Korfu

Ostrov Korfu, také označovaný jako Kerkyra (řecky Κέρκυρα), zcela právem patří mezi ty nejoblíbenější a turisticky nejvyhledávanější řecké ostrovy. Musím přiznat, že jsem byl před odjezdem na dovolenou na Korfu dost skeptický. Hlavou se mi přitom honily nejrůznější otázky. Najdu na Korfu nějaké skutečně hezké pláže? Jak zde budou vypadat letoviska? A budou tu vůbec mimo pláží i jiná zajímá místa, které by bylo fajn navštívit?

Všechny tyto obavy byly zbytečné.

Záhy po příletu do hlavního města Kerkyry jsem si uvědomil, že počáteční nejistota rozhodně nebyla na místě. Korfu je krásný ostrov. Jeho návštěvu mohu v létě všem vřele doporučit.

Základní informaceDoporučení před cestouPlážePamátkyPočasíMapa

 

Jestliže si i vy chcete zjistit o této destinaci včas ty nejdůležitější informace, pak jste na správném místě. Ukáži vám takové Korfu, které jsem měl možnost poznat já. Zmíním vše, co považuji za podstatné.

Řecko: rezervuj dovolenou se slevou 43%
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 30 810 Kč na jedné osobě

Jestliže tu nepadne to, co zrovna vás zajímá, můžete se na mě klidně obrátit prostřednictvím komentářů dole pod textem. Budu-li vědět, tak rád poradím.
Kerkyra, Korfu
Takto vypadá hlavní město Kerkyra z ptačí perspektivy.

Základní informace

Korfu patří ke čtyřem hlavním Jónským ostrovům, k větším Kefalonii a k menší Lefkadě a Zakynthosu. Ostrov Korfu z nich má nejsevernější polohu, leží na úrovni řecko-albánské státní hranice. Od ostatních řeckých ostrovů, zejména pak těch egejských v čele s Rhodosem, je snadno rozeznatelný. Díky své severnější poloze má totiž mírnější klima, které je v zimních měsících celkem bohaté na srážky. V listopadu a v prosinci typicky prší 15x do měsíce a průměrný měsíční srážkový úhrn v tomto období dosahuje 180 mm (to je skoro 3x tolik, co je ve stejném období typické pro počasí na Krétě). Ostrov Kerkyra si právem zaslouží přívlastek „zeleného ostrova“. Díky dostatečné podzimní a zimní vláze není totiž vůbec vyprahlý.

Naopak!

Je celý porostlý zelení, zejména olivovníky. Někdy se lze setkat i s označením „olivový“ nebo „smaragdový“ ostrov nápadně připomínající přezdívku italské Sardinie. Zeleň je skutečně všudypřítomná, stejně tak jako hlasité cikády.

Na rozloze 610 kilometrů čtverečních zde žije přibližně 100 000 stálých obyvatel. Řada z nich je závislá na turistickém ruchu, který je zde spolu s pěstováním oliv hlavním zdrojem příjmů.

Doporučení před cestou

Nejezděte úplně na slepo. Zjistěte si, kde váš hotel, resp. letovisko leží.

Pokud chcete ostrov poznávat a dělat nejrůznější výlety, je nejlepší pro ubytování volit jeho střední část:

 • na západním pobřeží např: Agios Gordis nebo menší Agios Stefanos
 • na východním pobřeží např. Moraitika, Dassia nebo Benitses

V jižní části ostrova je letovisek o něco méně, třeba Agios Georgios (jih) nebo Perivoli. Tím nejvyhledávanějším a zároveň nejjižněji položeným je zde Kávos – dost rušné letovisko s řadou barů a plné mladistvých ze západní Evropy. Kávos určitě není pro nikoho, kdo si chce u moře v poklidu odpočinout.

Ne každé letovisko nabízí tak krásnou scenérii jako Agios Gordis:
Korfu, Agios Gordis
I sever nabízí řadu pěkných lokalit:

 • Acharavi
 • Sidari
 • Agios Georgios (sever)
 • Kassiopi
 • Arrilas
 • Barbati

Všem, kdo chtějí ostrov dobře poznat, doporučuji si na Korfu půjčit auto. Dejte ale při plánování svých výletů pozor na to, že se jedná o celkem velký ostrov. Ani ne tak svojí rozlohou jako svým tvarem. Je hodně protáhlý v severojižním směru, ve kterém měří přes 60 kilometrů. To se sice kde komu může zdát málo, ale vzhledem k místním klikatým silnicím to žádná malá porce není. Cesta z jihu na sever trvá přinejmenším 2 hodiny.

Jestliže budete chtít ostrov projet celý a dělat si nejrůznější krátké zastávky, vyhraďte si na to při nejmenším 3 celé dny. Pokud možno, tak klidně i více. Za méně dní se to v žádném případě stihnout nedá.

Vybavte se repelenty!

Přes den komáry zaženou ostré sluneční paprsky, ale jakmile sluníčko zapadne, tak se venku v důsledku dotěrného hmyzu v některých částech ostrova vůbec nedá vydržet. Hotelové pokoje jsou sice většinou proti hmyzu vybaveny – mají zasíťovaná okna i zasíťované průchody na balkóny, někdy jsou na pokojích k dispozici i elektrické lapače hmyzu. I přes všechna tato opatření počítejte s tím, že si odsud z dovolené nějaké ty štípence jistě odvezete.

Nenechte se zaskočit ani všudypřítomnými nevyvezenými odpadky. Při silnicích jsou často přeplněné a měsíce nevyvážené kontejnery. Svoz směsného komunálního odpadu tu evidentně nefunguje. I to je neodmyslitelná tvář Korfu, která je typická i pro řadu dalších regionů v Řecku.

Pláže na Korfu

Ačkoliv tu sice není žádná pláž s tak úchvatnou scenérií jako je Navagio beach na Zakynthosu, vězte, že i Korfu nabízí perfektní místa ke koupání. Ostatně jedna z nich právem figuruje v seznamu 7 nejlepších pláží Řecka.

Kde jsou pláže nejlepší? Ty nejhezčí hledejte na západním a na severním pobřeží ostrova.

Na dlouhém západním pobřeží jich je skutečně hodně. Vybírám ty nejlepší:

 • pláž Arkoudillas
 • pláž Gardenos
 • Marathias beach
 • Agios Gordis
 • pláž Glyfada
 • Agios Georgios (sever)

Nejlépe hodnoceným místem ke koupání je na Korfu pláž Porto Timoni. Ta ovšem není autem dostupné, lze sem dojet člunem a nebo sem sejít cca půl hodinovou procházkou z vesničky Afionas. Podrobné informace o tom, jak se sem nejlépe dostat i detailnější povídaní o dalších plážích na Korfu již brzy ve speciálním článku.
pláž Porto Timoni, Korfu, Řecko
Na severu by pak nikdo neměl opomenout:

 • Agios Stefanos beach
 • pláž Logas
 • Kanál lásky, tzv. Canal d’Amour beach spolu s podvodními jeskyněmi u Sidari

Zatímco západně a severně orientované pláže jsou převážně písečné, ty na východním pobřeží jsou až na některé výjimky oblázkové.

Památky a zajímavá místa

Korfu, to není jen hezké pobřeží a krásné pláže. Ostrov nabízí i další netradiční místa. O důvod víc, proč netrávit dovolenou na Korfu pouze na pláži. Vyhraďte si den či dva, odpočiňte si od chytání bronzu a vyrazte vstříc dalším zážitkům.

Třeba do Kerkyry!

Návštěvu hlavního města každému vřele doporučuji.
Stará pevnost, Kerkyra
Zcela právem bylo staré centrum Kerkyry v roce 2007 zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Prohlédněte si zdejší dvě úchvatné pevnosti, jak tu starou, tzv. Old Fortress, která je vybudovaná na úzkém poloostrově vybíhajícím do moře, tak tu novou, tzv. New Fortress shlížející na zdejší přístav. Jistě zaběhněte i do charakteristických uliček starého centra, mrkněte se na kostel St. Spyridon a budete-li mít čas, tak můžete navštívit i Muzeum asijských umění.

Kerkyra nadchne i milovníky letadel!

Kousek od malého kláštera Vlacherna Monastery je úzké molo. Pokud na něj vyrazíte, tak vám letadla přistávající na místním letišti CFU/LGKR budou prolétávat těsně nad hlavou!

Na západním pobřeží, jen kousek od přímořské oblasti Liapedes plné malebných zálivů, se nachází nejznámější klášter na Korfu, tzv. Paleokastritsa Monastery – cíl mnohých výletů. Vstup je dobrovolný a mimo prohlídky areálu kláštera, se vám zde naskytnou i impozantní výhledy na azurově zbarvené Jónské moře.
Paleokastritsa, Korfu
Podobně jako z útesů Cape Drastis.

Cape Drastis je v podstatě takový severozápadní mys Korfu. A ačkoliv se zdejší útesy se svojí velikostí ani zdaleka nevyrovnají mysu Formentor na Mallorce, místo je to přesto kouzelné. Zejména při západu slunce.

Počasí

Ráz podnebí jsem již v úvodu naznačil. Středomořské klima zajišťuje mírné zimy bohaté na srážky, naopak léta jsou suchá a horká.

Pro počasí na Korfu jsou v létě charakteristické teploty:

 • 31°C – přes den ve stínu
 • 19°C – v časných ranních hodinách

Pozor na teplotu moře na Korfu!

Není vůbec nic výjimečného, aby zde moře i v červenci bylo dost studené! Typicky tu sice voda v červenci má 24°C a v srpnu 26°C, ale aktuální hodnoty záleží jednak na proudění v moři v danou chvíli i na tom, v jaké části ostrova zrovna jste. Doporučuji se studeným mořem raději počítat. Ať nejste zbytečně zaskočeni.

Podívejte se na aktuální předpověď počasí pro hlavní město Kerkyru:

Korfu – mapa

Pro lepší představu toho, kde ostrov Korfu vůči Řecku leží, se mrkněte na mapu. Všimněte si i toho nezvyklého tvaru, který ostrov má. Ať už je jakkoliv atypický, tak znovu opakuji, že Korfu stojí za návštěvu. A je jedno, zda to bude v rámci zájezdu nebo sem vyrazíte individuálně na vlastní pěst. Podstatné je jediné. Nechat si na tento řecký ostrov dostatek času, ideálně alespoň 7 dní!

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Oasis Atlantico Belorizonte, Sal, Kapverdské ostrovy

Kapverdy (-53%): TOP hotel na Salu s All Inclusive za 13 890 Kč !!!

Hotel Blue Sea Callao Garden, Tenerife, Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy (-67%): All Inclusive dovolená levně za 7 990 Kč

Hotel Amarina Abu Soma Resort, Abu Soma, Egypt

Egypt (-53%): levné All Inclusive v perfektním 5* hotelu za 8 990 Kč

Hotel R2 Rio Calma, Costa Calma, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura (-52%): dovolená na Kanárech s polopenzí za 11 990 Kč

Hotel Imperial Shams Abu Soma, Abu Soma, Egypt

Egypt (-58%): All Inclusive dovolená (8 dní) ve 4* hotelu za 8 990 Kč

Hotel Dunas Mirador, Gran Canaria, Kanárské ostrovy

Gran Canaria (-33%): All Inclusive dovolená (9 dní) za 13 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.