Španělsko: teplota moře

Španělsko má krásné a dlouhé pobřeží. Země je ze severu a západu omývána chladnějším Atlantským oceánem a z jihu a východu teplejším Středozemním mořem. Nelze však říct, že by v rámci těchto jednotlivých pobřeží byla teplota moře ve Španělsku všude stejná. Konkrétní teplota vody vždy záleží řadě faktorů.

V nejteplejších měsících dosahuje v některých španělských regionech teplota moře až k 27,1°C.

S vyššími hodnotami ve Španělsku počítat nelze.

Spíš naopak.

Hned úvodem upozorňuji na důležitou věc. Teplota vody v jižním Španělsku bývá v létě chladnější než v severněji položených regionech! Pozor na to! Seznamte se s konkrétními hodnotami podrobněji, ať na místě nejste zbytečně zaskočeni.

Barcelona | Baleáry | Alméria | Malaga | Kanárské ostrovy | Aktuální teplota moře

 

Přečtěte si specifika jednotlivých oblastí včetně těch nejoblíbenějších částí španělského pobřeží: Costa Brava, Costa Blanca a Andalusie, resp. Costa del Sol. Pokud vás zajímají aktuální podmínky, můžete se rovnou podívat na teplotní mapu, která aktuální teplotu moře ve Španělsku znázorňuje.

Vezměme to pěkně popořadě. Od severu k jihu. Záměrně vynechávám severní pobřeží u Biskajského zálivu (Bilbao apod.), kam se z našich končin jezdí spíše výjimečně.

Barcelona: teplota moře

Kam se naopak jezdí velmi často je Barcelona.

Barcelona spolu s oblíbenou dovolenkovou oblastí Costa Brava leží v severovýchodním cípu země. V zimě tu je moře studené, naopak v létě patří teplota moře v Barceloně k těm nejvyšším v celém Španělsku. V létě má moře na Costa Brava 25°C, výjimečně dosahuje i k hodnotám okolo 26°C.

Teplotní vývoj pobřežních vod v této části země znázorňuje následující graf:

Teplota moře Španělsko

Vývoj je prakticky totožný s tím, co vykazuje teplota moře na Sardinii. V oblasti Barcelony se voda na jaře relativně rychle ohřívá a naopak na podzim teplo rychle ztrácí. Teplotní rozdíly mezi zimou a létem tu jsou mnohem citelnější, než na jihu v Andalusii nebo na Kanárských ostrovech.

Teplé moře, které zde v létě je, je jedním z hlavních důvodů, proč je Costa Brava v čele s Lloret de Mar tou nejoblíbenější španělskou plážovou oblastí vůbec.

Baleáry

Nejteplejší moře ve Španělsku je na Baleárských ostrovech.

Souostroví Mallorcy, Menorcy, Ibizi a Formentery se nachází ve Středozemním moři zhruba 200 km jižně od Barcelony. Baleárské ostrovy v létě (zejména pak na konci července, v srpnu a na začátku září) nabízí teplotu vody 26°C (viz. podrobné informace o teplotě moře na Mallorce). Na jihu Mallorcy jsou spíše menší pláže v malých zálivech. V těchto místech obvykle teplota vody dosahuje až ke 27°C.

Přesto z vlastní zkušenosti upozorňuji, že moře na Mallorce je na začátku sezóny ještě dost studené. Koupat se zde dá, musíte však počítat s tím, že květen na Mallorce je doba, kdy je lepší kombinovat odpočinek na plážích s výlety. Moře na Mallorce v první polovině června typicky má 21°C.

Almérie

Alméria leží v Andalusii, v hlavním regionu na jihu Španělska. Moře tu je v létě studenější než na severu v Costa Brava.

Na první pohled toto nelogické tvrzení má svůj důvod.

Prakticky v celém Středozemním moři platí v létě následující: čím západněji jsme, tím je moře chladnější a naopak čím jsme východněji, tím je voda teplejší. To je ostatně důvod proto, proč se na konci října v moři v jižním Turecku bez problému vykoupete (v říjnu tu je 25°C), zatímco ve Španělsku je to tou samou dobou již značně osvěžující záležitost (v Almerii má voda v říjnu 20°C).

Průměrná teplota moře v Almerii v létě je:

  • červen: 21,5°C
  • červenec: 23,0°C
  • srpen: 25,0°C
  • září: 22,5°C

Teplota moře Malaga

Malaga, potažmo celé okolní pobřeží známé jako Costa del Sol, je ještě jižněji, ale také západněji než Almeria. A podstatná je právě její západnější poloha. Středozemní moře se zde mísí s chladnějším Atlantským oceánem – důvod, proč právě tato nejjižnější oblast Španělska je v létě z hlediska teploty moře také tou nejchladnější.

Přikládám graf teploty moře v Malaze:

Teplota moře Malaga

Moře na Costa del Sol má v srpnu 24°C, což je zhruba o 2°C méně než teplota moře na Mallorce.

Jižní Španělsko touto skutečností leckoho nemile překvapí. Bez problému se do moře chodit dá, ale kdo od Malagy čeká stejně teplou vodu jako nabízí řecké ostrovy, je na omylu. Před cestou je proto dobré s touto skutečností počítat.

Kanárské ostrovy

Pevninské Španělsko je z hlediska dovolené u moře především letní záležitostí, na Kanárské ostrovy se za teplem jezdí celoročně. Počasí na Kanárských ostrovech je příjemně teplé i na jaře a na podzim. Na druhou stranu i přes svoji jižní polohu souostroví neoplývá příliš teplým mořem.

V maximech teplota moře na Kanárských ostrovech dosahuje k 23°C až k 24°C (v září), v minimech na východních ostrovech Lanzarote a Fuerteventuře klesá během února k 18°C.

Kanárské ostrovy jsou z hlediska koupání nejvhodnější od května do listopadu. V zimě je oceán i díky studenému Kanárskému proudu chladnější, a je tak spíš vhodnější na vodní sporty typu windsurfing, než-li na koupání samotné.

Aktuální teplota moře ve Španělsku

Aktuální teplotu vody ukazuje přiložená teplotní mapa. Zobrazuje aktuální data. Teplotní ukazatel lze na mapě přesunut do libovolného bodu na vodní ploše, která vás zajímá:

   

Krom toho, že teplota moře ve Španělsku závisí na ročním období, odvíjí se i od jednotlivých oblastí. Zásadní vliv mají i mořské proudy, které Atlantikem u Pyrenejského poloostrova proudí od severu k jihu. Ty determinují jednak teplotu vody na Kanárských ostrovech, nepřímo však i teplotu moře u jižního Španělska ve Středozemí. Pokud si potrpíte na teplé moře, tak mé doporučení zní: v létě volit Baleáry nebo oblast u Barcelony, na podzim Kanárské ostrovy. V zimě a na jaře je lepší Španělsko nevolit a vyrazit do některé ze vzdálenějších destinací.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Angela Beach, Korfu, Řecko

Korfu, Řecko (-58%): týdenní All Inclusive v hotelu přímo u moře za 7 990 Kč

Hotel Don Manolito, Tenerife, Kanárské ostrovy

Tenerife (-65%): dovolená na 8 dní v oblíbeném Puerto de la Cruz za 8 990 Kč

Hotel R2 Pajara Beach, Fuerteventura, Kanárské ostrovy

Fuerteventura: týdenní pobyt s All Inclusive ve 4* hotelu za 11 490 Kč

Hotel Soulotel Dream Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-59%): 8 dní v 5* hotelu u skvělé laguny za 9 590 Kč

Hotel Montemar Palace, Madeira

Madeira: 8 dní s polopenzí s TOP výhledem na okolní pobřeží za 11 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach, Zanzibar

Zanzibar: dovolená na 9 dní přímým letem z Prahy za 22 990 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.