Pláže na Madeiře

Portugalská Madeira má divoké pobřeží. Jeho převážná část je skalnatá, a pláže na Madeiře tak tvoří jen zlomek tohoto jinak nádherného 150 km dlouhého pobřeží. Ostrov tedy příliš mnoho vhodných míst ke koupání nenabízí.

To je fakt, se kterým musí každý počítat.

Nerozumějte tomu však tak, že se zde koupat v oceánu nedá. Není pravda. Nějaké pláže se tu přeci jen najdou a vzhledem k tomu, že jsem mnohé z nich navštívil osobně, dovolím si touto cestou každého z vás s plážemi na Madeiře seznámit.

Na úvod mé dvě upozornění.

Mít na Madeiře půjčené aute je víc než vhodné. Po ostrově se sice lze pohybovat i místní dopravou, nicméně do mnohých částí zajíždí autobusový spoj třeba jen jednou či dvakrát denně. S autem tak lze výrazně šetřit čas.

Většina zdejších plážích je oblázkových. Řadu z nich blíže přiblížím. Mluvíme-li o Madeiře, nemám na mysli pláže s malými oblázky tak, jako jsou jimi pokryty některé pláže v Řecku nebo v Chorvatsku. Naopak myslím poměrně velké, byť většinou oválné kameny, jejichž průměry v závislosti na konkrétních místech dosahují 10 až 15 cm. Někdy i více.

Koupání na Madeiře

Madeira skýtá jak pláže písečné, tak pláže oblázkové. Není jich ale moc. Připomíná mi to pláže na Tenerife, ani největší kanárský ostrov totiž zrovna moc míst ideálních na koupání vzhledem ke své rozloze zrovna nenabízí.

Proto je Madeira spíše než na odpočinek na plážích obecně vhodnější na turistické výlety, ať už podél oblíbených levád nebo po panoramatických veredách. Jako plážová destinace není tak vyhledávaná jako sousední ostrov Porto Santo, na jehož jihovýchodním pobřeží se nachází 7 km dlouhá písečná pláž Praia do Porto Santo.

Nic takového na Madeiře nenajdete.

Než přejdeme k plážím samotným, ještě upozorním na teplotu vody, která zde ani v létě nebývá příliš vysoká. Koupat se lze, ovšem je nutno počítat s tím, že se teplota moře na Madeiře v období od července do října pohybuje v rozmezí od 22°C do 23°C.

Pláž Formosa

Pravděpodobně největší pláží na Madeiře je Praia de Formosa. Nachází se v západní části Funchalu, je cca 1,5 km dlouhá a vede podél ní promenáda, která přichází směrem od centra Funchalu a pokračuje dál podél pobřeží až do městečka Camara de Lobos.

Formosa je oblázková pláž.

Madeira pláže Formosa

Z pláže i přilehlé promenády jsou perfektní výhledy na 9 km vzdálený útes Cabo Girão. Útes je ve svém nejvyšším bodě 580 m vysoký, a je tak druhým nejvyšší útesem v celé Evropě.

Madeira Formosa

Nepředstavujte si nijak malé oblázky. Mají klidně i 10 cm v průměru. Místy jsou na ní větší kameny, černý písek je pouze na ojedinělých místech. V případě větších vln to není na koupání úplně ideální, stačí zpovzdálí slyšet hluk oblázků, jež příboj tlačí před sebou. V každém případě je vhodné mít boty do vody, byť s opatrností to lze i bez bot (vlastní zkušenost).

Calheta

Calheta je první ze čtyř písečných pláží, které vám představím. Tím, že je situovaná na jihozápadním pobřeží ostrova, je možnou zastávkou pro každého, kdo se odpoledne tímto regionem vrací podél oceánu zpět do Funchalu z některého z výletů.

Pláž Calheta je umělá.

Byla vybudována v roce 2004 a písek, jež se na ní nachází, sem byl dovezen z pláží v Maroku i z pevninského Portugalska. Má dvě části, obě z nich jsou chráněné vlnolami.

Praia de Machico

Při cestě z Funchalu na druhou stranu, na východ, směrem k nejvýchodnějšímu cípu ostrova Ponta de Sao Lourenco budete míjet další dvě písečné pláže. Nejprve to je pláž Machico, která leží kousek za letištěm na Madeiře. Nachází se ve stejnojmenném městě, městě Machico.

Ve své podstatě tu jsou hned dvě pláže:

  • Praia de Machico
  • Praia de S. Roque

Ta první je písečná. Podobně jako Calheta, i Praia de Machico je umělá, tvořená nepůvodním pískem. I tuto pláž částečně chrání vlnolam. Hned vedle ní je pak původní oblázková pláž Praia de S. Roque, místo vyhledávané spíše surfuři. K dispozici tu proto je i surfingová škola.

Budete-li mít čas, zajeďte se podívat na vyhlídku Miradouro do Pico do Facho. Lze až na ní dojet autem a je odtamtud parádní výhled jednak na východ na mys Sao Lourenco, a jednak na Machico, na jeho pláže i na přilehlý záliv:

Prainha

Těsně před mysem Sao Lourenco, resp. vlastně už na něm, budete míjet parkoviště, z kterého je možné sejít k pláži Praia da Prainha. Je to ideální místo na zastávku potom, co absolvujete výlet po veredě na Ponta de Sao Lourenco.

Pláže na Madeiře - Prainha

Z parkoviště se k pláži dostanete potom, co sejdete dolů po cestě, je to cca 250 m daleko. Prainha je jedna z mála přírodních písečných pláží, které umí Madeira nabídnout. Pláž není veliká, na délku má zhruba 90 metrů, ale vykoupete se zde bez problému.

Prainha, Madeira

V době naší návštěvy byla hladina relativně klidná, ovšem občas se prakticky z ničeho nic zvedlo pár pěkných vln.

Písečné pláže na Madeiře - pláž Prainha

Seixal

Na severním pobřeží ostrova se nachází pravděpodobně nejfotogeničtější pláž Madeiry vůbec. Černý písek kontrastuje s doběla zpěněnou mořskou vodou. Vše pak umocňuje nádherná okolní scenérie zeleně porostlých hor strmě se svažujících do oceánu. Krásné místo.

Pláž v Seixal je částečně chráněna molem, kolem kterého se vlny ohýbají. Nebude-li to z důvodu vln na koupání přímo tady, lze navštívit lávové „bazény“, tzv Piscinas Naturais do Seixal, které nabízí koupání v bezpečných přírodních tůních. Mimo ně je v Seixal i pláž Praia da Laje – pěkná na pohled, ovšem protože je kamenitá, na koupání je nevhodná.

Porto Moniz

Bazénky vulkanického původu v Seixal nejsou na ostrově jediné. Nejznámější jsou ty v Porto Moniz, na tom nejseverozápadnějším cípu ostrova, kam jedna z příjezdových cest vede právě přes Seixal.

V Porto Moniz jsou dokonce hned dva takové areály, jež jsou od sebe vzdáleny asi 5 minut chůze.

  • Piscinas Naturais de Porto Moniz (Porto Moniz Natural Swimming Pools)
  • Piscinas Naturais Velhas (Cacholate Naturel Swimming Pools)

Větším a vyhledávanějším areálem je ten první z nich. Představte si ho jako dva přírodní „bazény“ s mořskou vodou, jenž jsou umístěny do skalnatého pořeží. Jejich kraje a částečně i jejich dno je betonem vytvarováno tak, aby do nich byl snadný přístup. Větší bazén má cca 70 m na délku. Nabízí bezpečné koupání v těsné blízkosti drsného oceánu i silného příboje, který se občas přes kraje bazénů přelévá. K dispozici je veškerá vybavenost, a tak za vstupné 1,5 € je škoda se o tento nevšední zážitek připravit.

Porto Moniz, Madeira

Alternativou jsou Piscinas Naturais Velhas. Do nich je stup zdarma a jsou více „přírodní“, méně uměle upravené. Víceméně tu jsou jen betonové chodníčky, které vás přivedou k „tůním“ ve skalách.

Doca do Cavacas

Podobné koupání v menším měřítku naleznete i přímo v hlavním městě, ve Funchalu.

Byť Doca do Cavacas nejsou tak velké jako ty v Porto Moniz, svůj účel splní. Nachází se na pobřežní promenádě kousek od oblázkové pláže Formosa. Místo kombinuje možnost pohodlného a bezpečného koupání uprostřed skal s přítomností zázemí „plaveckého areálu“. Podobně jako z pláže Formosa, i odsud je perfektní výhled na Cabo Girão.

Praia do Garajau

Za navštěvu stojí i oblázková pláž Garajau. A to hned z několika důvodů. Jednak se nachází pod strmým útesem (Garajou cliff), na jehož vrcholu stoí socha Krista podobná té v Riu de Janeiru. Přístup na pláž tak možný buď lanovkou:

  • buď kabinkovou lanovkou (3€ / osoba / obě cesty)
  • nebo pěšky či autem po strmých serpentinách

Oceán je v těchto místech poměrně klidný, mořská voda je tak čistší než jinde, a proto je pláž Garajou mimo jiné vyhledávaným místem pro potápění. A ačkoliv to, co uvidíte při potápění v Egyptě, tady sice čekat nemůžete, místo je údajně z hlediska potápění jedním z nejlepších na Madeiře. Mimo jiné tu tak je potápěčská půjčovna s veškerým vybavením.

Další pláže

Praia da Ribeira de Natal – oblázková pláž v Canical

Praia das Palmeiras – oblázková, těsně před letištěm v Santa Cruz, perfektní na pozorování letadel, nechybí ani krátká promenáda:

Pláž v Santa Cruz

Praia da Maiata a Praia da Alagoa – částečně kamenité, částečně písečná pláže u Porto da Cruz, obě vhodné na surf

Praia do Almirante Reis – oblázková pláž v centru Funchalu hned vedle spodní stanice zdejší kabinkové lanovky

Ponta do Sol Beach – menší, přesto molem chráněná oblázková pláž v Ponta do Sol

Praia da Madalena do Mar – kamenitá pláž v Madalena do Mar

Surfing na Madeiře

Umístění Madeiry v Atlantském oceánu napovídá, že zde budou vhodné podmínky na surfing. A ačkoliv ostrov není pro tento sport tak vyhlášený jako třeba pobřeží pevninského Portugalska, některá místa tu jsou surfaři vyhledávaná a v posledních letech nabývají na oblibě. Jsou to zejména pláže v Porto da Cruz a levá pláž v Calheta. Částečně pak i Jardim do Mar a Paul do Mar, obě jsou hodně na západě a jejich břehy jsou dost kamenité. Tak pozor na to.

Moje doporučení na závěr zní: nenechat se na první pohled „malým počtem“ pláží od Madeiry odradit. Je to totiž krásný kus země uprostřed Atlantského oceánu se specifickým klimatem, i díky kterému je tak zajímavý. Ten kdo si potrpí na písečné pláže, nechť raději zvolí Fuerteventuru. Byť pláže na Madeiře nejsou tak dlouhé, široké, ani jemně písečné, vězte, že i tady se celkem bez problému vykoupete. Jakékoliv vaše dotazy rád zodpovím v následujících komentářích.

Zeptejte se na cokoliv k tématu - vložte komentář

* Pole "Vaše jméno" a "Váš email" jsou povinná, vaše emailová adresa nebude zveřejněna, spam rádi nemáme.
Důležité: Některé komentáře se zobrazí až po jejich schválení.
Tipy na zájezdy
Hotel Fantazia Resort, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-61%): 5* hotel s TOP pláží, bazény & lagunami za 9 990 Kč

Hotel R2 Bahia Playa, Fuerteventura

Fuerteventura (-66%): týdenní All Inclusive ve 4* hotelu za 10 990 Kč

Hotel Uroa Bay Beach Resort, Zanzibar

Zanzibar: zájezd na 9 dní s přímým letem z Prahy za 16 990 Kč

Hotel Aqua Mondo Abu Soma, Hurghada, Egypt

Hurghada (-65%): 8 denní pobyty s All Inclusive aktuálně už za 6 790 Kč

Hotel Krabi Tipa Resort, Krabi, Thajsko

Thajsko (-62%): exotika s pobytem na 9 dní za 17 990 Kč

Hotel Royal Brayka, Marsa Alam, Egypt

Marsa Alam (-59%): 8 dní u zálivu s TOP pláží i korály za 8 790 Kč

Máte 50% hotovo
Tipy na exkluzivní dovolenou
Aktuálně dostupné zájezdy se slevou až 60%. Maximálně 1x měsíčně.