Byť kanárský ostrov Fuerteventura působí na první pohled poněkud nezajímavě, vězte, že výlety na Fuerteventuře stojí za to a jsou ideální příležitostí k tomu navštívit ty největší zajímavosti ostrova. Fuerteventura skýtá nádherné pláže. Lepší pláže na Kanárských ostrovech nenajdete. Já však doporučuji neopomenout ani vnitrozemí, můžete si udělat výlet do Betancurie nebo podniknout výšlap na nejvyšší horu ostrova.
Zkrátka Fuerteventura má co nabídnout.
Na druhou stranu zřejmě neohromí turistického nadšence. Je totiž pravda, že nenabízí tolik turistický stezek jako Tenerife nebo natož portugalská Madeira. Přesto mě ostrov nadchl a upřímně si myslím, že je škoda z něj poznat pouze hotelový resort a přilehlou pláž.
Dovolená na Fuerteventuře: 7 denní zájezdy od 8 813 Kč
Možnosti výletů na Fuerteventuře rozdělím podle jednotlivých částí ostrova:
Severní část | Lodní výlety | Střední část ostrova | Jih Fuerteventury
To, jakým způsobem se rozhodnete ostrov poznávat, nechám na vás. Můžete využít nabídku výletů od vaší cestovní kanceláře podobně jako je to typické třeba pro výlety v Turecku, osobně však preferuji individuální výlety. Půjčit si na Fuerteventuře auto, být tak svým pánem a dojet se podívat přesně na to, co vás zajímá.
Upozorňuji na důležitou věc.
Uvědomte si, že je ostrov dost protáhlý. Z hlediska poznávání Fuerteventury je tak trochu nevýhodné bydlet buď na úplném severu nebo na úplném jihu ostrova. To nejzajímavější z Fuerteventury lze objet za jeden jediný den, ale počítejte s tím, že to je dost fofr. Všechny body zájmu, které v následujícím průvodci zmíním, však rozhodně za jeden den nedáte.
Když budete na severu ostrova, tak byste neměli minout následující:
Parque Natural de Corrajelo – 7 km dlouhá a zhruba 2,5 km široká rezervace na severovýchodním cípu ostrova. Park je zajímavý svými písečnými dunami, písek je sem navátý větrem, který ho vzduchem přinesl až z africké Sahary. Parkem vede silnice, u které lze v podstatě kdekoliv zaparkovat, vyrazit na krátkou procházku po dunách a spojit ji třeba i s koupáním na zdejších plážích.
Vulkány mezi Corrajelo a Lajeres – nejzajímavější a asi i nejzachovalejší z nich je vulkán Calderon Hondo se 70 metrů hlubokým kráterem. Na okraj kráteru lze vyjít po značených turistických stezkách, nejblíže to je z Lajeres.
El Cotillo – je letovisko na západním pobřeží, jako ostatní místa i El Cotillo láká na pěkné písečné pláže, ovšem to nejzajímavější najdete severně od letoviska. Doporučuji nejprve dojet až k majáku El Toston a jakmile si ho prohlédnete, tak se na zpáteční cestě odpočte po zhruba 500 metrech na prašnou cestu a zastavte se na koupačku v nádherných lagunách u Caleta del Marrajo.
Můžete se tu kochat výhledem na čisté laguny s kouzelnou scenérií červenobílého majáku na obzoru.
Sever je východiskem pro lodní výlety na okolní ostrovy. Z přístavu v Corrajelu můžete vyrazit lodí jednak na Lanzarote nebo na oblíbený a blízký ostrůvek Lobos. Isla de Lobos, podobně jako vulkány u Corrajela, vznikl zhruba před 50 000 lety, dodnes je ostrov neobydlený a zpáteční lístek vás sem vyjde na 15 euro.
Ajuy – malé pobřežní městečko na západním pobřeží. Je zde nádherná pláž s černým pískem. Koupání tu je však z důvodu vln, silných proudů i občasných kamenů nebezpečné. Vydejte se zde na krátkou procházku a prohlédněte si místní jeskyně, Cuevas de Ajuy. Nejsou daleko, volnou chůzí u nich jste do 10 minut. Pokud navštívíte Ajuy večer, počkejte si na romantický západ slunce na oceánem.
Betancuria – ve vnitrozemí, asi 25 km / 40 minut jízdy od Ajuy, se skrývá dnes nenápadná vesnička Betancuria. Pojmenovaná po francouzském objeviteli Jean de Béthencourtovi, Betancuria byla nejprve hlavním městem celých Kanárských ostrovů, později hlavním městem Fuerteventury, a to až do roku 1834. Má malebné náměstí s malým kostelíkem a je cílem mnohých výletů. Je to ostatně jedno z mála historicky cenných míst na Fuerteventuře.
Cesta do Betancurie vede horskou silnicí. Stejně tak jako při výletech napříč severní Mallorcou, i zde vás čeká řada zatáček. Odměnou jsou však nejrůznější výhledy, které budete cestou míjet. Jižně od Betancuria to je například Mirador del Risco de las Peñas nebo severně od ní Estatuas de Guise y Ayose a vyhlídková restaurace na nedalekém kopci. Od ní je vidět jak na západní, tak na východní pobřeží Fuerteventury.
Salinas del Carmen – kousek od letiště je netradiční muzeum věnující se odsolování mořské vody. Osobně jsem muzeum nenavštívil (přijeli jsme večer a bylo již zavřené), takže neumím posoudit. Prohlídka je prý však zajímavá. Vstupné pro dospělého vyjde na 4 eura.
Faro de La Entallada – pěkné výhledy na moře podobné těm, co nabízí mys Formentor na Mallorce, se vám naskytnou, když dojedete k majáku Faro de La Entallada. Mimochodem právě z míst, kde maják stojí, je to z celé Fuerteventury vzdušnou čarou nejblíže k africkým břehům (zhruba 100 km daleko).
Z hlediska možností výletů na Fuerteventuře je hodně dobrý jih ostrova.
Naprosto unikátní je zde pláž Cofete.
Výlet na Playa de Cofete, popřípadě k sousední pláži Barlovento, je z důvodu odlehlosti a špatné dostupnosti místa dost časově náročný. Je proto docela důležité zvolit ten správný způsob, kterým se sem dostanete. Jednotlivé možnosti popíšu ve speciálním článku, který bude věnovaný přímo pláži Cofete.
Kdo má čas, může se zajet podívat k Faro de Punta Jandía (nejzápadnější cíp Fuerteventury). Upozorňuji, že sem vedou pouze prašné, nezpevněné cesty. Přímo u majáku se koupat nedá, ale v jeho širším okolí menší a liduprázdné pláže najdete.
Pěkný je výlet nejen na nejvyšší vrchol poloostrova Jandia, ale vůbec na nejvyšší horu Fuerteventury. Vrchol se jmenuje Pico de la Zarza a leží v nadmořské výšce 807 m.n.m. To se sice na první pohled nezdá jako moc, ovšem první dojem klame!
Věřte mi.
Výlet na Pico de la Zarza je poměrně náročný, nejprve vás totiž čeká prakticky nepřetržité 6,5 km dlouhé stoupání, následně se vracíte stejnou cestou dolů. Za pěkného počasí je však odměnou perfektní výhled jak na východní, tak zejména na západní pobřeží. Doporučuji!
Oasis Park kousek od Costa Calma je jedinou zoologickou zahradou na Fuerteventuře. Nenabízí sice zdaleka tolik, co známý Loro park na Tenerife, je však ideálním místem pro ty, kteří nechtějí trávit celý týden na plážích, zejména pak pro rodiny s dětmi. Výlety do Oasis parku dělají jak cestovky, tak místní cestovní agentury. Ovšem do zoo dojedete i bezplatným autobusem, který návštěvníky sváží. Lístek pro dospělého stojí 35 euro. Podrobné informace o tom, co zajímavého tu lze vidět, najdete na oficiálním webu Oasis parku.
Vynechat by nikdo neměl ani pláž Sotavento.
Sotavento je jedna z nejznámějších pláží na Fuerteventuře. Během přílivu se zde vodou zalívá celá zadní část pláže, a vzniká tak ohromná laguna. Přitom písečný pás oddělující lagunu od oceánu je vyvýšený, a zůstává tak suchý. Sotavento je oblíbená pro windsurfing, mimochodem každoročně se zde koná světový pohár ve windsurfingu. Pokud vyznavačem windsurfingu zrovna nejste, bát se nemusíte. Místa je tu dostatek a vzájemně se s windsurfuři tedy nijak omezovat nebudete.
Věřím, že jste zde našli zajímavou inspiraci, která vám pomůže vaše vlastní výlety na Fuerteventuře naplánovat. Pokud vás zajímá něco konkrétnějšího o těchto nebo i o jiných místech na Fuerteventuře, obraťte se na mě prostřednictvím komentáře. Rád pomohu a sdělím své vlastní zkušenosti. Závěrem zbývá dodat, ať se vám Fuerteventura líbí, a to nehledě na to, zda nakonec mé tipy na ta nejzajímavějším místa využijete či nikoliv.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.