Počasí na Kypru v říjnu

Dovolená na Kypru v říjnu je při nejmenším z hlediska počasí dobrou alternativou k ostatním středomořským destinacím. Teploty se zde běžně i takto na podzim dostávají k 30°C. A právě proto je mnohem lepší trávit říjen na Kypru než kupříkladu na řeckých ostrovech.

Řada lidí dává přednost říjnovým termínům z důvodu nižších cen. Dovolená v těchto termínech běžně začíná na 10 230 Kč:

>> Severní Kypr: týdenní pobyt s polopenzí za 10 230 Kč <<

 

Ačkoliv u jiných destinací nedává moc smysl čekat na pozdější a tedy většinou levnější termíny, u Kypru to smysl má.

Jak moc tu je teplé moře? V kterých částech ostrova je moře v říjnu nejteplejší? Co lze od podobných podzimních termínů čekat.

Mrkněte se na ty nejpodstatnější informace:

Počasí na Kypru | Teplota moře | Říjen 2021 | Předpověď počasí | Dovolená v říjnu: sever nebo jih?

 

Pro to, abyste si byli schopni utvořit co nejrealističtější obrázek, uvedu konkrétní teploty vzduchu z minulého roku, mimo to zmíním i statistické údaje a přiložím i tuto aktuální teplotní mapu, v rámci níž najdete i přesnou předpověď. Pokud opomenu něco zmínit, dole pod textem jsou komentáře, kde jsem připraven zodpovídat vaše dotazy 🙂

Počasí na Kypru

Kypr má velmi teplé klima, které je determinováno polohou ostrova ve východním Středomoří. Zatímco v západním Středomoří se teploty obvyklé pro říjen již nedostávají nad 25°C (viz. počasí na Mallorce), Kypr se těší stále ryze letnímu počasí.

V první polovině měsíce platí:

 • maximální denní teploty – v rozmezí od 29°C do 34°C
 • minimální noční teploty – v rozmezí od 18°C do 26°C

Hodnoty 33°C a 34°C nejsou vůbec výjimečné, je proto potřeba s nimi na Kypru v říjnu počítat. I noci mají potenciál být stále velmi teplé, noční teploty výjimečně neklesají ani pod 25°C. Teplotní ráz podzimního počasí na Kypru je při nejmenším v tomto ohledu srovnatelný s počasím v říjnu v Egyptě.

Graf znázorňuje to, jak se obvykle mění teplota v průběhu charakteristického říjnového dne:

Počasí Kypr říjen

Dny jsou většinou slunečné, převládá jasná nebo skorojasná obloha. Ostatně ze statistik pro Kypr vyplývá, že v říjnu sluníčko svítí 280 hodin, což odpovídá 9 hodinám slunečních paprsků denně. Obavy z toho, že se tu neopálíte, rozhodně mít nemusíte.

Srážky jsou spíš výjimečné, byť ve srovnání se zářím je pravděpodobnost jejich výskytu vyšší. Prší tu zhruba 3x méně než v říjnu na Rhodosu. Přichází ve formě bouřek, bouřka zde však sama o sobě nemusí naznačovat změnu počasí, resp. přechod studené fronty.

Co se týká teplot v druhé polovině měsíce, maxima se pohybují standardně okolo 28°C. V závislosti na konkrétním dni a aktuálním počasí bývají maxima v intervalu od 25°C do 30°C.

Teplota moře

Nejenže východní část Středomoří je tou nejteplejší z hlediska teplot vzduchu, obdobně to platí i pro teplotu moře. V létě rozdíly v teplotě vody sice nejsou tak patrné, o to znatelnější jsou však na konci sezóny.

Teplota moře v říjnu na Kypru standardně činí 25,5°C.

Moře tu je po létě vyhřáté (v září má 27°C) a vzhledem k přetrvávajícímu slunečnému a horkému počasí získanou energii na podzim ztrácí jen velmi pomalu.

Upozorňuji na to, že turecká část ostrova (tedy severní Kypr) spolu se západní částí ostrova (okolo města Pafos) má většinou moře o 1°C chladnější. Pokud jste milovníci teplého moře, volte jižní Kypr, kde je moře nejteplejší. Ideální je kterákoliv část pobřeží u Larnaky.

Říjen 2021

Jedna věc jsou průměrné teploty, druhá věc jsou reálně naměřené hodnoty, které mají často i mnohem větší vypovídající hodnotu. Proto uvádím údaje pro vybrané říjnové dny ze dvou předchozích let. Nejprve z minulého roku:

 •  1.   >>   30°C   /   17°C   /   skorojasno
 •  6.   >>   33°C   /   18°C   /   jasno
 • 13.   >>   30°C   /   21°C   /   skorojasno
 • 20.   >>   32°C   /   20°C   /   skorojasno
 • 25.   >>   34°C   /   22°C   /   skorojasno
 • 30.   >>   28°C   /   17°C   /   skorojasno

>> Dovolená na Kypru: All Inclusive nejlevněji za 10 770 Kč <<

A z roku 2019:

 • 1. >> 30°C / 21°C / jasno
 • 6. >> 31°C / 21°C / skorojasno
 • 13. >> 34°C / 24°C / jasno
 • 20. >> 28°C / 20°C / bouřky
 • 30. >> 27°C / 17°C / skorojasno

Minulá data samozřejmě nedávají žádnou záruku toho, že říjen 2021 bude mít stejný ráz, podobnost však pravděpodobně bude znatelná. Jakmile budou teploty z letošního roku k dispozici, budou doplněny.

Předpověď počasí

Na přiložené teplotní mapě je v reálném čase znázorňována aktuální teplota vzduchu. V její spodní části je pak zobrazena aktuální předpověď počasí pro Kypr, pro hlavní město Larnacu:

 

Dovolená na Kypru: severní nebo jižní část?

Obecně platí, že jih je teplejší, naopak sever je levnější. Byť je Kypr dost veliký, není zas tak rozměrný, aby ráz počasí na opačných částech pobřeží byl nějak rozdílný. Rozdíly jsou, ale jedná se o teplotní rozdíly, nikoliv rozdíly v míře oblačnosti, srážek apod. Severní Kypr je teplotami, a to včetně teploty moře, dost podobný Turecku. Je tedy na místě otázka, zda nezvážit v říjnu i Turecko, kde je výběr z ubytovacích kapacit nesrovnatelně větší.

Vybíráte-li podzimní dovolenou u moře, já doporučuji volit jižní Kypr, který, byť je dražší, dává záruku skutečně teplého počasí. Teploty, které zde standardně stoupají k 30°C, někdy až ke 34°C, dělají z Kypru v říjnu jedinou skutečně teplou středomořskou destinaci. Není potřeba jezdit na dovolenou v říjnu do Dubaje nebo za teplým podzimním počasím na Kapverdy, když je Kypr stejně teplou, bližší a především levnější alternativou.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   4
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den,

  jaké počasí bývá na Kypru v druhé polovině října? A existuje tam nějaké ubytování, kde je možná polopenze a kde je taky kuchyňka, kde bychom si mohli občas uvařit sami?

  S pozdravem

  Eva Hlaváčková

  • Odpovědět

   Dobrý den Evo, celý Kypr je i v říjnu velmi teplý. Nejvyšší denní teploty se tu i v druhé polovině října pohybují kolem 30°C. Počasí je jasné nebo polojasné a v noci a k ránu bývá kolem 19°C. Ano, takové ubytování určitě najdete (tedy při individuální rezervaci) – pokud myslíte rezervaci zájezdu přes CK, v rámci kterého byste právě měla ubytování i s kuchyňkou, tak to bude složitější. Nejlepší bude se v takovém případě obrátit přímo na některé cestovní kanceláře.

 • Odpovědět

  Dobrý den,chci řešit podzimní dovolenou v teple..Mám na mysli jižní Kypr ve dnech 23.10 – 31.10.2021 blízko moře se stravou.Je to vůbec splnitelné?Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano, omlouvám se za pozdní odpověď. Ano, z mého pohledu je Kypr v říjnu skvělou volbou. Dokonce i na konci října zde nejvyšší denní teploty standardně stoupají k 30°C. Výjimečně to může být samozřejmě jinak, ale skutečně ráz počasí tu je v tomto termínu stále ryze letní. Na druhou stranu, jak tak právě koukám, výběr zájezdů (minimálně těch od českých CK) je na toto období dost omezený a ve výsledku nevycházejí zrovna lacině 🙁

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.