Pláž Navagio

Oblíbená Navagio Beach, česky pláž Navagio, často nazývaná jako „Shipwreck Beach“ je nejfotogeničtější pláží na Zakynthosu a pravděpodobně i v celém Řecku. Je to místo, jež je každoročně cílem tisíců turistů a pláž, bez které by Zakynthos nebyl tím čím ve skutečnosti je.

Mnozí Zakynthos navštěvují právě kvůli ní, pro jiné se pláž Navagio stává jasným výletním cílem, zatímco na Zakynthosu tráví svoji letní dovolenou. Výlet k Navagio jsem absolvoval i já.

Zakynthos levně: týden s polopenzí za 10 930 Kč

Stojí to za to.

Není to však jen o kouzelných pohledech, je to i o tom, jak se vyhnout těm největším davům, které sem denně míří. Každému, kdo cestu k pláži Navagio zvažuje, proto doporučuji projít si následujícího průvodce:

Navagio Beach | Lodí k Navagio | Vyhlídka na Navagio | Kdy vyrazit

 

Cílem článku není ani tak pláž barvitě vylíčit, jako spíš sdělit praktické tipy vyplývající z mé vlastní zkušenosti.

Pláž Navagio se nachází na severozápadním cípu ostrova a vzhledově vypadá podobně jako řada jiných pláží na západních březích jednotlivých jónských ostrovů, ať už je to pláž Myrtos na Kefalonii, Milos Beach na Lefkadě nebo některé z pláží na západní straně Korfu. Podobnost těchto pobřeží a potažmo pláží je ve vysokých bílých útesech, bělavém písku a světle modré barvě okolního moře.

Navagio však má svá specifika, právě díky kterým se postupně stala tou vůbec nejznámější.

 • je přístupná pouze po moři
 • z protějšího útesu je na ni nádherný pohled
 • na pláži je mořem vyvržený vrak lodi
Pláž Navagio

Proto se často dočtete o výletě k Shipwreck Beach, z angl. shipwreck (lodní vrak).

Onen vrak patří lodi jménem Panagiotis, která pravděpodobně před ztroskotáním sloužila k pašování zboží. Na podzim 1980 vezla pro italskou mafii z Turecka zásilku cigaret. U řeckých břehů ji pronásledovalo řecké námořnictvo. Panagiotis za špatného počasí 2. října 1980 ztroskotala na pláži dříve známé jako Agios Georgios. Až později se osvojil název Navagio (řecky vrak). Není jasné, zda se posádka v zálivu u pláže chtěla před námořnictvem pouze skrýt či sem zabloudila z důvodu špatného počasí. Nepříznivé podmínky přispěly k tomu, že ji mořský příboj vyvrhl na mělčinu. Posádka loď opustila a její vrak zde zůstává dodnes.

Ačkoliv stará a rezavá konstrukce krásou zrovna neoplývá, v průběhu let se stala přirozenou součástí pláže a dnes k ní neodmyslitelně patří.

Vrak lodi

Jsou dvě možnosti, jak se k pláži nebo alespoň k její blízkosti dostat.

 • dojet na ni lodí
 • dojet na panoramatickou vyhlídku na útesech nad pláží

Jednoznačně doporučuji návštěvu vyhlídky. Myslím si, že tu by měl každý absolvovat prioritně. Komu na Zakynthosu zbude čas, může ho věnovat právě onomu lodnímu výletu. Předesílám, že obě možnosti jsou extrémně oblíbené. Vězte, že lidí k pláži v létě směřuje opravdu dost. Na druhou stranu si ale myslím, že to není věc, kterou byste se měli nechat odradit.

Odkud jezdí k pláži Navagio lodě?

Přímo na pláž Navagio se lze dostat pouze po vodě. Lodní výlety se sem v letní sezóně pořádají prakticky denně ze všech přístavů na Zakynthosu. Zejména pak z Porto Vromi nebo z Agios Nikolaos.

Porto Vromi je nejbližší místo odkud lze k pláži po vodě jet (cesta trvá cca 20 minut). Typicky odsud jezdí menší loďky, první obvykle v cca 9:00 a v pravidelných intervalech (většinou každých 40 minut) v průběhu dne vyráží z Porto Vromi další spoje. Rezervace není nutná. Přijedete autem, zaparkujete, vyrážíte první volným spojem. Celý výlet z Porto Vromi včetně koupání na Navagio trvá přibližně 2,5 hodiny. Cenově počítejte s cca 20 eury za osobu. Není to málo, není to ale ani moc a průměrným cenám v Řecku to odpovídá.

Lodě vyráží i z Agios Nikolaos. Vzhledem k tomu, že to je přístav na severovýchodním pobřeží, je to odsud trochu dál, cesta lodí trvá asi hodinu a půl. Na druhou stranu v Agios Nikolaos se lze dostat na lepší cenu, zhruba na 15 euro / osoba. Kdo chce, má možnost si zaplatit soukromý člun (i s kapitánem), tato varianta vychází na cca 150 eur / člun.

Další možností je nalodit se v hlavní přístavu ve městě Zakynthos. V takovém případě je potřeba si vyhradit jeden celý den. Ceny těchto výletů se pohybují na stejné úrovni jako celodenní lodní výlety v Egyptě (viz. ceny v Egyptě).

Vyhlídka

K tomu, abyste se dostali k vyhlídce, je potřeba půjčit si auto, čtyřkolku nebo skútr. Popřípadě sem ve větších skupinách organizují fakultativní výlety cest. kanceláře. Ať už zvolíte kterýkoliv způsob, vězte, že pohledy skutečně stojí za to, nejen na pláž, ale i na celé okolní širé moře.

Příjezd je po asfaltové silnici.

Výlet k pláži Navagio

Za parkování se na místě nic neplatí, upozorňuji ale, že místo je během dne dost přetížené. Pokud zvolíte nevhodnou dobu, nejen že můžete mít problém se zaparkováním (stojí se většinou při krajnicích), ale můžete mít problém se vůbec autem k vyhlídce přiblížit (viz. níže).

Hned u parkoviště je malá vyhlídková plošina. Často se tu stojí fronty, my, potom co jsme frontu viděli, jsme čekat odmítli a raději jsme se vydali rovnou po útesech dál.

Fronta na vyhlídkovou plošinu

Po improvizovaných prašných a kamenitých cestách, které zde turisté vyšlapali, lze jít po hraně útesu až na jeho konec, kde ve větru majestátně vlaje řecká vlajka. Je to necelých 500 metrů dlouhá procházka, na kterou si doporučuji vyhradit při přibližně 1 hodinu.

Vyhlídka nad Navagio Beach

Z kraje útesu se vám cestou otvírá řada nezapomenutelných pohledů. Navagio Beach zde máte jako na dlani. Z některých míst lze vidět i menší pláž, která se v tu chvíli nachází prakticky přímo pod vámi.

Pláž na Zakynthosu - Navagio

Při pohybech na hraně skály je na místě ale velká opatrnost. Doporučuji zůstávat vždy tam, kde nemáte pocit závratě, neriskovat a zbytečně nechodit přímo k hraně útesu. Bylo zde již několik případů, kdy to mělo tragické následky.

Pohledy na pláž Navagio jsou z této vyhlídky velmi známé a ačkoliv i jiné pláže v Řecku jsou nádherné, je to právě toto místo, jež se na titulní stránky katalogů dostává nejčastěji. Jak vypadá útes samotný však jen tak někde nenajdete. Vyfotil jsem si ho tak, abych vám ho zde mohl ukázat.

Pohled na útesy nad pláží Navagio

Lidé se na skalách i v těch nejvytíženějších hodinách rozprostřou. Počítejte však s tím, že místa, odkud jsou ty nejlepší pohledy, budou pravděpodobně obsazená. I proto je vhodné zvolit méně vytíženou hodinu.

Kdy vyrazit?

Co se týká vyhlídky, doporučuji zde být buď brzy dopoledne nebo v podvečer. Ostatně to je v celku logické a platí to třeba i pro mys Formentor na španělské Mallorce. My na vyhlídku dorazili v 10:30 (byla plná sezóna, polovina července) a musím říct, že to byl takový nejzazší jakž takž vhodný čas. O hodinu později, v době, kdy jsme odjížděli, byl příjezd beznadějně ucpaný, řada lidí nechávala auta při krajnicích a dál pokračovala pěšky, často zřejmě ani netušíc, jak daleko od vyhlídky ve skutečnosti ještě jsou.

Ucpané silnice při odjezdu

Odstavená auta silnici blokují, a značně tak ztěžují odjezd autobusů po už tak úzké komunikaci.

Zkrátka této špičce se určitě vyhněte. Ostrov Zakynthos není veliký, i z těch vzdálenějších letovisek tu za hodinu autem s přehledem jste. Být tu před desátou tedy není nic, co by nebylo reálné. Alternativně doporučuji volit podvečer (18. hodina a dál), kdy nápor už není tak veliký a doprava opadne.

Co se týká pláže samotné, i ta je během dne dost zalidněná.

Přiblížený pohled na pláž Navagio

Lodí jsme na ni sice nejeli, ale i zpovzdálí z útesu bylo patrné, že tu během dne soukromí čekat rozhodně nemůžete. Vzhledem k neustále se střídajícím lodím, z nichž mnohé zajíždí přímo až k pláži, zde kolikrát není ani dostatečný prostor ke koupání. Pokud pro vyhlídku platí, že 10:30 je ten nejzazší čas, tak na pláž samotnou to je už pozdě. Mám informace o tom, že kolikrát nestačí ani vyrazit prvním spojem z Porto Vromi. I ten sem dorazí v době, kdy zde řada lodí již bude.

To je jeden z důvodů, proč je dle mého názoru lepší upřednostnit vyhlídku před výletem lodí. Pokud si i přesto nebudete chtít pláž Navagio zblízka odpustit, je sem vhodné vyrazit až v podvečer. Čím později, tím lépe a tím více soukromí zde budete mít.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   2
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den, pořádají se momentálně prohlídky na ostrov Navagio Beach? Letíme na Zhakynthos 17.9. – 24.7. 2023 a chtěli bychom si udělat výlet na ostrov, někde jsem četla, že se na ostrovně nedá přistát? Děkuji za odpověd. Monika Jurikovičová

  • Odpovědět

   Dobrý den Moniko, pláž Navagio je na ostrově Zakynthosu. Každopádně je pravda, že přístup na samotnou pláž není aktuálně možný. Dá se tam jet lodí, je regulován jejich počet, lodě zde zastavují na max. 20 minut, ale přímo na pláž, tak jako tomu bylo dřív, vás nedovezou. Kotví opodál a dál se nesmí, ani lodí, ani na vlastní pěst.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Orangea Beach Resort, Nosy Be, Madagaskar

Madagaskar (-42%): pobyt v hotelu přímo u pláže na 8 dní za 17 990 Kč

Hotel Millennium Resort, Salalah, Omán

Salalah, Omán (-56%): dovolená v 5* resortu s All Inclusive za 15 990 Kč

Hotel Venice Beach, Djerba, Tunisko

Djerba, Tunisko (-54%): pohodové All Inclusive s pobytem na 8 dní za 8 990 Kč

Hotel Angela Beach, Korfu, Řecko

Korfu, Řecko (-58%): týdenní All Inclusive v hotelu přímo u moře za 7 990 Kč

Hotel Don Manolito, Tenerife, Kanárské ostrovy

Tenerife (-65%): dovolená na 8 dní v oblíbeném Puerto de la Cruz za 8 990 Kč

Hotel R2 Pajara Beach, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura: týdenní pobyt s All Inclusive ve 4* hotelu za 11 490 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.