7 nejzajímavějších míst na Madeiře

Madeira, portugalský ostrov ležící v Atlantickém oceánu, skýtá i přes svou malou rozlohu množství nezapomenutelných míst. Zajímavosti na Madeiře, ať už ukryté v krásné přírodě či kouzelných městech, čekají, až je objevíte.

Přinášíme vám tipy na výlety, které vaši dovolenou na Madeiře zpestří. Co byste při pobytu na tomto ostrově neměli minout? Seznamte se 7 nejzajímavějšími místy…

1. Funchal – zajímavosti v hlavním městě

Na jihu ostrova leží hlavní město Madeiry – Funchal. Stejně jako celá Madeira, ani její metropole není příliš rozlehlá. Zato tu však najdeme spoustu malebných zákoutí s nádechem historie. Panorama Funchalu vykreslují četné kostelní věže tyčící se nad městem. Mezi nejznámější zdejší kostely patří Nossa Senhora de Monte, v němž se nachází hrob císaře Karla I.

Cestu do čtvrti Monte, kde se kromě zmíněného kostela nachází i slavná botanická zahrada, usnadní kabinová lanovka. Cestu zpátky dolů pak ti odvážnější mohou podniknout v proutěných vozících řízených dvěma muži v tradičním bílém kroji se slamákem.

A než hlavní město opustíte, nezapomeňte navštívit další zajímavosti, které Funchal nabízí – otevřený Dělnický trh, Muzeum posvátného umění nebo ochutnávka místního vyhlášeného vína třeba ve vinárně Blandy’s Wine Lodge.

2. Porto Moniz

Porto Moniz je město v západní části ostrova. Turisty přitahuje zejména možností nevšedního koupání v tzv. mořských lázních, tedy vulkanických jezírkách, která lemují pobřeží.

Dalším zajímavým zážitkem, nejen pro děti, může být návštěva zdejšího akvária, kde můžete ve 12 nádržích se slanou vodou zblízka pozorovat na 70 druhů vodních živočichů. Ti, kterým pohled přes sklo nestačí, si navíc mohou zaplatit speciální potápění a zkusit si tak sami mezi živočichy zaplavat.

3. Ponta do Garajau

Zavítáte-li na mys Ponta do Garajau (od Funchalu směrem na východ), můžete nabýt pocitu, že jste se ocitli v Rio de Janeiru. Ale pozor, zdejší socha Krista s rozpřaženými pažemi tu stála ještě dřív než ta slavnější v Riu. Kolem sochy je vybudovaná vyhlídka na třpytící se širý oceán.

Od sochy Krista s otevřenou náručí můžete sejít po klikatých cestičkách nebo využít skleněnou lanovku, abyste se dostali dolů na kamenitou pláž Reis Magos, součást mořské rezervace Reserva Natural Garajau, kde se nachází také potápěčská základna.

4. Sao Vincente

Při cestě z Porto Moniz byste pak neměli minout Sao Vincente, údajně nejkrásnější městečko Madeiry. V jeho centru vás okouzlí neopakovatelná atmosféra dýchající z každé uličky, krámku či cukrárny (kde musíte ochutnat místní specialitu „bolo de mel“ – medový dort z melasy a ovoce).  Pro milovníky historie a umění může být opět zajímavé množství kostelů ze 17. století, zejména pak kostel Igreja Matriz se stropní malbou Svatého Vincenta.

5. Grutas de Sao Vincente

Nejsou to jenom kostely a medové dorty čím Sao Vincente láká turisty. O další zajímavost a turistickou atrakci se nepostarali cukráři ani umělci, ale sama příroda, tedy sopečný výbuch, který má na svědomí vznik lávových jeskyní. Ty byly pojmenovány podle patrona města – jeskyně Svatého Vincenta a zpřístupněny veřejnosti roku 1997. V blízkosti jeskyní můžete navštívit také Muzeum vulkanologie.

6. Santana

Zamíříte-li do Santany, městečka v severovýchodní části ostrova, jistě budete mít pocit, že jste se ocitli v pohádce. Najdete tu barevné pastevecké chaloupky s typickým tvarem do písmene A a doškovou střechou. Santana je dnes více skanzen než živé město – většina chaloupek je tedy prázdná, do některých však můžete i nahlédnout – ve skromně zařízené světnici najdete řemeslnice vyrábějící krajky, výšivky nebo výrobky ze slámy.

7. Cabo Girao

Ostrov Madeira ukrývá mimo jiné také druhý největší útes světa. Je jím, po norském Preikestolenu, útes Cabo Girao s nejvyšším bodem 580 metrů nad mořem. Z jeho vrcholu, kam dojedete pohodlně autem, se vám naskytne výhled na západní i východní pobřeží, ale také na nekonečný oceán. Na plošinách a na úpatí útesu se pak nachází políčka a malá vinice. Od roku 2003 k nim dolů jezdí výtah, který nyní převáží i turisty – ovšem jen ty, kteří netrpí strachem z výšek.

 

Ať už jste milovníci historie a umění nebo krásné přírody, ať už vás lákají turistická města nebo spíš liduprázdná zákoutí a přírodní zajímavosti, na Madeiře si určitě přijdete na své. Tento exotický ostrov v Atlantickém oceánu je skvělou volbou pro letní dovolenou u moře nejen v létě, ale díky stálosti místního klimatu podobně jaké na jižněji položených Kanárských ostrovech je Madeira ideálním turistickým cílem i na jaře, na podzim a v zimě!

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Shoni Bay, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-62%): pobyt u zátoky s krásnými korály za 7 690 Kč

Hotel Blue Sea Puerto Resort, Tenerife

Tenerife (na 8 dní): All Inclusive dovolená za 11 990 Kč

Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.