Turecko říjen – počasí v Turecku v říjnu

Ačkoliv je říjen doba, kdy se z většiny typických středomořských destinací vracejí poslední turisté, počasí v Turecku v říjnu je stále teplé, obvykle s teplotou vzduchu okolo 29°C ☀️ To platí pro jih Turecka.

Pro Tureckou riviéru.

Turecko v říjnu lze na rozdíl od mnohých řeckých ostrovů rozhodně doporučit. Při nejmenším z hlediska počasí. Ostatně i proto figuruje na seznamu nejlepších destinací, kam na dovolenou k moři v říjnu. A lákavé nejsou jen příjemné teploty. Jsou to i relativně nízké ceny zájezdů. Právě říjen je doba, kdy lze Turecko navštívit většinou vůbec nejlevněji.

Dovolená v Turecku — zájezdy na říjen s All Inclusive od 8 386 Kč

 

Upozorňuji však na to, že občas se může vyskytnout déšť a je nutné počítat i s tím, že konec měsíce bývá celkem logicky chladnější. Proto je dobré si před cestou prohlédnout podrobnou charakteristiku říjnového počasí:

Počasí v TureckuTeplota mořeJak často pršíŘíjen 2021Předpověď počasíDoporučení

 

Toho, kdo plánuje Turecko navštívit v následujících dnech, pravděpodobně nebude tolik zajímat obecná charakteristika říjnového klimatu, jako spíše aktuální předpověď počasí.

Teplota vzduchu v říjnu

První polovina měsíce je na Turecké riviéře teplotně srovnatelná se středoevropským létem. Je hodně podobná také počasí v Turecku v květnu. Každý den je prakticky stejný a z hlediska teplot i oblačnosti se liší jen velmi minimálně.

 • teplota vzduchu v denních maximech: 28°C až 31°C
 • teplota vzduchu v nočních minimech: 15°C až 19°C

Teploty nad 31°C tu jsou v říjnu dost výjimečné a obvykle se vyskytnout 1x za měsíc. V průběhu typického říjnového dne se teplota mění tak, jak ukazuje následující teplotní graf:

Říjen Turecko počasí

V druhé polovině října stoupají odpolední maxima k 28°C, s přibývajícími dny se pomalu snižují, přitom teploty nad 30°C již nelze čekat vůbec. V době podzimních prázdnin a na přelomu října a listopadu činí nejvyšší denní teploty většinou 25°C, v noci pak klesají na cca 12°C.

Nejvyšší v Alanyi v říjnu naměřená teplota činila 34,9°C.

Teplota moře

Chladného moře se bát nemusíte. Naopak. Teplota vody ve východní Středomoří bývá takto na podzim ještě relativně vysoká. Teplé moře je pro Turecko v říjnu velkou předností.

Teplota vody činí 25°C.

Je celkem jedno, jestli zvolíte Kemer, Belek, Side nebo letovisko Alanya. Rozdíly jsou zanedbatelné a voda je takto teplá prakticky na celém jižním pobřeží Turecka. Podobně je na tom i Kypr a částečně i východní pobřeží řeckého Rhodosu.

Déšť, srážky & oblačnost

Déšť je častější než v září.

Ačkoliv nástup středomořského podzimu na teplotách příliš patrný není, na srážkách se projevuje. Déšť se v Turecku v říjnu vyskytuje 6x do měsíce a průměrný měsíční srážkový úhrn činí 98 mm (data pro město Alanya). Pokud se déšť v říjnu vyskytne, nebývá silný ani dlouhý, je většinou ve formě lehkých přeháněk, popř. bouřek. Z hlediska oblačnosti převládá v skorojasno. S menším pravděpodobností pak jasno nebo polojasno.

Připomínám, že přitom stále mluvíme o jižním pobřeží země, počasí v jiných částech Turecka může být a bude diametrálně odlišné.

Říjen 2021

Abyste o počasí v říjnu v Turecku získali co nejlepší obrázek, uvádím pro níže uvedených 6 vybraných dní konkrétní meteorologické hodnoty (nejvyšší a nejnižší teplota + oblačnost). Data jsou z října 2020 a z října 2019 (v obou případech pro letovisko Alanya):

 •   1.   >>   30°C   /   19°C   /   skorojasno
 •   7.   >>   35°C   /   17°C   /   jasno
 •  12.   >>   28°C   /   17°C   /   polojasno
 •  19.   >>   29°C   /   17°C   /   skorojasno
 •  25.   >>   33°C   /   16°C   /   skorojasno
 •  31.   >>   26°C   /   14°C   /   skorojasno
 •   1.   >>   29°C   /   26°C   /   skorojasno
 •   7.   >>   29°C   /   17°C   /   skorojasno
 •  12.   >>   31°C   /   18°C   /   skorojasno
 •  19.   >>   28°C   /   16°C   /   skorojasno
 •  25.   >>   28°C   /   15°C   /   polojasno
 •  31.   >>   25°C   /   15°C   /   skorojasno

Teploty pro říjen 2021 doplním, jakmile budou k dispozici.

Turecko – Předpověď počasí

V aktuální předpovědi počasí na následujících 10 dní krom oblačnosti a očekávaných denních teplot naleznete i informace o předpokládaném směru a síle větru a předpovídaných srážkových úhrnech. Předpověď je pro Alanyu.

Aktuální předpověď pro Side najedete zde.

Doporučení

Plánujete-li sem cestu za účelem dovolené u moře, doporučuji první dvě třetiny měsíce. Je teplo a převážně slunečno. Turecko je v říjnu vhodnou alternativou ke Krétě. Počasí na Krétě se totiž typicky na přelomu září a října láme a kazí.

To na Turecké riviéře nehrozí.

Opatrnost je na místě, pokud byste přemýšleli až o konci měsíce. Dokáži si totiž představit, že teploty pohybující se do 25°C nebudou leckým považovány za dostatečně vysoké. V takovém případě doporučuji zvážit Egypt, kde je v říjnu tepleji, a který je z cenového hlediska Turecku nejbližší.

Celkový počet komentářů v diskuzi:   2
Komentáře jsou řazeny od nejnovějších. Zeptat se můžete na cokoliv i vy, stačí přidat příspěvek.
 • Odpovědět

  Dobrý den,
  měla bych na vás dotaz, uvažujeme o dovolené v Turecku, přelom září ,října, ale ještě jsem v této lokalitě nebyla, letím poprvé prosím o doporučení hotelu aokolí.
  Děkuji
  S pozdravem
  Jana Buňatová

  • Odpovědět

   Dobrý den Jano, osobně bych takto na podzim doporučil volit oblast Turecké riviéry, tedy jižní Turecko, například region Side nebo Alanye.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.