovů. Teplota moře na Korfu dosahuje nejvyšších hodnot v srpnu, kdy má 26°C.

Často tu je však teplota vody dost nízká!

Pozor na to!

Zejména pak by si měl dát pozor ten, kdo plánuje Korfu navštívit v první polovině letní sezóny nebo na jejím konci na konci září.

Všem proto doporučuji, ať se s teplotním charakterem zdejšího moře včas seznámí, ideálně ještě před zaplacením cesty. Můžete tak předejít zbytečnému rozčarování potom, co místní moře poprvé ozkoušíte.

Průměrná teplota moře | Aktuální teplota moře | Doporučení, kdy na Korfu jet

Průměrná teplota moře

Byla polovina července. 8 hodin ráno. Sluníčko bylo již nad obzorem a začínal jeden z dalších horkých slunečných dnů, které jsou pro počasí na Korfu v létě typické. My jsme se ten den rozhodli vyrazit na výlet do Paleokastritsi.

Paleokastritsa  je oblíbený turistický cíl na západním pobřeží Korfu. A to nejen díky zdejšímu starému klášteru, který se tyčí na strmých útesech, ale i díky malebným zálivům a pěkným plážím. Po prohlídce kláštera se nám otevřel pohled právě na jednu z nich, která se nám líbila natolik, že jsme rozhodli ji vyzkoušet.
Teplota vody na řeckém Korfu - pláž Paleokastritsa

Pláž byla plná lidí, ale již z dálky jsme si všimli, že koupající se lidi v moři lze s nadsázkou napočítat na prstech jedné ruky. Záhy jsme zjistili, proč tomu tak je.

Moře u Paleokastritsi bylo na červenec až nepříjemně studené!

V jiných částech ostrova jsme se s tak studenou vodou sice nesetkali, ale zároveň jsme v červenci nenarazili na pláž, o které by se dalo tvrdit, že je u ní teplota moře natolik teplá, aby o ní s klidem šlo tvrdit, že je na koupání příjemná.

Tato naše zkušenost potvrzuje fakt, že teplota moře na Korfu je obecně nejnižší z celého Řecka a že voda je srovnatelná s teplotou moře na Sardinii.

Typické hodnoty teploty vody v jednotlivých měsících pro hlavní město Kerkyru ukazuje následující graf:

Korfu teplota moře

Upozorňuji na to, že graf uvádí průměrnou teplotu moře vztaženou vždy k polovině daného měsíce. Jednotlivé teploty nemusí vždy zcela odpovídat aktuálním hodnotám. Ty jsou totiž závislé na řadě faktorech:

  • na aktuálním proudění v moři
  • na místě měření (záliv nebo otevřené moře)
  • na aktuálním počasí

Moře je na Korfu nejteplejší srpnu, kdy bývá cca o 1,5°C teplejší než moře v Chorvatsku. I srpen ale vykazuje v jednotlivých letech odchylky od průměru. Nechť jsou příkladem teploty vody naměřené v letovisku Agios Gordios:

  • srpen 2014: 25°C
  • srpen 2015: 27°C
  • srpen 2016: 25°C
  • srpen 2017: 26°C
  • srpen 2018: 27°C

Při porovnání jednotlivých roků bychom podobné rozdíly našli i pro jiné letní měsíce (květen, červen, červenec a září). Proto považuji průměrné hodnoty za dobré vodítko, ale nejvíce vypovídající jsou vždy aktuálně měřená data.

Aktuální teplota moře

To, jak moc nebo naopak jak málo je moře na Korfu aktuálně teplé, ukazuje následující mapa. Hodnota, která je zobrazená, představuje aktuální stav.

Řekové v pravidelných intervalech publikují předpověď teploty moře (jak Egejského, tak Jónského). Většinou se jedná o výhled na 5 dní dopředu. Vzhledem k tomu, že se však standardně teplota moře na rozdíl od teplot vzduchu během 5 dní nijak razantně nemění, rozhodl jsme se pro účel tohoto článku tuto předpověď vynechat.

Doporučení, kdy je nejlepší na Korfu jet

Jestliže jedete na Korfu za mořem, rozhodně doporučuji dát přednost pravému létu před měsíci na začátku nebo na konci letní sezóny. Vůbec nejideálnější je konec července a celý srpen, kdy je moře nejteplejší. V případě jiných řeckých destinací, ať už je to Rhodos nebo Kréta, bych v průběhu července a srpna z důvodu velmi teplého počasí spíše odrazoval, ale nikoliv v případě Korfu.

Korfu v tomto období standardně nabízí teplotu vzduchu 31°C a teplotu moře 26°C. Tedy za mě perfektní podmínky nejen na koupání, ale třeba i na potápění v podobně čistých vodách jako zde u Paleokastritsi:

Krásně zbarvené moře na ostrově Korfu

Opatrnost se vyplatí v případě června a v druhé půlce září.

I v průběhu června nebo září zde převládá pěkné počasí, ale v teplota moře na Korfu je v těchto termínech dost osvěžující. Je to perfektní doba na to si na Korfu půjčit auto a ostrov pořádně prozkoumat, ale pro účel koupání je lepší volit jižněji a východněji položené destinace. V Řecku je ideální Rhodos (viz. teplota vody na řeckém Rhodosu). Ještě vyšší bývá teplota moře v Turecku, kde je voda u pobřeží Turecké riviéry na koupání relativně vhodná i v průběhu října. Tedy v době, kdy je řada hotelů na Korfu již uzavřena a turistů zůstává na ostrově minimum.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.