Rhodos říjen – počasí

Jet na dovolenou na Rhodos v říjnu je celkem dobrá volba! A to nejen z hlediska počasí ☀️ Leckdo by sice mohl namítnout, že počasí v Řecku v říjnu už moc teplé nebývá a tedy volit Řecko takto na začátku podzimu nedává moc smysl. A měl by pravdu.

Rhodos je však jednou z výjimek.

V říjnu se tu běžně teploty pohybují kolem 26°C, 27°C, někdy stoupají až k 29°C. Teplé počasí však není jedinou výhodou. Každý jistě ocenění méně turistů jak v hotelech tak na plážích. Lákavé jsou i nižší ceny zájezdů. Dovolená v říjnu zde obvykle začíná na 8 630 Kč. Viz. třeba tato nabídka:

Rhodos v říjnu — 8 dní ve Faliraki za 8 870 Kč

 

Jak moc teplé tu je moře? Které pobřeží ostrova je z hlediska teploty vody nejlepší? Jak časté tu jsou v říjnu srážky? A jaký je vývoj teploty v průběhu typického říjnového dne? Odpovím.

Zde je obsah toho, co tu najdete:

Počasí na Rhodosu | Teplota moře | Říjen 2021 | Předpověď počasí | Dovolená v říjnu: ano či ne?

 

Jestliže o návštěvě Řecka v říjnu uvažujete, najděte si minutku času proto, abyste se mohli s následujícími informacemi seznámit. Tak, aby každý získal co nejlepší představu, uvedu i reálná data z minulého roku.

Řecko: rezervuj dovolenou se slevou 43%
Zobraz volné termíny   →
A ušetři až 30 810 Kč na jedné osobě

Počasí na Rhodosu

Vrátím se k tomu, co padlo v úvodu. Obecně řečeno Řecko v říjnu není úplně ideální volbou. Teploty v mnohých částech země, ať už je to pevninské Řecko nebo ostrovy typu Korfu, Thassos nebo Zakynthos (viz. charakter počasí na Zakynthosu), dosahují v těchto termínech obvykle max. k 25°C.

Rhodos je jiný.

Díky jihovýchodní poloze se ostrov těší ryze letnímu počasí i po velkou část října. Žádná 35°C vedra čekat sice nemůžete, ale teploty šplhající až k 29°C také potěší. Vypadá to zhruba takhle:

 • první polovina října: 26°C až 29°C
 • druhá polovina října: 25°C až 27°C

Na začátku měsíce se denní maxima výjimečně dostanou i k 30°C, naopak na konci měsíce, na přelomu října a listopadu se mohou zastavit „pouze“ na 24°C. V rámci charakteristického říjnového dne se teplota na Rhodosu mění následovně:

Rhodos Řecko říjen počasí

Podobně jako je v tomto směru specifický Rhodos, to samé částečně platí i pro severněji situovaný ostrov Kos nebo na jihovýchodním směrem ležícím Karpathosu a Krétě. Teplotní křivka typická pro počasí v říjnu na Krétě má hodně podobný průběh, byť na Krétě se maxima zastavují na 26°C.

Dominuje tu slunečné počasí.

Je potřeba ale říct, že pravděpodobnost srážek je na Rhodosu v říjnu zhruba 10x vyšší než v předcházejícím měsíci. Zatímco v září v Řecku léto teprve kulminuje, říjen je doba, kdy všechny zdejších ostrovy nástup na srážky bohatšího podzimu minimálně do jisté míry pociťují. Průměrný měsíční srážkový úhrn na Rhodosu činí 65 mm, což odpovídá přibližně 6x do měsíce se vyskytujícímu dešti (často doprovázeného bouřkami).

Teplota moře

Každoročně se setkávám s řadou dotazů týkajících se teploty moře na podzim v nejrůznějších částech Řecka. Pokud přemýšlíte o Rhodosu, děláte dobře.

Rhodos je z hlediska teploty moře nejlepší řeckou destinací!

Platí to i během léta, ale platí to zejména na konci září a v říjnu. Pokud se chcete v tuhle dobu koupat v moři, Rhodos byl, je a vždy bude prioritním doporučením, které vám dám.

Moře tu obvykle má 25°C, což je na podzim perfektní.

Je nutné dát ale pozor na to, abyste zvolili správné pobřeží. Mnohem teplejší je v říjnu moře na jihovýchodně orientované straně ostrova. To je pobřeží svým způsobem natočené směrem k Turecké riviéře, a proto tu je teplota vody často skoro stejně vysoká jako teplota moře v Turecku. Naopak odrazuji od severozápadně orientovaného pobřeží, kde bývá voda na podzim i o několik stupňů chladnější. Rozdíl je citelný!

Říjen 2021

Níže uvedená data (pro vybrané dny je uvedena nejvyšší a nejnižší teplota doplněná o dominující stav oblačnosti) charakterizují počasí z října 2020:

 •   1.   >>   26°C   /   22°C   /   jasno
 •   6.   >>   32°C   /   24°C   /   jasno
 • 13.   >>   28°C   /   19°C   /   skorojasno
 • 21.   >>   23°C   /   18°C   /   skorojasno
 • 31.   >>   25°C   /   19°C   /   jasno

Zde jsou data pro vybrané dny z října 2019:

 • 1. >> 29°C / 22°C / jasno
 • 7. >> 28°C / 21°C / skorojasno
 • 13. >> 29°C / 22°C / jasno
 • 23. >> 26°C / 26°C / jasno
 • 30. >> 25°C / 25°C / skorojasno

Hodnoty pro rok 2021 budou doplněny, jakmile budou k dispozici.

Předpověď počasí

Pokud se chystáte na Rhodos odletět během následujících dnů, spíš než statistické hodnoty vás bude zajímat předpověď počasí. Přikládám aktuální výhled počasí pro hlavní město Rhodos na následujících 10 dní:

 

Dovolená na Rhodosu v říjnu. Mé doporučení.

Ačkoliv to o řadě středomořských destinací říci nejde, Rhodos v říjnu je dle mého názoru dobrou volbou. Faktem je to, že na podzim teplejší řecký ostrov nenajdete. Vzduch pohybující se kolem 27°C spolu s mořem nabízející 25°C teplou vodu vytváří pro dovolenou u moře ideální kombinaci.

Je samozřejmě na každém, aby si sám zvážil to, zda je pro něj 27°C dostatečných. Pokud nikoliv, moje doporučení je vyrazit na začátku října, kdy obvykle má počasí na Rhodosu ještě skutečně letní charakter, nebo zvolit Turecko. Teploty v Turecku v říjnu se často pohybují okolo 30°C. Zvolíte-li Rhodos, myslete na jedinou věc, ubytovat se někde na jihovýchodním pobřeží (např. ve Faliraki, Kolymbia, Lindos apod.), kde je moře nejteplejší.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.